Przemysł 4.0 na rynku opakowań – jak HMI i SCADA wspierają logistykę?

Digitalizacja przedsiębiorstw w ramach przemysłu 4.0 kojarzy się często głównie z implementacją systemów unowocześniających produkcję i usprawniających pracę. Warto jednak pamiętać, że wdrażanie nowych technologii w firmach produkcyjnych ma zazwyczaj szerszy wymiar. Obejmuje nie tylko etapy wytwarzania produktów, ale także chociażby efektywnego pakowania wyrobów gotowych.

Branża farmaceutyczna wyznacza trendy!

Już od wielu lat w kontekście trendów w technologiach opakowań prym wiedzie branża farmaceutyczna. Jest to poniekąd wymuszone kwestiami bezpieczeństwa i jakości, które są stawiane przed firmami produkującymi leki. Szczególne znaczenie ma także różnorodność produktów, która wymusza konieczność elastycznego podejścia do rodzajów, wielkości opakowań i sposobów ich otwierania.

Część dobrych praktyk i innowacji z branży farmaceutycznej jest przenoszonych do innych sektorów. Niektóre technologie są powielane na przykład przy pakowaniu żywności, kosmetyków czy napojów.

Kluczem jest automatyzacja i elastyczność maszyn

Aby metody pakowania produktów były wystarczająco efektywne, konieczne jest wdrażanie specjalnych, dostosowanych do tego celu maszyn. Istotna jest wysoka automatyzacja pozwalająca na samodzielne działanie i nieprzerwaną pracę urządzeń. Ważne jest również zapewnienie czystości pakowania – przy produktach leczniczych, żywności czy kosmetykach brak zanieczyszczeń jest szczególnie ważny.

Zdalnie sterowane maszyny niesamowicie ułatwiają funkcjonowanie przedsiębiorstw

W celu usprawnienia pracy maszyny powinny także wyróżniać się elastycznością – i to w dwóch wymiarach. Przede wszystkim urządzenia powinny być sterowalne, dostępne w każdym miejscu i czasie. Pozwala to na szybkie dostosowywanie działania w zależności od potrzeb konkretnej partii produktów. Oprócz tego ważna jest możliwość szybkiej zmiany rodzaju i rozmiaru opakowań. Przy zróżnicowanej produkcji takie zdolności adaptacji mocno usprawniają działanie.

Nowoczesne urządzenia pozwalają na zdalne sterowanie oraz śledzenie działania na każdym z etapów. Umożliwia to zachowanie pełnej kontroli i funkcjonalności, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej jakości pakowania (z uwzględnieniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa).

SCADA i HMI – oprogramowanie także dla logistyki

Stosowanie nowoczesnych rozwiązań wymusza implementację dopasowanego do tego celu oprogramowania. W obszarze logistyki i opakowań świetnie sprawdzają się systemy SCADA oraz HMI. Oba pozwalają na szybki wgląd w stan pracy urządzeń z możliwością alarmowania w przypadku wystąpienia nieprawidłowości. Ich kluczowym zadaniem jest bowiem przekazywanie informacji w czasie rzeczywistym oraz prezentowanie ich w sposób zrozumiały dla człowieka.

Stosowanie nowych technologii wymaga także wdrożenia dedykowanego oprogramowania

Jakie są natomiast różnice między tymi systemami? SCADA jest oprogramowaniem nadrzędnym, kontrolującym cały czas proces produkcji. Całość jest cały czas dostępna do podglądu, a najważniejsze informacje mogą być wyświetlane na dedykowanych monitorach. Rolą HMI jest z kolei przekazywanie informacji między maszynami. Możliwości kontroli narzędzia przez człowieka w tym przypadku są jednak nieco mniejsze.

Warto również zauważyć, że systemy SCADA i HMI w połączeniu z zestawem maszyn wchodzą w skład urządzeń Internetu Rzeczy, tak kluczowego dla przemysłu 4.0. Aby ich praca była w pełni efektywna, zbierane dane są kumulowane i przetwarzane nie na lokalnych serwerach, lecz przede wszystkim w chmurach obliczeniowych. Ułatwia to także integrowanie różnych systemów i maszyn we wszystkich etapach produkowania, pakowania i transportowania produktów.

Jak wdrożyć technologię w procesy pakowania?

Jak widać, sam zakup odpowiednich maszyn do pakowania nie wystarczy. Najbardziej efektywnym sposobem na implementację rozwiązań HMI i SCADA w fabryce przyszłości jest wybór sprawdzonego oprogramowania integrującego każdy z elementów w jedną spójną całość. Jednym z takich systemów jest AVEVA Edge.

Nowe technologie niesamowicie przydają się w logistyce i podczas pakowania produktów

AVEVA Edge to prosty w obsłudze system zaprojektowany dla małych i średnich infrastruktur działających w oparciu o HMI i SCADA. Koncentruje w jednym miejscu wszelkie niezbędne dane na temat pracy urządzeń – dając pełny podgląd, a także alarmując w razie wystąpienia nieprawidłowości. Dlatego też świetnie sprawdzi się w logistyce i przygotowywaniu opakowań. Pozwala bowiem w stanowczo łatwiejszy sposób sprostać wymaganiom bezpieczeństwa i czystości przy jednoczesnym zwiększeniu szybkości działania. Warto też zauważyć, że maszyny do pakowania połączone z systemem AVEVA Edge mogą wchodzić w skład większych infrastruktur, razem z innymi urządzeniami przemysłowego Internetu Rzeczy, ułatwiając zarządzanie całością w jednym miejscu.

Wśród funkcjonalności systemu AVEVA Edge można znaleźć przejrzystą wizualnie aplikację z rozbudowanymi animacjami, ochronę za pomocą hasła każdego z obiektów czy zapewnienie trzech rodzajów dostępu zdalnego. Z technicznych rzeczy warto wspomnieć o wygodnej obsłudze dedykowanych interfejsów, możliwości łatwego eksportowania raportów czy prostej łączności z bazami danych. Więcej informacji o możliwościach i funkcjach AVEVA Edge znajdziecie na dedykowanej stronie.

<p>Udostępnij</p>Share on Facebook
Facebook
0Share on LinkedIn
Linkedin

One thought on “Przemysł 4.0 na rynku opakowań – jak HMI i SCADA wspierają logistykę?”

Opublikuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *