Gromadzenie, wizualizacja i raportowanie danych z produkcji rur wielowarstwowych w przedsiębiorstwie Tweetop

„Można powiedzieć, że to AVEVA Historian napędza modernizację w firmie Tweetop. Odwołania historyczne, analiza danych, prognozowanie, powrót do wykrytych anomalii, porównania… – wszystko to powoduje, że nawet w przypadku wycofanej z produkcji partii produktów, pracownicy i kadra firmy Tweetop mają dostęp do danych, mających kluczowe znaczenie dla właściwej realizacji produkcji i kolejnych modernizacji.” – Mariusz Bednarz, Dyrektor ds. Produkcji i Rozwoju w firmie Tweetop

Tweetop – historia i oferta firmy

Tweetop Sp. z o.o. to przedsiębiorstwo z całkowicie polskim kapitałem i zarządem, z siedzibą w Szczecinie. Funkcjonujący nieprzerwanie od 2001 roku Tweetop, jest jedną z czterech firm w Polsce produkującą rury wielowarstwowe do instalacji centralnego ogrzewania i wody użytkowej.

Trzon oferty firmy stanowi system rurowy Tweetop PERT – przeznaczony do wewnętrznych instalacji wodno-grzewczych, opiera się na rurach wielowarstwowych w zakresie średnic od 14 do 75 mm. System obejmuje również komplet skonstruowanych według autorskich projektów kształtek, niezbędnych akcesoriów dedykowanych dla poszczególnych zastosowań oraz narzędzi do montażu.

Źródło: Tweetop

Produkcja rury wielowarstwowej PERT II/Al/PERT II jest realizowana w Polsce od 2007 roku w oparciu o nowoczesny park maszynowy oraz kompletnie wyposażone zaplecze laboratoryjne. W ofercie firmy Tweetop, poza kompletnym systemem rurowym, znajdują się również pompy ciepła typu powietrze – woda oraz rekuperatory.

Siłą firmy Tweetop jest fachowy zespół zorientowany na profesjonalną współpracę z Klientem i łączący znajomość rynku z kompleksową wiedzą o produkcie. Mocnym wsparciem są działy: szkoleniowy, techniczny oraz projektowy. Firma posiada własne laboratorium testowe. Potwierdzeniem i jednocześnie gwarancją osiągnięcia przyjętych celów jest wdrożenie i ciągłe doskonalenie Zintegrowanego Systemu Zarządzania Środowiskiem zgodnego z normą ISO 14001:2004.

Systemy instalacji centralnego ogrzewania i wody użytkowej Tweetop zasilają znane inwestycje w Polsce, między innymi:

 • Park Technologiczno-Przemysłowy w Poznaniu,
 • EC1 Zachód – Centrum Nauki i Techniki w Łodzi,
 • Zamek w Łańcucie,
 • Grand Hotel w Sopocie,
 • Hala widowiskowo-sportowa Czyżyny w Krakowie,
 • Zaplecze stadionu miejskiego we Wrocławiu.

W 2020 roku, firma uruchomiła we własnej fabryce w Szczecinie produkcję pięciowarstwowych rur typu Pert II / EVOH / Pert II. Nowa w pełni zautomatyzowana linia produkuje rury w zakresie średnic od 12 do 32 mm, w zwojach do 600 metrów.

Architektura systemów SCADA i Historian w firmie Tweetop – realizacja PC Automation. Źródło: PC Automation

Digitalizacja procesu produkcji w Tweetdrop – realizacja projektu

Zautomatyzowana linia produkcyjna do rur typu Pert II / EVOH / Pert II została wyposażona w zaawansowane systemy do gromadzenia, wizualizacji i prezentacji danych procesowych światowego producenta AVEVA (dawniej Wonderware).

Projektowanie i wdrożenie tych systemów zrealizowała firma PC Automation z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży automatyki, realizująca projekty i wdrożenia systemów sterowania, wsparcia dla utrzymania ruchu, uruchamiania nowych linii produkcyjnych oraz parków maszynowych, projektowania i wdrażania systemów wizualizacji oraz raportowania danych klasy SCADA i Historian.

PC Automation od wielu lat wspiera Dział Utrzymania Ruchu oraz rozwój automatyzacji i cyfryzacji w firmie Tweetop. W przypadku realizacji systemu sterowania oraz wizualizacji przez zewnętrzną firmę, PC Automation konsultuje i nadzoruje realizację inwestycji.

Jak mówi Piotr Cieśla, właściciel PC Automation i jednocześnie automatyk:

„W 2011 roku przeprowadziłem w firmie Tweetop pierwszy projekt wdrożenia linii produkcyjnej urządzeń testujących z systemem sterowania Siemens i wizualizacją AVEVA Edge (wówczas jeszcze pod nazwą Wonderware InTouch) i obsługą na komputerach panelowych Astraada PC. Ten sprawdzony zestaw PLC+SCADA+IPC jest obecnie standardem w firmie Tweetop”.

Oprogramowanie AVEVA w Tweetop – korzyści

Produkcja w firmie Tweetop aktualnie odbywa się w dwóch halach produkcyjnych. W starej hali produkcyjnej znajduje się jedna linia, natomiast w nowej hali aż cztery linie produkcyjne. Wszystkie linie produkcyjne wyposażone są od początku w system Wonderware InTouch. Od 2012 roku, PC Automation dodatkowo integruje w powyższych liniach produkcyjnych systemy zbierania danych Historian oraz systemy wirtualizacji zabezpieczające przed utratą danych w przypadku awarii serwerów.

Stacje klienckie Historian umożliwiły udostępnianie danych dla inżynierów produkcji, kadry zarządzającej, operatorów stanowisk, działu kontroli jakości oraz technologów produkcji. Dane udostępniane są online w czasie rzeczywistym, a tendencje parametrów i zależności między nimi są widoczne na pierwszy rzut oka.

Zastosowane rozwiązania SCADA i Historian od AVEVA (dawniej Wonderware) umożliwiły:

 • wizualizację, analizę i raportowanie wskaźników produkcyjnych,
 • wizualizację i raportowanie maszynowni chłodniczych,
 • wizualizację i raportowanie procesu przygotowania powietrza oraz innych mediów produkcyjnych,
 • raportowanie i analizę wskaźników postprodukcyjnych,
 • rozpatrywanie reklamacji nawet sprzed kilku lat,
 • wykorzystanie trendów do wnioskowania dla produkcji bieżącej.

„Linie produkcyjne mogą się różnić, mogą pochodzić od różnych dostawców, ale interfejs operatora ma być identyczny w przypadku każdej z nich. Powtarzalność i schematyczność działania ułatwia pracę operatorowi nie tylko na co dzień, ale także podczas awarii, niezależnie od tego, do jakiej linii produkcyjnej są przypisani w danym momencie. Interfejsy na InTouchu są skalowalne, łatwo modyfikowalne, intuicyjne. Działają szybko dzięki sprawnym driverom” – mówi Piotr Cieśla, który projektował wszystkie interfejsy operatorów.

Ze względu na poszerzanie profilu produkcji w szczecińskim zakładzie o złączki do rur, zarząd firmy planuje dalszy rozwój i modernizację, by sprostać wyzwaniu konkurencyjności również wobec zagranicznych dostawców.

Te działania wspiera firma PC Automation z jej specjalistyczną wiedzą w zakresie systemów zarządzania produkcją oraz firma ASTOR, dostawca oprogramowania AVEVA, komputerów przemysłowych Astraada PC i konsultant w zakresie integracji systemów produkcyjnych z systemami ERP, WMS oraz integracji systemu meldowania produkcji Streamsoft z systemem AVEVA Historian.

W ramach modernizacji, Tweetop planuje wdrożyć raportowanie rozliczeń surowców i odpadów poprodukcyjnych oraz pełne raportowanie produkcji w toku. Mocnym punktem ma być także pełne śledzenie i tym samym pełna identyfikowalność produkcji.

Cyfryzacja produkcji – to się opłaca!

Wdrożenie systemów gromadzenia, wizualizacji i raportowania danych przynosi również korzyści biznesowe. Zastosowane rozwiązania z zakresu automatyki i oprogramowania dla produkcji, zapewniły znacznie szerszy dostęp do danych i możliwość ich analizy na takim poziomie, by w razie potrzeby wprowadzać konkretne zmiany w procesie produkcyjnym, tym samym wpływając korzystnie zarówno na efektywność procesu, jak i jakość końcowego produktu.

Modernizacje w firmie Tweetop, przeprowadzane w kooperacji z firmą PC Automation, dotyczą także zaplecza produkcji – maszynownie chłodnicze, działające w oparciu o kaskadowe pompy ciepła, latem służą do chłodzenia wody technicznej, a zimą odzyskane z procesu ciepło jest używane do ogrzewania budynku. Firma PC Automation wykonała do tego celu kompletny system sterowania i wizualizacji także w oparciu o Wonderware InTouch (obecnie AVEVA Edge), ze wsparciem AVEVA Historian do analizy danych procesowych.

„Systemy wizualizacji danych z przebiegu produkcji AVEVA informują nas na bieżąco, które systemy kontroli jakości zgłaszają anomalie. Następnie weryfikujemy w systemie, czy takich zgłoszeń jest więcej, z różnych systemów. Jeśli zaistnieje taka sytuacja, jest to dla nas sygnał do eliminacji wady produktu. Kontrola jakości odbywa się zarówno online, jak i na etapie postprodukcji, co jest dla nas dodatkową zaletą”

– Natalia Margiel, Kierownik Laboratorium Kontroli Jakości w firmie Tweetop.

„Dzięki efektywnej analizie danych i działaniom optymalizacyjnym na ich podstawie, podnieśliśmy wydajność naszego parku maszynowego i polepszyliśmy jakość produktów, zmniejszając ilość odpadów. Dużo efektywniej panujemy nad przebiegiem procesów produkcyjnych, reagując dużo szybciej na awarie”

– Mariusz Bednarz, Dyrektor ds. Produkcji i Rozwoju, Tweetop

Zapraszamy na wycieczkę po zakładzie Tweetop!

1. System trzech telewizorów 65” z wizualizacją części produkcyjnej zakładu – na pierwszym telewizorze pięć linii produkcyjnych, dalej kolejno dwa telewizory wyświetlające trendy – parametry technologiczne, kontroli jakości, mediów, geometrii produktu – Wonderware Historian Client Trend, Wonderware InTouch 2014 R2, Wonderware Historian Client 2014 R2. W jednym miejscu pracownicy produkcji prowadzący linie produkcyjne mają wgląd w pracę całego zakładu – wizualizacja oraz wykresy na jednym lub dwóch ekranach w zależności od potrzeb. Zespół doskonałych narzędzi do panowania nad procesami wytwórczymi i kontroli jakości wyrobu.

2. Telewizor 65” Wonderware Historian Client Trend w części biurowej nadzoru produkcji, gdzie wszyscy inżynierowie mają wgląd na przebiegające procesy – podzielone na poszczególne okna wykresów

3. Wonderware Historian 2014 R2 na wirtualnej maszynie. Sześć fizycznych przyłączy ethernetowych, osiemnaście źródeł danych – sterowniki PLC i komputer z Wonderware FSGateway. Zbieranie danych z pięciu linii produkcyjnych, urządzeń kontroli jakości i testowania oraz mediów (sprężone powietrze, maszynownia chłodnicza). Wszystko na wirtualnej maszynie z kopią zapasową.

4. Dwa telewizory 65” i monitor – Wonderware Historian Client Trend oraz wizualizacja Wonderware InTouch 2014 R2 w części biurowej nadzoru utrzymania ruchu. Nadzór nad zakładem w jednym miejscu, również ze zdalnym dostępem przez internet.

5. Telewizor 65” Wonderware Historian Client Trend w części produkcyjnej. Wgląd na proces przez pracowników mniejszej hali produkcyjnej.

6. Wizualizacja produkcji – linia LP04 (EVOH) – Wonderware InTouch 2017 + Wonderware Historian Client Trend 2017 + komputer panelowy 21,5” Astraada ASS6A22C811

7. Wizualizacja produkcji – linia LP03 – Wonderware InTouch 2017 + komputer panelowy 19” Astraada AS47C19

8. Wizualizacja produkcji – linia LP05 – Wonderware InTouch 2017 + komputer panelowy 21,5” Astraada AS56A19C811

9. Wizualizacja produkcji – linia LP02 – Wonderware InTouch 2014R2 + komputer panelowy 19” Astraada AS47C19

10. Wizualizacja hydrostatycznej maszyny testującej – Wonderware InTouch 2014R2

Autor:
Joanna Kowalkowska, ASTOR

Współpraca:
Piotr Cieśla, Właściciel firmy, Inżynier automatyk PC Automation

<p>Udostępnij</p>Share on Facebook
Facebook
0Share on LinkedIn
Linkedin

2 thoughts on “Gromadzenie, wizualizacja i raportowanie danych z produkcji rur wielowarstwowych w przedsiębiorstwie Tweetop”

Opublikuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *