• Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn
  • Konferencja
  • Dołącz
  • Ikona
  • Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn
  • Konferencja
  • Dołącz
X

Historie sukcesu > Impex — nowoczesna robotyzacja spawania w branży metalowej. Krótkoseryjne spawanie usługowe

Historie sukcesu

Impex — nowoczesna robotyzacja spawania w branży metalowej. Krótkoseryjne spawanie usługowe

Robotyzacja
Joanna Kowalkowska 2021-10-19

Impex — nowoczesna robotyzacja spawania w branży metalowej. Krótkoseryjne spawanie usługowe

Firma Impex stale modernizuje produkcję, inwestuje w nowe maszyny i technologie oraz podnosi kwalifikacje inżynierów i operatorów maszyn i urządzeń. Nowoczesny i dobrze rozbudowany park maszynowy pozwala firmie świadczyć usługi w zakresie: cięcia laserowego blach i profili, gięcia blach, rur, drutu, spawania, zgrzewania i malowania proszkowego.

O firmie

PPHU Impex to polska firma rodzinna z wieloletnią tradycją – działa na krajowym rynku od 1991 roku, w branży metalowej. Siedziba firmy znajduje się w Ostrowcu Świętokrzyskim. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w projektowaniu i produkcji stojaków ekspozycyjnych, regałów sklepowych i magazynowych oraz produktów metalowych dla wielu różnych branż.
Prawie 90% produkcji przedsiębiorstwa stanowi eksport na rynki zachodnie m.in. do Niemiec, Danii, Holandii, Szwajcarii. Firma Impex stale modernizuje produkcję, inwestuje w nowe maszyny i technologie oraz podnosi kwalifikacje inżynierów i operatorów maszyn i urządzeń. Nowoczesny i dobrze rozbudowany park maszynowy pozwala firmie świadczyć usługi w zakresie: cięcia laserowego blach i profili, gięcia blach, rur, drutu, spawania, zgrzewania i malowania proszkowego.

Dzięki modernizacji produkcji, Impex zapewnia krótki czas dostarczenia produktu na rynek i powtarzalną jakość produktów zgodnie z wymaganiami zagranicznych kontrahentów.
Firma realizuje krótkoseryjne spawanie usługowe, zatem ważna jest dla niej wysoka elastyczność rozwiązań, także z zakresu automatyzacji produkcji.

Inwestycja i korzyści

Najnowsza inwestycja firmy to zrobotyzowane stanowisko do spawania wyposażone w robota Kawasaki Robotics. Robot spawalniczy dedykowany jest do obsługi dwóch z wielu procesów produkcyjnych realizowanych w firmie Impex – do spawania elementów regałów ekspozycyjnych oraz napawania wałów dla pobliskiej huty.

„Realizujemy zagraniczne kontrakty, gdzie wymagana jest wysoka, powtarzalna jakość spawania i dostarczanie finalnych produktów na czas. Zrobotyzowane stanowisko spawalnicze zapewnia nam realizację tych kontraktów i konkurencyjność na rynku. Wybraliśmy robota Kawasaki Robotics ze względu na łatwość programowania i obsługi”

Sylwia Szutkowska, Menedżer, IMPEX.

Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na zrobotyzowanie procesu spawania. Pozwala to nie tylko zwiększyć wydajność systemu, ale również gwarantuje powtarzalność, jakość oraz oszczędność.
Dodatkowo można osiągnąć szybkość wdrożenia – dzięki inwestycji w gotowe stanowisko spawalnicze.
Tak było w przypadku firmy Impex, której zależało na krótkim czasie realizacji projektu, a która jednocześnie borykała się z problemem znalezienia spawacza do realizacji czasochłonnego procesu napawania, który trwa dwie godziny na każdy detal i jest mocno obciążające dla zdrowia pracowników w długim okresie czasu.

Gotowa cela spawalnicza

Stanowisko spawalnicze to gotowa prefabrykowana cela do zrobotyzowanego spawania.
Wyposażona jest w robota spawalniczego Kawasaki Robotics, dwa pozycjonery jednoosiowe, stację czyszczącą, niezbędne wygrodzenia, system bezpieczeństwa oraz szafę sterowniczą.
Stanowisko posiada dwie strefy spawania. Spawanie odbywa się z jednej strony stanowiska, a z drugiej strony operator montuje kolejne detale na przyrządzie spawalniczym. Ponadto, jedna strona stanowiska może służyć do spawania jednego detalu, a druga – zupełnie innego, w zależności od potrzeb produkcji.

„Jakie są zalety gotowych cel do zrobotyzowanego spawania? Przede wszystkim szybki czas wdrożenia. Cele tego typu mamy dostępne, zmontowane i gotowe do użycia na magazynie w ASTOR Robotics Center. Dzięki temu możemy szybko zareagować na potrzebę klienta. ASTOR jako dostawca zapewnia szkolenia z obsługi i programowania robota oraz gwarantuje szybkie uruchomienie celi u klienta”

Paweł Wróbel, Menedżer ds. rozwoju sprzedaży systemów zrobotyzowanych w ASTOR Robotics Center.

Cela Kawasaki Robotics K-ARC to kompleksowe rozwiązanie do zautomatyzowanego spawania. Ta modułowa konstrukcja stanowi alternatywę dla spawania manualnego, umożliwia w łatwy i szybki sposób połączenie ze sobą metalowych elementów. Zadaniem tego zintegrowanego stanowiska jest spawanie z wysoką precyzją oraz powtarzalnością. Cela spawalnicza to wygrodzony obszar pracy wraz z robotem i niezbędnym osprzętem, służący do precyzyjnego i wydajnego spajania części.


Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom produkcyjnym, Impex zapewnia ciągłość łańcucha dostaw, dba o polepszenie warunków pracy spawaczy i stale podnosi konkurencyjność na rynku zagranicznym i krajowym.

Rozwiązanie zostało wdrożone przez pracowników firmy Impex we współpracy ze specjalistami z firmy ASTOR. Szkolenia z obsługi i programowania były realizowane w trakcie wdrożenia i będą kontynuowane w przyszłości.
Zawód spawacza charakteryzuje się m. in. długotrwałą pracą w szkodliwych warunkach, co z czasem negatywnie wpływa na zdrowie pracowników i ich wydajność w miejscu pracy, a tym samym czas realizacji zleceń i kontraktów. Środkiem zapobiegawczym jest inwestycja w spawanie zrobotyzowane, poprawiające komfort i bezpieczeństwo pracy ludzi.


Jesteś zainteresowany zrobotyzowanym spawaniem w Twojej firmie? Odwiedź stronę i dowiedz się więcej o naszych rozwiązaniach lub porozmawiaj z ekspertem:

Paweł Wróbel
Menedżer ds. rozwoju sprzedaży
systemów zrobotyzowanych
tel. 605 604 655
e-mail: pawel.wrobel@astor.com.pl


Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Avatar photo

Joanna Kowalkowska

Menedżer produktu: robota edukacyjnego Astorino oraz redaktor, autor i korektor tekstów. Od 13 lat w marketingu branży przemysłowej. Przez 10 lat była redaktorem naczelnym Biuletynu Automatyki ASTOR. Współautor i redaktor wielu artykułów typu case study, informacji prasowych, scenariuszy do filmów typu case study, treści folderów firmowych i postów do mediów społecznościowych. Koordynator content marketingu robotyki przemysłowej i edukacyjnej w ASTOR. Wielbicielka nauki języków obcych, ze szczególnym uwzględnieniem gramatyki, ortografii i etymologii.

Temat jest dla Ciebie interesujący? Napisz wiadomość do autora i zdobądź ciekawy kontakt.
jko@astor.com.pl

TAGI:

Robotyzacja Zrobotyzowane spawanie

Czytaj więcej

Finansowanie inwestycji

Capex – czym jest i jak go policzyć?

Piotr Wilk 2025-05-19

Wprowadzanie nowych technologii to kluczowe inwestycje w zakładach produkcyjnych. Wydatki…

Czytaj więcej

Dyrektywa CER: czego dotyczy i czy ma cokolwiek…

Szymon Grabski, Tomasz Wlaź 2025-05-12

Nowe ramy prawne pozwalają lepiej dbać o bezpieczeństwo organizacji: fizyczne i cyfrowe.

Czytaj więcej
Trendy

Trendy w branży produkcyjnej – podwójna perspektywa

Jarosław Gracel, Piotr Wilk 2025-05-05

Jak nowe rozwiązania technologiczne będą stymulować rozwój biznesu firm produkcyjnych w najbliższym czasie, a…

Czytaj więcej
  • Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn

Magazyn Biznes i Produkcja. Trendy Przemysłu 4.0, informacje o automatyzacji, cyfryzacji, robotyzacji i intralogistyce. Nowe technologie i strategie, które zapewnią Twojej firmie konkurencyjną przewagę.

Dołącz do społeczności BiP i rozwijaj swoje kompetencje!

    Zapisz się do newslettera Biznes i Produkcja


    © 2025 ASTOR. Wszelkie prawa zastrzeżone.

    Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.