• Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn
  • Konferencja
  • Dołącz
  • Ikona
  • Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn
  • Konferencja
  • Dołącz
X

Treści > Dekada Przemysłu 4.0: transformacje, wyzwania, perspektywy

Treści

Dekada Przemysłu 4.0: transformacje, wyzwania, perspektywy

Przemysł 4.0
Paweł Górecki 2024-05-20

Dekada Przemysłu 4.0: transformacje, wyzwania, perspektywy

W ciągu dziesięciu lat dzięki koncepcji Przemysłu 4.0, świat doświadczył rewolucyjnych przeobrażeń w obszarze produkcji i zarządzania nią. ITM Industry Europe pozwoli zobaczyć, w którą stronę pójdą dalsze zmiany. 

Ewolucja Technologii

Termin Przemysł 4.0 (w oryginale Idustrie 4.0) został po raz pierwszy użyty w czasie targów w Hannowerze w 2011. Po wypracowaniu szczegółowych rekomendacji, trafił do masowej świadomości w roku 2014 podczas Światowego Forum Ekonomicznego oraz międzynarodowych targów przemysłowych Hanover Messe. Można więc umownie przyjąć, że już od dekady koncepcja Przemysłu 4.0 aktywnie przeobraża świat technologii wytwórczych. Podczas ITM Industry Europe, imprezy odbywającej się w dniach 4-7 czerwca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, będzie można zobaczyć, gdzie Przemysł 4.0 jest dzisiaj i gdzie będzie w najbliższej przyszłości.

Pierwsze lata ery Przemysłu 4.0 były okresem intensywnego rozwoju technologicznego. Wprowadzenie do hal fabrycznych Internetu Rzeczy (IoT), sztucznej inteligencji (AI), zaawansowanej robotyki w tym robotów współpracujących z ludźmi (cobotów), analizy dużych zbiorów danych oraz druku 3D stało się fundamentem dla nowej jakości w produkcji i zarządzaniu. Wydajność, elastyczność i jakość procesów produkcyjnych znacząco wzrosły dzięki automatyzacji i optymalizacji. To z kolei coraz częściej zaczęło przekładać się na wyniki finansowe przedsiębiorstw. Co więcej, dla firm uzbrojonych w rozwiązania spod znaku Przemysłu 4.0, czasy kryzysów (Covid-19, wojna w Ukrainie) okazały się mniej dotkliwe niż w przypadku pozostałych przedsiębiorstw.

Przemysł Inteligentny i Cyfrowy

Koncepcja Przemysłu 4.0 zakłada, że rozmaite systemy cyfrowe komunikują się i współpracują w czasie rzeczywistym. To już nie tylko koncepcja, ale coraz częściej codzienność wielu zakładów wytwórczych. Inteligentne maszyny i urządzenia skomunikowane ze sobą umożliwiają produkcję na żądanie, minimalizując odpady i koszty. Możliwe jest szybkie przezbrajanie linii produkcyjnych i wytwarzanie krótkich serii produktów, co pozwala nadążyć za zmieniającymi się potrzebami klientów. Dodatkowo inteligentne systemy umożliwiają ograniczenie kosztów napraw i przestojów przewidując incydenty i pozwalając zastosować środki zapobiegawcze zanim one nastąpią. Systemy monitorujące zapewniają pełną transparentność procesów, umożliwiając szybkie reagowanie na ewentualne problemy.

Transformacja środowiska pracy

Przemysł 4.0 nie tylko zmienił sposób produkcji, ale także przekształcił środowisko pracy. Ludzie pracują teraz obok robotów, które wspomagają ich w codziennych zadaniach. Umiejętności cyfrowe stały się kluczowe, a kadra zarządzająca musiała dostosować się do nowej rzeczywistości, opartej na analizie danych i podejmowaniu decyzji wspieranych przez sztuczną inteligencję. Tak jak w przypadku wielu rewolucyjnych zmian początkowo pojawiły się obawy, że zautomatyzowane systemy będą wypierać ludzi z rynku pracy. Okazało się jednak, że ze względu na pewne trendy demograficzne i brak pracowników, technologia okazała się raczej wybawieniem niż zagrożeniem.

Wyzwania i Bariery

Mimo znaczących korzyści, Przemysł 4.0 stawia również przed nami wiele wyzwań. Gdy maszyny i systemy są połączone w sieci, problemem może być zapewnienie bezpieczeństwa cybernetycznego. Ponadto, automatyzacja sprawia, że firmy chcąc zapewnić kadry do obsługi nowych rozwiązań nowoczesne przedsiębiorstwa muszą stawiać na rozbudowane programy szkoleniowe.

Perspektywy na przyszłość

Nadchodzące lata przyniosą z pewnością kolejne innowacje i wyzwania. Rozwój sztucznej inteligencji, dalsza integracja systemów oraz rosnące znaczenie zrównoważonego rozwoju będą kształtować Przemysł 4.0. Przed nami dalsze poszukiwanie optymalizacji, elastyczności i minimalizacji wpływu na środowisko naturalne. Jednakże, aby osiągnąć pełny potencjał tej rewolucji, konieczne jest ciągłe dostosowywanie się i innowacje, zarówno technologiczne, jak i organizacyjne.

Targi ITM Industry Europe pozwalają spojrzeć na obecny kształt branży przemysłowej i otwierające się przed nią perspektywy. To szczególna impreza branżowa, integrująca firmy z Europy środkowej, pozwalająca liderom z branży przemysłowej wymieniać doświadczenia i transferować wiedzę do rynku. 

Na targach ITM od lat śledzi się światowe trendy w przemyśle. W tym roku światowej klasy wystawcy z zakresu obróbki metali, rozwiązań dla produkcji, automatyzacji i robotyzacji szykują nowoczesne maszyny, technologie oraz premierowe rozwiązania. Hasło: Innowacje, Technologie i Maszyny czyli w skrócie ITM w pełni oddaje ducha targów ITM INDUSTRY EUROPE. Tutaj inwestorzy przyjeżdżają zobaczyć zrobotyzowane stanowiska pracy i technologiczne nowinki oraz sprawdzić jak mogą wykorzystać je w swoich firmach. Dzięki interaktywnej ekspozycji wystawców targi będą pulsować życiem. W pawilonach powstaną sceny dla pokazów, konkursów i gorących debat. Będzie dużo praktyki i prezentacji sprawdzonych rozwiązań. Równolegle odbywać się będą targi Kooperacji Przemysłowej Subcontracting oraz Targi Logistyki i Magazynowania MODERNLOG.”

Zachęcamy do uczestnictwa i do odwiedzenia stanowiska ASTOR w hali 5, pod numerem 30.

Dowiedz się więcej!

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 5 / 5. Ilość ocen: 2

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Avatar photo

Paweł Górecki

Redaktor naczelny Biznes i Produkcja. Interesuje się zjawiskami na styku nowych technologii, biznesu i trendów społecznych.

Temat jest dla Ciebie interesujący? Napisz wiadomość do autora i zdobądź ciekawy kontakt.
pawel.gorecki@astor.com.pl

TAGI:

Przemysł 4.0

Czytaj więcej

Finansowanie inwestycji

Capex – czym jest i jak go policzyć?

Piotr Wilk 2025-05-19

Wprowadzanie nowych technologii to kluczowe inwestycje w zakładach produkcyjnych. Wydatki…

Czytaj więcej

Dyrektywa CER: czego dotyczy i czy ma cokolwiek…

Szymon Grabski, Tomasz Wlaź 2025-05-12

Nowe ramy prawne pozwalają lepiej dbać o bezpieczeństwo organizacji: fizyczne i cyfrowe.

Czytaj więcej
Trendy

Trendy w branży produkcyjnej – podwójna perspektywa

Jarosław Gracel, Piotr Wilk 2025-05-05

Jak nowe rozwiązania technologiczne będą stymulować rozwój biznesu firm produkcyjnych w najbliższym czasie, a…

Czytaj więcej
  • Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn

Magazyn Biznes i Produkcja. Trendy Przemysłu 4.0, informacje o automatyzacji, cyfryzacji, robotyzacji i intralogistyce. Nowe technologie i strategie, które zapewnią Twojej firmie konkurencyjną przewagę.

Dołącz do społeczności BiP i rozwijaj swoje kompetencje!

    Zapisz się do newslettera Biznes i Produkcja


    © 2025 ASTOR. Wszelkie prawa zastrzeżone.

    Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.