• Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn
  • Konferencja
  • Dołącz
  • Ikona
  • Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn
  • Konferencja
  • Dołącz
X

Treści > Flex – innowacyjny transport mobilny w służbie lean management

Treści

Flex – innowacyjny transport mobilny w służbie lean management

Joanna Kowalkowska 2019-08-08

Flex – innowacyjny transport mobilny w służbie lean management

„Live Smarter” to motto firmy Flex, jednej z wiodących firm technologicznych na świecie. W przypadku Flex, dostarczanie w pracy wartości dla klienta, a tym samym zapewnienie komfortu życia, jest przede wszystkim kwestią leanowania jej własnych procesów oraz zapewnienia wydajności i elastyczności produkcji na jak najwyższym poziomie. Firma od początku istnienia stawia na innowacyjne technologie produkcyjne.

Przemysł 4.0 i Przemysłowy Internet Rzeczy z pewnością oferują takie innowacje. W rezultacie dwa autonomiczne mobilne roboty dostarczone przez duńskiego producenta Mobile Industrial Robots od niedawna pracują w austriackiej siedzibie firmy Flex.

Roboty mobilne MiR100 niezależnie od siebie transportują towary wewnątrz firmy. Automatyzacja tych monotonnych zadań odciąża pracowników Flex i pozwala im przeznaczyć więcej czasu na bardziej zaawansowane czynności. Aby w pełni wykorzystać potencjał mobilnej robotyki, w najbliższej przyszłości planowane jest rozszerzenie nowego systemu oraz wykorzystanie mobilnych, autonomicznych robotów i systemu MiRHook w innych obszarach logistyki produkcji.

W austriackiej siedzibie Flex w Althofen, przedsiębiorstwie z branży technologii medycznej, przemysłu i branży automotive mogą zlecić praktycznie kompleksowy łańcuch tworzenia wartości – od projektu produktu do produkcji, inżynieringu i logistyki.

 

Aby sprostać wymaganiom klientów i jednocześnie zapewnić wysoki poziom rentowności, w firmie szeroko stosuje się podejście Lean Six Sigma, głęboko zakorzenione w filozofii firmy. Jednym z celów tej metody zarządzania jest efektywne projektowanie łańcucha tworzenia wartości.

 

Innowacyjna technologia dla złożonych wyzwań

Szczególnym wyzwaniem dla nas jest wysoki poziom skomplikowania procesów produkcyjnych

mówi Christoph Schaller, dyrektor ds. inżynieringu w firmie Flex

Nasza produkcja jest bardzo elastyczna, co oczywiście wiąże się również ze szczególnymi wyzwaniami dotyczącymi wewnętrznego transportu towarów. Na przykład, często znajdujemy się w sytuacji, w której wiele różnych zadań transportowych z głównego magazynu do obszaru produkcji musi odbyć się w bardzo wąskim oknie czasowym. W związku z tym bardzo ważne jest, aby czas przemieszczania się z towarem był jak najkrótszy.

mówi Christoph Schaller, dyrektor ds. inżynieringu w firmie Flex

Schemat produkcji firmy przechodzi zasadnicze zmiany co trzy do sześciu miesięcy, a według Christopha Schallera instalowanie nowego toru magnetycznego za każdym razem, gdy nastąpi zmiana w układzie produkcyjnym, oznacza spore dodatkowe wydatki. Pomysł systemu transportowego na torze magnetycznym został więc odrzucony stosunkowo szybko. 

„Podczas targów w Hannoverze w 2015 r. poznaliśmy mobilne roboty oferowane przez Mobile Industrial Robots. Po poszerzeniu tematu doszliśmy do wniosku, że znaleźliśmy produkt, który jest w stanie sprostać naszym wymaganiom w zakresie intralogistyki, a jednocześnie jest bardzo przystępny”.

W tym samym roku zakupiono pierwszy z dwóch robotów MiR100, a drugi – zaledwie sześć miesięcy później. Dzięki wsparciu producenta oraz austriackiego dystrybutora Haba Verpackung GmbH, mobilne roboty zaczęły być wykorzystywane w codziennym użyciu wkrótce po decyzji o wdrożeniu.

MiR radzi sobie z automatycznymi drzwiami

 

Dzięki mobilnym pomocnikom transportowym, w firmie Flex istnieje teraz w pełni zautomatyzowana 600-metrowa ścieżka dla robotów mobilnych z udźwigiem nawet do 100 kilogramów. Prowadzi ona z głównego magazynu do linii produkcyjnej. Istnieje kilka potencjalnych przeszkód dla robotów na tej trasie, na przykład w postaci automatycznych drzwi wewnętrznych.

„System robota MiR100 komunikuje się z modułem drzwi i informuje go, kiedy muszą się otworzyć. Działa to bardzo sprawnie”

mówi Christoph Schaller

 

„Dzieje się tak również wtedy, gdy ludzie przechodzą przez ścieżki robota: jeśli jest wystarczająco dużo miejsca, MiR wymija osobę. Jeśli nie, zatrzymuje się na krótko, aż będzie mógł kontynuować.”

mówi Christoph Schaller

 Obecnie roboty przemierzają średnio 200 kilometrów miesięcznie. Tę odległość musieli wcześniej przebywać pracownicy.

Bardziej produktywny czas pracy dzięki robotom mobilnym

Automatyzacja wewnętrznego transportu towarów odbywa się z korzyścią dla pracowników. Dzięki nowej technologii zostali oni w znacznym stopniu zwolnieni z monotonnych zadań transportowych. Teraz mogą swobodnie koncentrować się logistyce zamówień. W ten sposób proces optymalizacji został z sukcesem zakończony.

Film z wdrożenia robotów MIR w firmie Flex

„Transport towarów z punktu A do punktu B jest obecnie wykonywany przez roboty, a w związku z tym pracownicy zajmują się bardziej zaawansowanymi czynnościami. Dzięki temu w magazynie głównym jest dużo więcej czasu na przygotowywanie towarów, które następnie zostają dostarczone do zakładu produkcyjnego. W rezultacie podział pracy jest teraz bardziej sprawiedliwy, co ostatecznie przynosi korzyści wszystkim pracownikom na każdym etapie naszego łańcucha produkcyjnego”

Jak wyjaśnia Christoph Schaller

Ludzie i roboty: wszystko polega na współpracy

Sukces nowej technologii zależy nie tylko od aspektów technicznych i handlowych.

„Ważnym czynnikiem dla nas jest również to, czy system jest akceptowany przez ludzi, którzy pracują z nim na co dzień”.

Jak mówi Christoph Schaller

W firmie Flex otwarta kultura organizacyjna oznacza otwartość na nowe technologie. Powstawały jednak pewne pytania.

„MiR100 jest wyjątkowo cichy. Zadaliśmy więc sobie pytanie: czy robot zatrzyma się, jeśli go nie zauważę? Szybko przekonaliśmy się, że tak”

powiedział Martin Knirschnig, lider Działu Półproduktów w firmie Flex.

Roboty i ludzie współistnieją zatem w bezpiecznych interakcjach.

Innym ważnym aspektem dla Christopha Schallera i jego zespołu był fakt, że robot jest przyjazny dla użytkownika.

,,Jeśli pracownicy musieliby przejść specjalistyczne kursy sterowania robotem MiR100, byłoby to trudne wyzwanie. Ale programowanie robota jest bardzo proste i intuicyjne. Dlatego robot został bardzo pozytywnie przyjęty przez personel”

opowiada Christoph Schaller.

Gotowy na Przemysł 4.0

Dotychczasowe użytkowanie dwóch robotów MiR100 okazało się bardzo pozytywnym doświadczeniem. Potencjał robotów mobilnych będzie jeszcze pełniej wykorzystany – w planach jest wdrożenie systemu MiRHook, który może być podłączony bezpośrednio do MiR100 i umożliwia w pełni zautomatyzowany transport wózków o wadze nawet do 300 kilogramów.

„Pierwszym krokiem było wykorzystanie robotów do transportu towarów z głównego magazynu”

wyjaśnia Christoph Schaller

 

 „Kiedy zobaczyliśmy, że system działa doskonale, zadaliśmy sobie pytanie: jakie inne możliwości oferuje nam ta technologia? Dzięki MiRHook cały mechanizm staje się bardziej elastyczny w użyciu. Następnym logicznym krokiem jest dla nas wykorzystanie robotów w połączeniu z systemem MiRHook do transportu gotowych towarów do działu wysyłki”.

wyjaśnia Christoph Schaller

Pozostało jeszcze wiele alternatyw użycia: mobilny robot może wesprzeć zarządzanie odpadami na produkcji. Ponadto trwają obecnie prace nad pełną integracją systemu sterowania Fleet Management dla robotów mobilnych MiR do systemu planowania intralogistyki w firmie Flex.

„Autonomiczne roboty mobilne są szansą na redukcję kosztów, jakie generuje transport wewnątrzzakładowy. Dlaczego? Ponieważ przemieszczanie elementu z jednego miejsca do drugiego nie dostarcza firmie wartości. Jest wydatkiem. Automatyzując transport, można więc zarówno zredukować koszty produkcyjne, jak i zwiększyć wydajność„

podsumowuje Łukasz Mąka, menedżer produktów MiR w firmie ASTOR, która jest oficjalnym dystrybutorem na terenie Polski.

O Flex

Flex jest wiodącą na świecie firmą technologiczną, zatrudniającą ponad 200 000 pracowników w 30 krajach i produkującą inteligentne produkty dla połączonego świata. Flex wspiera swoich klientów od koncepcji aż po dostarczenie gotowego produktu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Avatar photo

Joanna Kowalkowska

Menedżer produktu: robota edukacyjnego Astorino oraz redaktor, autor i korektor tekstów. Od 13 lat w marketingu branży przemysłowej. Przez 10 lat była redaktorem naczelnym Biuletynu Automatyki ASTOR. Współautor i redaktor wielu artykułów typu case study, informacji prasowych, scenariuszy do filmów typu case study, treści folderów firmowych i postów do mediów społecznościowych. Koordynator content marketingu robotyki przemysłowej i edukacyjnej w ASTOR. Wielbicielka nauki języków obcych, ze szczególnym uwzględnieniem gramatyki, ortografii i etymologii.

Temat jest dla Ciebie interesujący? Napisz wiadomość do autora i zdobądź ciekawy kontakt.
jko@astor.com.pl

Czytaj więcej

Finansowanie inwestycji

Capex – czym jest i jak go policzyć?

Piotr Wilk 2025-05-19

Wprowadzanie nowych technologii to kluczowe inwestycje w zakładach produkcyjnych. Wydatki…

Czytaj więcej

Dyrektywa CER: czego dotyczy i czy ma cokolwiek…

Szymon Grabski, Tomasz Wlaź 2025-05-12

Nowe ramy prawne pozwalają lepiej dbać o bezpieczeństwo organizacji: fizyczne i cyfrowe.

Czytaj więcej
Trendy

Trendy w branży produkcyjnej – podwójna perspektywa

Jarosław Gracel, Piotr Wilk 2025-05-05

Jak nowe rozwiązania technologiczne będą stymulować rozwój biznesu firm produkcyjnych w najbliższym czasie, a…

Czytaj więcej
  • Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn

Magazyn Biznes i Produkcja. Trendy Przemysłu 4.0, informacje o automatyzacji, cyfryzacji, robotyzacji i intralogistyce. Nowe technologie i strategie, które zapewnią Twojej firmie konkurencyjną przewagę.

Dołącz do społeczności BiP i rozwijaj swoje kompetencje!

    Zapisz się do newslettera Biznes i Produkcja


    © 2025 ASTOR. Wszelkie prawa zastrzeżone.

    Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.