• Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn
  • Konferencja
  • Dołącz
  • Ikona
  • Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn
  • Konferencja
  • Dołącz
X

Treści > Jak sztuczna inteligencja kreuje wartość w przemyśle 4.0?

Treści

Jak sztuczna inteligencja kreuje wartość w przemyśle 4.0?

Sztuczna inteligencja
Renata Poreda 2019-09-05

Jak sztuczna inteligencja kreuje wartość w przemyśle 4.0?

Świat rozwija się w niesamowitym i wręcz niewyobrażalnym tempie. Jeszcze niedawno niektóre pojęcia i zjawiska funkcjonowały głównie w literaturze since –fiction, a dzisiaj przebojem wdzierają się do naszej rzeczywistości. Jedne z najważniejszych z nich i najszybciej się rozwijających w XXI wieku to internet rzeczy (ang. internet of things, IoT) i sztuczna inteligencja (ang. artificial inteligence, AI).

Kluczowe spotkanie

To właśnie te 2 obszary współtworzą dokonującą się na naszych oczach 4 rewolucję w przemyśle (po maszynie parowej, elektryczności i automatyzacji). Przemysł 4.0 może czerpać wielkie korzyści i kreować istotną wartość z połączenia internetu rzeczy i sztucznej inteligencji.

AI a przemysł 4.0?

Przemysł 4.0 i sztuczna inteligencja współdziałają w ramach 3 etapowego procesu:

1. Zbieranie danych

Dzięki upowszechnieniu niskokosztowych rozwiązań pozwalających zbierać dane branża przemysłowa może w szerokim stopniu wyposażać linie produkcyjne w czujniki i sensory gromadzące informacje o procesie produkcji (Internet Rzeczy).

2. Analiza danych

Wszyscy mamy świadomość, że żyjemy w czasach big data. Liczba danych gromadzona zarówno przez ludzi, jak i komputery oraz przez coraz większą liczbę sprzętów powszechnego użytku jest wręcz niewyobrażalna. W oparciu o prognozy IDC, SAS Institute szacuje, że do 2025 roku zostanie wygenerowanych na świecie 163 zettabajtów (tryliardów bajtów) informacji cyfrowych.

Wynikający z tego efekt DRIP (ang. data rich, information poor) jest jednym z największych wyzwań i poradzenie sobie z nim jest jedną z kluczowych szans na skokowy rozwój.

W tym właśnie momencie z pomocą przychodzi sztuczna inteligencja. AI jako systemy informatyczne o dynamicznej strukturze przypominającej sieć neuronową pozwalającej AI „uczyć się” i analizować niezliczoną liczbę informacji. Dzięki temu możliwe jest wyławianie istotnych informacji i jednoczesne generowanie rozwiązań, które mogą stwarzać wymierną wartość dodaną.

Systemy sztucznej inteligencji mają już swoje zastosowanie w niektórych sektorach, np. w marketingu, branży ubezpieczeniowej, czy w e-commerce. Coraz śmielej wkraczają zaś do branży przemysłowej.

Wszystko to powoduje, że gdy planowana jest inwestycja w platformę wprowadzającą rozwiązania internetu rzeczy w proces produkcji, to tak ważne jest, aby miała ona wbudowane funkcje sztucznej inteligencji. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych komplikacji w przyszłości.

3. Działania

Mając zebrane (Internet Rzeczy) i przeanalizowane dane (sztuczna inteligencja) w 2 poprzednich etapach jesteśmy w stanie wprowadzić rozwiązania kreujące wartość w przemyśle 4.0.

Mogą one wykreować następującą wartość:

Większe bezpieczeństwo

Wypadki w miejscu pracy prowadzą do uszczerbków na zdrowiu, ludzkich tragedii i dramatów rodzin. Dla firmy mogą wiązać się także z wysokimi kosztami. Analizując między innymi historyczne i bieżące dane o procesie produkcji, miejscach występowania wypadków, ich wzorcach, czynnikach je poprzedzających sztuczna inteligencja może zidentyfikować sekwencje ich występowania, ostrzegać o ryzyku ponownego zdarzenia lub nawet interweniować.

Optymalizacje produkcyjne

Agregując i analizując dane produkcyjne począwszy od czujników i sensorów z pojedynczych maszyn, na analizie całego systemu sterowania czy też zarzadzania produkcją AI jest w stanie wyłowić, który element lub obszar produkcji warto zbadać i zoptymalizować. Może się to wiązać ze skokiem zużycia energii w określonym miejscu, mniej wydajnej pracy maszyn przy konkretnej czynności, czy chociażby składzie osobowym obsługi w czasie danej zmiany i analizować wszystkie te zmienne w czasie rzeczywistym. Pozwala to znaleźć i wprowadzić optymalizacje pracy oraz zużycia zasobów w procesie produkcji.

Predykcja

Możliwość przewidywania zdarzeń z określonym prawdopodobieństwem to obszar mogący przynieść spore oszczędności. Wiele przedsiębiorstw opiera swoje wzorce produkcyjne (czas pracy maszyn, okresy serwisowania, planowane przestoje itp.) na profilaktycznych metodach serwisowania maszyn w oparciu o zalecenia producenta maszyn czy też dane historyczne i wypracowane wzorce.

Sztuczna inteligencja jest w stanie rozpoznać kombinacje warunków, które powodowały awarie, jakie działania pozwalały tych awarii unikać, jak długo maszyny są w stanie bezawaryjnie pracować bez cyklicznego serwisu i jakie warunki im to umożliwiają. Co najważniejsze realizują tę analizę w czasie rzeczywistym.

To wszystko zaś może pozwalać na:

  • zmniejszenie liczby nieplanowanych przestojów i awarii,
  • zmniejszenie liczby cyklicznych serwisów w roku poprzez wydłużenie pracy między serwisami,
  • dłuższy czas pracy maszyn prowadzący do zwiększenia produkcji.

Nowe produkty, rozwiązania biznesowe

Coraz więcej firm zarabia nie tylko na jednorazowej sprzedaży, ale także na usługach, serwisowaniu oraz rozwijaniu produktów podczas ich cyklu życia. „Zatrudnienie” Internetu Rzeczy i sztucznej inteligencji pozwala z dużym prawdopodobieństwem zakładać, że wygenerują one szereg optymalizacji i pomysłów na usprawnienie produktów. Wspomogą wypracowanie nowych rozwiązań jak i powstawanie zupełnie nowych zastosowań tego, co już istnieje. To zaś przełoży się na zwiększenie możliwych źródeł dochodów.

Co dalej?

Rozwój sztucznej inteligencji jest dynamiczny i otwiera szereg wartościowych możliwości. Z drugiej strony wciąż ma swoje ograniczenia. Obecnie trwają nieustające prace nad jej rozwojem, elastycznością i jeszcze większą wszechstronnością.

A przyszłość? Nie do końca jesteśmy w stanie przewidzieć jak dalej będzie rozwijać sie sztuczna inteligencja. W jakim kierunku potoczy się jej ewolucja. Jakie będzie mieć możliwości. Będzie przyjazna, czy…

Może jednak AI już ją sobie wyobraża?

Źródło:

„Sztuczna inteligencja na usługach Przemysłu 4.0.”; Redakcja Mensis.pl; 21-03-2018

“Why AI is Key to Unlock the True Value of Industry 4.0”;

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Avatar photo

Renata Poreda

Filolog, PRowiec, pasjonatka wszelkich form komunikacji, m.in. za którą odpowiada w ASTOR. Absolwentka podyplomowych studiów w zakresie Public Relations (UJ) oraz Marketingu w sieci (WSE im. ks. J. Tischnera). Ukończyła również prestiżowy program brytyjskiego instytutu „The Chartered Institute of Marketing, prowadzony w Polsce przez Questus –akredytowane centrum egzaminacyjne. Posiada niemal 20 letnie doświadczenie w marketingu, public relations, komunikacji, CSR i relacjach z mediami. Zawodowo interesuje się marką osobistą. Fascynują ją rozmowy z ludźmi, głównie w formie wywiadów. Prowadzi gale i konferencje. Jest też autorką konceptów kreatywnych kampanii komunikacyjnych. Zwolenniczka nurtu komunikacji empatycznej i nastawionej na autentyczne historie. W ASTOR odpowiada za wizerunek marki, kontakty z mediami, działania Public Relations. Komunikacyjnie wspiera także działania z zakresu Employer Brandingu oraz CSR. Redaktor naczelna pisma Biznes i Produkcja. Prowadzi także Biznes i Produkcja Podcast. Członkini Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Public Relations. Prywatnie interesuje się psychologią, motoryzacją, biografiami i kuchennymi eksperymentami. Uwielbia góry i rower. Biega.

Temat jest dla Ciebie interesujący? Napisz wiadomość do autora i zdobądź ciekawy kontakt.
rp@astor.com.pl
Renata Poreda
+48691700019

TAGI:

Sztuczna inteligencja

Czytaj więcej

Finansowanie inwestycji

Capex – czym jest i jak go policzyć?

Piotr Wilk 2025-05-19

Wprowadzanie nowych technologii to kluczowe inwestycje w zakładach produkcyjnych. Wydatki…

Czytaj więcej

Dyrektywa CER: czego dotyczy i czy ma cokolwiek…

Szymon Grabski, Tomasz Wlaź 2025-05-12

Nowe ramy prawne pozwalają lepiej dbać o bezpieczeństwo organizacji: fizyczne i cyfrowe.

Czytaj więcej
Trendy

Trendy w branży produkcyjnej – podwójna perspektywa

Jarosław Gracel, Piotr Wilk 2025-05-05

Jak nowe rozwiązania technologiczne będą stymulować rozwój biznesu firm produkcyjnych w najbliższym czasie, a…

Czytaj więcej
  • Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn

Magazyn Biznes i Produkcja. Trendy Przemysłu 4.0, informacje o automatyzacji, cyfryzacji, robotyzacji i intralogistyce. Nowe technologie i strategie, które zapewnią Twojej firmie konkurencyjną przewagę.

Dołącz do społeczności BiP i rozwijaj swoje kompetencje!

    Zapisz się do newslettera Biznes i Produkcja


    © 2025 ASTOR. Wszelkie prawa zastrzeżone.

    Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.