Najnowszy numer

Biznes i Produkcja 23

Najnowszy numer podejmuje temat bardzo na czasie. Energia. I tania energia.  To obecnie jedno z największych wyzwań, z jakim mierzy się świat.

Energii mamy za mało. Jest droga. Sen z powiek przedsiębiorców spędza każdy wzrost cen. Kilkaset procent więcej za energię elektryczną to często być albo nie być zakładu produkcyjnego czy fabryki. Stąd szukanie oszczędności w jej wydatkowaniu stało się celem, który ma pomóc choć w minimalnym stopniu mieć wpływ na kryzys energetyczny, z jakim mierzy się Europa.

Pisze o tym Mateusz Zajchowski, specjalista od monitoringu mediów produkcyjnych EnVidis, który krok po kroku dokonuje analizy zużycia energii w procesie produkcyjnym, wskazując miejsca, gdzie dochodzi do największych strat. Wszystko jednak zaczyna się od informacji, która jest fundamentem Systemów Zarządzania Energią. W dokładnym monitoringu danych pomagają technologie czy rozwiązania typu control room, rozumiane jako centralna dyspozytornia, centrum sterowania czy zunifikowane centrum operacyjne. Ten temat to kolejny artykuł i kolejna konkretna dawka wiedzy o nowoczesnym podejściu do zarządzania zakładem produkcyjnym, gdzie monitoring energii elektrycznej jest jednym z elementów większej układanki. Oprócz wglądu w media produkcyjne, control room pomaga zarządzać procesami logistycznymi czy finansami. To rozwiązanie, które ciągle się rozwija, by odpowiedzieć na takie aspekty jak cyberbezpieczeństwo czy przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT – Industrial Internet of Things).

Jeśli jesteśmy przy trendach technologicznych, które są odpowiedzią na zmieniający się świat (i mam tu na myśli zarówno zmiany gospodarcze, geopolityczne, ale także, a może przede wszystkim – społeczne), to wyzwaniem tutaj staje się sztuczna inteligencja, która budzi niepokój. Najbardziej dlatego, że zdążyło już wokół niej narosnąć sporo mitów. Oswajamy ten temat, przede wszystkim w kontekście procesów produkcyjnych w przemyśle, szczególnie w aspekcie zbierania danych, które są niezbędne by „ożywić” sztuczną inteligencję. Bez informacji nie ma ona racji bytu. W wywiadzie z Markiem Zamojskim, szefem zespołu ds. AI, wskazujemy na fakt, że sztuczna inteligencja jako efekt łączenia świata informatyki ze światem automatyki daje wartość, która przekłada się na realne oszczędności.

Tę wartość wypracowały Wodociągi Miasta Krakowa SA, które pierwsze wdrożenie algorytmów sztucznej inteligencji mają już za sobą. I mają już pierwsze realne oszczędności, wygenerowane przez sieci neuronowe. To 100 tys. zł rocznie na każde 400 kW pobieranej przez nie energii.

W tym numerze pochylamy się również nad bardzo istotnym rodzajem energii, którym nikt nie zarządzi lepiej, niż człowiek. Mam tu na myśli zarządzanie energią własną. Jak się zatrzymać i wybrać to, co najważniejsze? Pisze o tym Agnieszka Politańska w artykule Energia do pracy, do życia. Do bycia tu i teraz i wskazuje na uważność pracodawców względem pracowników, by zaopiekować aspekt zdrowia psychicznego. To jedno ze źródeł energii. Tej życiowej.

kliknij i czytajpobierz pdf

Wszystkie numery

Nie pomiń żadnego artykułu

Bądź blisko przemysłu przyszłości.
Wybierz jedną z trzech form subskrypcji.

Prenumeruj

Historia pisma

Pismo czytane jest przez automatyków i informatyków pracujących we wszystkich branżach przemysłu.

Zostań naszym autorem

Chcesz podzielić się swoimi doświadczeniami biznesowimi?
Napisz artykuł do pisma „Biznes i Produkcja”

Skontaktuj się

    Zapisz się do newslettera!

    Zapewniamy przegląd najnowszych postów i informacji