• Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn
  • Konferencja
  • Dołącz
  • Ikona
  • Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn
  • Konferencja
  • Dołącz
X

Treści > System SCADA: posiadać czy subskrybować – oto jest pytanie!

Treści

System SCADA: posiadać czy subskrybować – oto jest pytanie!

Model subskrypcyjny
Renata Poreda 2021-03-31

System SCADA: posiadać czy subskrybować – oto jest pytanie!

Już w roku 2015 firma Gartner, niezależna organizacja analityczno-badawcza specjalizująca się w zagadnieniach wykorzystania technologii, wytypowała, że do roku 2020 ponad 80% producentów oprogramowania zmieni swoje modele dostarczania oprogramowania z tradycyjnych licencji wieczystych na subskrypcje.

Wśród kluczowych czynników wpływających na wzrost popularności subskrypcji typowano: łatwiejszy i szybszy dostęp, elastyczność, standaryzację. Subskrypcja to alternatywna względem posiadania na wyłączność, choć obecnie szybko zyskująca popularność, forma korzystania z produktu.

Subskrypcje oprogramowania jako element Przemysłu 4.0

W przypadku oprogramowania, subskrypcja może zawierać dodatkowe usługi, które standardowo nie są dostępne dla użytkowników decydujących się na zakup licencji na wyłączność, np. dostęp do dodatkowych funkcjonalności oprogramowania działających w chmurze obliczeniowej lub priorytetowe wsparcie techniczne przez cały okres trwania subskrypcji.

Subskrypcja oprogramowania przemysłowego znajduje także odzwierciedlenie w IV Rewolucji Przemysłowej. Jedno z 6 pryncypiów Przemysłu 4.0 dotyczy orientacji na usługi, która mówi o zmianie modelu biznesowego na taki, który pozwoli na dostarczenie dodatkowej wartości klientowi, zamieniając produkt na usługę, czyli subskrypcję.

Sporo oprogramowania w firmie można używać w modelu subskrypcyjnym

Dlaczego polubiliśmy subskrypcję prywatnie?

Trudno znaleźć osobę, która w dobie mobilności i bycia on-line nie korzystałaby z jakiejkolwiek formy subskrypcji. Łatwy dostęp do szybkiego Internetu oraz powszechność korzystania z urządzeń mobilnych sprawia, że subskrypcja treści wideo, muzyki, książek czy gier jest obecnie znacznie wygodniejsza niż zakup tych treści osobno.

Argumenty za korzystaniem z subskrypcji prywatnie możemy podzielić na 2 grupy: użytkowe i finansowe. Do grupy argumentów użytkowych możemy zaliczyć dostęp do znacznie większej ilości treści, większą elastyczność, możliwość zmiany zakresu subskrypcji lub rezygnacji z niej.

Z kolei do grupy argumentów finansowych należą: obniżony próg wejścia – można szybciej skorzystać z nowych treści, niższy koszt posiadania subskrypcji względem hipotetycznego zakupu tych samych treści lub usług osobno i na stałe, stała i przewidywalna opłata.

Subskrypcja oprogramowania AVEVA

Obecnie, zgodnie z prognozami firmy Gartner, dostawcy oprogramowania przemysłowego także oferują dostęp do swoich produktów w formie subskrypcji. Producent oprogramowania przemysłowego – firma AVEVA, równolegle do licencji wieczystych, dla wszystkich swoich produktów oferuje dostęp w postaci subskrypcji, uzupełniając je szeregiem dodatkowych korzyści.

Subskrypcja oprogramowania AVEVA oparta jest o kilka prostych zasad:

  1. Wszystkie licencje wieczyste oprogramowania w wersji 2017 oraz 2020 są dostępne także w subskrypcji.
  2. Oprogramowanie w większości przypadków nadal jest instalowane na serwerach/stacjach roboczych użytkownika.
  3. Czas trwania subskrypcji wynosi 1 / 3 / 5 lat.
  4. Okres rozliczeniowy wynosi 1 rok.
  5. Im dłuższa umowa, tym cena subskrypcji w przeliczeniu na 1 rok jest niższa.
  6. Priorytetowy Kontrakt Pomocy Technicznej jest w cenie subskrypcji.
  7. Możliwe jest przejście z posiadanych licencji wieczystych na subskrypcję 3- lub 5-letnią.
Możliwości w modelach subskrypcyjnym jest wiele!

Zalety subskrypcji AVEVA

Wśród głównych korzyści, wynikających z subskrypcji oprogramowania AVEVA wymienić można:

  • znacznie niższy próg wejścia względem zakupu licencji wieczystej,
  • priorytetowy Kontrakt Pomocy Technicznej i dostęp do najnowszych aktualnych wersji oprogramowania – zawarte w cenie subskrypcji,
  • bezpłatną licencję deweloperską dla Platformy Systemowej AVEVA,
  • możliwość elastycznej konfiguracji ilości zmiennych IO (rozdzielczość 1000 IO),
  • licencje unikalne dostępne tylko w subskrypcji:
  • Supervisory Server – licencja pozwalająca na nielimitowaną liczbę połączeń klienckich do Platformy Systemowej AVEVA,
  • InTouch HMI Development – tańsze środowisko developerskie wyłącznie dla InTouch’a,
  • usługa AVEVA Connect InSight – dająca dostęp do narzędzi analitycznych w chmurze obliczeniowej z ergonomicznym interfejsem oraz webowym dostępem do algorytmów uczenia maszynowego w zakresie detekcji anomalii.

Subskrypcja oprogramowania przemysłowego w połączeniu z najczęściej wykorzystywanymi na świecie systemami klasy HMI, SCADA lub MES od firmy AVEVA to oferta, która daje możliwość wszystkim firmom produkcyjnym na szybkie wdrożenie nowoczesnych standardów i dostęp do sprawdzonych rozwiązań, wygodnie, elastycznie oraz w atrakcyjnym modelu finansowania.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Avatar photo

Renata Poreda

Filolog, PRowiec, pasjonatka wszelkich form komunikacji, m.in. za którą odpowiada w ASTOR. Absolwentka podyplomowych studiów w zakresie Public Relations (UJ) oraz Marketingu w sieci (WSE im. ks. J. Tischnera). Ukończyła również prestiżowy program brytyjskiego instytutu „The Chartered Institute of Marketing, prowadzony w Polsce przez Questus –akredytowane centrum egzaminacyjne. Posiada niemal 20 letnie doświadczenie w marketingu, public relations, komunikacji, CSR i relacjach z mediami. Zawodowo interesuje się marką osobistą. Fascynują ją rozmowy z ludźmi, głównie w formie wywiadów. Prowadzi gale i konferencje. Jest też autorką konceptów kreatywnych kampanii komunikacyjnych. Zwolenniczka nurtu komunikacji empatycznej i nastawionej na autentyczne historie. W ASTOR odpowiada za wizerunek marki, kontakty z mediami, działania Public Relations. Komunikacyjnie wspiera także działania z zakresu Employer Brandingu oraz CSR. Redaktor naczelna pisma Biznes i Produkcja. Prowadzi także Biznes i Produkcja Podcast. Członkini Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Public Relations. Prywatnie interesuje się psychologią, motoryzacją, biografiami i kuchennymi eksperymentami. Uwielbia góry i rower. Biega.

Temat jest dla Ciebie interesujący? Napisz wiadomość do autora i zdobądź ciekawy kontakt.
rp@astor.com.pl
Renata Poreda
+48691700019

TAGI:

Model subskrypcyjny Transformacja cyfrowa

Czytaj więcej

Finansowanie inwestycji

Capex – czym jest i jak go policzyć?

Piotr Wilk 2025-05-19

Wprowadzanie nowych technologii to kluczowe inwestycje w zakładach produkcyjnych. Wydatki…

Czytaj więcej

Dyrektywa CER: czego dotyczy i czy ma cokolwiek…

Szymon Grabski, Tomasz Wlaź 2025-05-12

Nowe ramy prawne pozwalają lepiej dbać o bezpieczeństwo organizacji: fizyczne i cyfrowe.

Czytaj więcej
Trendy

Trendy w branży produkcyjnej – podwójna perspektywa

Jarosław Gracel, Piotr Wilk 2025-05-05

Jak nowe rozwiązania technologiczne będą stymulować rozwój biznesu firm produkcyjnych w najbliższym czasie, a…

Czytaj więcej
  • Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn

Magazyn Biznes i Produkcja. Trendy Przemysłu 4.0, informacje o automatyzacji, cyfryzacji, robotyzacji i intralogistyce. Nowe technologie i strategie, które zapewnią Twojej firmie konkurencyjną przewagę.

Dołącz do społeczności BiP i rozwijaj swoje kompetencje!

    Zapisz się do newslettera Biznes i Produkcja


    © 2025 ASTOR. Wszelkie prawa zastrzeżone.

    Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.