• Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn
  • Konferencja
  • Dołącz
  • Ikona
  • Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn
  • Konferencja
  • Dołącz
X

Treści > Oszczędność energii w przemyśle – od czego zacząć?

Treści

Oszczędność energii w przemyśle – od czego zacząć?

Mateusz Zajchowski 2018-12-14

Oszczędność energii w przemyśle – od czego zacząć?

Jaka jest cena za 1 kWh energii elektrycznej w Twoim zakładzie? Kiedy ostatnio patrzyłeś, jak dużo kosztów generuje w twojej firmie energia elektryczna? Jedno jest pewne – te koszty będą rosły.

Jest to trend trwający już od wielu miesięcy, a w ciągu 2019 roku boleśnie dał o sobie znać w bardzo wielu przedsiębiorstwach. Część z nich już teraz musi płacić za zużycie prądu w firmie o kilkadziesiąt procent więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, a końca podwyżek nie widać.

Stawia to w bardzo trudnej sytuacji niemal wszystkich odbiorców energii elektrycznej, a im procesy bardziej energochłonne, tym podwyżka bardziej odbije się na kosztach funkcjonowania, a tym samym rentowności przedsiębiorstw.

Ta z całą pewnością ciężka sytuacja wymusza na zarządzających firmami podjęcie kroków, które pozwolą zmniejszyć wpływ drożejącej energii na prowadzoną działalność i wygenerować oszczędności w obszarze energii, która musi być zużyta w procesach. Część zarządów już myśli o tym, jak obniżyć roczne zużycie prądu w swoich firmach. Są to działania konieczne, aby sprawnie działające przedsiębiorstwa mogły pozostać konkurencyjne w zmieniających się warunkach.

Z drugiej strony, proaktywne podejście do nadchodzących zmian może pozwolić wyróżnić się na tle konkurentów, którzy problem bagatelizują. Pomyślmy zatem, jak skutecznie oszczędzać energię w firmie.

 

1. Zużycie energii elektrycznej – przeanalizuj faktury

Bez wątpienia podwyżki cen energii elektrycznej dotkną każdego, niezależnie od wielkości zużycia i branży. Wymusza to podjęcie działań, które pozwolą podnieść efektywność energetyczną procesów, zmniejszą straty, poprawią wykorzystanie energii już zakupionej. Jest jeszcze jeden krok, który może przynieść optymalizację kosztów – analiza faktur za energię elektryczną.

Dotyczy to w szczególności firm do średniej wielkości, które są zbyt małe by kontraktować dostawy energii na towarowej giełdzie energii i operują w ramach ogólnodostępnych taryf energetycznych. Nie zmienia to jednak faktu, że dokładne przyglądnięcie się fakturom za energię może pozwolić na ocenę poprawności doboru poziomu mocy zamówionej, a należy pamiętać, że składnik stały (zależny tylko od jednego parametru) może stanowić nawet 15% wartości faktury.

Z drugiej strony – konfrontacja wybranej taryfy ze sposobem działania danego podmiotu (np. czy dana firma pracuje w systemie trójzmianowym, czy może na jedną zmianę, itp.) pozwala na wstępną ocenę tego, czy dana taryfa jest dobrana poprawnie.

 

2. Zweryfikuj warunki zakupu energii elektrycznej

Po przetrwaniu pierwszego szoku związanego z podwyżką cen energii elektrycznej oraz analizie warunków zakupu tej energii (moc zamówiona, taryfa), przychodzi czas, by zadać sobie pytanie: „Jak można wygenerować zauważalne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej?”.

Proaktywne podejście do zmieniających się warunków może pozwolić na podniesienie konkurencyjności w porównaniu do firm, które tego nie zrobią, co również może bezpośrednio przełożyć się na wzrost zysków. Dokładniejsza analiza profilu zużycia energii elektrycznej jest jednak możliwa tylko na podstawie realnych danych pomiarowych. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw analiza realnego zużycia na przyłączu głównym może przynieść korzyści, dzięki możliwości dopasowania mocy zamówionej do rzeczywistego zapotrzebowania oraz weryfikacji poprawności doboru taryfy. Optymalizacja tych dwóch parametrów może przynieść oszczędności sięgające nawet 15%. Ponadto, bardzo przydatnym narzędziem może być strażnik mocy umownej, który – informując o ryzyku przekroczenia mocy zamówionej – pozwala uchronić się przed naliczeniem dodatkowych opłat związanych z takim przekroczeniem.


Przykładowa analiza profilu zużycia energii na podstawie rzeczywistych informacji
 

3. Wdrażaj system zarządzania energią – oszczędność energii jest krok od Ciebie

Pierwsze działania związane analizą rzeczywistego profilu zużycia energii mogą zostać podjęte już po kilku dniach pracy systemu. Im dłużej będzie pracował, tym bardziej precyzyjne wnioski będzie można wyciągnąć, a miesięczny audyt pozwoli na dokładne przyjrzenie się zapotrzebowaniu na moc w czasie jednego okresu rozliczeniowego.

Połączenie tych informacji z analizą faktur z okresu dłuższego pozwala na precyzyjne wyznaczenie wystarczającego poziomu mocy zamówionej oraz optymalnej taryfy. Ponadto, skorelowanie pomiarów rzeczywistych z analizą pracy urządzeń znajdujących się w obrębie zakładu pozwala na wytypowanie obszarów, którym warto byłoby się przyjrzeć bliżej, ze względu na potencjał optymalizacji sposobu pracy, co może przełożyć na dalsze oszczędności w zużyciu energii elektrycznej.

„Podwyżki cen energii elektrycznej, których jesteśmy w chwili obecnej świadkami, są z jednej strony bardzo bolesne dla przedsiębiorców, ale z drugiej strony są bodźcem do szybkiego działania. Zdecydowane działania proefektywnościowe mogą nie tylko zredukować wpływ wzrostu cen na funkcjonowanie przedsiębiorstwa, ale również podnieść jego wartość w oczach klientów i konkurencyjność. Co zrobić? Pierwszym krokiem jest analiza faktur i realnego zużycia energii elektrycznej (na przykład z głównego przyłącza), które można uzyskać już po miesiącu pracy systemu zarządzania energią.”  – mówi Mateusz Zajchowski, Specjalista ds. systemów zarządzania energią w firmie ASTOR.

 

Zobacz jak firma Henkel zmniejszyła zużycie energii o 9% i oszczędziła 15 mln euro dzięki cyfrowej transformacji z Wonderware.

 

Stwórz własny System Zarządzania Energią.
W ten sposób dowiesz się, ile energii zużywa Twój wydział produkcji. Oszczędzisz nawet do -20% kosztów energii. Sprawdźmy to razem.

Przejdź na stronę »


FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Jak obniżyć roczne zużycie prądu w firmie?

Przede wszystkim profesjonalnie przeanalizuj faktury za energię, a następnie zweryfikuj warunki zakupu tej energii. Kolejnym krokiem będzie wdrożenie systemu zarządzania energią.

Jak oszczędzać energię w firmie?

W zależności od struktury firmy, przydatne będą różne metody. Warto rozpocząć od analizy faktur i wdrożenia systemu zarządzania energią, aby zidentyfikować główne źródła energii.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Avatar photo

Mateusz Zajchowski

Specjalista ds. oprogramowania przemysłowego AVEVA, Menedżer ds. systemów zarządzania energią ASTOR, Z firmą ASTOR związany od 2014 roku, od samego początku w obszarach dotyczących systemów zarządzania energią. Specjalista techniczny, certyfikowany trener i inżynier wsparcia w zakresie oprogramowania przemysłowego AVEVA (dawniej Wonderware). Posiada również doświadczenie w zakresie integracji systemów oprogramowania z obiektowymi systemami sterowania i automatyki. Od ponad 3 lat działa w interdyscyplinarnym zespole ds. wykorzystania Sztucznej Inteligencji w przemyśle, gdzie jest odpowiedzialny za zakres integracji zaawansowanych algorytmów z oprogramowaniem przemysłowym AVEVA.

Temat jest dla Ciebie interesujący? Napisz wiadomość do autora i zdobądź ciekawy kontakt.
mateusz.zajchowski@astor.com.pl
731530756

Czytaj więcej

Finansowanie inwestycji

Capex – czym jest i jak go policzyć?

Piotr Wilk 2025-05-19

Wprowadzanie nowych technologii to kluczowe inwestycje w zakładach produkcyjnych. Wydatki…

Czytaj więcej

Dyrektywa CER: czego dotyczy i czy ma cokolwiek…

Szymon Grabski, Tomasz Wlaź 2025-05-12

Nowe ramy prawne pozwalają lepiej dbać o bezpieczeństwo organizacji: fizyczne i cyfrowe.

Czytaj więcej
Trendy

Trendy w branży produkcyjnej – podwójna perspektywa

Jarosław Gracel, Piotr Wilk 2025-05-05

Jak nowe rozwiązania technologiczne będą stymulować rozwój biznesu firm produkcyjnych w najbliższym czasie, a…

Czytaj więcej
  • Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn

Magazyn Biznes i Produkcja. Trendy Przemysłu 4.0, informacje o automatyzacji, cyfryzacji, robotyzacji i intralogistyce. Nowe technologie i strategie, które zapewnią Twojej firmie konkurencyjną przewagę.

Dołącz do społeczności BiP i rozwijaj swoje kompetencje!

    Zapisz się do newslettera Biznes i Produkcja


    © 2025 ASTOR. Wszelkie prawa zastrzeżone.

    Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.