• Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn
  • Konferencja
  • Dołącz
  • Ikona
  • Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn
  • Konferencja
  • Dołącz
X

Treści > Dostęp online do maszyny na Twoim smartfonie? Tak.

Treści

Dostęp online do maszyny na Twoim smartfonie? Tak.

Wojciech Trojniar 2019-12-16

Dostęp online do maszyny na Twoim smartfonie? Tak.

Przeglądamy witryny internetowe dosłownie wszędzie: w pociągu, w autobusie, w samochodzie (pod warunkiem, że nie jesteśmy kierowcami), na plaży, w sklepie (w oczekiwaniu na żony lub mężów), w hotelu lub w domu przed snem. Czy można wtedy zajrzeć również do pracy i online sprawdzić, co się dzieje na produkcji? Tak. Z pomocą przychodzą sterowniki PLC Astraada One.

Ogromna popularność smartfonów i tabletów wymusiła na operatorach serwisów www konieczność tworzenia wersji dla urządzeń mobilnych, ponieważ strony zaprojektowane wyłącznie dla monitorów o wysokich rozdzielczościach są niewygodne do przeglądania na mniejszych urządzeniach. Na przykład menu nawigacyjne może być zbyt małe, aby precyzyjnie kliknąć na smartfonie w konkretną kategorię, tabele z danymi są za bardzo rozbudowane, a zdjęcia i teksty nieczytelne bez powiększenia.

Witryny „responsywne”, czyli jakie?

Mobilne wersje stron www opierają się na technice projektowania Responsive Web Design (RWD), czyli automatycznego dostosowania zawartości przeglądarki do rozmiaru urządzenia, na którym witryna jest otwarta. „Dostosowanie zawartości” nie jest zwykłym przeskalowaniem witryny, strona ma nawigację i treści specjalnie dopasowane do rozmiaru ekranu. Głównym założeniem jest to, aby witryna była czytelna i intuicyjna, a scrollowanie ograniczone do jednej osi (góra-dół).

Powszechny dostęp do urządzeń mobilnych ma również wpływ na przemysł. Coraz częściej operatorzy maszyn, kierownicy czy zarządy chcą mieć ciągły dostęp do systemów sterowania, archiwalnych danych w postaci trendów przebiegu zmiennych (np. temperatury czy ciśnienia) oraz wskaźników efektywności KPI. Zdalny dostęp pozwala na kontrolę wykonywanych działań, szybkie podejmowanie decyzji oraz analizę przebiegu procesu produkcyjnego.

Rozwiązania dostępne na rynku oferują dostęp do HMI (ang. Human Machine Interaction, czyli panel kontrolny maszyny) z poziomu VNC (ang. Virtual Network Computing, czyli systemu zdalnego dostępu przez aplikację) lub poprzez przeglądarkę internetową. Jednak analogicznie jak w przypadku zwykłych stron internetowych, wizualizacja uruchomiona na tablecie lub smartfonie nie będzie wyglądać i działać tak dobrze, jak na komputerze. 

Jak zatem wygodnie przeglądać panele kontrolne na telefonie?

Z pomocą przychodzi rodzina kompaktowych sterowników PLC Astraada One, dedykowanych sterowaniu maszynami, małymi i średnimi aplikacjami automatyki przemysłowej, a także systemami BMS (ang. Building Management System, czyli systemami zarządzania budynkiem). Bezpłatny interfejs webowy umożliwia utworzenie do 100 jednoczesnych połączeń, pozwalając upoważnionym osobom na wgląd online do najważniejszych wskaźników procesu produkcyjnego.

Jedną z ważniejszych funkcjonalności Astraada One jest wsparcie technologii Responsive Web Design, automatycznie dostosowującej treści i układ witryny do wielkości urządzenia. Pozwala to na stworzenie aplikacji idealnie dopasowanej do ekranów urządzeń mobilnych. Dzięki RWD możliwe jest stworzenie kilku wersji wizualizacji, które będą bardzo dobrze wyglądać i działać zarówno na 21-calowym monitorze, 10-calowym tablecie, jak i 5-calowym smartfonie.

Astraada One pozwala na stworzenie aplikacji, która będzie czytelna na różnych urządzeniach

Responsive Web Design w Astraada One polega na możliwości stworzenia wielu ekranów wizualizacyjnych w różnych rozdzielczościach, tak aby układ menu, wielkość przycisków, liczba wykresów i grafik były ściśle dopasowane do wielkości urządzenia, na którym uruchomiono obraz panelu kontrolnego maszyny (HMI).

Przeglądarka automatycznie wybiera, którą wersję wizualizacji uruchomić, biorąc pod uwagę orientację telefonu. Aplikacja sterująca będzie zatem wyglądać inaczej w ustawieniu poziomym, a inaczej, gdy obrócimy telefon o 90 stopni.

Dzięki dostępowi webowemu i RWD w sterownikach Astraada One:

  • znacząco spada ryzyko wciśnięcia nieprawidłowego przycisku funkcyjnego przez operatora,
  • zwiększa się czytelność przebiegu procesu produkcyjnego – operatorzy szybciej reagują na nieprawidłowości,
  • poszerza się obszar, z którego możemy nadzorować pracę urządzeń – co daje większą swobodę pracy operatora,
  • zwiększa się bezpieczeństwo użytkowania – w razie awarii można z bezpiecznej odległości zatrzymać pracę maszyny,
  • kierownicy utrzymania ruchu mogą na bieżąco i z dowolnego miejsca śledzić pracę parku maszynowego i zlecać korygowanie ustawień,
  • zarząd może mieć dostęp do wskaźników efektywności produkcji i monitorować jej wydajność, a tym samym łatwiej wyłapać wąskie gardła procesu produkcyjnego.

Astraada One, czyli krok w stronę Przemysłu 4.0

Pojęcie Responsive Web Design i jego główne przesłanie głoszące, że strona internetowa powinna być czytelna bez względu na rodzaj urządzenia, na którym jest wyświetlana, po raz pierwszy zaistniało w świadomości webmasterów w maju 2010 roku. Do przemysłu rozwiązania RWD weszły w lipcu bieżącego roku sprawiając, że Astraada One jest w pełni gotowa na Przemysł 4.0 i wyznacza nowe standardy w dziedzinie tworzenia aplikacji wizualizacyjnych.

Źródła zdjęć:

https://pixabay.com/pl/photos/kobieta-trzyma-smartfona-technologia-3168797/

 

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Avatar photo

Wojciech Trojniar

Absolwent Politechniki Krakowskiej kierunku Automatyka i Robotyka. Od 10 lat pracuje w ASTOR, obecnie na stanowisku Kierownika Działu Rozwoju Sprzedaży i Marketingu Robotyki. Dodatkowo Menedżer Produktu Kawasaki Robotics, który jest głównym dostawcą robotów przemysłowych w ofercie ASTOR.

Temat jest dla Ciebie interesujący? Napisz wiadomość do autora i zdobądź ciekawy kontakt.
wtr@astor.com.pl

Czytaj więcej

Cyberbezpieczeństwo

Finansowe wsparcie dla infrastruktury krytycznej

Piotr Wilk 2025-05-23

Jak pozyskać grant i sprawić, by wodociągi, którymi zarządzasz, były…

Czytaj więcej
Finansowanie inwestycji

Capex - czym jest i jak go policzyć?

Piotr Wilk 2025-05-19

Wprowadzanie nowych technologii to kluczowe inwestycje w zakładach produkcyjnych. Wydatki z nimi związane stanowią…

Czytaj więcej

Dyrektywa CER: czego dotyczy i czy ma cokolwiek…

Szymon Grabski, Tomasz Wlaź 2025-05-12

Nowe ramy prawne pozwalają lepiej dbać o bezpieczeństwo organizacji: fizyczne i cyfrowe.

Czytaj więcej
  • Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn

Magazyn Biznes i Produkcja. Trendy Przemysłu 4.0, informacje o automatyzacji, cyfryzacji, robotyzacji i intralogistyce. Nowe technologie i strategie, które zapewnią Twojej firmie konkurencyjną przewagę.

Dołącz do społeczności BiP i rozwijaj swoje kompetencje!

    Zapisz się do newslettera Biznes i Produkcja


    © 2025 ASTOR. Wszelkie prawa zastrzeżone.

    Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.