• Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn
  • Konferencja
  • Dołącz
  • Ikona
  • Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn
  • Konferencja
  • Dołącz
X

Historie sukcesu > Mikrut – Robotyzacja spawania krat antywłamaniowych

Historie sukcesu

Mikrut – Robotyzacja spawania krat antywłamaniowych

Zrobotyzowane spawanie
Joanna Kowalkowska 2018-07-24

Mikrut – Robotyzacja spawania krat antywłamaniowych

Zrobotyzowane spawanie odpowiedzią na rosnące wymagania rynkowe. Robotyzacja stanowiska w firmie MIKRUT pozwoliła nie tylko utrzymać wysoką jakość wyrobów metalowych przy zwiększonym zapotrzebowaniu, ale także skrócić czas realizacji zamówień i terminów dostaw. 

Cele:

  • podnoszenie konkurencyjności
  • wzrost wydajności
  • zapewnienie powtarzalnej wysokiej jakości

Korzyści:

  • skrócenie czasu realizacji zamówienia
  • terminowość dostaw
  • wysoka jakość detali w projektach pod kontrakty, przy zapewnieniu bezpieczeństwa pracy operatorów stanowiska

O firmie

Firma Mikrut jest zlokalizowana na południu Polski, w Gorlicach. Zakład produkcyjno-usługowy od ponad 30 lat działa w trzech obszarach: produkcji wyrobów z metalu, transporcie i spedycji na rynku krajowym i międzynarodowym oraz mechanice pojazdowej samochodów osobowych i ciężarowych.

W zakresie produkcji, od początku działalności, firma koncentruje się głównie na dostarczaniu wyrobów z metalu na rynek niemiecki, szwajcarski oraz francuski. Są to w przeważającej części kontrakty długoterminowe. Klienci z Europy Zachodniej mają bardzo wysokie wymagania, szczególnie jeśli chodzi o finalną jakość produktów i terminowe dostawy.

„Konsekwentnie inwestowałem w nowe technologie, co pozwoliło mi z sukcesem prowadzić firmę przez tyle lat i nawiązać długoletnią współpracę z kontrahentami z Niemiec”

– opowiada Sylwester Mikrut.

W dziedzinie produkcji, Mikrut specjalizuje się szczególnie w wykrawaniu i gięciu elementów na prasach mimośrodowych i hydraulicznych o nacisku od 6 do 100 ton, cięciu na piłach taśmowych profili z materiałów kolorowych i stalowych, cięciu na nożycach gilotynowych, spawaniu w osłonach gazów szlachetnych stali zwykłej i stali nierdzewnej (chromoniklowej), nitowaniu elementów metodą tradycyjną i obrotową oraz obróbce strumieniowej wyrobów wykonanych ze stali nierdzewnej.

Wyroby z metalu po ich wykonaniu w zależności od potrzeb klienta są cynkowane ogniowo lub galwanicznie, chromowane, niklowane, malowane proszkowo i w technologii KTL.

Wyzwania

Wśród wielu produktów produkowanych przez firmę MIKRUT znajdują się m.in. gotowe metalowe kraty antywłamaniowe do budynków mieszkalnych i domów jednorodzinnych, głównie dla odbiorców z Europy Zachodniej.

W ciągu ostatnich lat zapotrzebowanie na skuteczne zabezpieczenie posiadłości wzrosło na tamtejszym rynku ponad 7-krotnie. Organizacja spawania 2 rodzajów tych krat w oparciu o pracę manualną przestała wystarczać, by sprostać nadchodzącym zamówieniom. Dodatkowo planowano zadbać o bezpieczeństwo pracowników oraz poprawić estetykę spoin. Zdecydowano się na robotyzację procesu spawania.

Rozwiązanie zrobotyzowane dostarczyła firma ASTOR.

„Zrobotyzowane spawanie sprawdza się w branży metalowej i charakteryzuje się szybkim zwrotem z inwestycji”

– opowiada Łukasz Mąka, specjalista ds. automatyzacji i robotyzacji w firmie ASTOR.

Cela spawalnicza składa się z robota Kawasaki BA006N dedykowanego do spawania, źródła spawalniczego oraz wygrodzenia zapewniającego bezpieczeństwo pracy. Za budowę i wdrożenie stanowiska odpowiedzialna była firma integratorska ACARS z Krakowa.

„Nasza firma specjalizuje się w budowie zrobotyzowanych stanowisk spawalniczych. Dzięki wykwalifikowanemu zespołowi i wykorzystaniu sprawdzonych rozwiązań, wdrożenie stanowiska w firmie Mikrut zajęło nam zaledwie 3 tygodnie”

– opowiada Dawid Żuchowski, właściciel firmy ACARS.

Integralną częścią wdrożonego przez ACARS rozwiązania jest system sterowania Astraada One. Obsługa stanowiska korzysta z panelu operatorskiego Astraada do uruchamiania stanowiska, wizualizacji jego pracy oraz diagnostyki robota i źródła spawalniczego.

„Zastosowanie robota Kawasaki znacznie zwiększyło wydajność stanowiska. Teraz możemy dostarczać nasze produkty szybciej niż konkurencyjne firmy”

– kontynuuje Sylwester Mikrut.

Robotyzacja nie eliminuje pracy ludzkiej w procesie produkcji. Spawacz pracujący niegdyś na tym stanowisku pracuje w firmie nadal – aktualnie jest operatorem robota. Robot spawa tylko 2 rodzaje krat, przy produkcji innych detali metalowych pracują spawacze

„To prawdopodobnie pierwszy robot Kawasaki w Gorlicach i okolicy. Spełniłem moje marzenie. Jestem dumny, że w mojej firmie działa robot przemysłowy. Nie mam żadnych obaw wobec robotyzacji i planuję dalszą modernizację zakładu”

– podsumowuje Sylwester Mikrut.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Avatar photo

Joanna Kowalkowska

Menedżer produktu: robota edukacyjnego Astorino oraz redaktor, autor i korektor tekstów. Od 13 lat w marketingu branży przemysłowej. Przez 10 lat była redaktorem naczelnym Biuletynu Automatyki ASTOR. Współautor i redaktor wielu artykułów typu case study, informacji prasowych, scenariuszy do filmów typu case study, treści folderów firmowych i postów do mediów społecznościowych. Koordynator content marketingu robotyki przemysłowej i edukacyjnej w ASTOR. Wielbicielka nauki języków obcych, ze szczególnym uwzględnieniem gramatyki, ortografii i etymologii.

Temat jest dla Ciebie interesujący? Napisz wiadomość do autora i zdobądź ciekawy kontakt.
jko@astor.com.pl

TAGI:

Zrobotyzowane spawanie

Czytaj więcej

Finansowanie inwestycji

Capex – czym jest i jak go policzyć?

Piotr Wilk 2025-05-19

Wprowadzanie nowych technologii to kluczowe inwestycje w zakładach produkcyjnych. Wydatki…

Czytaj więcej

Dyrektywa CER: czego dotyczy i czy ma cokolwiek…

Szymon Grabski, Tomasz Wlaź 2025-05-12

Nowe ramy prawne pozwalają lepiej dbać o bezpieczeństwo organizacji: fizyczne i cyfrowe.

Czytaj więcej
Trendy

Trendy w branży produkcyjnej – podwójna perspektywa

Jarosław Gracel, Piotr Wilk 2025-05-05

Jak nowe rozwiązania technologiczne będą stymulować rozwój biznesu firm produkcyjnych w najbliższym czasie, a…

Czytaj więcej
  • Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn

Magazyn Biznes i Produkcja. Trendy Przemysłu 4.0, informacje o automatyzacji, cyfryzacji, robotyzacji i intralogistyce. Nowe technologie i strategie, które zapewnią Twojej firmie konkurencyjną przewagę.

Dołącz do społeczności BiP i rozwijaj swoje kompetencje!

    Zapisz się do newslettera Biznes i Produkcja


    © 2025 ASTOR. Wszelkie prawa zastrzeżone.

    Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.