• Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn
  • Konferencja
  • Dołącz
  • Ikona
  • Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn
  • Konferencja
  • Dołącz
X

Treści > Sztuczna inteligencja w służbie robotyzacji

Treści

Sztuczna inteligencja w służbie robotyzacji

Robotyzacja
Renata Poreda 2020-05-13

Sztuczna inteligencja w służbie robotyzacji

Wykorzystywana technologia jest najbardziej efektywna, gdy współpracuje z człowiekiem. Tak jest też w przypadku autonomicznych mobilnych robotów, które wspierają procesy logistyczne. Za ich działanie coraz częściej odpowiada sztuczna inteligencja mająca zdolność dostosowania się do zmieniającego się otoczenia, ale także zwiększania efektywności pracy.

Co daje wsparcie sztucznej inteligencji?

Mobilne roboty nawet w podstawowej formie znacząco ułatwiają pracę, szczególnie przy konieczności przenoszenia ciężkich przedmiotów, między innymi w fabrykach i magazynach. Obecność odpowiednich czujników i oprogramowania pozwala łatwo sterować urządzeniem przejmującym część obowiązków „ludzkiego” pracownika. Implementacja sztucznej inteligencji jest jednak kolejnym krokiem w stronę optymalizacji i zwiększenia efektywności działań.

Zestaw zintegrowanych skanerów, kamer, akcelerometrów i żyroskopów w połączeniu ze sztuczną inteligencją pozwala znacząco usprawnić pracę. AI potrafi przewidzieć pojawiające się sytuacje oraz dostosować działania urządzeń praktycznie w czasie rzeczywistym. Skraca to czas przejazdu z jednego punktu do drugiego przy jednoczesnej maksymalizacji poziomu bezpieczeństwa.

Sztuczna inteligencja w robotach MiR jest jeszcze bardziej efektywna dzięki synchronizacji z zewnętrznymi urządzeniami. Rozmieszczone w pomieszczeniach statyczne kamery pozwalają przekazać w ciągu jednej chwili dane z kilku punktów jednocześnie, co jeszcze bardziej wpływa na skuteczność i szybkość pracy robotów.

Roboty MiR zwiększają niesamowicie efektywność pracy

Autonomiczne roboty też mogą ze sobą współpracować

Działanie sztucznej inteligencji w autonomicznych mobilnych robotach MiR polega głównie na uczeniu maszynowym działań pojawiających się w środowisku ich pracy. Bardzo ważnym aspektem jest jednak także optymalizacja działań w czasie rzeczywistym. I to także wobec innych urządzeń działających na podobnej zasadzie.

Dzięki sztucznej inteligencji roboty MiR mogą ze sobą współpracować. Dzięki temu bez problemu pracują w sposób optymalizujący działanie nie tylko jednego robota, ale także całego ekosystemu połączonych ze sobą urządzeń. Ze względu na obecność sztucznej inteligencji w każdym z pojazdów, mogą one wymieniać się danymi na temat trasy przejazdu i pojawiających się przeszkód, wspólnie planując najbardziej korzystny sposób pracy.

Roboty MiR mogą ze sobą skutecznie współpracować

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Poza ułatwieniem i usprawnieniem pracy, głównym celem robotów MiR jest zapewnienie najwyższego stopnia bezpieczeństwa. Zestawy kamer, które są z nimi zintegrowane, pozwalają natychmiastowo reagować na zmienne sytuacje w otoczeniu.

Mechanizmy wbudowane w autonomiczne roboty pozwalają skutecznie unikać wszelkich kolizji i zderzeń. I to zarówno w przypadku pojawienia się w strefie pracy człowieka, jak i innego robota.

Na tym właśnie polega przewaga nad manualnie sterowanymi urządzeniami. Nie zawsze osoba za nie odpowiedzialna jest w stanie przewidzieć lub zauważyć działanie czynników zewnętrznych, co często może skończyć się wypadkiem. W przypadku połączonych ze sobą urządzeń oraz zestawu czujników takie sytuacje nie mają miejsca.

Roboty ze sztuczną inteligencją to przyszłość przemysłu

Bez wątpienia autonomiczne roboty mają przed sobą świetlaną przyszłość. Dzięki sztucznej inteligencji bariera między technologią a człowiekiem może się coraz bardziej zacierać, co niesamowicie wpływa na możliwości przemysłu.

Sztuczna inteligencja pozwoli skutecznie zwiększyć efektywność pracy robotów dzięki „zrozumieniu” rutynowych działań przy jednoczesnym reagowaniu na wyjątkowe sytuacje. Użyteczność takich urządzeń będzie jeszcze bardziej rosła. Możliwość wykorzystania alternatywnych sposobów sterowania (takich jak komendy głosowe czy korzystanie z gestów) jeszcze bardziej polepszą współpracę człowieka z maszyną.

Dzięki robotom ze sztuczną inteligencją wiele pracochłonnych, żmudnych czynności może odejść w zapomnienie. Roboty MiR mogą samodzielnie wykonać część z nich nawet szybciej niż człowiek, jednocześnie dając możliwość wykorzystania zaoszczędzonego czasu w sposób bardziej użyteczny. A w dynamicznie zmieniającym się świecie to niesamowicie obiecująca szansa dla wielu przedsiębiorstw.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Avatar photo

Renata Poreda

Filolog, PRowiec, pasjonatka wszelkich form komunikacji, m.in. za którą odpowiada w ASTOR. Absolwentka podyplomowych studiów w zakresie Public Relations (UJ) oraz Marketingu w sieci (WSE im. ks. J. Tischnera). Ukończyła również prestiżowy program brytyjskiego instytutu „The Chartered Institute of Marketing, prowadzony w Polsce przez Questus –akredytowane centrum egzaminacyjne. Posiada niemal 20 letnie doświadczenie w marketingu, public relations, komunikacji, CSR i relacjach z mediami. Zawodowo interesuje się marką osobistą. Fascynują ją rozmowy z ludźmi, głównie w formie wywiadów. Prowadzi gale i konferencje. Jest też autorką konceptów kreatywnych kampanii komunikacyjnych. Zwolenniczka nurtu komunikacji empatycznej i nastawionej na autentyczne historie. W ASTOR odpowiada za wizerunek marki, kontakty z mediami, działania Public Relations. Komunikacyjnie wspiera także działania z zakresu Employer Brandingu oraz CSR. Redaktor naczelna pisma Biznes i Produkcja. Prowadzi także Biznes i Produkcja Podcast. Członkini Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Public Relations. Prywatnie interesuje się psychologią, motoryzacją, biografiami i kuchennymi eksperymentami. Uwielbia góry i rower. Biega.

Temat jest dla Ciebie interesujący? Napisz wiadomość do autora i zdobądź ciekawy kontakt.
rp@astor.com.pl
Renata Poreda
+48691700019

TAGI:

Robotyzacja Sztuczna inteligencja

Czytaj więcej

Finansowanie inwestycji

Capex – czym jest i jak go policzyć?

Piotr Wilk 2025-05-19

Wprowadzanie nowych technologii to kluczowe inwestycje w zakładach produkcyjnych. Wydatki…

Czytaj więcej

Dyrektywa CER: czego dotyczy i czy ma cokolwiek…

Szymon Grabski, Tomasz Wlaź 2025-05-12

Nowe ramy prawne pozwalają lepiej dbać o bezpieczeństwo organizacji: fizyczne i cyfrowe.

Czytaj więcej
Trendy

Trendy w branży produkcyjnej – podwójna perspektywa

Jarosław Gracel, Piotr Wilk 2025-05-05

Jak nowe rozwiązania technologiczne będą stymulować rozwój biznesu firm produkcyjnych w najbliższym czasie, a…

Czytaj więcej
  • Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn

Magazyn Biznes i Produkcja. Trendy Przemysłu 4.0, informacje o automatyzacji, cyfryzacji, robotyzacji i intralogistyce. Nowe technologie i strategie, które zapewnią Twojej firmie konkurencyjną przewagę.

Dołącz do społeczności BiP i rozwijaj swoje kompetencje!

    Zapisz się do newslettera Biznes i Produkcja


    © 2025 ASTOR. Wszelkie prawa zastrzeżone.

    Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.