Internet of Robotic Things (IoRT) ­– jak robotyzacja zmienia łańcuch dostaw?

Internet of Robotic Things (IoRT) to prężnie rozwijająca się technologia stosowana przez coraz większą liczbę firm. Roboty przemysłowe stają się coraz częstszym elementem fabryk na całym świecie. Niewątpliwy wpływ na ten stan rzeczy ma bardzo duża efektywność pracy maszyn, co bezpośrednio zwiększa zyski przedsiębiorstwa.

Robotyka jest rewolucją w przemyśle

Połączenie robotów w jedną sieć stanowczo usprawnia operacje w łańcuchu dostaw. Używanie przez maszyny zaawansowanych technologii, z Internet of Things na czele pozwala wyeliminować część czynności, które do tej pory mozolnie wykonywał człowiek. Dobrze skalibrowane urządzenia pozwalają też na zwiększoną wydajność przy jednoczesnym zachowaniu nienagannej precyzji.

Usprawnienia w łańcuchu dostaw mają szczególne znaczenie w dobie zwiększającego się zapotrzebowania na handel elektroniczny. Maszyny pozwalają też wypełnić lukę w miejscach, w których występują niedobory pracowników lub gdy zatrudnianie nowej osoby do wykonywania danej czynności staje się nieopłacalne.

Roboty automatyzujące pracę stają się coraz bardziej powszechne

Korzystanie ze zautomatyzowanych rozwiązań staje się popularniejsze również ze względu na coraz bardziej przystępne ceny implementacji nowych urządzeń. Początkowo, tego rodzaju inwestycje wymuszały konieczność sporych nakładów pieniężnych. Obecnie, dzięki coraz większej popularyzacji inteligentnej robotyki koszty wdrożenia znacząco się obniżyły.

Jaka przyszłość czeka Internet of Robotic Things?

Nie ma żadnych wątpliwości, że zainteresowanie Internet of Robotic Things z roku na rok będzie wzrastało. Eksperci szacują, że do 2022 roku w fabrykach na całym świecie pojawi się prawie dwa miliony nowych robotów przemysłowych. Spory odsetek będą stanowiły przedsiębiorstwa, które dopiero po raz pierwszy decydują się zastosowanie tego typu rozwiązań.

Rozwój IoRT będzie więc mocno zauważalny. Już teraz w Europie średnia gęstość robotów na 10 000 pracowników wynosi 114 sztuk. W kolejnych latach te wartości jeszcze będą się znacząco zwiększać.

Jakie są korzyści ze stosowania zautomatyzowanych robotów w fabryce?

Urządzenia Internet of Robotic Things, oprócz opisywanej szybkości i precyzji działania, pozwalają na łatwiejsze monitorowanie pracy. Dzięki połączeniu urządzeń do internetu stanowczo ułatwione jest weryfikowanie poprawnego działania z każdego miejsca na ziemi. Staje się to możliwe dzięki dedykowanemu oprogramowaniu, aplikacjom mobilnym lub panelom sterowania w przeglądarce internetowej.

Najbardziej istotnym elementem wyróżniającym urządzenia IoRT na tle tradycyjnych maszyn jest ich autonomiczność. Przez zastosowanie wielu czujników i wysyłaniu danych pomiędzy poszczególnymi robotami możliwe jest samodzielne działanie bez ingerencji człowieka. Takie rozwiązania pozwalają bowiem na analizowanie bieżącej sytuacji na torze pracy i błyskawiczne reagowanie w przypadku wystąpienia przeszkód.

Urządzenia IoRT mogą działać niezależnie od człowieka

Koncepcja Internet of Robotic Things pozwala więc na automatyzację procesu zarządzania maszynami. Połączenie w jedną infrastrukturę daje im możliwość współpracy. Całość działa z uwzględnieniem parametrów zapewniających optymalne wykonywanie zadań, dążących do zwiększania efektywności.

Wykorzystanie inteligentnej robotyki pozwala uprościć wiele procesów zachodzących w łańcuchach dostaw. Przy trendzie zwiększającego się zapotrzebowania na usługi transportowe IoRT jest sposobem na sprostanie oczekiwaniom klientów.

Urządzeń usprawniających dostawy jest wiele!

Rozwiązania Internet of Robotic Things to nie tylko ogromne maszyny przystosowane do wielkich transportów. Bardzo często firmy decydują się na nieco mniejsze rozwiązania, które usprawniają pracę podczas produkcji, w magazynach czy w trakcie transportu komponentów. Są to tak zwane mobilne roboty autonomiczne.

Dzięki takim rozwiązaniom możliwy jest sprawny transport wewnątrz firmy produkcyjnej. Przy zastosowaniu kilku typów urządzeń połączonych w jeden spójnie działający system możliwości jeszcze bardziej się zwiększają. Okazuje się wtedy, że roboty współpracują ze sobą, dzieląc pracę na poszczególne etapy. Pozwala to w większym stopniu wykorzystać potencjał drzemiący w IoRT.

Zastosowanie robotów autonomicznych jest bardzo szerokie

W ofercie firmy ASTOR można znaleźć wiele mobilnych rozwiązań pozwalających na automatyzację przedsiębiorstw. Wśród oferowanych urządzeń można znaleźć między innymi:

  • MiR100 o ładowności do 100 kg z możliwością dołączania modułów i funkcją ciągnięcia wózków
  • MiR200 o zwiększonej do 200 kg ładowności
  • MiR250 z udźwigiem do 250 kg i sporą dynamiką działania, pozwalającą na przemieszczanie się z prędkością 2m/s
  • MiR500 przenoszący ciężar do 500 kg, z prędkością do 2m/s
  • MiR1000 o ładowności nawet 1000 kg, a zwiększonej uniwersalności zastosowań

Funkcjonalność urządzeń może być rozszerzana poprzez stosowanie dedykowanych modułów, akcesoriów oraz oprogramowania. Wśród nich dostępne są systemy paletowe, moduły haków czy pozwalających na automatyczne zaczepiania wózków. Więcej o mobilnych robotach autonomicznych MiR przeczytacie na tej stronie.

<p>Udostępnij</p>Share on Facebook
Facebook
0Share on LinkedIn
Linkedin

Opublikuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *