Skip to content
Język
astor-arrow
Centrum prasowe

Polska robotyka i japoński potencjał – relacja z World Expo 2025 Osaka, Kansai

16 maja, 2025 | Renata Poreda

 

W sercu japońskiej Osaki, gdzie przyszłość spotyka się z tradycją, Polska zaprezentowała swój edukacyjny potencjał. Dni Polskiej Nauki i Edukacji na World Expo 2025 był nie tylko prezentacją osiągnięć, ale przede wszystkim opowieścią o pasji, innowacji i współpracy międzynarodowej.

ASTOR na World Expo 2025, Osaka, Kansai – Polska innowacja w nauczaniu robotyki. Teraz w Japonii

Roboty. Warsztaty. Debaty. Inspiracje. Dni Polskiej Nauki i Edukacji na World Expo 2025 w Osace [22-26 kwietnia br.] to pięć dni intensywnych spotkań, które pokazały, że Polska nie tylko jest gotowa na wyzwania przyszłości, ale aktywnie tworzy rozwiązania, które tę przyszłość kształtują.

ASTOR od prawie 40 lat gromadzi doświadczenia w przemyśle, co przełożyło się na tak dogłębne zrozumienie rynku, że powstał robot edukacyjny przygotowujący do pracy w tym obszarze jeszcze na etapie nauki w szkole. 6-osiowy robot Astorino jest stworzony w oparciu o druk 3D i programowany identycznie jak roboty przemysłowe Kawasaki Robotics. Nauka oparta o praktykę pozbawioną obaw o uszkodzenie drogich części jest bardziej efektywna. Pozwala na zrozumienie technologii i oswojenie się ze skomplikowanymi procesami w bezpiecznym środowisku.

Stanowiska demonstracyjne z robotami Astorino przed Pawilonem Polski chwilę przed otwarciem. Źródło: ASTOR

Jak wygląda przyszłość edukacji i nauki?

Odpowiedzi szukaliśmy podczas Dni Polskiej Nauki i Edukacji na Expo 2025. Polska zaprezentowała nie tylko swoje osiągnięcia, ale również wizję świata, w którym wiedza i technologia idą w parze.

Na całym świecie rośnie zapotrzebowanie na innowacyjne narzędzia wspierające procesy edukacyjne. Niezależnie od lokalizacji – czy mówimy o Europie, Azji czy Ameryce Południowej – widać wyraźnie, że zarówno instytucje edukacyjne, jak i sektor prywatny poszukują nowoczesnych rozwiązań, które angażują, uczą przez doświadczenie i przygotowują młode pokolenia do wyzwań zmieniającego się rynku pracy.

opowiada Adrian Kociarz, kierownik projektu.

Robot edukacyjny Astorino wpisuje się w model edukacyjny STEM, gdzie nauka przedmiotów inżynieryjnych jest interdyscyplinarna i przekazywana w sposób jak najbardziej praktyczny. Ponad 150 placówek w Polsce i na całym świecie już używa tego produktu do przekazywania wiedzy praktycznej z zakresu robotyki. Dzięki długoletniej współpracy z Kawasaki Robotics udało się wypracować wspólny model biznesowy, który pomaga w edukacji najmłodszych pokoleń.

Uczennice japońskiej szkoły średniej tuż po rozgrywce RPG z robotem Astorino. Źródło: ASTOR

 Największą satysfakcję daje mi już sam fakt, że udało nam się tu być — droga do obecności na Expo nie była łatwa, wymagała spełnienia wielu rygorystycznych wymogów stawianych przez stronę japońską. Tym bardziej cieszy, że jesteśmy tu razem, także z partnerem technologicznym, firmą Kawasaki, i wspólnie prezentujemy polskie rozwiązania. Szczególnie pozytywnie zaskoczyło mnie zaangażowanie odwiedzających z Japonii. Można by zakładać, że dla nich robotyka to codzienność — tymczasem reakcje były niezwykle żywe. Zwiedzający z dużym zainteresowaniem zatrzymywali się przy naszych stanowiskach, zadawali pytania, obserwowali i aktywnie chłonęli wiedzę, którą staraliśmy się im przekazać 

relacjonuje Marek Niewiadomski, Główny projektant R&D i twórca robota Astorino.

Astorino, Smok Wawelski i Kawasaki Ninja 2

Podczas Dni Polskiej Nauki i Edukacji w trakcie World Expo 2025 robot Astorino został zaprezentowany poprzez dwie interaktywne aplikacje, łączące polsko-japońską tradycję z nowoczesną technologią.

Pierwszą z nich była makieta z mini linią produkcyjną Kawasaki Ninja 2, gdzie dwa roboty Astorino wspólnie montują model motocykla, pobierając elementy z ruchomego przenośnika. Stanowisko wyposażone w chwytaki, czujniki i kompresor pozwoliło odwiedzającym uruchomić produkcję i poczuć klimat nowoczesnej fabryki.

Drugą atrakcją była gra RPG „Legenda o Smoku Wawelskim”, w której Astorino wcielił się w rolę przewodnika po makiecie Krakowa. Gracze, poruszając się po takich punktach jak Barbakan, Sukiennice czy Wawel, zbierali ekwipunek i dążyli do pokonania smoka. Na zwycięzców czekała limitowana karta Astorino.

Stanowiska demonstracyjne podczas World Expo 2025 Osaka gromadziły spory tłum. Źródło: ASTOR

Polsko – japońska współpraca. Długoletnie relacje i zaufanie

Współpraca firmy ASTOR oraz Kawasaki Robotics sięga 2007 roku, gdy polska firma rozpoczęła dystrybucję robotów przemysłowych. Od tego czasu Kawasaki Robotics na dobre zagościło na polskim rynku na wielu wydarzeniach, targach, konferencjach i spotkaniach. Od ponad 10 lat ASTOR promuje również robotykę przemysłową poprzez dwa krakowskie showroomy – na ul. Smoleńsk 29 oraz ul. Wrobela 3. Można tam zobaczyć najnowsze technologie na co dzień pracujące w fabrykach, które odwiedziło już prawie 30 tysięcy osób. ASTOR produkuje również osprzęt robotyki taki jak tory jezdne, obrotniki, piedestały i słupo-wysięgniki, sprzedając je na całym świecie pod marką Kawasaki Robotics. Wspólny udział w World Expo 202 w Osace był kolejnym krokiem w wieloletniej współpracy. Codziennie na stanowisku wspierali nas przedstawiciele działu sprzedażowego Kawasaki opowiadając o robotyce przemysłowej i edukacyjnej. Tak wspominają to wydarzenie:

Zewnętrzna ekspozycja przed Pawilonem Polski przyniosła oczekiwane rezultaty, a nawet zaskoczyła nas większą niż zakładaliśmy liczbą odwiedzających. Jesteśmy przekonani, że atrakcyjna prezentacja stoiska firmy ASTOR na zewnątrz pawilonu znacząco przyczyniła się do przyciągnięcia większej liczby gości do odwiedzenia polskiego pawilonu. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także demonstracja montażu modelu Kawasaki Ninja 2

– opowiada Atsushi Hanawa, Lider sprzedaży w Kawasaki Trade Company.

Przedstawiciele Kawasaki Heavy Industries wspierali nas na stanowisku każdego dnia. Źródło: ASTOR

 

Siła partnerstwa

Dni Polskiej Nauki i Edukacji na World Expo 2025 w Osace były niewątpliwym sukcesem – zarówno pod względem organizacyjnym, jak i merytorycznym. Cieszy nas ogromne zainteresowanie ze strony japońskich gości, otwartość na polskie rozwiązania technologiczne oraz entuzjastyczne reakcje młodzieży i nauczycieli. Jesteśmy dumni, że mogliśmy zaprezentować robota edukacyjnego Astorino jako przykład innowacyjnej, praktycznej edukacji przyszłości. Z radością obserwujemy, jak nasza wieloletnia współpraca z firmą Kawasaki Robotics owocuje konkretnymi rozwiązaniami, które wspierają rozwój młodych talentów na całym świecie. Dziękujemy również PAIH za wsparcie i zaufanie – to dzięki tej partnerskiej współpracy mogliśmy wspólnie opowiedzieć światu o sile polskiej nauki i innowacji.

Więcej informacji o samym robocie można znaleźć na stronie: https://astorino.com.pl/

Zachęcamy do obserwowania naszych profili na mediach społecznościowych: LinkedIn, Facebook, Instagram

Autorka relacji: Natalia Bielańska, Specjalista ds. marketingu robotyki

źródła zdjęć: ASTOR, PAIH

Pobierz dokument jako:

Podziel się na: