4 września 2024 roku, w ASTOR Robotics Center w Krakowie odbyła się wyjątkowa uroczystość z okazji dostarczenia 2000. robota przemysłowego. Jubileusz zbiegł się z 20-leciem działalności firmy ASTOR w branży robotyki w Polsce. Od 2020 roku również w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE). Na tę imponującą liczbę składają się roboty takich marek jak Kawasaki Robotics, EPSON, MIR, Agilox oraz Astorino.
Na początku września 2024 roku w ASTOR Robotics Center (ARC) w Krakowie świętowano dostarczenie jubileuszowego 2000. robota. ASTOR, działający na polskim rynku robotyki od 20 lat i od 2020 roku rozwijający działalność również w Europie Środkowo-Wschodniej, obchodził tym samym podwójny jubileusz. Jubileuszowe wydarzenie uświetnił robot RS050 Kawasaki Robotics, który trafił do firmy D&H Innovations z Pomorza, a także edukacyjny robot Astorino, przekazany jednej ze szkół na Pomorzu w celu wsparcia edukacji technologicznej młodzieży.
Jubileuszowa „jednostka” to RS050 Kawasaki Robotics, który trafił do firmy D&H Innovations z Pomorza, specjalizującej się w automatyzacji produkcji. „To nie pierwszy robot w naszej firmie, ale z pewnością nie ostatni” – podkreślił Tomasz Strelke, prezes D&H Innovations, dodając, że firma już od kilku lat wdraża zaawansowane roboty przemysłowe, w tym roboty sześcioosiowe do współpracy z obrabiarkami CNC. „W obecnych czasach nie ma odwrotu od robotyzacji. Opłaca się ona praktycznie każdej firmie”– dodał.
D&H Innovations działa na rynku od ośmiu lat i współpracuje z ASTOR od czasów pandemii, kiedy problemy z dostępnością robotów innych marek zmotywowały firmę do testów robotów Kawasaki Robotics. System „HARRY”, który wdrożyła firma dedykowany jest zrobotyzowanej obsłudze obrabiarek CNC.
Beneficjentem jubileuszowego kontraktu została również szkoła, która otrzymała od ASTOR i D&H Innovations robota edukacyjnego Astorino. Trafi on do jednej ze szkół na Pomorzu, wspierając edukację młodych pokoleń w zakresie nowych technologii i robotyki.
„Astorino to niewielki, wielofunkcyjny robot edukacyjny, który pomoże uczniom w zrozumieniu, jak działa zautomatyzowana produkcja i robotyka” – zaznaczył Wojciech Trojniar, kierownik działu marketingu i rozwoju sprzedaży robotyki w ASTOR. „Jest nadzieja, że dzięki niemu więcej polskich dzieci będzie miało szansę na lepsze zrozumienie technologii przyszłości”.
Stefan Życzkowski, przewodniczący Rady Strategicznej ASTOR, wspominał początki firmy, która w 1987 roku startowała z kapitałem równowartości stu dolarów. „W ciągu pierwszych czterech lat udało nam się sprzedać jedynie 69 robotów, ale dzięki temu zdobyliśmy bezcenne doświadczenie, które procentuje do dziś” – mówił Życzkowski. „Obecnie sprzedajemy kilkaset robotów rocznie i jesteśmy jednym z liderów w dziedzinie automatyzacji, robotyzacji oraz cyfryzacji procesów produkcyjnych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej”.
ASTOR obsługuje rynki 12 krajów regionu CEE oraz eksportuje roboty oraz osprzęt robotowy m.in. do Stanów Zjednoczonych, Australii i Japonii. Życzkowski zwracał uwagę, że brak wykwalifikowanych pracowników, rosnące koszty pracy oraz globalne wyzwania, takie jak pandemia, wojna na Ukrainie czy kryzys energetyczny, przyspieszają rozwój robotyzacji.
Andrzej Garbacki, wiceprezes ASTOR, odniósł się do globalnych trendów w robotyzacji:
„Patrząc na trendy europejskie i światowe, najbliższe lata będą czasem intensywnej robotyzacji. W obliczu coraz ostrzejszej konkurencji, firmy będą musiały zwiększyć wydajność, aby pozostać konkurencyjne na rynkach lokalnych i globalnych”.
Te przewidywania pokrywają się z danymi z najnowszego raportu World Robotics 2023, opublikowanego przez Międzynarodową Federację Robotyki (IFR). Według raportu, w 2022 roku na całym świecie zainstalowano rekordową liczbę 517 385 nowych robotów przemysłowych, co stanowi 13% wzrost w stosunku do roku poprzedniego.
„Światowa robotyzacja osiąga coraz wyższe poziomy, a Europa i Azja przodują w adaptacji tej technologii. Robotyzacja to przyszłość produkcji i sposób na utrzymanie konkurencyjności na globalnym rynku”– podsumował Garbacki.
Wszyscy zgodnie podkreślali, że automatyzacja i robotyzacja stają się kluczowymi czynnikami rozwoju przemysłu.
„Polskie firmy zrozumiały, że przed robotyzacją nie ma ucieczki. To klucz do ich przetrwania w czasach rosnących kosztów pracy i zmniejszającej się liczby pracowników”– mówił Stefan Życzkowski. Jednak nie każda firma jest gotowa na taką inwestycję.
„Główną barierą są finanse. W Polsce wciąż brakuje wolnego kapitału na takie inwestycje, mimo że w dłuższej perspektywie robotyzacja jest niezwykle opłacalna” – dodał.
Na zakończenie uroczystości Stefan Życzkowski wyraził nadzieję, że kolejny jubileusz, tym razem sprzedaży 4000 robotów, nadejdzie w ciągu kilku lat.
„Przyszłość to robotyzacja. Kto nie zainwestuje w nowoczesne technologie, zostanie na końcu peletonu”– podsumował.
Pisali o nas także: Dziennik Polski.
Wywiadu o dwutysięcznym robocie udzielił Dziennikowi Polskiemu Stefan Życzkowski. Do przeczytania tutaj.
Centrum prasowe 2024-09-30
Astorino – marzeniem w nowoczesnej szkole? Rusza program społeczny „Roboty do szkół”
1 października 2024 r. rusza trzyletni, innowacyjny program społeczny „Roboty do szkół”, który łączy biznes z edukacją. Program skierowany jest do szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski, a jego celem jest wsparcie nowoczesnej edukacji technicznej.
Centrum prasowe 2024-09-25
Zrobotyzowany weekend pełen pozytywnych emocji, czyli Dni Otwarte ASTOR po raz ósmy. Ruszamy z technologiczną przygodą
19-20 października 2024 r. to data, którą warto zapisać w kalendarzu rodzinnych aktywności. Zgodnie z niepisaną jesienną tradycją ASTOR, pasjonaci nowych technologii będą mogli spędzić czas, odkrywając świat robotyki i automatyki podczas Dni Otwartych ASTOR.
Centrum prasowe 2024-08-27
Oprogramowanie przemysłowe bez granic. Rusza 13 edycja ASTOR Tour
ASTOR ponownie wyrusza w Polskę z kolejną edycją ASTOR Tour. Tym razem eksperci firmy odwiedzą Gdańsk i Warszawę, by w bezpośrednich spotkaniach opowiedzieć o tym, co nowego w zakresie oprogramowania przemysłowego i automatyki. Spotkania twarzą w twarz to najlepsza metoda wymiany wiedzy i doświadczeń.