ITmatyk poszukiwany…

Wyobraźmy sobie hipotetyczną sytuację. Jest rok 2013, w jednym z głównych zakładów hutniczych w Polsce dzieją się rzeczy przedziwne, z jednej strony śmieszne, z drugiej niebezpieczne. W trakcie procesu wytopu stali, z nieznanych przyczyn, jeden z konwertorów zaczyna się przechylać i surówka rozgrzana do temperatury > 1000 stopni Celsjusza zaczyna wylewać się na posadzkę hali. Zagrożone […]

Wyobraźmy sobie hipotetyczną sytuację. Jest rok 2013, w jednym z głównych zakładów hutniczych w Polsce dzieją się rzeczy przedziwne, z jednej strony śmieszne, z drugiej niebezpieczne.

W trakcie procesu wytopu stali, z nieznanych przyczyn, jeden z konwertorów zaczyna się przechylać i surówka rozgrzana do temperatury > 1000 stopni Celsjusza zaczyna wylewać się na posadzkę hali. Zagrożone jest życie i zdrowie personelu, który próbuje bezskutecznie zmienić parametry przechyłu konwertora w programie wizualizującym jego pracę… Aż strach pomyśleć co mogłoby się stać, gdyby nie była to huta, tylko elektrownia.

Zadajmy sobie w tym momencie pytanie, kto mógłby zapobiec takiej sytuacji? Jakie kompetencje powinna posiadać taka osoba i jak powinno nazywać się jej stanowisko?

Pozwolę sobie odważnie stwierdzić, że taką osobą mógłby być ITmatyk (ang. ITmation engineer).

Kim będzie/powinien być ITmatyk ?

ITmatyk będzie automatykiem, który rozumie zagrożenia płynące z braku stosowania polityki bezpieczeństwa dla systemów informatycznych w obszarze produkcji (SCADA,MES).

ITmatyk będzie specjalistą IT (administratorem), który rozumie czym jest czas rzeczywisty dla automatyka (milisekunda, sekunda) i co za tym idzie wymagania szybkości wykonywanych transakcji.

ITmatyk będzie automatykiem, który rozumie zagrożenia wynikające z przechowywania serwera z aplikacją zarządzającą produkcją pod swoim biurkiem… Rozumie, że nie wolno przynosić na pendrive zdjęć, muzyki i filmów, a następnie uruchamiać ich na komputerze z systemem SCADA lub MES… Rozumie różnicę między przeglądaniem sieci intranet, a internet.

ITmatyk będzie specjalistą IT, który rozumie, że dane wypracowywane w systemach sterowania i zarządzania produkcją, mogą być istotne dla Zarządu firmy… i pozwala na ich przesyłanie do centralnego systemu Business Intelligence.

ITmatyk będzie automatykiem, który rozumie korzyści płynące na serwerach systemu SCADA aktualnych wersji programu antywirusowego oraz aktualizowania wersji systemu operacyjnego (instalowania łatek bezpieczeństwa).

ITmatyk będzie specjalistą IT, który rozumie, że pobieranie danych bezpośrednio z maszyn i sterowników PLC nie jest równoznaczne ze stosowaniem czytnika kodów kreskowych.

Kim jeszcze może być ITmatyk ?

Jedno co pewne, to że posiadanie takiej osoby w zespole, może znacząco obniżyć prawdopodobieństwo wystąpienia sytuacji wspomnianej na wstępie…

<p>Udostępnij</p>Share on Facebook
Facebook
0Share on LinkedIn
Linkedin

3 thoughts on “ITmatyk poszukiwany…”

 • „ITmatyk będzie automatykiem, który rozumie zagrożenia wynikające z przechowywania serwera z aplikacją zarządzającą produkcją pod swoim biurkiem… Rozumie, że nie wolno przynosić na pendrive zdjęć, muzyki i filmów, a następnie uruchamiać ich na komputerze z systemem SCADA lub MES.”
  Zastanawia mnie jedno: czy komputer wizualizacyjny nie służy TYLKO I WYŁĄCZNIE do wizualizacji? Czy za działanie systemu nie powinien odpowiadać niezależny od niego komputer/sterownik (preferowany ten drugi)? już na studiach mieliśmy za zadanie wykonanie prostej wizualizacji połączonej z PLC i symulacją rzeczywistego obiektu – rozwiązania w których SCADA wykonywała główny algorytm sterowania były niżej oceniane.

  • Jarosław Piątek says:

   Pamiętaj drogi/a ZetKa, że wystarczy, że na komputerze jest tylko wizualizacja aby nieodpowiedzialne działanie zmieniło pracę programu PLC. Złośliwe oprogramowanie lub błąd niecelowy automatyka może spowodować ciągłe nadpisywanie np. wartości zadanej przez InTouch do stertownika.
   W efekcie można zakłócić proces automatyczny, albo np uszkodzić: pompę, napęd, zatrzymać falownik przez błąd od np częstych rozruchów i szereg innych rzeczy gdzie ustawiczna podmiana wartości przez InTouch zakłóca stabilność procesu kontrolowanego przez PLC… Dodatkowo brak / niedostępność wizualizacji to w obecnym czasie jest stop urządzenia, bo ingerencja operatora lub ciągły jego nadzór bywa niezbędny i wymagany przez dział jakości…

 • ITMatyk to też osoba która potrafi połączyć nietypowe urządzenia i wymagania w jeden spójny system. To ktoś kto potrafi dostarczyć rozwiązania, które wykraczają poza standardowe możliwości systemu SCADA. W skrajnym przypadku potrafi stworzyć taki system od zera i uwzględniając specyficzne wymagania klienta – pamiętając o wymienionych zagrożeniach.

Opublikuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *