• Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn
  • Konferencja
  • Dołącz
  • Ikona
  • Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn
  • Konferencja
  • Dołącz
X

Treści > Internet of Things w akcji – 5 zastosowań w fabryce

Treści

Internet of Things w akcji – 5 zastosowań w fabryce

Przemysł 4.0
Renata Poreda 2020-10-07

Internet of Things w akcji – 5 zastosowań w fabryce

IIoT (Industrial Internet of Things), czyli przemysłowy IoT, jest stosowany w coraz większej liczbie przedsiębiorstw. Wpływ na to ma wydłużająca się lista możliwości i realnych usprawnień, które technologia może wprowadzić do fabryki. Dziś przyjrzymy się pięciu zastosowaniom mającym największe znaczenie dla firm produkcyjnych.

Predictive maintenance sposobem na dłuższe działanie maszyn

Nic tak nie wstrzymuje produkcji, jak nieoczekiwana awaria któregoś z urządzeń. Każde zatrzymanie pracy może spowodować spore straty finansowe i czasowe. Nie sposób zapomnieć też o konieczności poniesienia kosztu naprawy uszkodzonego sprzętu.

A co, gdyby można było przewidzieć, kiedy i w jakim obszarze nastąpi awaria? Dzięki predictive maintenance jest to możliwe. Pojęciem tym określamy predykcyjne utrzymanie ruchu, czyli wszelkie działania pozwalające oszacować żywotność poszczególnych elementów maszyn i reagować na pojawiające się zmiany.

Dzięki stosowaniu predictive maintenance pracownicy mogą z wyprzedzeniem otrzymać komunikat o możliwości wystąpienia problemu z konkretnym urządzeniem. Całość działa dzięki obecności zaawansowanych czujników i kamer, które wspierają sztuczną inteligencję. Z pomocą dostępu do odpowiednich danych jest ona w stanie z dużą skutecznością ostrzegać przed awariami, pozwalając zapobiec im w odpowiednim momencie.

Predictive maintenance pozwala monitorować pracę maszyn i ostrzegać przed ewentualnymi awariami

Pomiar ma znaczenie!

Efektywnie zarządzana fabryka powinna być wyposażona w szereg rozwiązań pozwalających na dokładne i automatyczne pomiary. Jest to możliwe dzięki czujnikom i specjalnym modułom, które przesyłają informacje o bieżącym użyciu mediów.

Takie czujniki pozwalają na monitorowanie zużycia energii elektrycznej, ilości wody czy gazu ziemnego. Zbierane dane obejmują wyrażone liczbowo użycie poszczególnych surowców oraz informację na temat miejsca dokonania pomiaru.

Stosowanie tego typu czujników ma wiele korzyści dla firmy. Przede wszystkim umożliwiają one monitorowanie zużycia i szybkie reagowanie w przypadku pojawienia się nieprawidłowości. Pozwalają także wykryć niektóre awarie maszyn, kradzieże energii oraz dają szansę na poprawne oszacowanie zużycia w kolejnych okresach, obniżając tym samym koszty.

Stosowanie odpowiednich czujników pozwala na zdalny odczyt zużycia mediów

Dlaczego warto śledzić zasoby?

Jak można dowiedzieć się z raportu przygotowanego przez Infosys i Instytut Zarządzania Przemysłowego Uniwersytetu w Anchen, aż 85% firm na całym świecie jest świadoma praktyk związanych z efektywnością i monitorowaniem wykorzystania posiadanych zasobów. Jednocześnie tylko 15% faktycznie wdrożyło odpowiednie systemy, które by na to pozwalały.

Celem śledzenia zasobów jest umożliwienie przedsiębiorstwu łatwego lokalizowania i monitorowania użycia kluczowych aktywów wchodzących w skład łańcucha dostaw. Można zaliczyć do nich chociażby surowce, produkty gotowe czy nawet pojemniki służące do transportu. Działania związane z monitorowaniem pozwalają skutecznie zoptymalizować logistykę.

To także sposób na utrzymanie ilości zapasów na poziomie niezbędnym do prowadzenia działalności, bez zbędnego transportowania surowców niepotrzebnych w danym momencie. Monitorowanie ułatwia także weryfikację jakości wykonania produktów, z powodzeniem kontroluje też ilość każdego z nich, zapobiegając ewentualnym kradzieżom.

IIoT pozwala skutecznie weryfikować stan zasobów na każdym etapie łańcucha dostaw

Łączenie pojazdów zwiększa efektywność

Tak zwane connected vehicles to pojazdy wyposażone w komputery, które umożliwiają łączenie kilku maszyn w ramach jednej sieci. Daje to szansę na zautomatyzowanie wielu procesów i wykonanie ich całkowicie niezależnie od człowieka.

Do prawidłowego działania connected vehicles niezbędne są czujniki i specjalnie dostosowane drogi, pozwalające na bezpieczne przemieszczanie się pojazdów. Bardzo często zaletą autonomicznych rozwiązań jest zwiększone bezpieczeństwo pracy. Nierzadko okazuje się bowiem, że urządzenia wyposażone w mnogie systemy pozwalają skuteczniej przewidzieć i reagować na pojawiające się przeszkody.

Wśród autonomicznych pojazdów najczęściej używanych w przedsiębiorstwach znajdziemy rozwiązania mobilne. Są to między innymi roboty MiR, które skutecznie optymalizują intralogistykę. Ich zastosowania są bardzo szerokie – od przewożenia produktów, przez unoszenie i przeciąganie, po współpracę między kilkoma maszynami. I to wszystko w pełni autonomicznie!

Mobilne pojazdy autonomiczne nieustannie zyskują na popularności

Zarządzanie flotą ułatwia kontrolę nad wieloma urządzeniami jednocześnie

Posiadanie w fabryce wielu urządzeń wymusza konieczność wprowadzenia rozwiązań, które pomogą zarządzać nimi w efektywny sposób. Ma to szczególne znaczenie w przypadku logistyki, kiedy musimy umiejętnie rozplanować, gdzie i w którym momencie powinien pojawić się konkretny pojazd.

Z pomocą przychodzą opcje pozwalające na zarządzanie flotą. Są to rozwiązania chętnie stosowane przez przedsiębiorstwa. Umożliwiają bowiem monitorowanie i planowanie pracy pojazdów przy jednoczesnym wykorzystywaniu ich potencjału w jak największym stopniu. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich czujników i algorytmów pozwalających przewidzieć intensywność ruchu ulicznego w konkretnych porach dnia.

Takie systemy mają zastosowanie w przypadku firm transportowych, ale nie tylko! Niemal w każdej fabryce pomocne mogą okazać się rozwiązania do zarządzania flotą, niekoniecznie wielkich pojazdów.

Stosowanie takiej technologii niesie także szereg korzyści w przypadku rozwiązań mobilnych. Umiejętne zarządzanie pozwala bowiem zwiększyć efektywność pracy poprzez łączenie ze sobą kilku maszyn w jedną sieć. Ułatwia to delegowanie poszczególnych zadań konkretnym urządzeniom, a dzięki autonomicznym systemom wiele czynności zostaje wykonanych bez konieczności kontroli dedykowanego pracownika.

Stosowanie technologii ułatwia zarządzanie flotą różnych pojazdów

Nie da się ukryć, że Industrial Internet of Things (IIoT) jest przyszłością nowoczesnych fabryk. Przybywa rozwiązań zwiększających efektywność pracy, stają się one coraz popularniejsze i mniej kosztowne. A jak możecie zobaczyć na powyższych przykładach, stosowanie dobrze dobranych systemów może przynieść wiele korzyści dla całego przedsiębiorstwa. I to niezależnie od branży!

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Avatar photo

Renata Poreda

Filolog, PRowiec, pasjonatka wszelkich form komunikacji, m.in. za którą odpowiada w ASTOR. Absolwentka podyplomowych studiów w zakresie Public Relations (UJ) oraz Marketingu w sieci (WSE im. ks. J. Tischnera). Ukończyła również prestiżowy program brytyjskiego instytutu „The Chartered Institute of Marketing, prowadzony w Polsce przez Questus –akredytowane centrum egzaminacyjne. Posiada niemal 20 letnie doświadczenie w marketingu, public relations, komunikacji, CSR i relacjach z mediami. Zawodowo interesuje się marką osobistą. Fascynują ją rozmowy z ludźmi, głównie w formie wywiadów. Prowadzi gale i konferencje. Jest też autorką konceptów kreatywnych kampanii komunikacyjnych. Zwolenniczka nurtu komunikacji empatycznej i nastawionej na autentyczne historie. W ASTOR odpowiada za wizerunek marki, kontakty z mediami, działania Public Relations. Komunikacyjnie wspiera także działania z zakresu Employer Brandingu oraz CSR. Redaktor naczelna pisma Biznes i Produkcja. Prowadzi także Biznes i Produkcja Podcast. Członkini Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Public Relations. Prywatnie interesuje się psychologią, motoryzacją, biografiami i kuchennymi eksperymentami. Uwielbia góry i rower. Biega.

Temat jest dla Ciebie interesujący? Napisz wiadomość do autora i zdobądź ciekawy kontakt.
rp@astor.com.pl
Renata Poreda
+48691700019

TAGI:

Przemysł 4.0

Czytaj więcej

Finansowanie inwestycji

Capex – czym jest i jak go policzyć?

Piotr Wilk 2025-05-19

Wprowadzanie nowych technologii to kluczowe inwestycje w zakładach produkcyjnych. Wydatki…

Czytaj więcej

Dyrektywa CER: czego dotyczy i czy ma cokolwiek…

Szymon Grabski, Tomasz Wlaź 2025-05-12

Nowe ramy prawne pozwalają lepiej dbać o bezpieczeństwo organizacji: fizyczne i cyfrowe.

Czytaj więcej
Trendy

Trendy w branży produkcyjnej – podwójna perspektywa

Jarosław Gracel, Piotr Wilk 2025-05-05

Jak nowe rozwiązania technologiczne będą stymulować rozwój biznesu firm produkcyjnych w najbliższym czasie, a…

Czytaj więcej
  • Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn

Magazyn Biznes i Produkcja. Trendy Przemysłu 4.0, informacje o automatyzacji, cyfryzacji, robotyzacji i intralogistyce. Nowe technologie i strategie, które zapewnią Twojej firmie konkurencyjną przewagę.

Dołącz do społeczności BiP i rozwijaj swoje kompetencje!

    Zapisz się do newslettera Biznes i Produkcja


    © 2025 ASTOR. Wszelkie prawa zastrzeżone.

    Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.