TREND: Automatyzacja produkcji w branży meblowej

Branża meblarska w Polsce przeżywa rozkwit. By utrzymać tę dobrą passę potrzebuje rozwiązań w duchu Przemysłu 4.0. Od czego powinna zacząć? Przepustką do wzrostu rentowności jest automatyzacja procesów produkcyjnych.


Firmy meblarskie szukają sposobów na skrócenie czasu realizacji zamówień, poprawę elastyczności produkcji i szybsze odpowiadanie na wymagania rynkowe. Chcą też zbilansować sezonowe obciążenia produkcyjne i w pełni korzystać z dostępnych zasobów materialnych, kadrowych i infrastrukturalnych


mówi Piotr Gładysz, dyrektor ds. przygotowania inwestycji, ASTOR.

Jakie korzyści niesie automatyzacja produkcji?

Producenci mebli coraz częściej inwestują w innowacyjne rozwiązania, choć inteligentne fabryki wciąż są rzadkością – taki obraz wyłania się z badania stopnia automatyzacji firm, realizowanego przez ASTOR.

Tymczasem automatyzacja procesów produkcyjnych zapewnia nie tylko optymalizację pracy ludzi i maszyn. Automatyzacja to także:

  • sprawniejsze zarządzanie przepływem materiałów,
  • zwiększenie wydajności,
  • ograniczenie kosztów mediów,
  • minimalizacja błędów
  • i zapobieganie awariom.

To wszystko daje realne szanse na wzrost konkurencyjności i przezwyciężenie niedoborów kadrowych.

Jaka przyszłość czeka firmy meblarskie?

W produkcji mebli nadal istnieją sfery, gdzie praca ludzka jest nieodzowna (np. tapicerowanie, klejenie). Wiele procesów da się jednak zautomatyzować. Im szybciej polskie firmy wdrożą nowoczesne systemy i urządzenia, tym skuteczniej będą mogły walczyć o pozycję liderów na rynkach światowych.


Więcej przeczytasz w piśmie Biznes i Produkcja.


<p>Udostępnij</p>Share on Facebook
Facebook
0Share on LinkedIn
Linkedin

Opublikuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *