• Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn
  • Konferencja
  • Dołącz
  • Ikona
  • Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn
  • Konferencja
  • Dołącz
X

Treści > Jak uzasadniać biznesowe inwestycje? Poziom zaawansowany

Treści

Jak uzasadniać biznesowe inwestycje? Poziom zaawansowany

Przemysł 4.0
Renata Poreda 2020-04-30

Jak uzasadniać biznesowe inwestycje? Poziom zaawansowany

W jednym z naszych poprzednich artykułów wskazywaliśmy podstawowe sposoby uzasadniania inwestycji biznesowych – m.in. NPV, break-even czy ROI. Dziś przechodzimy na poziom „zaawansowany” i omawiamy dla Was takie koncepcje, jak TCO, ROIC czy wskaźnik kapitału technologicznego firmy (ITA).

Analiza całkowitego kosztu posiadania (TCO)

Rozszerzona analiza rentowności projektu biznesowego powinna uwzględniać koncepcję całkowitego kosztu posiadania (ang. Total Cost of Ownership, TCO). Wskazuje ona łączny koszt instalowania, użytkowania, utrzymywania i pozbycia się aktywów firmy na przestrzeni danego okresu. Obejmuje zatem koszty dotyczące samej inwestycji (CapEx), koszty operacyjne (OpEx), a także zewnętrzne koszty i korzyści, które generuje inwestycja.

Dla przykładu, firma produkująca narzędzia IT, poza nakładami inwestycyjnymi powinna uwzględnić w TCO takie źródła kosztów, jak obsługę, gwarancje, szkolenia pracowników, modernizacje produktów, obsługę ryzyka czy utylizację odpadów. Wówczas, łącząc tak wyznaczony TCO ze wspomnianym w poprzednim artykule wskaźnikiem ROI uzyskujemy rozszerzoną analizę rentowności, która znacząco pogłębia aspekty finansowe przedsięwzięcia, m.in. o bardzo często występujące w przemyśle 4.0 koszty posiadania zasobów technologicznych. Komplet takich informacji pozwala w bardziej racjonalny sposób ocenić poziom wydatków projektu lub obszaru biznesu na tle branży i innych przedsięwzięć. 

źródło: Whitepaper Finanse Przemysłu 4.0, ASTOR, 2019

Rynek pracy jako element uzasadnienia inwestycji

W procesie analizy rentowności przedsięwzięcia warto uwzględnić również „mniej wymierne” od finansowych elementy prowadzenia biznesu – jak np. sytuację na rynku pracy. Może mieć ona bowiem znaczący wpływ na powodzenie projektu.

Jeśli zakładamy, że na rynku są dostępni kandydaci do pracy, możemy przyjąć, że wraz z realizacją inwestycji wzrośnie wydajność przedsiębiorstwa, jakość funkcjonowania czy też poprawa efektywności maszyn. Jeśli jednak sytuacja na rynku pracy jest trudna i mamy do czynienia z rynkiem pracownika, powinniśmy uwzględnić w analizie koszty ukryte, związane np. z ryzykiem braku realizacji planu ze względu na braki w personelu. Wówczas zwiększa się również niepewność związana z jakością produktu końcowego (z powodu dużej rotacji pracowników), a także rosną koszty rekrutacji.

Duża rotacja pracowników może wpływać na zwiększanie niepewności związanej. zjakością produktu końcowego

Uzasadnianie inwestycji na poziomie strategicznym

Najbardziej zaawansowany poziom uzasadniania projektów biznesowych, obejmuje cztery elementy analizy:

  • analiza ROI
  • uwzględnienie TCO
  • porównanie wyników do średniej w branży i jej liderów
  • powiązanie rentowności inwestycji z realizacją celów strategicznych

Na tym poziomie bardzo przydatnym narzędziem (szczególnie w kontekście ostatniego z ww. elementów) będzie analiza wskaźnika zwrotu na zainwestowanym kapitale (ang. return on invested capital, ROIC). Informuje on, jak skutecznie dane przedsiębiorstwo wykorzystuje zainwestowane środki do generowania zysków. Innymi słowy – pokazuje on, jaka jest efektywność zainwestowanego kapitału.

źródło: Whitepaper Finanse Przemysłu 4.0, ASTOR, 2019

W analizie rentowności na poziomie strategicznym warto wykorzystać również wskaźnik kapitału technologicznego (ITA), opracowany przez ASTOR. Pozwala on porównać kapitał technologiczny (który obejmuje linie produkcyjne oraz maszyny i narzędzia) firmy na tle innych przedsiębiorstw. Im większa wartość wskaźnika ITA, tym większa efektywność produkcji i możliwość wypracowania zysku – a co za tym idzie, realizacji celów biznesowych przedsiębiorstwa.

źródło: Whitepaper Finanse Przemysłu 4.0, ASTOR, 2019

Ponieważ jednak źródłem przewagi konkurencyjnej jest tandem technologia + ludzie, na strategicznym poziomie analizy rentowności warto umieścić elementy analizy kapitału intelektualnego. Pozwoli to uwzględnić nie tylko koszty przeszkolenia pracowników (które ujmowaliśmy już w ramach TCO), ale także potencjalny zysk wypracowany dzięki podniesieniu ich kompetencji.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Avatar photo

Renata Poreda

Filolog, PRowiec, pasjonatka wszelkich form komunikacji, m.in. za którą odpowiada w ASTOR. Absolwentka podyplomowych studiów w zakresie Public Relations (UJ) oraz Marketingu w sieci (WSE im. ks. J. Tischnera). Ukończyła również prestiżowy program brytyjskiego instytutu „The Chartered Institute of Marketing, prowadzony w Polsce przez Questus –akredytowane centrum egzaminacyjne. Posiada niemal 20 letnie doświadczenie w marketingu, public relations, komunikacji, CSR i relacjach z mediami. Zawodowo interesuje się marką osobistą. Fascynują ją rozmowy z ludźmi, głównie w formie wywiadów. Prowadzi gale i konferencje. Jest też autorką konceptów kreatywnych kampanii komunikacyjnych. Zwolenniczka nurtu komunikacji empatycznej i nastawionej na autentyczne historie. W ASTOR odpowiada za wizerunek marki, kontakty z mediami, działania Public Relations. Komunikacyjnie wspiera także działania z zakresu Employer Brandingu oraz CSR. Redaktor naczelna pisma Biznes i Produkcja. Prowadzi także Biznes i Produkcja Podcast. Członkini Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Public Relations. Prywatnie interesuje się psychologią, motoryzacją, biografiami i kuchennymi eksperymentami. Uwielbia góry i rower. Biega.

Temat jest dla Ciebie interesujący? Napisz wiadomość do autora i zdobądź ciekawy kontakt.
rp@astor.com.pl
Renata Poreda
+48691700019

TAGI:

Przemysł 4.0

Czytaj więcej

Finansowanie inwestycji

Capex – czym jest i jak go policzyć?

Piotr Wilk 2025-05-19

Wprowadzanie nowych technologii to kluczowe inwestycje w zakładach produkcyjnych. Wydatki…

Czytaj więcej

Dyrektywa CER: czego dotyczy i czy ma cokolwiek…

Szymon Grabski, Tomasz Wlaź 2025-05-12

Nowe ramy prawne pozwalają lepiej dbać o bezpieczeństwo organizacji: fizyczne i cyfrowe.

Czytaj więcej
Trendy

Trendy w branży produkcyjnej – podwójna perspektywa

Jarosław Gracel, Piotr Wilk 2025-05-05

Jak nowe rozwiązania technologiczne będą stymulować rozwój biznesu firm produkcyjnych w najbliższym czasie, a…

Czytaj więcej
  • Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn

Magazyn Biznes i Produkcja. Trendy Przemysłu 4.0, informacje o automatyzacji, cyfryzacji, robotyzacji i intralogistyce. Nowe technologie i strategie, które zapewnią Twojej firmie konkurencyjną przewagę.

Dołącz do społeczności BiP i rozwijaj swoje kompetencje!

    Zapisz się do newslettera Biznes i Produkcja


    © 2025 ASTOR. Wszelkie prawa zastrzeżone.

    Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.