Obniżona dostępność maszyn to jeden z najczęściej spotykanych powodów, jaki wpływa na efektywność produkcji w fabryce czy zakładzie. Podobnie jak brak narzędzi do określenia przyczyn zatrzymań lub ilości mikroprzestojów. To, z czym mierzą się szefowie produkcji to także skomplikowane wymagania prawne, dotyczące np. rejestrowania historii powstawania produktów. Jak temu zaradzić? Z pomocą przychodzi system MES, który może być odpowiedzią na powyższe potrzeby.
Czytaj dalejCyfrowa transformacja VIGO System SA. O tym, jak digitalizacja przeniosła zarządzanie procesami produkcyj...
Szybkość i powtarzalność – to jedne z podstawowych parametrów, jakie wpływają na konkurencyjność fabryk i zakładów produkcyjnych. Większa sprawność operacyjna jest bezpośrednio związana z minimalizacją ręcznego zarządzania produkcją. A takie do pewnego momentu przeważało w zakładzie VIGO System SA. Brak spójnego systemu nadzoru nad produkcją i duża liczba manualnych operacji, to wyzwania, które spowalniały firmę VIGO System SA przed dalszym dynamicznym rozwojem na rynku fotoniki, a tym samym przed osiągnięciem pozycji globalnego lidera w tej branży. Wdrożenie zintegrowanego systemu do zarządzania produkcją AVEVA MES pozwoliło znacząco usprawnić pracę, co w szybkim czasie przełożyło się na wyraźne efekty.
Czytaj dalejOkno na świat optymalizacji i uwolnionego czasu z amiSter
Gdyby spojrzeć na świat rozwiązań dla przemysłu przez okno firmy amiSter, to szybko okazałoby się, że w branży motoryzacyjnej ten świat leży otworem przed inżynierami firmy, którzy uczestniczyli w projektach prowadzonych w Niemczech, Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, USA, Chinach, Meksyku, Brazylii, Czechach i Słowacji. Co więcej, produkty wytwarzane przez firmę amiSter to w głównej mierze zautomatyzowane maszyny specjalne i prototypy maszyn oraz stanowiska pracy ręcznej. O tym rozmawiam z Adrianem Stelmachem, który jest Dyrektorem Pionu IT, Członkiem
Zarządu. Doradca do spraw wdrażania
koncepcji Przemysłu 4.0 w zakresie poprawy
identyfikowalności produktu, integracji systemów przemysłowego IT oraz tworzenia aplikacji zautomatyzowanego pomiaru kluczowych wskaźników efektywności produkcji. Obecnie
odpowiedzialny za marketing, sprzedaż i realizację wdrożeń systemów klasy MES oraz informatyki przemysłowej w zakładach branży automotive, AGD, chemicznej i spożywczej.
Biznes i Produkcja Podcast 1# Czy polska produkcja zrozumiała ideę Czwartej Rewolucji Przemysłowej?
W pierwszym odcinku rozmawiamy o genezie formatu Biznes i Produkcja oraz o tym, co zmieniło się w polskich fabrykach od momentu, kiedy po raz pierwszy ukazało się pismo Biznes i Produkcja kierowane do kadry menedżerskiej firm produkcyjnych. Zastanowimy się, czy był jeden wyraźny moment, kiedy nastąpiła zmiana w podejściu polskich przedsiębiorców do zagadnienia Czwartej Rewolucji Przemysłowej. Czy wiemy, jakie możliwości przynosi ze sobą Przemysł 4.0. I najważniejsze. Jak wygląda ludzka twarz tej rewolucji i o jakich wartościach pamiętać, by zmiana służyła ludziom, a nie technologiom.
Czytaj dalejPoznaj Total Productive Maintenance (TPM), czyli sposób na bezpieczne i efektywne Utrzymanie Ruchu
Podczas planowania projektów cyfryzacji Utrzymania Ruchu, często pojawiają się inicjatywy optymalizacji działania, oparte na koncepcji Lean czy wprowadzeniu takich filozofii jak WCM (ang. World Class Manufacturing) i TQM (ang. Total Quality Management). Niejednokrotnie dobrym rozwiązaniem na początek okazuje się wdrożenie TPM, które pomaga w usprawnieniu działania całego zakładu.
Czytaj dalejEfektywne wdrożenie systemu MES w 5 krokach
Konkurencja rynkowa osiągnęła taki poziom, że działalność nawet dobrze prosperujących przedsiębiorstw przypomina nieustającą walkę o przetrwanie. Efektywność produkcji, jakość wyrobu, poziom kosztów – wszystkie te wskaźniki muszą być nieustannie optymalizowane. Kiedy weźmiemy pod uwagę skalę działalności, okaże się, że znaczenie mają coraz dalsze liczby po przecinku. Krótko mówiąc walczymy o każdą sekundę, każdy milimetr i każdą złotówkę. Nie jest to możliwe bez sprawnie działającego informatycznego systemu zarządzania produkcją (MES).
Czytaj dalejDlaczego roboty nie zabierają miejsc pracy?
Robot, który pozbawia pracy. To powszechnie głoszony mit. Fakty zaś są zupełnie inne. Roboty, owszem, coraz częściej przejmują zadania od ludzi. Są to jednak zadania uciążliwe, szkodliwe dla zdrowia czy powtarzalne. Nie dające rozwoju. Jest jeszcze inny kontekst. Nadchodzący niż demograficzny, a co za tym idzie, coraz większy problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników.
Czytaj dalejPERSPEKTYWY I TRENDY W ROZWOJU CMMS NA 2022 ROK.
Przedsiębiorcy zapamiętają rok 2021 jako pełen wyzwań i gwałtownego wzrostu technologicznego. Pandemia, która na dobre rozgościła się w naszej rzeczywistości, zarówno tej osobistej, jak i biznesowej, diametralnie zmieniła sposób, w jaki obecnie działają firmy. Coraz bardziej widoczne staje się nieustanne szukanie szybkich odpowiedzi na nowe wymagania klientów związane bezpośrednio z dostępnością maszyn czy ich weryfikacją poprzez audyty wewnętrzne. Potrzeby te stały się impulsem dla przedsiębiorców, którzy zaczęli poszukiwać usprawnień w obszarze zarządzania parkiem maszynowym. Istotne stały się takie zagadnienia jak zwiększanie mobilności czy analiza danych, czyli wszystko to, co wpływa na czas, w którym produkt trafi do klienta końcowego.
Czytaj dalejUlga na robotyzację 2022-2026. Zagadnienia z ustawy wraz z komentarzem eksperckim
Ustawa o uldze na robotyzację wg ekspertów i prawodawców ma być zachętą dla firm do inwestowania w nowe technologie oraz szansą na ich szybszy rozwój. Budzi jednak wiele pytań m.in. to, kto skorzysta, na jakich zasadach? Stefan Życzkowski, Przewodniczący Rady Strategicznej ASTOR, komentuje zapisy w ustawie.
Czytaj dalejUlga na robotyzację. Jak się przygotować? Gdzie szukać wsparcia? Cz.2/2
Ulga na robotyzację wchodzi w życie 1 stycznia 2022. Podpisana ustawa kończy toczącą się ponad dwa lata dyskusję. W drugiej części wywiadu rozszerzamy kontekst. Stefan Życzkowski i Andrzej Garbacki odpowiadają na pytania o motywację do inwestowania w nowe technologie, o przygotowanie strategiczne i organizacyjne i jakiego wsparcia mogą spodziewać się przedsiębiorcy od ASTOR.
Czytaj dalejJak sfinansować cyfrową transformację przedsiębiorstw ze wsparciem środków publicznych?
Cyfrowa Europa to program, dzięki któremu transformacja cyfrowa gospodarki ma szansę przyspieszyć. W perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027 znajduje się szereg instrumentów przeznaczonych na finansowanie inwestycji w automatyzację, robotyzację i cyfryzację przedsiębiorstw. Podstawowe założenia programów najbardziej atrakcyjnych z punktu widzenia przedsiębiorców przedstawiamy poniżej.
Czytaj dalejUlga na robotyzację. Czas na inwestycję. Rozwoju czas. Cz.1/2
Planowana i dyskutowana od co najmniej dwóch lat ulga na robotyzację, za moment wchodzi w życie. 1 stycznia 2022 to dzień, który może okazać się ważnym impulsem do inwestycji w pierwszego i kolejnego robota. Mimo obserwowanego ostatnio znaczącego ożywienia w dziedzinie automatyzacji i robotyzacji, polski przemysł wciąż mocno odstaje pod tym względem i od światowych liderów, i sąsiadów. Polska obecnie jest jednym z najmniej zrobotyzowanych i zautomatyzowanych krajów, jest krajem wytwórczym, produkcyjnym, o wielkim potencjale rozwojowym. O ile nastąpi automatyzacja i robotyzacja. Czy ulga na robotyzację przyniesie wyższe miejsce w rankingu najbardziej zrobotyzowanych gospodarek i da rozwój rodzimym firmom przemysłowym? O tym rozmawiam ze Stefanem Życzkowskim, prezesem ASTOR oraz Andrzejem Garbackim, członkiem zarządu ASTOR ds. robotyzacji
Czytaj dalejLOTOS Asfalt optymalizuje produkcję i zużycie mediów z systemem zarządzania produkcją AVEVA MES [dawniej ...
Pojęcie „system klasy MES” często pojawia się w rozważaniach o nowoczesnym zarządzaniu produkcją. Jako realizacja, to jednak wciąż jeszcze przyszłość – wdrożenie systemu w praktyce bywa trudno wyobrażalne dla wielu zakładów. Historia wprowadzenia MES u czołowego producenta asfaltu przekonuje, że jest to nie tylko możliwe, ale również bardzo opłacalne.
Czytaj dalejDynamiczny rozwój robotyzacji w przemyśle i dla przemysłu [Raport IFR 2021]
Opublikowany przez Międzynarodową Federację Robotyki [IFR] raport World Robotics 2021, wskazuje na rekordową liczbę 3 milionów robotów przemysłowych pracujących w fabrykach na całym świecie, co stanowi wzrost o 10%. Pomimo ogólnoświatowej pandemii sprzedaż nowych robotów wzrosła nieznacznie o 0,5%, a w 2020 r. na całym świecie dostarczono 384.000 nowych egzemplarzy.
Czytaj dalejSystem CMMS – jak wdrożyć i skutecznie przeprowadzić cyfryzację działu Utrzymania Ruchu?
Przed wdrożeniem systemu CMMS często rodzą się rozmaite pytania. Ile czasu i pracy to zajmie? Jakie są koszty całego systemu CMMS? Jakie ceny mają programy CMMS? Śpieszymy z odpowiedziami!
Czytaj dalejImpex – nowoczesna robotyzacja spawania w branży metalowej. Krótkoseryjne spawanie usługowe
Firma Impex stale modernizuje produkcję, inwestuje w nowe maszyny i technologie oraz podnosi kwalifikacje inżynierów i operatorów maszyn i urządzeń. Nowoczesny i dobrze rozbudowany park maszynowy pozwala firmie świadczyć usługi w zakresie: cięcia laserowego blach i profili, gięcia blach, rur, drutu, spawania, zgrzewania i malowania proszkowego.
Czytaj dalejInżynier najwyższej jakości – kto to taki?
Jeden z autorytetów z obszaru zarządzania jakością, Edward Deming, powiedział kiedyś, że „jakość powinna być z definicji bardzo mocno związana z satysfakcją klienta”, po czym dodał: „w związku z tym wymagana jest totalna zmiana w amerykańskim stylu zarządzania…”. Te słowa wydają się aktualne po dziś dzień.
Czytaj dalejJak monitorować i zarządzać parkiem maszynowym? Historia sukcesu Metrix Metal
Metrix Metal w Tczewie to stabilne, nowoczesne przedsiębiorstwo, o ponad dwudziestoletniej tradycji. Firma specjalizuje się w outsourcingu przemysłowym z zakresu wykonywania i obróbki elementów z blachy. Atutami firmy są wiedza i doświadczenie oraz park maszynowy. Park, który zmodernizowaliśmy przy użyciu oprogramowania AVEVA.
Czytaj dalejJak systemy APS wspierają cyfryzację procesów produkcyjnych i jakie korzyści przynoszą?
Przemysł 4.0, wprowadzając rewolucję cyfrową w gospodarce, umożliwia realizację idei integracji ludzi, maszyn, robotów czy technologii w jedną funkcjonalną całość za pomocą narzędzi IT. Pozwalając przetworzyć gromadzone dane i informacje w sensowną i użyteczną wiedzę, daje solidne narzędzia do prowadzenia firmy. Jednym z jego owoców jest system APS – klucz do zautomatyzowanego planowania produkcji. Jak wykorzystać go w przedsiębiorstwie? Zachęcamy do lektury!
Czytaj dalejDoskonałość systemów MES wg AVEVA
Jaki powinien być idealny system MES? Elastyczny, kompleksowy i łatwy w zarządzaniu? A może innowacyjny, efektywny i wyspecjalizowany? AVEVA, zdaniem Gartnera lider rynku MES w 2021 roku, proponuje własne rozwiązanie. System, który poza klasycznymi zadaniami MESów pełni rolę fundamentu i wsparcia cyfrowej transformacji w fabryce. Z niniejszego artykułu dowiesz się, na czym polega jego zastosowanie w fabryce przyszłości.
Czytaj dalejGromadzenie, wizualizacja i raportowanie danych z produkcji rur wielowarstwowych w przedsiębiorstwie Tweetop
„Można powiedzieć, że to AVEVA Historian napędza modernizację w firmie Tweetop. Odwołania historyczne, analiza danych, prognozowanie, powrót do wykrytych anomalii, porównania… – wszystko to powoduje, że nawet w przypadku wycofanej z produkcji partii produktów, pracownicy i kadra firmy Tweetop mają dostęp do danych, mających kluczowe znaczenie dla właściwej realizacji produkcji i kolejnych modernizacji.” – Mariusz Bednarz, Dyrektor ds. Produkcji i Rozwoju w firmie Tweetop
Czytaj dalejRola wartości w transformacji cyfrowej przemysłu
Ostatnich kilkanaście miesięcy pokazało, że transformacja cyfrowa jest często kluczem do przetrwania firm produkcyjnych – bez względu na branżę. Jej przeprowadzenie nie jest jednak procesem, przez który możemy przejść bez przygotowania i refleksji. Istotną rolę odgrywają w nim bowiem nie tylko finalne wskaźniki efektywności i zwrotu z inwestycji, ale także wartości, którymi kierują się liderzy i pracownicy. Pokazujemy więc, które z nich są najważniejsze dla skutecznej i pomyślnej transformacji.
Czytaj dalejCzym jest Magic Quadrant dla systemów MES wg Gartnera?
Gartner Magic Quadrant to cykl badań rynkowych, które są wykonywane przez amerykańską korporację Gartner. Jego owocem jest przekrojowy raport, który wskazuje najistotniejsze technologie i narzędzia, które warto wykorzystać w biznesowej i produkcyjnej praktyce. Jak wygląda tego rodzaju dokument poświęcony systemom MES? Kto został uznany za lidera rynku w 2021 roku? Spieszymy z odpowiedzią!
Czytaj dalejDöhler: Nowoczesna metoda digitalizacji produkcji z użyciem systemu AVEVA w chmurze Microsoft Azure
„Nie da się wyróżnić jednego najlepszego elementu Platformy Systemowej AVEVA, ponieważ to integracja tych elementów między sobą, bardzo dobra współpraca z narzędziami Microsoft Windows oraz możliwość integracji własnych rozwiązań stanowią o potędze tego systemu.”
– Grzegorz Osipiak, Inżynier automatyk, Döhler
Z Krakowa w świat – o rozwoju polskiej myśli inżynierskiej i współpracy Control-Service i ASTOR
Control-Service i krótka historia o tym, jak systemy produkcji wsadowej z symulatorami procesów pomagają spełniać najbardziej nietypowe potrzeby.
Czytaj dalejInkluzywna (R)ewolucja Przemysłowa?
W 2016 w Davos, na Światowym Forum Ekonomicznym ogłoszono, że oto nadchodzi era wielkich zmian. Dość szybko okazało się, że rewolucja sygnowana 4.0 wykracza poza przemysł. Cyfrowa cywilizacja to nie tylko ultranowoczesne fabryki przyszłości, to społeczeństwa nowej generacji, gdzie technologia nie jest zagrożeniem, a katalizatorem innowacji.
Czytaj dalejAVEVA raportuje i szuka odpowiedzi na pytanie: Jak optymalnie wykorzystać technologię cyfrowego bliźniaka...
Raport przygotowany przez ekspertów AVEVA na bazie danych od Gartner Research z 2019 roku, pokazuje, że aż 75% fabryk przyszłości stosujących w swoich działaniach Internet Rzeczy (IoT), wdrożyło lub planowało wdrożyć w ciągu roku technologię cyfrowych bliźniaków. Tyle samo przedsiębiorstw produkcyjnych zgodnie stwierdziło, że do połowy 2021 roku tego typu rozwiązania staną się powszechne. I mimo, że globalna pandemia spowolniła ten proces, to tym bardziej warto przyjrzeć się wnioskom płynącym z raportu.
Czytaj dalejCo to jest nowoczesna robotyzacja? #4/4
W poprzednich odcinkach zaprezentowaliśmy dobre praktyki w zakresie planowania inwestycji w robotyzację oraz skuteczne kierunki działania w procesie robotyzacji. W czwartym odcinku zastanowimy się co zrobić, by robotyzacja była nie tylko dobrze zaplanowana i skuteczna, ale także nowoczesna.
Czytaj dalejLean a CMMS – jak na 7 sposobów wesprzeć pracę działu Utrzymania Ruchu?
Bezawaryjne procesy, ciągłe doskonalenie, szybki przepływ informacji, efektywna praca zespołów – to niektóre czynniki, które odpowiadają za ciągłość produkcji. Jak je zoptymalizować, aby wesprzeć pracę działu UR i zwiększyć efektywność produkcji, nie zwiększając nakładu kosztów? Odpowiedź to dwa słowa: Lean i CMMS.
Czytaj dalejCo wpływa na sukces robotyzacji? #3/4
Planujesz robotyzację. Być może masz już precyzyjny cel, taki jak np. podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstwa czy uniezależnienie się od zmienności okresu pandemii. Udało Ci się dobrać zespoły do realizacji tego celu. Czy to wystarczy do zapewnienia sukcesu robotyzacji? O tym, w trzecim odcinku wideocyklu „Robotyzuj z ASTOR”, opowiada Andrzej Garbacki, Członek Zarządu ASTOR, dyrektor ds. robotyzacji.
Czytaj dalejJak planować inwestycję w robotyzację? #2/4
Robotyzacja procesów produkcyjnych przestała być jedynie trendem rynkowym, stała się koniecznością w niepewnych czasach pandemii. Mimo wszystko decyzja o inwestycji w robotyzację powinna mieć konkretne przesłanki, jasno określone cele i rzetelne uzasadnienie biznesowe. O tym, w drugim odcinku wideocyklu „Robotyzuj z ASTOR”, opowiada Andrzej Garbacki, Członek Zarządu ASTOR, dyrektor ds. robotyzacji.
Czytaj dalejJak wygląda rynek inwestycji w robotyzację w Polsce? #1/4
Polskie firmy zmieniają paradygmat myślenia – przestają widzieć sens biznesowy w budowaniu konkurencyjności na taniej sile roboczej, chcą konkurować w oparciu o nowoczesną produkcję. Jeśli porównać polskie i niemieckie firmy o takim samym profilu działalności i wielkości, łatwo zgadnąć, które w większym stopniu zrobotyzowały procesy produkcyjne i przystosowały się do dynamicznych wymagań rynku. O tym, w pierwszym odcinku wideocyklu „Robotyzuj z ASTOR”, opowiada Andrzej Garbacki, Członek Zarządu ASTOR, dyrektor ds. robotyzacji.
Czytaj dalej9 korzyści, jakie daje zrobotyzowane spawanie
Zrobotyzowane spawanie to w obecnych czasach najlepszy kierunek inwestycji dla firm z branży metalowej. Stąd wiele przedsiębiorstw zastanawia się nad wdrożeniem zrobotyzowanego stanowiska spawalniczego. Co stoi za decyzją o takiej inwestycji i jakie płyną z niej korzyści? Zalety zrobotyzowanego spawania możemy podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich odnosi się do możliwości technicznych i technologicznych. Druga z kolei stawia na realizację celów biznesowych.
Czytaj dalejCo CEO powinni wiedzieć o cyfrowych bliźniakach? #1 Jak cyfrowy bliźniak usprawnia fabrykę przyszłości?
W przedsiębiorstwach z obszaru przemysłu 4.0 coraz rzadziej wykorzystuje się tradycyjne maszyny, które działają tylko w obrębie hali produkcyjnej. Na znaczeniu zyskują nowoczesne rozwiązania, które znacząco zwiększają możliwości firm, jednocześnie ułatwiając zarządzanie urządzeniami. Popularne staje się chociażby wdrażanie tak zwanych cyfrowych bliźniaków, których potencjał można dostrzec w niemal każdej fabryce przyszłości!
Czytaj dalej3 kluczowe elementy fabryk przyszłości
Stosowane w fabrykach przyszłości urządzenia niewątpliwie ułatwiają codzienną pracę firm. Dzięki wdrożeniu nowoczesnej technologii i specjalnego oprogramowania możliwe staje się optymalne wykorzystanie posiadanych zasobów, szybsze reagowanie na zmiany czy eliminowanie problemów nawet przed ich wystąpieniem. To wszystko składa się na 3 kluczowe korzyści, które płyną ze wdrażania nowych technologii wewnątrz firm produkcyjnych.
Czytaj dalejJak zapowiada się przyszłość dużych firm produkcyjnych?
Co wpływa na sukces fabryk przyszłości? Czy główna bariera hamująca zmiany może być uznana za zaskakującą? Co o wdrażaniu innowacji cyfrowych powiedzieli menadżerowie z 12 dużych firm produkcyjnych w USA? Przeczytajcie naszą analizę raportu MIT Task Force!
Czytaj dalej4 powody, dla których warto skorzystać z chmury obliczeniowej do analizy danych z produkcji
Wraz z rozwojem technologii rośnie świadomość inżynierów o potrzebie zbierania i analizowania danych. Procesy produkcyjne generują ogromne ilości danych. Tylko od Ciebie zależy, czy będziesz chciał/a je wykorzystać do optymalizacji procesów.
Czytaj dalejCo to jest system CMMS?
Kierownicy działów Utrzymania Ruchu mają przed sobą wiele wyzwań. Zapewnienie płynnego działania instalacji automatyki, szybkie reagowanie na awarie, szybki dostęp do historii zgłoszeń serwisowych, efektywne przydzielanie zadań pracownikom… znasz to? Czy wiesz, że istnieją narzędzia IT wspomagające taką pracę? Poznaj systemy CMMS.
Czytaj dalejFabryka ucząca się – jak budować przemysł przyszłości dzięki ciągłemu rozwojowi?
Mówi się, że człowiek uczy się całe życie. To twierdzenie jest szczególnie aktualne w fabrykach przyszłości, gdzie implementacja nowych technologii wymusza ciągłą elastyczność w działaniu i szybkie dostosowywanie się do zmian. Warto więc zastanowić się, jak można usprawnić adaptację do technologii i ułatwić pracownikom wdrażanie się w nowe rozwiązania.
Czytaj dalejAugmented Reality w produkcji – przegląd możliwości
Kontynuujemy podróż w poszukiwaniu inspirujących technologii, które pozwalają usprawnić działanie fabryk przyszłości. Tym razem przyglądamy się rozwiązaniom opartym o rozszerzoną rzeczywistość. Tego typu rozwiązania mogą bowiem przynosić wiele korzyści dla pracowników, jak i dla całego przedsiębiorstwa produkcyjnego.
Czytaj dalejSystem SCADA: posiadać czy subskrybować – oto jest pytanie!
Już w roku 2015 firma Gartner, niezależna organizacja analityczno-badawcza specjalizująca się w zagadnieniach wykorzystania technologii, wytypowała, że do roku 2020 ponad 80% producentów oprogramowania zmieni swoje modele dostarczania oprogramowania z tradycyjnych licencji wieczystych na subskrypcje.
Czytaj dalejFM Logistic inwestuje w autonomiczne roboty na magazynach
FM Logistic przyspiesza z automatyzacją. W ramach wspólnej inwestycji z klientem firma wdrożyła właśnie autonomicznego robota MIR 500 (Mobile Industrial Robots), który usprawni procesy magazynowe na platformie logistycznej w Jarostach. Jest to innowacyjna i elastyczna technologia, która może być dowolnie konfigurowana i stosowana przy codziennych operacjach magazynowych.
Czytaj dalejFabryki przyszłości a zrównoważony rozwój – jak technologia wspiera sustainable development?
Stosowanie nowoczesnych rozwiązań może wpływać nie tylko na biznesowy wzrost firm produkcyjnych, ale także na zrównoważony rozwój. To sposób na zadbanie o efektywność pracy fabryki i jednoczesne spojrzenie na otoczenie organizacji i jej interesariuszy w stanowczo dłuższej perspektywie czasu.
Czytaj dalejPrzyszłość sztucznej inteligencji w produkcji – kryzys nic nie zmienia!
Rok 2020 był bardzo ciężki dla ogromnej liczby firm produkcyjnych. W wielu przypadkach zauważalne były spadki produkcji i prawdziwa „walka o przetrwanie”. Okazuje się jednak, że nie dotyczyło to wszystkich podmiotów. Jak bowiem pokazują badania, fabryki przyszłości korzystające ze sztucznej inteligencji mają się nad wyraz dobrze!
Czytaj dalejOptymizm + innowacyjność = sukces w drodze do przyszłości?
Stare japońskie przysłowie mówi, że świat jest połączony, nawet jeśli taki się nie wydaje. Idąc dalej, wzajemne poznanie światów daje zupełnie nowe możliwości. Zwłaszcza w dobie globalizacji. Co łączy Japonię, Niemcy i Polskę? W naszym świecie: Kawasaki Robotics. Ale nie tylko. O tym rozmawiamy z Kenji Bando, Prezesem oraz Carstenem Stumpfem, Wiceprezesem Kawasaki Robotics GmbH.
Czytaj dalejCarboautomatyka – kopalnia wykorzystanych szans
Jak powiedział słynny naukowiec Karol Darwin, przetrwają nie ci najsilniejsi ani ci najbardziej inteligentni, ale ci, którzy najlepiej potrafią dostosować się do zmian. Przedsiębiorstwo Kompletacji i Montażu Systemów Automatyki „CARBOAUTOMATYKA” S.A. łączy w sobie wszystkie te cechy. Dzięki umiejętności analizy otoczenia, silnym wiedzą i kompetencjami zespołom inżynierów, Carboautomatyka wyłapuje szanse i zwinnie dostosowuje się do aktualnej rzeczywistości. To przykład przedsiębiorstwa, które wiele lat temu postanowiło, że sytuacja w górnictwie nie zdecyduje o ich „być albo nie być”.
Czytaj dalej9 najważniejszych trendów technologicznych
W dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym zdecydowanie warto nadążać za najnowszymi trendami. Tym razem przyglądamy się raportowi Deloitte na temat kluczowych zmian technologicznych w 2021 roku. Opracowanie zawiera 9 trendów, takich jak rozbudowywanie strategii, implementację nowych usług z naciskiem na rozwiązania sieciowe czy optymalizację działań dzięki sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym.
Czytaj dalejASTOR i Kawasaki Robotics razem robotyzują Polskę oraz Europę Środkową i Wschodnią
Marka, która broni się jakością produktu, różnorodnością zastosowań, innowacyjnością i prostotą w obsłudze – Kawasaki Robotics – wzmacnia potencjał rozwoju biznesów, które wspiera. W połączeniu z wiedzą i umiejętnościami polskich inżynierów, tworzy mariaż doskonały. W lipcu 2020 r. media obiegła informacja, że ASTOR i Kawasaki Robotics poszerzają współpracę. O początkach współpracy, kulisach podpisanej umowy i planach na przyszłość rozmawiamy z Andrzejem Garbackim, Arturem Talagą oraz Wojciechem Trojniarem.
Czytaj dalejNajważniejsze trendy robotyki w przemyśle
Ostatnie lata były niezwykle intensywne dla rozwoju technologii przemysłowych. Drogie, ograniczone pod względem możliwości roboty zmieniły się w urządzenia o znacznie bardziej rozbudowanych funkcjach i stanowczo niższych cenach. Zmienił się także poziom zainteresowania automatyzacją i powszechność stosowania technologii w przedsiębiorstwach, co jeszcze bardziej pobudziło rozwój stosowanych rozwiązań.
Czytaj dalejRoboty Kawasaki Robotics pomogą ochronić pracowników służby zdrowia. Wykonają testy PCR na COVID-19
Zautomatyzowany system do przeprowadzania testów PCR, oparty na japońskich robotach Kawasaki Robotics, może przyczynić się do sprostania wyzwaniom, z jakimi zmaga się obecnie służba zdrowia w czasach pandemii Covid-19.
Czytaj dalejFabryka przyszłości? Koniecznie z cobotem!
Współczesne firmy produkcyjne nie istnieją bez zaawansowanej robotyki i innych urządzeń automatyzujących pracę. Większość tradycyjnych robotów działa niezależnie od człowieka, wykonując zadania zaprogramowane przez wyspecjalizowanego pracownika. Nieco inaczej jest z cobotami, których przeznaczeniem jest ścisła współpraca z ludźmi.
Czytaj dalejRobotyka przemysłowa 2020-2021 – trendy, prognozy, możliwości
Jak wyglądał rok 2020 w świecie firm produkcyjnych? Co oczywiste, pandemia koronawirusa wstrzymała tempo rozwoju wielu dziedzin. Część ograniczeń wynikała także z konfliktów na linii Chiny-Stany Zjednoczone. Czy problemy te dotyczyły jednak także robotyki? Jakie zmiany można zauważyć w ubiegłych latach, a jakie wejdą w życie w najbliższych miesiącach?
Czytaj dalejRobot paletyzujący na linii produkcyjnej. 3 korzyści z inwestycji
Systematyczne zwiększanie wydajności linii produkcyjnej jest kluczowe z punktu widzenia przedsiębiorcy, który chce utrzymać się na rynku krajowym czy światowym i być konkurencyjnym. Światowe koncerny realizujące kontrakty z zakładami produkcyjnymi mają wobec nich konkretne wymagania. Jeśli kontrakty opiewają na duże kwoty, zakład nie może pozwolić sobie na przestoje, a co za tym idzie, opóźnienia w produkcji i niedotrzymywanie terminów.
Czytaj dalejPrzemysł 4.0 na rynku opakowań – jak HMI i SCADA wspierają logistykę?
Digitalizacja przedsiębiorstw w ramach przemysłu 4.0 kojarzy się często głównie z implementacją systemów unowocześniających produkcję i usprawniających pracę. Warto jednak pamiętać, że wdrażanie nowych technologii w firmach produkcyjnych ma zazwyczaj szerszy wymiar. Obejmuje nie tylko etapy wytwarzania produktów, ale także chociażby efektywnego pakowania wyrobów gotowych.
Czytaj dalej3 warunki opłacalności sztucznej inteligencji w firmie produkcyjnej
Niemal 100 miliardów dolarów – tyle według szacunków mają wydać na sztuczną inteligencję do końca 2023 roku firmy na całym świecie. Ale czy ten wydatek się opłaci?
Czytaj dalej9 trendów technologicznych na rok 2021 – wskazówki dla firm produkcyjnych
W 2021 roku wszystko będzie toczyć się wokół człowieka, uniezależnienia od fizycznej lokalizacji oraz elastyczności biznesów – przewiduje Gartner, jedna za największych na świecie firm badawczo-konsultingowych.
Czytaj dalejJak połączenie IT i OT napędza przemysł 4.0?
Do rozwoju współczesnych fabryk przyczyniły się między innymi trzy rewolucje przemysłowe. Bez wątpienia to jednak trwająca obecnie, czwarta rewolucja przynosi najwięcej zmian pod kątem zwiększania efektywności przedsiębiorstw. Jak wskazują badania, kluczem do pełnej optymalizacji działań jest dziś stosowanie łącznie technologii operacyjnych (OT) i informatycznych (IT), które oddzielnie nie są tak skuteczne, jak przy ich integracji ze sobą.
Czytaj dalej5 lekcji z roku 2020 dla firm produkcyjnych – łańcuchy dostaw, dostosowanie i braki w sferze danych
Choć był to niewątpliwie ciężki rok, to – jak każde trudne doświadczenie – stał się szansą, by wiele się nauczyć. Jakie lekcje mogą zatem wyciągnąć firmy produkcyjne z roku pandemii?
Czytaj dalejZespół, który pomaga firmie DOVISTA Polska ratować planetę
Projekt cyfryzacji procesów produkcyjnych w firmie DOVISTA miał wiele wymiarów i kilka konkretnych założeń. Także z perspektywy zespołu, który od samego początku wspierał transformację w fabryce drzwi i okien. Zbudowany na potrzeby projektu interdyscyplinarny zespół przede wszystkim zbadał wymagania, jakie system miał spełniać.
Czytaj dalejZarządzanie danymi w firmie produkcyjnej na miarę XXI wieku
Zarządzanie danymi zwykło się sprowadzać do stawiania ograniczeń: co wolno robić, co jest niezgodne z prawem, a czego nie powinno się robić ze względów etyki. Tymczasem kluczem do sukcesu w tym obszarze jest poszukiwanie równowagi pomiędzy minimalizowaniem ryzyka a wspieraniem innowacyjności. Zwłaszcza na poziomie strategicznym
Czytaj dalejAkademia Przemysłu 4.0, czyli wielostronny rozwój kompetencji inżyniera
Umiejętność adaptowania się do zmian i rozwój umiejętności miękkich to kluczowe kierunki rozwoju inżynierów w dobie przełomowych zmian i nowych sytuacji. Przemyślany program rozwoju pracowników wciąż jest czymś niezbyt często spotykanym w polskich firmach z branży przemysłowej. Tylko 38% firm deklaruje takie działania. Czy jesteś w grupie 38% firm, które dbają o rozwój swoich inżynierów?
Czytaj dalejTransformacja cyfrowa sposobem na ratowanie planety – historia sukcesu DOVISTA Polska
Zwykle technologię cyfrową i sam Przemysł 4.0 kojarzy się z takimi inwestycjami, jak robotyzacja czy automatyzacja. Jednakże warto na tę kwestię spojrzeć także z innego, czysto humanistycznego punktu widzenia. Mianowicie, jak owa „rewolucja” może wpłynąć na to, co bliskie człowiekowi. Środowisko naturalne, w którym żyje, a którego jest nieodłączną częścią. Na które ma wpływ.
Czytaj dalejRobot MiR500 obniża koszty transportu w zakładzie Schneider Electric
Zakład Schneider Electric Industries Polska w Bukownie zajmuje się produkcją wyłączników aparatury niskich napięć, a także rozłączników i akcesoriów do tych produktów. Firma wdrożyła autonomicznego robota mobilnego MiR500, który transportuje wyroby gotowe pomiędzy linią produkcyjną a magazynem, przyczyniając się do optymalizacji logistyki wewnętrznej, obniżenia kosztów transportu i poprawy bezpieczeństwa
Czytaj dalejCiągłość Przemysłu 4.0 w postcovidowym świecie
Zapewnienie ciągłości biznesu zawsze było kwestią o kluczowej wadze, jednak dziś jest to niekwestionowany temat numer jeden. Jakie czynniki sprawiły, że w wielu przedsiębiorstwach produkcyjnych udało się ją utrzymać mimo pandemii?
Czytaj dalej
W Polsce jeszcze zbyt wiele robotów nie mamy, ale trzeba przyznać, że w zakładach pojawia się ich coraz więcej.