Centrum prasowe

ASTOR i "Pakt dla klimatu" podczas Kongresu OEES '23

2023-11-23 | Renata Poreda

Energia społeczna i jej generatory były motywem przewodnim 8. edycji Międzynarodowego Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit, który odbył się 21-22 listopada 2023 w krakowskim Centrum Kongresowym ICE. W tę ideę doskonale wpisuje się inicjatywa Miasta Kraków "Pakt dla klimatu", szczegółowo omówiona i dyskutowana w jednym z paneli drugiego dnia OEES. Swój głos "zabrał" także ASTOR.

Pakt dla klimatu łączy krakowskich przedsiębiorców, organizacje pozarządowe i świat nauki. Jego celem są wspólne działania na rzecz neutralności klimatycznej Krakowa. Kongres OEES był doskonałym miejscem, by rozpoczętą w roku 2022 miejską inicjatywę Pakt dla klimatu, przybliżyć szerszej publiczności.

Przedsiębiorstwa i instytucje, które decydują się podpisać taki pakt, wyrażają wolę długofalowej współpracy w obszarze działań na rzecz klimatu. To również zobowiązanie do wymiany doświadczeń, promocji rozwiązań proklimatycznych oraz redukcji emisji wynikających z prowadzonej działalności. Małgorzata Malina, koordynatorka ds. komunikacji społecznej w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Klimatu UMK podczas sesji specjalnej „Pakt dla klimatu. Przedsiębiorcy i Miasto Kraków na rzecz odpowiedzialności społecznej” zaprezentowała główne założenia paktu, które ująć można w trzech punktach:

1. Każdy z partnerów, który decyduje się podpisać pakt zgadza się z celem neutralności emisyjnej;

2. Przyjęcie zobowiązania do corocznego przekazywania raportów dotyczących postępu w realizacji strategii klimatycznej do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Klimatu Urzędu Miasta Krakowa;

3. Partnerzy, którzy przystępują do tej inicjatywy, zobowiązują się do działania zgodnie z ustaloną strategią klimatyczną.

Podczas godzinnego panelu dyskusyjnego partnerzy Paktu opowiedzieli, jak deklaracja przystąpienia do tej inicjatywy przekłada się na ich codzienną działalność. Renata Poreda, manager ds. public relations w firmie ASTOR podzieliła się podejściem firmy do kwestii środowiskowych. Podkreśliła, że ASTOR aktywnie angażuje się w działania proklimatyczne, nie tylko implementując innowacyjne rozwiązania w codziennej działalności, takie jak fotowoltaika, zielony dach czy odzysk ciepła z serwerowni, które zimą ogrzewa część głównej siedziby ASTOR w Krakowie. To także wspólne inicjatywy z innymi instytucjami. Jej wypowiedź podniosła także kwestię potrzeby edukacji i budowania szerokiej współpracy na rzecz klimatu między różnymi sektorami. Ale nie tylko.

Cenna jest oddolna inicjatywa, jaka ma miejsce w naszych firmach. Każdy mały krok wpisuje się w większe działania na rzecz klimatu i podjąć go może właściwie każdy z nas w myśl hasła: rób to, co możesz tam, gdzie jesteś, za pomocą środków, jakimi dysponujesz. Dlatego cieszy nas liczny udział ASTORian w inicjatywie "Rowerem do ASTOR", podróże służbowe pociągiem czy mobilność współdzielona. To działania, dzięki którym zmniejszamy ślad węglowy. Zaangażowanie to klucz do zrównoważonego rozwoju miasta i regionu i dlatego aktywnie działamy dla lepszego klimatu - mówiła Renata Poreda.

Takie podejście wpisuje się w przesłanie tegorocznego kongresu OEES. Podkreślają to organizatorzy wydarzenia:

Uważamy, że energia społeczna powstaje między ludźmi. To ich relacje i współdziałanie ją tworzą, pomnażają, odnawiają i podtrzymują. Dla umocowania i utrzymania różnych form aktywności obywatelskiej i samorządności kluczowe jest dostrzeżenie, że energia ta musi płynąć oddolnie – od ludzi w wyniku ich aktywności. A nie odgórnie – jak się wielu wydaje. Jeśli dzieje się inaczej, energia społeczna zamiast być wzmacniana, jest anihilowana - czytamy na dedykowanej kongresowi stronie.

Podobne nastawienie do działań na rzecz klimat łączy innych uczestników panelu dyskusyjnego. Swoimi doświadczeniami, wyzwaniami i sukcesami w tym zakresie podzielili się także przedstawiciele Shell Business Operation Kraków, Krakowskiego Parku Technologicznego oraz Małopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan.Pobierz dokument jako:     WORD ZDJĘCIA

Czytaj więcej

Centrum prasowe 2024-01-29

ASTOR wspiera MŚP w transformacji technologicznej w ramach EDIH hub4industry

Mapa drogowa automatyzacji czy analiza zwrotu z inwestycji w technologię AI to tylko dwie z sześciu usług dla firm z sektora MŚP, jakie oferuje ASTOR w ramach EDIH.  

czytaj więcej

Centrum prasowe 2023-12-11

ASTOR i jego myśl inżynierska oraz menedżerska docenione w Japonii

28 listopada 2023 r. w Japonii, w Tokio odbyło się globalne spotkanie partnerów Kawasaki Robotics. ASTOR otrzymał nagrodę za jakość współpracy.  

czytaj więcej

Centrum prasowe 2023-11-27

Stefan Życzkowski uhonorowany Krakowskim Dukatem

24 listopada 2023 r. podczas święta 173. rocznicy powstania Izby Przemysłowo-Handlowej, prestiżowym Krakowskim Dukatem uhonorowany został Stefan Życzkowski, założyciel i wieloletni prezes ASTOR.  

czytaj więcej


Kontakt

12 428 63 00
PL EN