Centrum prasowe

Pierwsze w Polsce nowoczesne laboratorium sterowania i automatyki Astraada One na AGH w Krakowie

2017-05-23 | Joanna Kowalkowska

Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie kładzie szczególny nacisk na zapoznanie studentów z rzeczywistymi rozwiązaniami stosowanymi w przemyśle.

Nowoczesne Laboratorium Systemów Sterowania Przemysłowego i Automatyki Budynków, które działa w Katedrze Energoelektroniki i Automatyki Systemów Przetwarzania Energii tego wydziału, realizuje programy z zakresu systemów sterowania przemysłowego, prowadzi badania nad otwartymi, rozproszonymi systemami sterowania urządzeń, napędów oraz całych ciągów technologicznych. Badania obejmują opracowywanie algorytmów sterowania urządzeniami i obiektami, implementację tych algorytmów z wykorzystaniem sterowników PLC, systemów czasu rzeczywistego, środowisk SoftPLC, systemów SCADA oraz wdrożenia przemysłowe, np. w przemyśle hutniczym, cementowym, wapienniczym.

 

 

W obszarze automatyki budynków zespół prowadzi badania w zakresie integracji systemów automatyki budynków: oświetlenia, kontroli dostępu, ogrzewania i wentylacji (HVAC), instalacji przeciwpożarowej itd. w celu zwiększenia wpływu systemów automatyki i bezpieczeństwa na efektywność energetyczną budynków.


W ramach realizowanego przedmiotu Programowalne Systemy Sterowania Przemysłowego, studenci mieli dotychczas okazję zapoznać się ze sprawdzonymi od wielu lat w przemyśle, dostarczanymi przez firmę ASTOR, programowalnymi sterownikami przemysłowymi GE VersaMax i pracować nad aplikacjami z ich wykorzystaniem.

Wraz z pojawieniem się nowych trendów w automatyce przemysłowej i programowaniem sterowników przemysłowych zgodnie z normą IEC 61131-3, podjęto decyzję o uruchomieniu nowego laboratorium i przedmiotu z tego zakresu. Aktualnie, trzy 12-osobowe grupy studentów ostatniego semestru studiów magisterskich uczą się w oparciu o nowoczesne sterowniki nowego typu, umożliwiające realizację programów sterowania wraz z wizualizacją poprzez stronę WWW w jednym urządzeniu.


Realizacja


Opiekun laboratorium, dr inż. Marcin Jachimski, adiunkt w Katedrze Energoelektroniki i Automatyki Systemów Przetwarzania Energii stworzył laboratorium we współpracy ze studentami. Powstało 6 zestawów dydaktycznych, na których studenci uczą się logiki sterowania i wizualizacji procesów. Sterowniki Astraada One, które realizują obydwa te cele, są trzonem technologicznym laboratorium. Dostarczyła je firma ASTOR, która miała także swój udział w powstaniu wspomnianego już laboratorium GE na AGH.Pierwsze w Polsce nowoczesne laboratorium sterowania i automatyki Astraada One na AGH w KrakowieDzięki nowoczesnemu podejściu opiekuna laboratorium, dr. inż. Marcina Jachimskiego, powstało pierwsze w Polsce laboratorium Astraada One. Programowanie odbywa się w uniwersalnym, przyjaznym środowisku CODESYS, dzięki czemu sterowanie i wizualizację mamy w jednym pakiecie. Bezpłatny symulator do pobrania z naszej strony internetowej pozwala na naukę poza godzinami zajęć. Te sterowniki po prostu da się lubić” – podsumowuje z uśmiechem Łukasz Mąka, koordynator ds. branży edukacji w ASTOR.


Na każdym stanowisku pracują maksymalnie 2 osoby – zarówno programując sterowniki PLC, jak i mikrokontrolery w języku C i Assemblerze. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu. W pierwszej fazie zajęć studenci uczą się programowania w graficznym języku schematu bloków funkcjonalnych FBD, a później realizują konkretne projekty. Zajęcia kończą się zaliczeniem projektu.ASTOR AGH Stanowisko z zestawem dydaktycznym Astraada OneStudenci doceniają uniwersalne środowisko programistyczne i jedną bazę zmiennych dla warstwy sterowania i wizualizacji, które upraszcza proces projektowania aplikacji do niezbędnego minimum. Programować można we wszystkich wykorzystywanych w automatyce językach: LD, FBD, ST, IL, SFC i CFC. Sterowniki Astraada One spotykają się dodatkowo z zainteresowaniem studentów ze względu na funkcjonalność - dużą ilość wejść/wyjść. W katedrze powstają już pierwsze studenckie prace dyplomowe w oparciu o programowanie sterowników Astraada One. Studenci mogą także bezpłatnie pobrać symulator i uruchomić go na komputerze PC.ASTOR AGH Zestaw dydaktyczny Astraada One IEC 61131-3


Aktualnie w oparciu o laboratorium Astraada One, studenci, ze wsparciem kadry dydaktycznej, prowadzą wiele projektów, np. odprowadzanie wody opadowej z kamieniołomów w oparciu o pompy; naważanie i załadowanie pieca wapienniczego na bazie wsadu z zasobników czy sterowanie czyszczeniem filtra pyłu w zakładach wapienniczych.


W związku z obsługą protokołu BACnet przez sterowniki Astraada One, planowane jest także wprowadzenie ich na zajęcia z automatyki budynkowej. W przyszłości, na tym samym wydziale, studenci innych kierunków również będą mogli korzystać z tego laboratorium, ze względu na jego uniwersalność.

Korzyści

Bezpośredni kontakt z zadaniami, które są realizowane dla przemysłu, daje studentom dużą wiedzę o aktualnych zastosowaniach sterowników programowalnych. Dzięki temu studenci mogą później, wybierając pracodawców, zaprezentować praktyczną wiedzę i wykorzystać ją w ramach już samodzielnie realizowanych prac” – podsumowuje dr inż. Marcin Jachimski.


Łukasz Mąka

Kluczowy Kontakt

Łukasz Mąka
Koordynator ds. edukacji ASTOR
tel: 12 428 63 62
e-mail: lukasz.maka@astor.com.pl


Pobierz dokument jako:     WORD ZDJĘCIA

Czytaj więcej

Centrum prasowe 2024-01-29

ASTOR wspiera MŚP w transformacji technologicznej w ramach EDIH hub4industry

Mapa drogowa automatyzacji czy analiza zwrotu z inwestycji w technologię AI to tylko dwie z sześciu usług dla firm z sektora MŚP, jakie oferuje ASTOR w ramach EDIH.  

czytaj więcej

Centrum prasowe 2023-12-11

ASTOR i jego myśl inżynierska oraz menedżerska docenione w Japonii

28 listopada 2023 r. w Japonii, w Tokio odbyło się globalne spotkanie partnerów Kawasaki Robotics. ASTOR otrzymał nagrodę za jakość współpracy.  

czytaj więcej

Centrum prasowe 2023-11-27

Stefan Życzkowski uhonorowany Krakowskim Dukatem

24 listopada 2023 r. podczas święta 173. rocznicy powstania Izby Przemysłowo-Handlowej, prestiżowym Krakowskim Dukatem uhonorowany został Stefan Życzkowski, założyciel i wieloletni prezes ASTOR.  

czytaj więcej


Kontakt

12 428 63 00
PL EN