Stosowanie nowoczesnych rozwiązań może wpływać nie tylko na biznesowy wzrost firm produkcyjnych, ale także na zrównoważony rozwój. To sposób na zadbanie o efektywność pracy fabryki i jednoczesne spojrzenie na otoczenie organizacji i jej interesariuszy w stanowczo dłuższej perspektywie czasu.
Czytaj dalejCarboautomatyka – kopalnia wykorzystanych szans
Jak powiedział słynny naukowiec Karol Darwin, przetrwają nie ci najsilniejsi ani ci najbardziej inteligentni, ale ci, którzy najlepiej potrafią dostosować się do zmian. Przedsiębiorstwo Kompletacji i Montażu Systemów Automatyki „CARBOAUTOMATYKA” S.A. łączy w sobie wszystkie te cechy. Dzięki umiejętności analizy otoczenia, silnym wiedzą i kompetencjami zespołom inżynierów, Carboautomatyka wyłapuje szanse i zwinnie dostosowuje się do aktualnej rzeczywistości. To przykład przedsiębiorstwa, które wiele lat temu postanowiło, że sytuacja w górnictwie nie zdecyduje o ich „być albo nie być”.
Czytaj dalejRoboty Kawasaki Robotics pomogą ochronić pracowników służby zdrowia. Wykonają testy PCR na COVID-19
Zautomatyzowany system do przeprowadzania testów PCR, oparty na japońskich robotach Kawasaki Robotics, może przyczynić się do sprostania wyzwaniom, z jakimi zmaga się obecnie służba zdrowia w czasach pandemii Covid-19.
Czytaj dalejRobot paletyzujący na linii produkcyjnej. 3 korzyści z inwestycji
Systematyczne zwiększanie wydajności linii produkcyjnej jest kluczowe z punktu widzenia przedsiębiorcy, który chce utrzymać się na rynku krajowym czy światowym i być konkurencyjnym. Światowe koncerny realizujące kontrakty z zakładami produkcyjnymi mają wobec nich konkretne wymagania. Jeśli kontrakty opiewają na duże kwoty, zakład nie może pozwolić sobie na przestoje, a co za tym idzie, opóźnienia w produkcji i niedotrzymywanie terminów.
Czytaj dalejRobot MiR500 obniża koszty transportu w zakładzie Schneider Electric
Zakład Schneider Electric Industries Polska w Bukownie zajmuje się produkcją wyłączników aparatury niskich napięć, a także rozłączników i akcesoriów do tych produktów. Firma wdrożyła autonomicznego robota mobilnego MiR500, który transportuje wyroby gotowe pomiędzy linią produkcyjną a magazynem, przyczyniając się do optymalizacji logistyki wewnętrznej, obniżenia kosztów transportu i poprawy bezpieczeństwa
Czytaj dalejKapitał technologiczny przedsiębiorstwa i wskaźnik ITA
Możliwości wytwórcze fabryki tworzą ludzie oraz narzędzia i surowce, jakie mają oni do dyspozycji. Inaczej mówiąc, kapitał produkcyjny w przedsiębiorstwie składa się z siły roboczej i ze środków produkcji. Integrowanie obu obszarów jest zatem niezbędne do budowania przewagi konkurencyjnej firmy.
Czytaj dalejAugmented Reality w produkcji – przegląd możliwości
Kontynuujemy podróż w poszukiwaniu inspirujących technologii, które pozwalają usprawnić działanie fabryk przyszłości. Tym razem przyglądamy się rozwiązaniom opartym o rozszerzoną rzeczywistość. Tego typu rozwiązania mogą bowiem przynosić wiele korzyści dla pracowników, jak i dla całego przedsiębiorstwa produkcyjnego.
Czytaj dalejSystem SCADA: posiadać czy subskrybować – oto jest pytanie!
Już w roku 2015 firma Gartner, niezależna organizacja analityczno-badawcza specjalizująca się w zagadnieniach wykorzystania technologii, wytypowała, że do roku 2020 ponad 80% producentów oprogramowania zmieni swoje modele dostarczania oprogramowania z tradycyjnych licencji wieczystych na subskrypcje.
Czytaj dalejFM Logistic inwestuje w autonomiczne roboty na magazynach
FM Logistic przyspiesza z automatyzacją. W ramach wspólnej inwestycji z klientem firma wdrożyła właśnie autonomicznego robota MIR 500 (Mobile Industrial Robots), który usprawni procesy magazynowe na platformie logistycznej w Jarostach. Jest to innowacyjna i elastyczna technologia, która może być dowolnie konfigurowana i stosowana przy codziennych operacjach magazynowych.
Czytaj dalejPrzyszłość sztucznej inteligencji w produkcji – kryzys nic nie zmienia!
Rok 2020 był bardzo ciężki dla ogromnej liczby firm produkcyjnych. W wielu przypadkach zauważalne były spadki produkcji i prawdziwa „walka o przetrwanie”. Okazuje się jednak, że nie dotyczyło to wszystkich podmiotów. Jak bowiem pokazują badania, fabryki przyszłości korzystające ze sztucznej inteligencji mają się nad wyraz dobrze!
Czytaj dalejOptymizm + innowacyjność = sukces w drodze do przyszłości?
Stare japońskie przysłowie mówi, że świat jest połączony, nawet jeśli taki się nie wydaje. Idąc dalej, wzajemne poznanie światów daje zupełnie nowe możliwości. Zwłaszcza w dobie globalizacji. Co łączy Japonię, Niemcy i Polskę? W naszym świecie: Kawasaki Robotics. Ale nie tylko. O tym rozmawiamy z Kenji Bando, Prezesem oraz Carstenem Stumpfem, Wiceprezesem Kawasaki Robotics GmbH.
Czytaj dalej9 najważniejszych trendów technologicznych
W dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym zdecydowanie warto nadążać za najnowszymi trendami. Tym razem przyglądamy się raportowi Deloitte na temat kluczowych zmian technologicznych w 2021 roku. Opracowanie zawiera 9 trendów, takich jak rozbudowywanie strategii, implementację nowych usług z naciskiem na rozwiązania sieciowe czy optymalizację działań dzięki sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym.
Czytaj dalejASTOR i Kawasaki Robotics razem robotyzują Polskę oraz Europę Środkową i Wschodnią
Marka, która broni się jakością produktu, różnorodnością zastosowań, innowacyjnością i prostotą w obsłudze – Kawasaki Robotics – wzmacnia potencjał rozwoju biznesów, które wspiera. W połączeniu z wiedzą i umiejętnościami polskich inżynierów, tworzy mariaż doskonały. W lipcu 2020 r. media obiegła informacja, że ASTOR i Kawasaki Robotics poszerzają współpracę. O początkach współpracy, kulisach podpisanej umowy i planach na przyszłość rozmawiamy z Andrzejem Garbackim, Arturem Talagą oraz Wojciechem Trojniarem.
Czytaj dalejNajważniejsze trendy robotyki w przemyśle
Ostatnie lata były niezwykle intensywne dla rozwoju technologii przemysłowych. Drogie, ograniczone pod względem możliwości roboty zmieniły się w urządzenia o znacznie bardziej rozbudowanych funkcjach i stanowczo niższych cenach. Zmienił się także poziom zainteresowania automatyzacją i powszechność stosowania technologii w przedsiębiorstwach, co jeszcze bardziej pobudziło rozwój stosowanych rozwiązań.
Czytaj dalejFabryka przyszłości? Koniecznie z cobotem!
Współczesne firmy produkcyjne nie istnieją bez zaawansowanej robotyki i innych urządzeń automatyzujących pracę. Większość tradycyjnych robotów działa niezależnie od człowieka, wykonując zadania zaprogramowane przez wyspecjalizowanego pracownika. Nieco inaczej jest z cobotami, których przeznaczeniem jest ścisła współpraca z ludźmi.
Czytaj dalejRobotyka przemysłowa 2020-2021 – trendy, prognozy, możliwości
Jak wyglądał rok 2020 w świecie firm produkcyjnych? Co oczywiste, pandemia koronawirusa wstrzymała tempo rozwoju wielu dziedzin. Część ograniczeń wynikała także z konfliktów na linii Chiny-Stany Zjednoczone. Czy problemy te dotyczyły jednak także robotyki? Jakie zmiany można zauważyć w ubiegłych latach, a jakie wejdą w życie w najbliższych miesiącach?
Czytaj dalejPrzemysł 4.0 na rynku opakowań – jak HMI i SCADA wspierają logistykę?
Digitalizacja przedsiębiorstw w ramach przemysłu 4.0 kojarzy się często głównie z implementacją systemów unowocześniających produkcję i usprawniających pracę. Warto jednak pamiętać, że wdrażanie nowych technologii w firmach produkcyjnych ma zazwyczaj szerszy wymiar. Obejmuje nie tylko etapy wytwarzania produktów, ale także chociażby efektywnego pakowania wyrobów gotowych.
Czytaj dalej3 warunki opłacalności sztucznej inteligencji w firmie produkcyjnej
Niemal 100 miliardów dolarów – tyle według szacunków mają wydać na sztuczną inteligencję do końca 2023 roku firmy na całym świecie. Ale czy ten wydatek się opłaci?
Czytaj dalej9 trendów technologicznych na rok 2021 – wskazówki dla firm produkcyjnych
W 2021 roku wszystko będzie toczyć się wokół człowieka, uniezależnienia od fizycznej lokalizacji oraz elastyczności biznesów – przewiduje Gartner, jedna za największych na świecie firm badawczo-konsultingowych.
Czytaj dalejJak połączenie IT i OT napędza przemysł 4.0?
Do rozwoju współczesnych fabryk przyczyniły się między innymi trzy rewolucje przemysłowe. Bez wątpienia to jednak trwająca obecnie, czwarta rewolucja przynosi najwięcej zmian pod kątem zwiększania efektywności przedsiębiorstw. Jak wskazują badania, kluczem do pełnej optymalizacji działań jest dziś stosowanie łącznie technologii operacyjnych (OT) i informatycznych (IT), które oddzielnie nie są tak skuteczne, jak przy ich integracji ze sobą.
Czytaj dalej5 lekcji z roku 2020 dla firm produkcyjnych – łańcuchy dostaw, dostosowanie i braki w sferze danych
Choć był to niewątpliwie ciężki rok, to – jak każde trudne doświadczenie – stał się szansą, by wiele się nauczyć. Jakie lekcje mogą zatem wyciągnąć firmy produkcyjne z roku pandemii?
Czytaj dalejZespół, który pomaga firmie DOVISTA Polska ratować planetę
Projekt cyfryzacji procesów produkcyjnych w firmie DOVISTA miał wiele wymiarów i kilka konkretnych założeń. Także z perspektywy zespołu, który od samego początku wspierał transformację w fabryce drzwi i okien. Zbudowany na potrzeby projektu interdyscyplinarny zespół przede wszystkim zbadał wymagania, jakie system miał spełniać.
Czytaj dalejZarządzanie danymi w firmie produkcyjnej na miarę XXI wieku
Zarządzanie danymi zwykło się sprowadzać do stawiania ograniczeń: co wolno robić, co jest niezgodne z prawem, a czego nie powinno się robić ze względów etyki. Tymczasem kluczem do sukcesu w tym obszarze jest poszukiwanie równowagi pomiędzy minimalizowaniem ryzyka a wspieraniem innowacyjności. Zwłaszcza na poziomie strategicznym
Czytaj dalejAkademia Przemysłu 4.0, czyli wielostronny rozwój kompetencji inżyniera
Umiejętność adaptowania się do zmian i rozwój umiejętności miękkich to kluczowe kierunki rozwoju inżynierów w dobie przełomowych zmian i nowych sytuacji. Przemyślany program rozwoju pracowników wciąż jest czymś niezbyt często spotykanym w polskich firmach z branży przemysłowej. Tylko 38% firm deklaruje takie działania. Czy jesteś w grupie 38% firm, które dbają o rozwój swoich inżynierów?
Czytaj dalejTransformacja cyfrowa sposobem na ratowanie planety – historia sukcesu DOVISTA Polska
Zwykle technologię cyfrową i sam Przemysł 4.0 kojarzy się z takimi inwestycjami, jak robotyzacja czy automatyzacja. Jednakże warto na tę kwestię spojrzeć także z innego, czysto humanistycznego punktu widzenia. Mianowicie, jak owa „rewolucja” może wpłynąć na to, co bliskie człowiekowi. Środowisko naturalne, w którym żyje, a którego jest nieodłączną częścią. Na które ma wpływ.
Czytaj dalejCiągłość Przemysłu 4.0 w postcovidowym świecie
Zapewnienie ciągłości biznesu zawsze było kwestią o kluczowej wadze, jednak dziś jest to niekwestionowany temat numer jeden. Jakie czynniki sprawiły, że w wielu przedsiębiorstwach produkcyjnych udało się ją utrzymać mimo pandemii?
Czytaj dalejOdpowiedzialna, sztuczna inteligencja – wyzwanie dla Przemysłu 4.0?
Wiemy już, że etyka w budowaniu mechanizmów sztucznej inteligencji ma kolosalne znaczenie. Wiemy też, jakich zasad powinno się przestrzegać. Jednak wciąż wyzwaniem jest wcielenie ich w codzienne życie.
Czytaj dalejCzy bezpieczeństwo sieci IoT/OT może zapewnić szybki zwrot z inwestycji (ROI)?
Kiedy mówimy o zwrocie z inwestycji (ROI), najczęściej mamy na myśli maksymalizację przychodów firmy. To one najczęściej są̨ miarą zwrotu dla inwestora. W kontekście oprogramowania zapewniającego cyberbezpieczeństwo sieci, w tym sieci przemysłowych, bezpośrednią wartością̨ nie jest zwiększenie przychodów, ale zapobieganie stracie firmy.
Czytaj dalejOptymizm + innowacyjność = sukces w drodze do przyszłości?
Stare japońskie przysłowie mówi, że świat jest połączony, nawet jeśli taki się nie wydaje. Idąc dalej, wzajemne poznanie światów daje zupełnie nowe możliwości. Zwłaszcza w dobie globalizacji. Co łączy Japonię, Niemcy i Polskę? W naszym przemysłowym świecie: Kawasaki Robotics. Ale nie tylko. O tym rozmawiamy z Kenji Bando, Prezesem oraz Carstenem Stumpfem, Wiceprezesem Kawasaki Robotics GmbH.
Czytaj dalejJak przyspieszyć digitalizację przedsiębiorstwa?
Praca zdalna, przewidywanie awarii, eliminowanie wąskich gardeł w produkcji, a także zapewnienie ciągłości wiedzy w przedsiębiorstwie – oto kluczowe zadania, które mogą przyspieszyć cyfrową transformację przedsiębiorstwa.
Czytaj dalejJak AI i cloud computing będą zmieniać świat po pandemii?
Nie da się ukryć, że trwająca pandemia koronawirusa wywróciła cały świat do góry nogami. I to nie tylko w rozmaitych obszarach życia codziennego, ale także w sferze biznesowej. Coraz popularniejsza staje się praca zdalna, używanie rozwiązań technologicznych i wsparcie ze strony sztucznej inteligencji. Czy jednak „świat po pandemii” będzie wyglądać pod tym względem tak samo?
Czytaj dalejAutomatyzacja napędzana przez 5G
Niejednokrotnie pisaliśmy o tym, że automatyzacja jest szansą na usprawnienie pracy w niemal każdej fabryce. Motorem napędowym zmian i szybszego wdrażania nowych rozwiązań może być między innymi implementacja sieci 5G. Nowa technologia łączności może bowiem stanowczo zwiększyć prędkość przesyłania danych, polepszyć stabilność łącza oraz rozszerzyć możliwości obecnie stosowanych urządzeń. Innymi słowy, automatyzacja napędzana przez 5G może być jeszcze skuteczniejsza i w większym stopniu wspomagać codzienne aktywności firm produkcyjnych.
Czytaj dalejJak uprościć wdrożenie automatyzacji?
Proces implementacji nowych technologii zazwyczaj wiąże się z obawami o wysoki poziom skomplikowania zmian. Część przedsiębiorstw właśnie przez to porzuca pomysł automatyzacji fabryki już na etapie rozważania dostępnych rozwiązań. Unowocześnianie firmy może być jednak stanowczo prostsze, niż się wydaje!
Czytaj dalejCyfrowa Europa. Jak zbudować potencjał przy pomocy Hubów Innowacji Cyfrowych?
Trwa globalny wyścig o to, która gospodarka będzie najbardziej innowacyjna, a tym samym konkurencyjna i najbardziej dostosowana do technologicznie zmieniającej się rzeczywistości. Obecnie, jeśli chodzi o rozwój gospodarczy, pierwsze skrzypce grają Stany Zjednoczone oraz państwa azjatyckie, jak Chiny, Japonia czy Korea Południowa. W uwolnieniu olbrzymiego potencjału, jaki drzemie w Europie, pomóc mają Digital Innovation Hubs.
Czytaj dalejNajwiększe przeszkody w tworzeniu organizacji opartej na danych
Ludzie i procesy – to kluczowe czynniki sukcesu w budowaniu organizacji opartej na danych. Jednak zbudowanie kultury organizacyjnej, która będzie wspierać osiągnięcie tego celu, to zadanie dla długodystansowców.
Czytaj dalejUlga na robotyzację – nowa szansa dla firm produkcyjnych
Przez lata właściciele polskich firm produkcyjnych mieli dość ograniczone możliwości odliczania nakładów na inwestycje. Efektem tego, niechętnie podejmowali się nowych projektów czy rozwiązań, które mogłyby zwiększyć ich konkurencyjność zarówno na rynku polskim, jak i zagranicznym. Ulga podatkowa, która wejdzie w życie od przyszłego roku, ma tę sytuację zmienić. Będzie stanowić zachętę dla firm do inwestowania w nowe technologie oraz szansę na ich szybszy rozwój – między innymi dzięki robotyzacji.
Czytaj dalejRobot mobilny MiR w FM Logistic: innowacje dla doskonałości operacyjnej
FM Logistic to międzynarodowy operator logistyczny działający na 3 kontynentach. Platforma logistyczna w podwarszawskim Mszczonowie, zgodnie ze strategią zrównoważonego rozwoju, postanowiła zwiększyć efektywność transportu niepotrzebnych opakowań, pozostałych w procesie copackingu produktów.
Czytaj dalejInternet of Things w akcji – 5 zastosowań w fabryce
IIoT (Industrial Internet of Things), czyli przemysłowy IoT, jest stosowany w coraz większej liczbie przedsiębiorstw. Wpływ na to ma wydłużająca się lista możliwości i realnych usprawnień, które technologia może wprowadzić do fabryki. Dziś przyjrzymy się pięciu zastosowaniom mającym największe znaczenie dla firm produkcyjnych.
Czytaj dalejInternet of Robotic Things (IoRT) – jak robotyzacja zmienia łańcuch dostaw?
Internet of Robotic Things (IoRT) to prężnie rozwijająca się technologia stosowana przez coraz większą liczbę firm. Roboty przemysłowe stają się coraz częstszym elementem fabryk na całym świecie. Niewątpliwy wpływ na ten stan rzeczy ma bardzo duża efektywność pracy maszyn, co bezpośrednio zwiększa zyski przedsiębiorstwa.
Czytaj dalejChmura obliczeniowa w inteligentnej fabryce
W wielu firmach dąży się do stworzenia idealnego środowiska IT, które będzie wspierać aktualnie prowadzoną działalność, napędzając jednocześnie przyszły rozwój. Szansą na efektywną optymalizację jest praca w chmurze z wykorzystaniem tak zwanego Cloud Computing.
Czytaj dalejHistoria systemów MES, cz. 2 – od problemów z modularnością aż do Wonderware MES
Przed nami druga odsłona krótkiej historii o systemach MES. Poprzedni odcinek zakończyliśmy w momencie, w którym termin „MES” po raz pierwszy pojawił się w przemysłowym mainstreamie. Dziś opowiemy Wam, jak technologia ta rozwinęła się na przestrzeni ostatnich 30 lat – aż do stadium, które znamy ze współczesnych firm produkcyjnych.
Czytaj dalejPoczątek zarządzania przez fakty, czyli gromadzenie danych
Całkiem niedawno pisaliśmy na łamach bloga Biznes i Produkcja o podejmowaniu decyzji, które zaczynają się od gromadzenia danych. Dziś postanowiliśmy pokazać, przez jakie etapy przechodzi większość firm w procesie ewolucji gromadzenia danych. Spróbujemy także odpowiedzieć, czy proces zmiany można skrócić w warunkach Państwa firm.
Czytaj dalejNiespodziewany cios: pandemia i łańcuchy dostaw
Pandemia COVID-19 w wielu przedsiębiorstwach obnażyła problemy z kontrolą nad łańcuchem dostaw. Koronny wniosek z tej lekcji brzmi: dla sukcesu kluczowa jest nie tyle sama digitalizacja, co informacja.
Czytaj dalejCyfrowa kontrola warunków transportu – jak zaradzić problemom branży spożywczej?
W ostatnich latach coraz więcej mamy do czynienia z Internetem Rzeczy (Internet of Things, IoT) oraz Czwartą Rewolucją Przemysłową (Industry 4.0). Sformułowanie IoT po raz pierwszy zostało użyte przez Kevina Ashtona w 1999 roku, jednak popularne stało się dopiero 15 lat później. Właśnie wtedy zaczęto mówić o urządzeniach elektronicznych podpiętych do Internetu, które potrafiłyby się ze sobą komunikować. W konsekwencji takiego rozwoju rosła popularność inteligentnych domów, przedmiotów codziennego użytku – tj. smartwatchy, opasek do kontroli tętna czy inteligentnej odzieży. Jednak czy tego rodzaju nowoczesne gadżety oznaczają już przejście do nowej epoki przemysłu? Zapewne trudniej to sobie wyobrazić, skoro nie stanowią rozwiązań stosowanych przemysłowo. Lecz czy na pewno?
Czytaj dalejHistoria systemów MES, cz.1 – od planowania zasobów, aż do zarządzania produkcją
Dostęp do bieżących, rzetelnych informacji o wszelkich procesach produkcyjnych to kluczowy element współczesnej fabryki. Właśnie dlatego systemy MES – Manufacturing Execution Systems, takie jak Wonderware MES cieszą się ogromną popularnością i wspierają coraz większą liczbę firm produkcyjnych w codziennej pracy. Jak jednak rozwiązania MES ewoluowały na przestrzeni lat? Jak zaczęła się ich historia i czy dotarliśmy do jej ostatniego etapu? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.
Czytaj dalejInteligentna fabryka – czyli jaka?
Podczas pandemii koronawirusa, wszelkie rozwiązania, które automatyzować działania wewnątrz organizacji okazały się być na wagę złota. Ma to szczególne znaczenie w przypadku fabryk, w których praca zdalna nie zawsze jest możliwa. Przyjrzyjmy się więc, czym tak naprawdę jest inteligentna fabryka.
Czytaj dalejJak optymalizować fabrykę dzięki predictive maintenance?
Awarie stosowanych w firmach produkcyjnych urządzeń skutecznie utrudniają efektywną pracę. Najczęściej pojawiają się one niespodziewanie i generują sporo niepotrzebnych problemów oraz kosztów. Istnieje jednak sposób na przewidzenie konieczności naprawy używanych komponentów i wykonanie jej przed wystąpieniem problemu. Takie możliwości daje nam predictive maintenance.
Czytaj dalejAutomatyzacja – nadzieja czy zagrożenie dla rynku pracy?
Procesy automatyzacji budzą wielkie nadzieje, ale też obawy. Nareszcie ciężkie, żmudne czy powtarzalne czynności przejmą roboty i sztuczna inteligencja. Ale czy w takim świecie człowiek nie okaże się zbędny? Jak w nowej rzeczywistości odnajdą firmy produkcyjne?
Czytaj dalejPodróż do Fabryk Przyszłości – wywiad z Paulem Peetersem, ekspertem ADMA
Factories of the Future (Fabryki Przyszłości) to temat, o którym ostatnio coraz więcej słyszymy w kontekście Przemysłu Przyszłości. Wiąże się on z poszukiwaniem najlepszej drogi do tego, aby przenieść swoją produkcję/ fabrykę na wyższy, bardziej konkurencyjny, a równocześnie zrównoważony, poziom. Paul Peeters, ekspert w zakresie europejskiej metodologii ADMA, opowiada o tym, jak w Belgii powstają mapy drogowe do Fabryk Przyszłości i co zrobić, aby taką zastosować na gruncie polskim. To propozycja skierowana przede wszystkim do firm z sektora MŚP.
Czytaj dalejRoboty w Polsce cz.1 – oscarowe role i robotyczna kinematografia
Komunikacja rodem z dialogów R2-D2 i C-3PO, zmienność Transformersów, funkcjonalny kształt WALL-E – roboty mające cechy filmowych bohaterów m.in. z „Gwiezdnych Wojen” istnieją już w rzeczywistości. Pracują jednak nie tylko w branży rozrywkowej, ale i przemysłowej. Jakie elementy filmowej wizji przeniknęły do codzienności?
Czytaj dalejNajwyższa klasa spawania – wywiad z prof. Tomaszem Chmielewskim
Na czym polega spawanie zrobotyzowane? Gdzie leży jego przewaga nad tradycyjnym? Jak uzyskać wysoką klasę spawania? Odpowiedzi na wszystkie te pytania szukaliśmy w wywiadzie z dr hab. Tomaszem Chmielewskim, profesorem Politechniki Warszawskiej i jednym z najbardziej doświadczonych ekspertów ds. spawalnictwa. Jako przyczynek do rozmowy posłużyła realizacja wdrożenia, jakie ASTOR przeprowadził w zakładach przemysłu motoryzacyjnego POLMO w Brodnicy.
Czytaj dalejJak recesja i covid-19 wpłyną na świat danych i przemysł 4.0?
Nie da się ukryć, że sytuacja wywołana pandemią koronawirusa ma niesamowicie negatywny wpływ na nasze codzienne życie, ale także na świat biznesu. Bardzo prawdopodobnym scenariuszem jest recesja światowej gospodarki, zwiększone bezrobocie i ciężki do zwalczenia kryzys. A jak mają się do tego dane – tak kluczowe w przemyśle 4.0?
Czytaj dalejOd rąk do robotów – bliższa i dalsza historia spawania
Od prehistorycznych ognisk po nowoczesne roboty – tak w dużym skrócie wygląda historia spawania. Idea łączenia metali za pomocą ciepła towarzyszy człowiekowi od niepamiętnych czasów. Jej dzieje to tak naprawdę dzieje postępu technicznego. Współczesne historie przedsiębiorstw wykorzystujących spawanie to również najczęściej opowieści o rozwoju i zmianie. Wprawdzie nie zaczynają się przy ognisku, ale zdecydowanie – kończą na robotach.
Czytaj dalej5G w Polsce – rynek, stan wdrożenia, perspektywy
Sieć 5G prężnie rozwija się na całym świecie, w tym także w Polsce. Wdrażanie technologii w naszym kraju jest zgodne z założeniami opisanymi w Narodowym Planie Szerokopasmowym (NPS) oraz Strategii 5G dla Polski. Są to akty, które garściami czerpią z dokumentów wydanych przez Komisję Europejską, dostosowane jednak do naszych realiów i warunków rynkowych.
Czytaj dalejNowoczesna intralogistyka w Fabrykach 4.0
Intralogistykę można zastosować praktycznie w każdej fabryce, która chce „iść z duchem czasu”, usprawniając organizację pracy. Dzięki połączeniu człowieka, maszyn i odpowiednich technologii możemy osiągnąć spektakularne efekty, przyczyniające się do ułatwienia licznych procesów wewnątrz firmy. Można więc rzec, że nowoczesna intralogistyka to integralny element Fabryk 4.0.
Czytaj dalejBezpieczeństwo w systemach przemysłowych okiem architekta systemów
„Cóż ciekawego do szerokiej tematyki bezpieczeństwa może wnieść osoba w obecnej roli architekta systemów?” – pomyślałem, kiedy zostałem poproszony o napisanie krótkiego artykułu dotyczącego bezpieczeństwa w systemach przemysłowych. Zagłębianie się w szczegóły może tylko zniechęcić czytelnika… Doświadczenie kazało mi jednak podzielić się zgromadzoną wiedzą, z pełną świadomością powyższego.
Czytaj dalejRobotyzacja w produkcji samochodów – czy to się opłaca?
Polskie przedsiębiorstwa produkcyjne coraz chętniej sięgają po rozwiązania z zakresu automatyki i robotyki – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę ASTOR. Dla pewnych zakładów tego typu technologie to nowość i poszukiwanie innowacyjnych dróg. Dla innych – konieczność, m.in. ze względu na warunki pracy czy tempo narzucone przez branżę. Przemysł motoryzacyjny należy raczej do tej drugiej kategorii. Roboty już od wielu lat uczestniczą w produkcji samochodów w dużych koncernach. Teraz o opłacalności robotyzacji przekonują się także ich kontrahenci.
Czytaj dalej5 elementów rewolucji IoT w przemyśle 4.0
Internet Rzeczy to koncepcja, która cały czas zyskuje na popularności. Już teraz efekty jej implementacji można dostrzec w wielu miastach, fabrykach czy prywatnych domach. Sieć połączonych ze sobą urządzeń daje niesamowicie wiele możliwości, szczególnie w biznesie. Jakie są jednak bazowe elementy składowe rewolucji IoT w przemyśle 4.0?
Czytaj dalejArchitektura IT w burzliwych czasach
W burzliwych czasach, charakteryzujących się szybkimi zmianami o nieliniowym, chaotycznym charakterze, potrzebna jest architektura IT, która będzie dawać przedsiębiorstwu możliwość rozwoju w wielu kierunkach, również tych dziś nieprzewidywalnych.
Czytaj dalejJak zapewnić bezpieczeństwo sieci 5G?
Budowa sieci 5G stawia przed nami liczne wyzwania. Wprowadzenie nowej technologii wymaga bowiem zastosowania usprawnień i zmian w funkcjonowaniu dotychczas stosowanych systemów. Jedną z nich jest konieczność zapewnienia bezpieczeństwa licznie przesyłanych danych, co cały czas wśród wielu osób budzi wiele kontrowersji.
Czytaj dalejGromadzenie i raportowanie danych na miarę Przemysłu 4.0 – big data, IoT i chmura obliczeniowa
W dobie intensywnej cyfryzacji wkraczającej zarówno do naszych domów, jak i firm produkcyjnych, ilość, jakość oraz sposoby gromadzenia informacji stają się niemałym wyzwaniem dla osób, które w oparciu o te informacje muszą podejmować kluczowe decyzje biznesowe dotyczące przedsiębiorstwa. Dynamiczny rozwój nowych technologii skupionych wokół inicjatywy Przemysłu 4.0 niesie ze sobą szereg sprawdzonych rozwiązań, które skutecznie mogą pomóc w zapanowaniu nad natłokiem informacji oraz znacząco usprawnić procesy ich pozyskiwania i analizowania.
Czytaj dalejJak zbudować fabrykę odporną na biznesowe turbulencje?
Chińskie powiedzenie „obyś żył w ciekawych czasach”, będące w rzeczywistości ironicznym życzeniem niespokojnych chwil, znakomicie wpisuje się w obecny krajobraz biznesowy. Dynamiczny rozwój technologii, nadchodzący kryzys gospodarczy i ogólna niepewność sprawiają, że świat przemysłu nie może ani na chwilę stracić czujności. Przy tak dużym tempie zmian w otoczeniu, chwila nieuwagi może bowiem kosztować znacznie więcej niż kiedykolwiek. Jak zatem stworzyć fabrykę, która będzie możliwie jak najbardziej odporna na wszelkie biznesowe turbulencje?
Czytaj dalejPrzemysł 4.0 potrzebuje inżynierów z kompetencjami biznesowymi
Większość polskich firm produkcyjnych koncentruje się na tu i teraz. Na Przemysł 4.0 patrzą narzędziowo, czyli z perspektywy wdrożenia 2–3 projektów technicznych i nie wiążą ich z aspektami kompetencyjnymi i biznesowymi. Tymczasem we wdrażaniu technologii przyszłości kluczową rolę odgrywają liderzy z unikatowym zestawem kompetencji, które przenoszą biznes na wyższy poziom. Jakich? Na pytania red. Dawida Zarazińskiego (How To Do IT) odpowiadał Jarosław Gracel, członek Zarządu Operacyjnego firmy ASTOR oraz Dyrektor ds. Przemysłu 4.0.
Czytaj dalejPlanowanie produkcji – do sukcesu pierwszy krok
Brian Tracy mówił, że „Korzyści płynące z dobrego planowania są ogromne. Szacuje się, że każda minuta poświęcona na planowanie pozwala zaoszczędzić dziesięć minut pracy”. Sfera produkcyjna nie jest wyjątkiem – tak jak w każdym procesie, tutaj również potrzebny jest plan, który wprowadzi do istniejącego chaosu odrobinę porządku i pozwoli ułożyć go w logiczny ciąg zdarzeń.
Czytaj dalejSieć 5G – na czym polega jej biznesowy, technologiczny i społeczny potencjał?
Technologia 5G już teraz staje się elementem ewolucji świata bezprzewodowej łączności. Jej zastosowanie może być niesamowicie szerokie i stanowczo wykraczające poza szybszy przesył danych podczas korzystania z Internetu. Sieć 5G ma szansę przyczynić się do mocnego rozwoju przemysłu 4.0, rozbudowy ekosystemów Internetu Rzeczy oraz wpłynąć na życie codzienne ułatwiając zwyczajne czynności.
Czytaj dalej
W Polsce jeszcze zbyt wiele robotów nie mamy, ale trzeba przyznać, że w zakładach pojawia się ich coraz więcej.