Centrum prasowe

Czy Twoja fabryka jest Fabryką 4.0? Wylicz swój Indeks Technologiczny ASTOR

2019-10-23 | Joanna Kowalkowska

W wyłaniającej się ekonomii 4.0 podstawą sukcesu jest nie tylko kapitał finansowy, ale także kapitał technologiczny, intelektualny i społeczny. Punktem wyjścia do stworzenia skutecznej strategii budowania kapitału w każdym obszarze jest jego pomiar.

Jaka jest relacja nakładów na kapitał technologiczny do wydatków na siłę roboczą w kapitale produkcyjnym przedsiębiorstwa? Tę wiedzę daje Indeks Technologiczny ASTOR.LEGENDA

*Amortyzacja godziwa
Do amortyzacji wlicza się linie pro¬dukcyjne i maszyny (z wyłączeniem gruntów i hal).
Jeżeli urządzenie jest wyłączone z pro¬dukcji, nie należy go wliczać.
Jeżeli przedsiębiorstwo znajduje się w strefie ekonomicznej, amortyzację należy unormować.

ζ (dzeta) to współczynnik zmianowy i wynosi:

  • dla 3 zmian, 5 dni w tygodniu: 1
  • dla 2 zmian, 5 dni w tygodniu: 0.66
  • dla 1 zmiany, 5 dni w tygodniu: 0.33
  • dla ciągłej pracy 7 dni w tygodniu: 1.4

Źródło: ASTOR 2019


ITA jest liczbą od 0 do 1000, na której zero oznacza wytwarzanie w pełni manualne, a 1000 w pełni zautomatyzowane. Jest to autorski wskaźnik w fazie testowania. Półtoraroczne testy prowadzone wśród klientów firmy ASTOR pozwoliły na oszacowanie poziomu tego wskaźnika dla przeciętnych i wiodących firm w Polsce oraz wśród czołowych globalnych przedsiębiorstw.


Każdy z partnerów posiada ponad 20 lat doświadczeń w zarządzaniu wiedzą: budowaniu kompetencji pracowników sektora produkcji oraz dedykowanych programów rozwoju. Kadra Akademii to praktycy z wieloletnim doświadczeniem szkoleniowym oraz eksperci z obszaru zarządzania produkcją.


Zauważam, że firmy, które mają wskaźnik ITA na relatywnie dobrym poziomie – 20 i więcej – są bardziej otwarte na tę ideę. W firmach z ITA poniżej 10, myślenie o kapitale technologicznym może powodować frustrację. Przejście z niskiego poziomu na poziom wyżej jest ogromnym wysiłkiem finansowym, a mało efektywna produkcja nie może wypracować odpowiedniego zysku. Można jednak na to popatrzeć z drugiej strony: te firmy mają ogromny potencjał, który technologia może uwolnić. Każde przedsiębiorstwo powinno podjąć próbę określenia, czy produkcja ma się opierać na taniej sile roboczej bez dostępu do nowoczesnych narzędzi pracy, czy wykształconej kadrze wyposażonej w najnowsze, zaawansowane narzędzia. Pierwsza strategia jest krótkowzroczna szczególnie na rynku dużej konkurencji o zaangażowanego i wykształconego pracownika

– komentuje Stefan Życzkowski, Prezes ASTOR, współautor Indeksu Technologicznego ASTOR.
Więcej informacji na temat Akademii Przemysłu 4.0 na www.akademiaprzemyslu.pl

  • Jak wypadają polskie firmy na tle światowych koncernów?
  • Jakie są implikacje dla firm zdecydowanych na podnoszenie efektywności produkcji i dążących do wypracowania wyższego zysku?
  • Czy drogą do podniesienia wskaźnika ITA jest obniżanie pensji pracowników?

Te i inne pytania i odpowiedzi znajdziesz w najnowszej publikacji Whitepaper ASTOR 2019: „Finanse Przemysłu 4.0. Jak inwestować i wygrywać w rewolucji technologicznej?”.


Pobierz bezpłatnie whitepaper ASTOR
„Finanse Przemysłu 4.0. Jak inwestować i wygrywać
w rewolucji technologicznej?”
POBIERZ WHITEPAPER

Więcej informacji i whitepaper do pobrania na www.astor.com.pl/industry4.
ASTOR od 2019 roku jest Organizacją Wspierającą (Supporting Organization) projekt ADMA i jest uprawniony do prowadzenia doradztwa w procesie transformacji przedsiębiorstw do Fabryk Przyszłości.

ADMA (ADvanced MAnufacturing) to projekt stworzony przez Komisję Europejską mający na celu wspieranie przedsiębiorstw w implementacji nowych technologii oraz strategii innowacji, które mają prowadzić do otrzymania statusu Factory of the Future.Pobierz dokument jako:     WORD ZDJĘCIA

Czytaj więcej

Centrum prasowe 2024-04-19

Inteligentnie i płynnie. Linia biznesowa intralogistyka w ASTOR z marką własną EtE®flow

Linia biznesowa intralogistyka to strategiczna odpowiedź na potrzebę większej specjalizacji procesów zachodzących w zakładach produkcyjnych i fabrykach w zakresie automatyzacji i robotyzacji transportu magazynowego i wewnątrzzakładowego.  

czytaj więcej

Centrum prasowe 2024-04-16

Kosmiczne przyspieszenie w transformacji produkcji. NASA w ASTOR jako odpowiedź na potrzeby klientów

4.0 na dobre rozgościło się przemysłowym świecie. Żyjemy w czasach, w których Czwarta Rewolucja Przemysłowa wkracza także w obszar sprzedaży. Jak bardzo i co oznacza NASA odpowiada Tomasz Michałek, członek zarządu ASTOR, szef sprzedaży i marketingu w ASTOR

czytaj więcej

Centrum prasowe 2024-03-14

AVEVA PI System [dawniej OSIsoft PI System] od teraz w polskiej dystrybucji ASTOR

AVEVA PI System to najbardziej zaawansowane rozwiązanie do zarządzania danymi procesowymi. I kolejny, wyższy poziom w cyfrowej transformacji fabryk i zakładów produkcyjnych.  

czytaj więcej


Kontakt

12 428 63 00
PL EN