[Raport] Przemysł 4.0 w polskich fabrykach

Czy polska gospodarka jest już gotowa na Industry 4.0? Jaka część jest cały czas na etapie drugim i trzecim? Zobacz statystyki polskich fabryk i przeczytaj krótką analizę.

Rewolucja w Polsce

Jak zautomatyzowane są polskie fabryki? Raport
Badanie stopnia automatyzacji firm w Polsce, ASTOR, 2016

Badania poziomu automatyzacji polskich zakładów produkcyjnych dowodzą, że dla zarządzających polskimi fabrykami w dużym stopniu aktualne pozostają wyzwania trzeciej rewolucji przemysłowej, związanej z technologiami mikroelektronicznymi. Tylko 15% polskich fabryk jest w pełni zautomatyzowanych (ASTOR, 2015), a 76% respondentów wskazuje na częściową automatyzację. Ponadto, wciąż tylko niewielka część fabryk korzysta z systemów IT do operacyjnego zarządzania i sterowania produkcją (systemy klasy MES, ang. Manufacturing Execution System).

W 2015 wśród metod gromadzenia danych z produkcji, nadal dominowały metody wymagające działań człowieka. Integrację układów sterowania maszyn z oprogramowaniem przemysłowym w celu automatycznej akwizycji danych zadeklarowało ok. 36% polskich firm. Warto zauważyć, że automatyczne gromadzenie danych produkcyjnych jest jednym z nieodłącznych elementów nowoczesnej fabryki, który zarazem umożliwia wprowadzanie zmian, jakich wymaga czwarta rewolucja przemysłowa.

Automatyczne czy ręczne wprowadzanie danych w polskich fabrykach?
Badanie stopnia automatyzacji firm w Polsce, ASTOR, 2016

Polski przemysł wciąż zatem ma do opanowania pewien zakres technologii związanych z poprzednią falą zmian w organizacji produkcji, by móc pewnie przejść o krok dalej. W odpowiedzi na pytanie ankiety: „W trakcie której rewolucji przemysłowej znajduje się obecnie Twoja firma?”, większość ankietowanych przedsiębiorstw przyznaje, że znajduje się obecnie w trakcie trzeciej fali zmian. Znaczna część jednak aspiruje do działań w zakresie Przemysłu 4.0, a około 6% osób biorących udział w badaniu opowiedziało się za ścisłą aktywnością w tym zakresie (ASTOR, 2016).

Polska na tle sąsiadów

Polskie fabryki na tle sąsiadów z Europy
Opracowanie własne.

Jest wiele powodów naszego opóźnienia technologicznego, w porównaniu do krajów najbardziej uprzemysłowionych. Są to m.in. późne otwarcie na zachodnie technologie (dopiero po 1989 roku), niskie koszty pracy, brak dostępu do odpowiedniego kapitału, brak wyspecjalizowanej kadry inżynierskiej, a także koncentracja na marketingu i sprzedaży w celu budowania pozycji rynkowej.

Jeśli jednak mamy przygotowywać się do wykorzystania możliwości związanych z obecną, czwartą rewolucją przemysłową, w pierwszej kolejności potrzebny jest pełny dostęp do technologii z poprzedniego etapu, czyli zbudowanie silnej infrastruktury pozwalającej na automatyzację i informatyzację produkcji. Ta warstwa technologiczna służy bowiem jako fundament do inwestycji w bardziej „inteligentne” technologie. Przejście na „poziom 4.0” wymaga również dużych inwestycji w wykształcenie menedżerów i inżynierów wystarczająco kompetentnych, by wdrażać i utrzymywać najnowsze technologie.

Przykładowe realizacje Przemysłu 4.0 w Polsce:

[POLMO] Zrobotyzowana linia spawania obsługiwana przez 5 robotów

[LOTOS] System MES i monitoring mediów u czołowego producenta asfaltu

Artykuł jest częścią przewodnika po Przemyśle 4.0. Przeczytaj go na www.astor.com.pl/industry4.

<p>Udostępnij</p>Share on Facebook
Facebook
0Share on LinkedIn
Linkedin

5 thoughts on “[Raport] Przemysł 4.0 w polskich fabrykach”

  • Jedynie możliwie duża automatyzacja pozwoli naszemu przemysłowi być konkurencyjnym. Na szczęście okazuje się, że znaczne koszty związane z procesami automatyzacji zwracają się stosunkowo szybko i coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na realizacje inwestycji.

  • Rzeczywiście koszty zwracają się dość szybko, ale najpierw trzeba je ponieść i to zapewne jest problem dla wielu, bo jednak są to ogromne pieniądze, które posiada względnie niewielu przedsiębiorców w tym kraju.

  • Myślę, że jedynym problemem z cyfryzacją przemysłu może być niezadowolenie pracowników, że są zastępowani przez maszyny, ale można ich zawsze przekwalifikować lub doszkolić, a cyfryzacja może zaoszczędzić mnóstwa wydatków wielkim firmom. Czekam teraz na wystąpienie Jarosława Zarychta na Fabryce Cyfrowych Przemian – https://ax-dynamics.com/pl/fabryka-cyfrowych-przemian., które odbędzie się już niedługo w Warszawie

  • Myślę, że jedynym problemem z cyfryzacją przemysłu może być niezadowolenie pracowników, że są zastępowani przez maszyny, ale można ich zawsze przekwalifikować lub doszkolić, a cyfryzacja może zaoszczędzić mnóstwa wydatków wielkim firmom. Czekam teraz na wystąpienie Jarosława Zarychta na Fabryce Cyfrowych Przemian – https://ax-dynamics.com/pl/fabryka-cyfrowych-przemian, które odbędzie się już niedługo w Warszawie

Opublikuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *