Kredyt podstawową formą finansowania
Najbardziej znaną, często wybieraną formą finansowania przedsiębiorstw, nie tylko przemysłu 4.0, ale i bardziej tradycyjnych, jest kredyt. Dostępne są jego różne rodzaje – kupieckie, bankowe, czy nawet leasingi. Są to stosunkowo bezpieczne formy o ograniczonym ryzyku zwiększenia kosztów spłaty.
Dzięki temu istnieje również możliwość skorzystania z tarczy podatkowej obniżającej kwotę podatku dochodowego. Jej wartość wyliczana jest poprzez pomnożenie kwoty raty i ustalonej stawki podatku.
Kredyty są także jednym z bardziej pewnych sposobów finansowania przedsiębiorstwa. Jest tak dzięki zachowaniu prostej struktury i przejrzystych zasad, wynikających z występowania jedynie dwóch, stałych stron transakcji. Poza firmą, drugą stroną jest bank lub leasingodawca.

Pozyskiwanie inwestorów efektywnym sposobem na szybkie finansowanie
W przypadku firm większych lub charakteryzujących się wyższym poziomem innowacyjności, ciekawym sposobem finansowania jest pozyskanie odpowiedniego inwestora. Dzięki temu możemy wynegocjować korzystniejsze warunki, lecz niekiedy wiąże się to z ryzykiem wyższych kosztów późniejszej spłaty pozyskiwanych funduszy. Jest tak chociażby w przypadku inwestorów branżowych, kapitałowych typu private equity lub venture capital.
Są także sposoby na pozyskiwanie finansowania przy stanowczo mniejszym ryzyku. Może to być chociażby anioł biznesu, który inwestuje w przedsiębiorstwo albo bezinteresownie, albo oczekując spełnienia zazwyczaj jasno zdefiniowanych warunków. Bardzo często są to firmy lub osoby, którym zależy na rozwoju nowego pomysłu w zamian za udział w przyszłych zyskach.
Jedną z bardziej współczesnych, coraz częściej stosowanych metod finansowania nowoczesnych inwestycji jest korzystanie z finansowania społecznościowego, czyli tak zwanego crowdfundingu. Polega on na pozyskiwaniu funduszy od osób, które uwierzą w dany projekt i zdecydują się na jego wsparcie. Najczęściej w zamian za wpłacenie środków otrzymują dostęp do pierwszych wersji produktu bądź usługi.

Narzędzia kapitałowe, dotacje i ulgi
W przypadku wielu firm dobrym sposobem na pozyskiwanie funduszy może okazać się emisja akcji lub obligacji. W obu wariantach są to papiery wartościowe, w przypadku akcji osoba je nabywająca ma jednak stanowczo większe prawa, na przykład do wypłaty corocznych dywidend.
Inną możliwością jest sekurytyzacja aktywów, polegająca na przekształceniu aktywów w papiery wartościowe lub opcja mezzanine finance, łącząca cechy obligacji i pożyczki.
Mniej zobowiązującymi, lecz jednocześnie nierzadko trudniejszymi metodami zdobywania pieniędzy potrzebnych do przeprowadzenia inwestycji może być pozyskiwanie wszelkiego rodzaju funduszy, na przykład w formie dotacji z Unii Europejskiej. Można skorzystać także z rządowych instrumentów wsparcia, uzyskiwanych chociażby z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Programów Inteligentnego Rozwoju lub Programów Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.
Nowoczesne formy finansowania
Opisane powyżej sposoby pozyskiwania funduszy są w większości stosowane przez mnóstwo firm od wielu lat. Jest jednak kilka możliwości na bardziej nowoczesne finansowanie przedsiębiorstw przemysłu 4.0.

Wśród takich metod znajdziemy między innymi:
- Performance Contracting, polegający na kontraktowaniu wyników inwestycji. Pozwala to na częściowe finansowanie danej modernizacji poprzez oszczędności, które możemy za jej pomocą wygenerować. Taki sposób finansowania jest popularny w przypadku działań w niedawno opisywanym modelu win-win
- Model subskrypcyjny, którego założeniem jest zmiana podejścia do zakupu produktów lub usług. Zamiast niego często korzystniejsze okazuje się cykliczne opłacanie dostępu za użytkowanie
- SaaS, czyli software as a service (oprogramowanie jako usługa). Jest to jeden z rodzajów modelu subskrypcyjnego, skupiający się na opłacaniu dostępu do usługi
- XaaS, czyli X as a service (cokolwiek jako usługa). Podobnie jak w przypadku SaaS koncentruje się na subskrypcyjnym dostępie do dobra. Tu jednak nie ma ograniczenia do oprogramowania – usługą może być praktycznie wszystko
- Sharing Economy (gospodarka współdzielenia), której celem jest stworzenie zasobów używanych jednocześnie przez kilka firm. Wspólny dostęp zmniejsza koszty, a jednocześnie pozwala usprawnić ich wykorzystywanie.
Jak widzicie, możliwości finansowania przedsiębiorstwa w przemyśle 4.0 jest niesamowicie dużo. Tylko od profilu naszej działalności i przyjętych wartości zależy, z której z nich najbardziej opłaci się skorzystać.
Artykuł powstał na podstawie whitepapera „Finanse Przemysłu 4.0. Jak inwestować i wygrywać w rewolucji technologicznej?”