• Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn
  • Konferencja
  • Dołącz
  • Ikona
  • Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn
  • Konferencja
  • Dołącz
X

Podcast > #17_Biznes cyberbezpieczny dzięki NIS2? | Biznes i Produkcja Podcast

Podcast

#17_Biznes cyberbezpieczny dzięki NIS2? | Biznes i Produkcja Podcast

Cyberbezpieczeństwo
Renata Poreda 2025-03-18

#17_Biznes cyberbezpieczny dzięki NIS2? | Biznes i Produkcja Podcast

Cyberataki to już nie pytanie „czy”, ale „kiedy” – to główne przesłanie ekspertów PwC Polska, którzy w rozmowie o dyrektywie NIS-2 odsłaniają nową rzeczywistość cyberbezpieczeństwa dla polskich firm. 

Szymon Grabski i Tomasz Wlaź, specjaliści z zespołu ds. cyberbezpieczeństwa PwC Polska, dzielą się bezcenną wiedzą na temat tego, jak przygotować organizację na nadchodzące zmiany regulacyjne. 

Posłuchaj!

Posłuchaj!

Posłuchaj!

Kluczowym elementem nowego podejścia jest zarządzanie ryzykiem jako procesem ciągłym, który musi być zintegrowany ze strategią biznesową firmy. To odejście od podejścia „odhaczania punktów” na rzecz świadomej oceny ryzyka i dostosowania środków bezpieczeństwa do specyfiki organizacji. 

W tym odcinku usłyszysz m. in. o:

  • Ogromnej skali zmian, jakie wprowadza dyrektywa NIS-2 i jak wielką liczbę polskich firm obejmie.
  • Praktycznych krokach, które Twoja organizacja może podjąć, aby zwiększyć swoją odporność cyfrową w obliczu nadchodzących zmian.
  • Potencjalnie krótkim czasie na wdrożenie nowych wymogów prawnych i dlaczego warto zacząć przygotowania już teraz. 

Goście odcinka:

Szymon Grabski jest starszym menedżerem w zespole ds. cyberbezpieczeństwa w PwC Polska. Specjalizuje się w obszarze bezpieczeństwa informacji, ochrony danych oraz zarządzania ryzykiem. Wiedzę i doświadczenie w obszarze technologii łączy ze znajomością zagadnień prawnych. Współpracuje głównie z firmami z sektora usług finansowych. Doradza w kwestiach dotyczących środowiska kontroli wewnętrznej IT i bezpieczeństwa systemów, jak również w zakresie oceny ich zgodności z regulacjami i najlepszymi praktykami, w szczególności RODO, NIS, DORA oraz wytyczne EBA i KNF. Szymon jest absolwentem Politechniki Warszawskiej na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych, zaś jego doświadczenie poparte jest licznymi certyfikatami – m.in. CISA, CISSP, CCSP, CIPT. 

Tomasz Wlaź jest starszym specjalistą ds. cyberbezpieczeństwa w PwC Polska. Tomasz posiada kilkuletnie doświadczenie w pracy w obszarze cyberbezpieczeństwa w sektorze publicznym. Kierował m. in. pracami Wydziału Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa w Departamencie Cyberbezpieczeństwa. W ramach swoich obowiązków, odpowiadał m.in. za wykonywanie zadań organu nadzorczego (regulacyjnego) dla operatorów usług kluczowych w sektorze infrastruktura cyfrowa (jeden z sektorów kluczowych w rozumieniu Dyrektywy NIS), przygotowywanie rekomendacji w obszarze cyberbezpieczeństwa, koordynowanie polityki międzynarodowej z zakresie cyberbezpieczeństwa oraz przygotowywanie wieloletnich strategicznych programów z obszaru cyberbezpieczeństwa. W trakcie pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Tomasz uczestniczył w procesach na poziomie krajowym oraz UE, które prowadziły do dokonania atrybucji (prawnej oraz politycznej) cyber-incydentów/ataków wobec grup hakerskich sponsorowanych przez państwa, jak i tych pozapaństwowych.

O PwC

W PwC naszym celem jest budowanie społecznego zaufania i odpowiadanie na kluczowe wyzwania współczesnego świata. Jesteśmy siecią firm działającą w 151 państwach. Zatrudniamy ponad 360 tysięcy osób, które dostarczają naszym klientom najwyższej jakości usługi w zakresie doradztwa biznesowego, technologicznego, podatkowo-prawnego oraz audytu. Dzięki najnowszym technologiom wdrażamy innowacyjne i skuteczne rozwiązania dla naszych klientów. Nawiązaliśmy szereg partnerstw technologicznych z międzynarodowymi liderami IT – Microsoft, Google, AWS, Oracle, SAP, Salesforce, MuleSoft, Workday – co pozwala na ciągłe podnoszenie kwalifikacji naszych pracowników. W Polsce PwC posiada biura w 7 miastach oraz Financial Crime Unit w Gdańsku, Warszawie i Lublinie, dwa Centra Usług Wspólnych w Katowicach i Opolu oraz oddział PwC IT Services w Lublinie. Polskie spółki PwC zatrudniają niemal 7000 osób, w tym niemal 2000 w zespołach technologicznych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Avatar photo

Renata Poreda

Filolog, PRowiec, pasjonatka wszelkich form komunikacji, m.in. za którą odpowiada w ASTOR. Absolwentka podyplomowych studiów w zakresie Public Relations (UJ) oraz Marketingu w sieci (WSE im. ks. J. Tischnera). Ukończyła również prestiżowy program brytyjskiego instytutu „The Chartered Institute of Marketing, prowadzony w Polsce przez Questus –akredytowane centrum egzaminacyjne. Posiada niemal 20 letnie doświadczenie w marketingu, public relations, komunikacji, CSR i relacjach z mediami. Zawodowo interesuje się marką osobistą. Fascynują ją rozmowy z ludźmi, głównie w formie wywiadów. Prowadzi gale i konferencje. Jest też autorką konceptów kreatywnych kampanii komunikacyjnych. Zwolenniczka nurtu komunikacji empatycznej i nastawionej na autentyczne historie. W ASTOR odpowiada za wizerunek marki, kontakty z mediami, działania Public Relations. Komunikacyjnie wspiera także działania z zakresu Employer Brandingu oraz CSR. Redaktor naczelna pisma Biznes i Produkcja. Prowadzi także Biznes i Produkcja Podcast. Członkini Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Public Relations. Prywatnie interesuje się psychologią, motoryzacją, biografiami i kuchennymi eksperymentami. Uwielbia góry i rower. Biega.

Temat jest dla Ciebie interesujący? Napisz wiadomość do autora i zdobądź ciekawy kontakt.
rp@astor.com.pl
Renata Poreda
+48691700019

TAGI:

Cyberbezpieczeństwo

Czytaj więcej

Finansowanie inwestycji

Capex – czym jest i jak go policzyć?

Piotr Wilk 2025-05-19

Wprowadzanie nowych technologii to kluczowe inwestycje w zakładach produkcyjnych. Wydatki…

Czytaj więcej

Dyrektywa CER: czego dotyczy i czy ma cokolwiek…

Szymon Grabski, Tomasz Wlaź 2025-05-12

Nowe ramy prawne pozwalają lepiej dbać o bezpieczeństwo organizacji: fizyczne i cyfrowe.

Czytaj więcej
Trendy

Trendy w branży produkcyjnej – podwójna perspektywa

Jarosław Gracel, Piotr Wilk 2025-05-05

Jak nowe rozwiązania technologiczne będą stymulować rozwój biznesu firm produkcyjnych w najbliższym czasie, a…

Czytaj więcej
  • Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn

Magazyn Biznes i Produkcja. Trendy Przemysłu 4.0, informacje o automatyzacji, cyfryzacji, robotyzacji i intralogistyce. Nowe technologie i strategie, które zapewnią Twojej firmie konkurencyjną przewagę.

Dołącz do społeczności BiP i rozwijaj swoje kompetencje!

    Zapisz się do newslettera Biznes i Produkcja


    © 2025 ASTOR. Wszelkie prawa zastrzeżone.

    Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.