Czy bezpieczeństwo sieci IoT/OT może zapewnić szybki zwrot z inwestycji (ROI)?

Kiedy mówimy o zwrocie z inwestycji (ROI), najczęściej mamy na myśli maksymalizację przychodów firmy. To one najczęściej są̨ miarą zwrotu dla inwestora. W kontekście oprogramowania zapewniającego cyberbezpieczeństwo sieci, w tym sieci przemysłowych, bezpośrednią wartością̨ nie jest zwiększenie przychodów, ale zapobieganie stracie firmy.

Bezpieczeństwo sieci Internet of Things a ROI

W przypadku większości przedsięwzięć, które wprost generują zwiększone przychody firmy, łatwo jest obliczyć przewidywany zwrot z inwestycji. Dla oprogramowania zapewniającego bezpieczeństwo sieci IoT/OT obliczenie możliwej straty dla przedsiębiorstwa, której udaje się uniknąć, jest dużo trudniejsze niż dla inwestycji generujących przychody.

W jaki sposób oprogramowanie zapewniające bezpieczeństwo sieci IoT/OT zapobiega zatem stratom i jak może pomoc w generowaniu oszczędności? Istnieją cztery różne obszary, w których cyberbezpieczeństwo może zapewnić atrakcyjny zwrot z inwestycji:

Oszczędności kosztów związanych z zaistnieniem poważnego incydentu związanego z bezpieczeństwem lub narażeniem środowiska

To podejście do oszczędności jest szczególnie ważne dla przedsiębiorstw chemicznych, które w sytuacji zaistnienia awarii ponoszą ogromne koszty związane z usunięciem lub ograniczeniem szkód spowodowanych w środowisku naturalnym. Należy wziąć pod uwagę również koszty odpowiedzialności prawnej oraz utraty dobrego wizerunku firmy, które można szacować na setki tysięcy złotych.

Koszt eliminacji usterek często jest niższy niż straty wizerunkowe i koszty prawne

Przykładem takiej sytuacji był wyciek ropy przedsiębiorstwa naftowego BP, który kosztował firmę ponad 60 milionów dolarów.

Oszczędności związane z zapobieganiem przestojom

Niezależnie od profilu działalności firmy, przestoje w działaniu zawsze powodują̨ straty. Nie tylko każdy dzień przestoju, ale nawet każda godzina oraz minuta generują koszty, które mogą mieć duży wpływ na działanie firmy. Przestoje wpływają nie tylko na ograniczenie produkcji, ale również na terminy realizacji zamówień, co może mieć związek również z karami, które może ponieść firma. Strata firmy spowodowana jednym dniem przestoju jest równa zyskowi, który firma osiąga z wytworzenia produktów lub dostarczania usług w ciągu jednego dnia.

Przestoje mogą mieć długofalowy wpływ na kondycję firmy. Kluczowe jest zapewnienie ochrony przed złośliwym oprogramowaniem, które stosowane jest często w celu sparaliżowania działalności firmy. Przykładem jest złośliwe oprogramowanie WannaCry, które zainfekowało sieci przemysłowe w fabrykach Hondy w Japonii, Europie, Ameryce Północnej i Chinach. Z powodu ataku malware WannaCry fabryki Nissan i Renault zostały zmuszone do zatrzymania produkcji w Japonii, Anglii, Indiach, Francji i Rumunii.

Oszczędności związane z zapobieganiem kradzieży tajemnic handlowych

Ten aspekt zapobiegania ma szczególne znaczenie w firmach, które zajmują się wytwarzaniem produktów opartych na recepturach, takich jak firmy farmaceutyczne czy przedsiębiorstwa naftowe, które wydają setki milionów dolarów na poszukiwanie źródeł ropy oraz opracowywanie procesów rafinacji. Koszty utraty kluczowej dla firmy własności intelektualnej na rzecz konkurencji mogą być liczone w milionach dolarów.

Niektóre informacje i tajemnice handlowe mogą być dla przedsiębiorstwa bezcenne

Oszczędności związane z uniknięciem kar regulacyjnych (administracyjnych?)

Kary administracyjne mogą natomiast dotyczyć branż, których działanie jest ściśle regulowane. Najczęściej są to zakłady energetyczne, firmy farmaceutyczne, przedsiębiorstwa naftowe oraz zakłady zajmujące się̨ energią jądrową. Brak odpowiedniej kontroli bezpieczeństwa w takich firmach może prowadzić do nałożenia kar pieniężnych. Aby uniknąć kar regulacyjnych konieczne jest zapewnienie określonych poziomów kontroli bezpieczeństwa.

Oprócz wyżej wymienionych aspektów, dla sieci OT oprogramowanie zapewniające cyberbezpieczeństwo pozwala wykryć nieefektywność operacyjną zakładu, spowodowaną niepoprawnie działającym lub źle skonfigurowanym sprzętem. W rezultacie pozwala to na poprawienie efektywności firmy i generowanie większych zysków.

Oprogramowanie zapewniające bezpieczeństwo sieci IoT/OT nie zapewnia wprost zwrotu z inwestycji w tradycyjnym znaczeniu zwiększenia przychodów, ale bez wątpienia pozwala na ograniczenie ryzyka oraz uniknięcie strat.

Więcej informacji o produktach, które pozwolą zwiększyć bezpieczeństwo sieci IoT/OT znajdziesz na https://www.astor.com.pl/sklep/inne-kategorie/oferta-partnerow/mission-critical-urzadzenia-iiot.html

<p>Udostępnij</p>Share on Facebook
Facebook
0Share on LinkedIn
Linkedin

One thought on “Czy bezpieczeństwo sieci IoT/OT może zapewnić szybki zwrot z inwestycji (ROI)?”

Opublikuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *