• Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn
  • Konferencja
  • Dołącz
  • Ikona
  • Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn
  • Konferencja
  • Dołącz
X

Treści > Zautomatyzowane laboratorium, edukacja 4.0 i trendy 2020 – przegląd innowacji przemysłu 4.0 #3

Treści

Zautomatyzowane laboratorium, edukacja 4.0 i trendy 2020 – przegląd innowacji przemysłu 4.0 #3

Automatyzacja
Renata Poreda 2020-01-02

Zautomatyzowane laboratorium, edukacja 4.0 i trendy 2020 – przegląd innowacji przemysłu 4.0 #3

W wirze świątecznych zakupów i noworocznych przygotowań, wiele newsów ze świata przemysłu 4.0 mogło niepostrzeżenie zniknąć z naszych „radarów”. Przychodzimy zatem z pomocą. W ramach 3. odsłony przeglądu innowacji zebraliśmy najciekawsze przykłady nowych rozwiązań #industry4.0, jakie pojawiły się na rynku w ostatnich kilku tygodniach. Inspirującej lektury!

1. Automatyzacja w laboratorium

Praca w laboratorium bardzo często bywa niezwykle trudnym i monotonnym zadaniem – wymaga powtarzalnych analiz wielu próbek, nie gwarantując jednocześnie pełnego bezpieczeństwa i jakości podejmowanych działań.

Z pomocą w tym obszarze przychodzi jednak automatyzacja i robot Semcon, usprawniający pracę z chemikaliami i materiałami o charakterze biologicznym. Urządzenie odciąża pracowników laboratorium z najbardziej powtarzalnych zadań, pozwalając im skupić się na kwestiach wymagających większego zaangażowania ludzkiego umysłu. Semcon gwarantuje ponadto duże bezpieczeństwo w pracy nad próbkami, które nierzadko zawierają szkodliwe dla ludzkiego organizmu substancje.

W każdym laboratorium bardzo ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa

2. Inwestycja w edukację – Delta Electronics i JTC Corporation szkolą w obszarze przemysłu 4.0

JTC Corporation, singapurskie przedsiębiorstwo trudniące się transformacją digitalową obszarów przemysłowych, ma u podstaw swojej organizacyjnej misji edukowanie swoich klientów i partnerów biznesowych. Kolejne inicjatywy firmy potwierdzają ten kierunek rozwoju. W ramach nawiązanej niedawno współpracy z energetycznym gigantem, Delta Electronics, JTC zamierza edukować w obszarze przemysłu 4.0 zarówno pracowników Delty, jak i klientów przedsiębiorstwa.

Jak przyznaje Ng Lang, CEO JTC, tego rodzaju działanie nie tylko wpływa pozytywnie na jakość relacji między obiema firmami, ale również kreuje nowych, potencjalnych klientów organizacji (poprzez uświadamianie im benefitów i funkcjonalności rozwiązań industry 4.0).

Dodajmy, że ASTOR również podejmuje aktywności związane z edukowaniem w obszarze przemysłu 4.0. Projekt Akademia Przemysłu 4.0 ma na celu dostarczenie inżynierom wiedzy na temat innowacyjnych rozwiązań i transformacji cyfrowej.

W dzisiejszych czasach koniecznością jest ciągłe zwiększanie swoich kompetencji

3. Rozwiązania mobilne w służbie robotyki

Firma Festo dzielnie dąży do tego, aby zarządzanie fabryką przyszłości obywało się bez jakiegokolwiek udziału papieru i tradycyjnych, „analogowych” rozwiązań. Najnowszy produkt przedsiębiorstwa – aplikacja Smartenance ma umożliwić podejmowanie wszelkich działań związanych z konserwacją urządzeń w przedsiębiorstwie przemysłowym wyłącznie przy użyciu tabletu lub smartfona.

Rozwiązanie bazuje na technologii cloud computing i jest dostosowywane do oczekiwań i potrzeb potencjalnego użytkownika. Aplikacja Smartenance agreguje wszelkie dokumenty związane z maszynami pracującymi w fabryce, automatyzuje prace konserwacyjne i pozwala zarządzać bieżącymi działaniami urządzenia. Pozwala także na współpracę między kilkoma inżynierami, którzy mogą komunikować się wyłącznie przy użyciu aplikacji.

Korzystanie z nowych technologii pozwala usprawnić wiele zadań

4. Trendy inżynierskie na 2020 rok

Specjaliści z MathWorks pokusili się o wylistowanie kilku najistotniejszych trendów dla inżynierów przemysłu 4.0. W ich opinii nadchodzący rok upłynie pod znakiem elastycznych linii produkcyjnych, wykorzystujących coboty i AI, rozwoju obszaru PdM (Predictive Maintenance) oraz Reinforcement learningu (obszar machine learningu, zakładający uczenie się poprzez wzmacnianie – czyli nagrodę dla algorytmu).

Jednocześnie fundamenty rozwoju przemysłu 4.0 mają pozostać niezmienne – są nimi dane, dane i, raz jeszcze, dane. Jak zauważają eksperci MathWorks, bez ich właściwej analizy, selekcji i integracji, procesy transformacji cyfrowej w przedsiębiorstwie nie mają szansy efektywnie zaistnieć.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Avatar photo

Renata Poreda

Filolog, PRowiec, pasjonatka wszelkich form komunikacji, m.in. za którą odpowiada w ASTOR. Absolwentka podyplomowych studiów w zakresie Public Relations (UJ) oraz Marketingu w sieci (WSE im. ks. J. Tischnera). Ukończyła również prestiżowy program brytyjskiego instytutu „The Chartered Institute of Marketing, prowadzony w Polsce przez Questus –akredytowane centrum egzaminacyjne. Posiada niemal 20 letnie doświadczenie w marketingu, public relations, komunikacji, CSR i relacjach z mediami. Zawodowo interesuje się marką osobistą. Fascynują ją rozmowy z ludźmi, głównie w formie wywiadów. Prowadzi gale i konferencje. Jest też autorką konceptów kreatywnych kampanii komunikacyjnych. Zwolenniczka nurtu komunikacji empatycznej i nastawionej na autentyczne historie. W ASTOR odpowiada za wizerunek marki, kontakty z mediami, działania Public Relations. Komunikacyjnie wspiera także działania z zakresu Employer Brandingu oraz CSR. Redaktor naczelna pisma Biznes i Produkcja. Prowadzi także Biznes i Produkcja Podcast. Członkini Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Public Relations. Prywatnie interesuje się psychologią, motoryzacją, biografiami i kuchennymi eksperymentami. Uwielbia góry i rower. Biega.

Temat jest dla Ciebie interesujący? Napisz wiadomość do autora i zdobądź ciekawy kontakt.
rp@astor.com.pl
Renata Poreda
+48691700019

TAGI:

Automatyzacja Przemysł 4.0

Czytaj więcej

Finansowanie inwestycji

Capex – czym jest i jak go policzyć?

Piotr Wilk 2025-05-19

Wprowadzanie nowych technologii to kluczowe inwestycje w zakładach produkcyjnych. Wydatki…

Czytaj więcej

Dyrektywa CER: czego dotyczy i czy ma cokolwiek…

Szymon Grabski, Tomasz Wlaź 2025-05-12

Nowe ramy prawne pozwalają lepiej dbać o bezpieczeństwo organizacji: fizyczne i cyfrowe.

Czytaj więcej
Trendy

Trendy w branży produkcyjnej – podwójna perspektywa

Jarosław Gracel, Piotr Wilk 2025-05-05

Jak nowe rozwiązania technologiczne będą stymulować rozwój biznesu firm produkcyjnych w najbliższym czasie, a…

Czytaj więcej
  • Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn

Magazyn Biznes i Produkcja. Trendy Przemysłu 4.0, informacje o automatyzacji, cyfryzacji, robotyzacji i intralogistyce. Nowe technologie i strategie, które zapewnią Twojej firmie konkurencyjną przewagę.

Dołącz do społeczności BiP i rozwijaj swoje kompetencje!

    Zapisz się do newslettera Biznes i Produkcja


    © 2025 ASTOR. Wszelkie prawa zastrzeżone.

    Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.