Palec czyni różnicę

To jest tekst gościnny, pochodzący z bloga invent.io – technika dla ludzi Dotykowość jest dziś w modzie. Dotykowe telefony, smartfony i tablety stanowią coraz większą część rynku mobilnego. Kilka lat temu tego typu urządzenia stanowiły niszę. “Normalny” telefon to był telefon z klasycznymi przyciskami. Ekrany dotykowe spotykane były w drogich asystentach cyfrowych (PDA), obsługiwało się […]

To jest tekst gościnny, pochodzący z bloga invent.io – technika dla ludzi

Dotykowość jest dziś w modzie. Dotykowe telefony, smartfony i tablety stanowią coraz większą część rynku mobilnego. Kilka lat temu tego typu urządzenia stanowiły niszę. “Normalny” telefon to był telefon z klasycznymi przyciskami. Ekrany dotykowe spotykane były w drogich asystentach cyfrowych (PDA), obsługiwało się je uroczym rysikiem (vel piórkiem lub stylusem), który bardzo lubił ginąć. Ekrany z kolei chętnie się rysowały – czyli kolekcjonowały rysy. Mało kto naprawdę lubił używać tego typu ekranów. Dlaczego dziś jest inaczej?

Przełomem okazało się wprowadzenie przez Apple na rynek pierwszego iPhone’a. Nagle okazało się, że obsługa telefonu za pomocą ekranu dotykowego może być nie tylko łatwa i przyjemna, ale wręcz znacznie wygodniejsza i efektywniejsza, niż rozwiązania klasyczne. Na czym polegała różnica? Na wykorzystaniu czułego ekranu pojemnościowego, pokrytego hartowanym szkłem.

W praktyce spowodowało to dwie zasadnicze zmiany. Po pierwsze, ekran jest bardzo odporny na zarysowanie. Po drugie – można go wygodnie obsługiwać palcem. Czyli “najlepszym możliwym urządzeniem wskazującym, z którym wszyscy się urodziliśmy” – jak powiedział Steve Jobs prezentując iPhone’a. Otóż to! Właśnie palcem posługujemy się najsprawniej, jest on dużo efektywniejszy, niż rysik. No i na ogół go nie gubimy.

Dziś już wszyscy idą w kierunku wyznaczonym przez Apple. Rynek zalewany jest kolejnymi dotykowymi smartfonami i tabletami. Warto jednak wiedzieć, że “dotykowy trend” widoczny jest nie tylko na rynku konsumenckim, ale również w zastosowaniach profesjonalnych. Dobrym przykładem są przemysłowe panele operatorskie, czyli urządzenia pełniące rolę HMI (Human Machine Interface) – wizualizujące przebieg procesu produkcyjnego oraz pozwalające operatorom na sterowanie ich przebiegiem.

15 lat temu panel operatorski kojarzył mi się z małym urządzeniem wyposażonym w ciekłokrystaliczny wyświetlacz monochromatyczny, prezentujący dwie linie tekstu, oraz w szereg przycisków sterujących. Tak właśnie wyglądały pierwsze panele, z którymi się zetknąłem. Później coraz więcej było urządzeń wyposażonych w ekrany graficzne, najpierw monochromatyczne, później coraz częściej kolorowe. Dziś bardzo popularne są panele o dużej rozdzielczości i pełnokolorowe, ale również dotykowe. W tego rodzaju urządzeniach dodatkowe przyciski są na ogół zbędne.

Okazuje się, że nawet specjaliści, w profesjonalnych zastosowaniach, wolą używać rozwiązań przyjaznych i czytelnych. Na dużym kolorowym wyświetlaczu widać lepiej. Dzięki obsługiwanemu palcem ekranowi dotykowemu interakcja jest łatwiejsza. Dawniej barierą były wysokie ceny dużych paneli kolorowych. Dziś ceny spadły i są dostępne nawet tanie panele kolorowe dotykowe.

A odporność i wytrzymałość? Och, doprawdy to nie problem. Taka wystarczy?

<p>Udostępnij</p>Share on Facebook
Facebook
0Share on LinkedIn
Linkedin

2 thoughts on “Palec czyni różnicę”

  • Panele operatorskie says:

    Wszystko zależy od tego czy panel operatorski jest używany jest w lekkich czy ciężkich warunkach pracy. Sami często stosujemy panele operatorskie w wielkim zapyleniu lub na mrozie. Zdarzają się też obiekty z Ex ewentualnie z możliwością zabrudzenia lepkimi substancjami. Niestety pulpity dotykowe nie do końca sprawdzą się.

  • „Dotyk” ma zastosowanie już nie tylko w telefonach ale coraz częściej w różnego rodzaju urządzeniach, chociażby tych pełniących rolę HMI, które wizualizują przebieg procesu produkcyjnego i pozwalają na swobodne sterowanie nim. Takie rozwiązania są przyjazne i łatwiejsze, na dodatek interakcja jest dużo lepsza 🙂

Opublikuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *