• Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn
  • Konferencja
  • Dołącz
  • Ikona
  • Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn
  • Konferencja
  • Dołącz
X

Treści > Ciągłość Przemysłu 4.0 w postcovidowym świecie

Treści

Ciągłość Przemysłu 4.0 w postcovidowym świecie

Przemysł 4.0
Renata Poreda 2020-11-25

Ciągłość Przemysłu 4.0 w postcovidowym świecie

Zapewnienie ciągłości biznesu zawsze było kwestią o kluczowej wadze, jednak dziś jest to niekwestionowany temat numer jeden. Jakie czynniki sprawiły, że w wielu przedsiębiorstwach produkcyjnych udało się ją utrzymać mimo pandemii?

O ile przed pandemią COVID-19 zmiany w środowisku biznesowym następowały bardzo szybko, to obecnie można mówić o wręcz ekstremalnym przyspieszeniu. To, co pozytywne w całej tej sytuacji, to niezwykły wzrost innowacyjności i postęp procesów cyfryzacji przedsiębiorstw w ostatnich miesiącach. Właśnie po to, by ową ciągłość biznesu utrzymać – czytamy w jednym z najnowszych wpisów na blogu firmy AVEVA.

Wiele firm produkcyjnych, wbrew wszelkim przeciwnościom, zdołało bardzo szybko dostosować się do nowych warunków. Co przede wszystkim zaważyło na ich sukcesie?

 

Po pierwsze: chmura

Całokształtu zmian, które nastąpiły w tak krótkim czasie, nie sposób wyobrazić sobie bez dostępu do chmury danych – dość powiedzieć, że bez tej technologii przejście na zdalną pracę nie byłoby w zasadzie możliwe. Pandemia i lockdown uwidoczniły, jak ogromną odgrywa rolę, bo w żadnym momencie wcześniej nie było tak wielkiej i natychmiastowej potrzeby dostępności zasobów IT w chmurze.

Pandemia koronawirusa uwydatniła wielkie znaczenie dostępu do danych

Chmura jest wszędzie: w naszych samochodach, telewizorach, telefonach. Chmura zapewnia łączność pomiędzy ludźmi i firmami produkcyjnymi w skali globalnej. Daje szansę na oszczędność kosztów i czasu, a także umożliwia wysoką skalowalność biznesu. Bez chmury wiele przedsiębiorstw nie byłoby w stanie wykonywać zadań, które robią każdego dnia – pandemia Covid-19 sprawiła jednakże, że lista tych zadań wydłużyła w nadspodziewany sposób.

 

Po drugie: zdalny dostęp do miejsca pracy

W nowoczesnym przedsiębiorstwie pracownicy nie muszą być na miejscu. Zdalny dostęp umożliwia pracę z dowolnego miejsca na świecie – oczywiście pod warunkiem, że jest tam Internet. Big data, sztuczna inteligencja, machine learning, wirtualna rzeczywistość – wszystkie te technologie pozwoliły pracownikom na zdalny dostęp do swojego miejsca pracy.

W przypadku przemysłu można powiedzieć wręcz o stworzeniu – za pomocą danych – cyfrowej repliki maszyn, a nawet całych fabryk. Zarządzanie, konserwacja i kontrola produkcji mogą odbywać się dzięki temu zdalnie. Modelowanie 3D i zaawansowane narzędzia wizualizacyjne sprawiają, że do wykonywania wielu zadań wystarczy dobrze zaprojektowany interface.

Dobrze zaprojektowany interface nawet najbardziej zaawansowanych aplikacji pozwala stanowczo ułatwić pracę

Po trzecie: zarządzanie wydajnością zasobów

Gdyby epidemia wybuchła kilka czy kilkanaście lat temu, byłoby znacznie gorzej. A to dlatego, że w tym czasie wiele przedsiębiorstw zaczęło wdrażać APM, czyli zaawansowane rozwiązania w zakresie zarządzania wydajnością majątku trwałego. Technologia ta umożliwiła wgląd w dane powiązane bezpośrednio z bezpieczeństwem aktywów i ich wydajnością. Pomogła w zarządzaniu ryzykiem, przewidywaniem awarii i ograniczaniu kosztownych przestojów produkcji.

Co więcej, procesy te można monitorować w czasie rzeczywistym i w sposób ciągły. Nie ma zatem wątpliwości, że gdyby nie technologie APM, w sytuacji pandemii jedynym wyjściem byłoby albo czasowe wstrzymanie produkcji, albo narażanie pracowników na kontakt z wirusem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 3 / 5. Ilość ocen: 5

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Avatar photo

Renata Poreda

Filolog, PRowiec, pasjonatka wszelkich form komunikacji, m.in. za którą odpowiada w ASTOR. Absolwentka podyplomowych studiów w zakresie Public Relations (UJ) oraz Marketingu w sieci (WSE im. ks. J. Tischnera). Ukończyła również prestiżowy program brytyjskiego instytutu „The Chartered Institute of Marketing, prowadzony w Polsce przez Questus –akredytowane centrum egzaminacyjne. Posiada niemal 20 letnie doświadczenie w marketingu, public relations, komunikacji, CSR i relacjach z mediami. Zawodowo interesuje się marką osobistą. Fascynują ją rozmowy z ludźmi, głównie w formie wywiadów. Prowadzi gale i konferencje. Jest też autorką konceptów kreatywnych kampanii komunikacyjnych. Zwolenniczka nurtu komunikacji empatycznej i nastawionej na autentyczne historie. W ASTOR odpowiada za wizerunek marki, kontakty z mediami, działania Public Relations. Komunikacyjnie wspiera także działania z zakresu Employer Brandingu oraz CSR. Redaktor naczelna pisma Biznes i Produkcja. Prowadzi także Biznes i Produkcja Podcast. Członkini Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Public Relations. Prywatnie interesuje się psychologią, motoryzacją, biografiami i kuchennymi eksperymentami. Uwielbia góry i rower. Biega.

Temat jest dla Ciebie interesujący? Napisz wiadomość do autora i zdobądź ciekawy kontakt.
rp@astor.com.pl
Renata Poreda
+48691700019

TAGI:

Przemysł 4.0 Trendy

Czytaj więcej

Finansowanie inwestycji

Capex – czym jest i jak go policzyć?

Piotr Wilk 2025-05-19

Wprowadzanie nowych technologii to kluczowe inwestycje w zakładach produkcyjnych. Wydatki…

Czytaj więcej

Dyrektywa CER: czego dotyczy i czy ma cokolwiek…

Szymon Grabski, Tomasz Wlaź 2025-05-12

Nowe ramy prawne pozwalają lepiej dbać o bezpieczeństwo organizacji: fizyczne i cyfrowe.

Czytaj więcej
Trendy

Trendy w branży produkcyjnej – podwójna perspektywa

Jarosław Gracel, Piotr Wilk 2025-05-05

Jak nowe rozwiązania technologiczne będą stymulować rozwój biznesu firm produkcyjnych w najbliższym czasie, a…

Czytaj więcej
  • Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn

Magazyn Biznes i Produkcja. Trendy Przemysłu 4.0, informacje o automatyzacji, cyfryzacji, robotyzacji i intralogistyce. Nowe technologie i strategie, które zapewnią Twojej firmie konkurencyjną przewagę.

Dołącz do społeczności BiP i rozwijaj swoje kompetencje!

    Zapisz się do newslettera Biznes i Produkcja


    © 2025 ASTOR. Wszelkie prawa zastrzeżone.

    Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.