• Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn
  • Konferencja
  • Dołącz
  • Ikona
  • Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn
  • Konferencja
  • Dołącz
X

Treści > Fabryka przyszłości? Koniecznie z cobotem!

Treści

Fabryka przyszłości? Koniecznie z cobotem!

Fabryka przyszłości
Renata Poreda 2021-02-16

Fabryka przyszłości? Koniecznie z cobotem!

Współczesne firmy produkcyjne nie istnieją bez zaawansowanej robotyki i innych urządzeń automatyzujących pracę. Większość tradycyjnych robotów działa niezależnie od człowieka, wykonując zadania zaprogramowane przez wyspecjalizowanego pracownika. Nieco inaczej jest z cobotami, których przeznaczeniem jest ścisła współpraca z ludźmi.

Czym są coboty?

Coboty to zaawansowane urządzenia, które zostały stworzone nie tylko do wsparcia bieżącej pracy człowieka, ale także do współpracy z inżynierami. Ich zadaniem jest eliminowanie problemów związanych z brakiem wykwalifikowanych pracowników. Coboty to także urządzenia, które zwiększają wydajność i precyzję wszelkich aktywności w fabrykach przyszłości.

Zastosowanie cobotów jest niemal nieograniczone. Świetnie sprawdzą się w wykonywaniu drobnych, precyzyjnych czynności, takich jak montaż małych elementów czy ich pakowanie. Z drugiej strony mogą zajmować się przenoszeniem większych ładunków, zwiększając tym samym wydajność dostaw.

Bezpieczeństwo ponad wszystko!

Coboty to jednak nie tylko maszyny wykonujące określone czynności. To urządzenia wyposażone w zaawansowane technologie, które zwiększają bezpieczeństwo działania. Na ich pokładzie znajdują się bowiem rozbudowane zestawy czujników analizujących bieżącą sytuację wokół miejsca pracy. W związku z tym, z powodzeniem mogą unikać kolizji, eliminować zagrożenia awarii czy ostrzegać przed występującymi nieprawidłowościami w działaniu.

Cobot zwiększa bezpieczeństwo pracowników

Istotnym aspektem jest także fakt, że cobot może, ale nie musi, działać automatycznie. Jego cechą jest możliwość manualnego sterowania przez pracownika – pełni wówczas rolę „przedłużenia” jego rąk, ułatwienia w przenoszeniu cięższych produktów czy funkcję urządzenia zapewniającego większą precyzję. Jednocześnie cobot może uchronić człowieka przed wypadkami dzięki brakowi bezpośredniego kontaktu pracownika z elementami procesu produkcji.

Obsługa cobotów jest prosta

Niewątpliwą zaletą cobotów jest także to, że są one proste w obsłudze. Aby zacząć korzystać z nowych maszyn wdrażanych w firmie, nie trzeba budować wielkich infrastruktur i systemów obsługiwanych przez doświadczonych pracowników. W większości przypadków taką maszynę wystarczy wyjąć z opakowania, uruchomić i już jest gotowa do użytku.

Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wielokrotnie zmieniać lokalizację działania cobotów. To bowiem urządzenia charakteryzujące się dużą elastycznością oraz prostotą wdrożenia, przez co ich zastosowanie w przedsiębiorstwie może nieustannie się zmieniać. Wszystko zależy od bieżącego zapotrzebowanie na wsparcie w poszczególnych działach firmy.

Coboty zyskują na znaczeniu

Automatyzacja czy mechanizacja procesów produkcyjnych to niewątpliwie przyszłość wielu miejsc pracy i całych firm produkcyjnych. Eksperci twierdzą jednak, że na obecnie istotniejsza od pełnej automatyzacji może się okazać zdolność do współpracy z człowiekiem. Tę zaś umożliwiają właśnie coboty.

Z pomocą cobotów wyposażonych w czujniki, chwytaki czy kamery, wykonywana przez pracowników fizycznych praca staje się jeszcze bardziej efektywna. Co więcej, tego typu urządzenia znacząco zyskują na popularności. Na podstawie danych zebranych przez Międzynarodową Federację Robotyki można szacować, że średni roczny wzrost inwestycji w coboty w latach 2020-2022 będzie wynosił aż 12%.

Coraz więcej firm decyduje się na implementację cobotów w swoich fabrykach

Jakiego cobota wybrać?

Na rynku już teraz mamy wiele ciekawych rozwiązań z kategorii robotów współpracujących z człowiekiem. Także w ofercie Astor dostępne są coboty, które mogą znacząco wpłynąć na usprawnienie pracy w firmach produkcyjnych – przekształcając je w prawdziwe fabryki przyszłości. Wśród takich urządzeń warto wyróżnić:

  • Robot dwuramienny Kawasaki duAro, który pozwala na synchronizację dwóch osobnych ramion do niezależnych operacji. Ten cobot jest programowalny z poziomu intuicyjnej, przejrzystej aplikacji i pozwala na zdefiniowanie precyzyjnych działań, przede wszystkim z zakresu pakowania i montażu;
  • Robot dwuramienny EPSON WorkSense W-01, dedykowany pracom montażowym i transportowym. Dzięki mobilnej konstrukcji może być łatwo przenoszony w ramach różnych stanowisk pracy. Pozwala na odciążenie człowieka od monotonnych, ciężkich zadań.

Więcej o cobotach dostępnych w ASTOR na stronie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Avatar photo

Renata Poreda

Filolog, PRowiec, pasjonatka wszelkich form komunikacji, m.in. za którą odpowiada w ASTOR. Absolwentka podyplomowych studiów w zakresie Public Relations (UJ) oraz Marketingu w sieci (WSE im. ks. J. Tischnera). Ukończyła również prestiżowy program brytyjskiego instytutu „The Chartered Institute of Marketing, prowadzony w Polsce przez Questus –akredytowane centrum egzaminacyjne. Posiada niemal 20 letnie doświadczenie w marketingu, public relations, komunikacji, CSR i relacjach z mediami. Zawodowo interesuje się marką osobistą. Fascynują ją rozmowy z ludźmi, głównie w formie wywiadów. Prowadzi gale i konferencje. Jest też autorką konceptów kreatywnych kampanii komunikacyjnych. Zwolenniczka nurtu komunikacji empatycznej i nastawionej na autentyczne historie. W ASTOR odpowiada za wizerunek marki, kontakty z mediami, działania Public Relations. Komunikacyjnie wspiera także działania z zakresu Employer Brandingu oraz CSR. Redaktor naczelna pisma Biznes i Produkcja. Prowadzi także Biznes i Produkcja Podcast. Członkini Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Public Relations. Prywatnie interesuje się psychologią, motoryzacją, biografiami i kuchennymi eksperymentami. Uwielbia góry i rower. Biega.

Temat jest dla Ciebie interesujący? Napisz wiadomość do autora i zdobądź ciekawy kontakt.
rp@astor.com.pl
Renata Poreda
+48691700019

TAGI:

Fabryka przyszłości Robotyzacja

Czytaj więcej

Trendy

Trendy w branży produkcyjnej – podwójna perspektywa

Jarosław Gracel2025-05-05

Jak nowe rozwiązania technologiczne będą stymulować rozwój biznesu firm produkcyjnych…

Czytaj więcej
Automatyzacja

Jak automatyzacja może zapewnić bezpieczeństwo energetyczne

Michał Zając2025-04-16

Nowe regulacje stawiają przed firmami nowe wyzwania dotyczące zabezpieczenia infrastruktury krytycznej. Istnieją jednak sprawdzone…

Czytaj więcej
Transformacja cyfrowa

Bilansowanie produkcji energii w ciepłownictwie

Mateusz Zajchowski2025-04-09

Nowe rozwiązania informatyczne dla ciepłownictwa pozwalają minimalizować jednostkowy koszt wytworzenia energii, a jednocześnie poprawiać…

Czytaj więcej
  • Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn

Magazyn Biznes i Produkcja. Trendy Przemysłu 4.0, informacje o automatyzacji, cyfryzacji, robotyzacji i intralogistyce. Nowe technologie i strategie, które zapewnią Twojej firmie konkurencyjną przewagę.

Dołącz do społeczności BiP i rozwijaj swoje kompetencje!

    Zapisz się do newslettera Biznes i Produkcja


    © 2025 ASTOR. Wszelkie prawa zastrzeżone.

    Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.