Centrum prasowe

Robot Astorino wspiera edukację w krośnieńskim "Elektryku"

2023-11-20 | Renata Poreda

Nowoczesna edukacja to taka, która idzie z duchem czasu. W tym nurcie działa także Zespół Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Krośnie, tzw. "Elektryk", który dzięki firmom Splast oraz ASTOR zyskał nowoczesne narzędzie do edukowania przyszłych techników robotyków - robota Astorino. Astorino doskonale wpisuje się w trend Edukacji 4.0 i coraz częściej traktowany jest jako niezastąpione narzędzie dydaktyczne dla nauczycieli.

Robot, ufundowany przez firmę Splast i dostarczony przez ASTOR, został oficjalnie przekazany w ręce dyrektora szkoły, Marka Kubita, podczas ceremonii z udziałem wielu znamienitych gości. Wśród nich znaleźli się Piotr Przytocki, Prezydent Krosna, wraz z zastępcą Bronisławem Baranem, Zbigniew Kubita przewodniczący Rady Miasta Krosna oraz dr Agnieszka Woźniak prorektor ds. rozwoju Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie.

Wydarzenie, które miało miejsce 29 września 2023 roku, przyciągnęło uwagę społeczności lokalnej i pokazało zaangażowanie szkoły w nowoczesne metody nauczania. Zamiast tradycyjnych lekcji teoretycznych, placówka zastosowała nowoczesne kształcenie modułowe oparte na praktyce, a robot Astorino doskonale wpisuje się w tę nowatorską koncepcję.

Wagę uroczystości podkreśla Marek Kubit, dyrektor ZSEiO w Krośnie:

Dzisiaj w Zespole Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Krośnie mieliśmy wspaniałe wydarzenie związane z przekazaniem robota Astorino. To jest najnowsza technologia, która jest przystosowana do nauczania w szkołach tematyki związanej z robotami. Daje też możliwość rozwijania ich pasji i pasji nauczycieli. Dzięki temu robotowi mieliśmy już przeprowadzone szkolenia dla nauczycieli z zakresu programowania robota i myślę, że dalsza działalność edukacyjna tych poszczególnych nauczycieli na przedmiotach zawodowych będzie ukierunkowana w te najnowsze techniki.

Prezes firmy Splast, Marek Sanocki zaznaczył, że rozwój nowoczesnego przemysłu wymaga zaawansowanych technologii, a robotyzacja stanowi kluczowy element współczesnej produkcji. Przekazanie robota Astorino do szkoły to nie tylko inwestycja w edukację, ale także wsparcie dla rozwoju kompetencji technicznych młodego pokolenia. Podczas uroczystości mówił, że:

Dzisiejszy przemysł wymaga dużego zaangażowania w procesy robotyzacji oraz automatyzacji procesów produkcyjnych. Wielu naszych pracowników posiada kwalifikacje, które nabyli w tutejszej szkole, stąd współfinansujemy to przedsięwzięcie. Dzisiejszy przemysł wymaga dużego zaangażowania w procesy robotyzacji oraz automatyzacji procesów produkcyjnych.
Wielu naszych pracowników posiada kwalifikacje, które nabyli tutaj w tutejszej szkole, dlatego to wsparcie z naszej strony odnośnie współfinansowania tego przedsięwzięcia. W naszym zakładzie pracuje kilkadziesiąt robotów kartezjańskich, robotów sześcioosiowych, pickerów i cobotów. Dlatego doświadczenie jakie zdobywają tutaj uczniowie w szkole mamy nadzieję, że będziemy wykorzystywać również i jako osoby, które będą obsługiwać później te nasze linie przemysłowe.


Robot edukacyjny Astorino jest doskonałym narzędziem do wspierania nowoczesnej metodyki kształcenia opartej na zajęciach praktycznych. Dzięki jego 6-osiowej konstrukcji, możliwościom programowania i obsługi urządzeń mechatronicznych, Astorino oferuje realistyczne doświadczenia, które są zgodne z wymaganiami przemysłowymi.

Uczniowie podczas wydarzenia mieli okazję spróbować własnych sił w tworzeniu prostych aplikacji na robocie Astorino i przekonali się dość szybko, że wymaga on nabycia podstaw wiedzy nie tylko z robotyki, automatyki, ale także programowania IT.

Dodatkowo, dostarczanie nauczycielom narzędzi dydaktycznych, instrukcji programowania i scenariuszy lekcji z pewnością ułatwia proces nauczania. To również otwiera możliwość rozwoju pedagogów w obszarze robotyki.

Takie innowacyjne podejście do edukacji może przyczynić się do lepszego przygotowania uczniów do dynamicznego i zmiennego środowiska pracy, gdzie umiejętności z zakresu technologii, programowania i automatyki są coraz bardziej cenione. Potwierdza to Łukasz Mąka, Z-ca dyrektora oddziału ASTOR Kraków:

Dzięki współpracy z firmą Splast zostało przekazane stanowisko edukacyjne z robotem Astorino do Zespołu Szkół Elektrycznych w Krośnie. Uczniowie będą chłonąć realną wiedzę z przemysłu i będą mieć szybszy start na rynku pracy.

Robot edukacyjny 6-osiowy Kawasaki Robotics Astorino oparty o druk 3D – to unikatowa polska konstrukcja autorstwa Marka Niewiadomskiego, absolwenta Wydziału Inżynierii i Robotyki AGH w Krakowie. Robot jest w ofercie firmy ASTOR od 2021 roku i w ofercie Kawasaki Robotics od 2022 roku. To rozwiązanie dla szkół średnich kształcących w zawodzie technik robotyk oraz takich kierunkach uczelni technicznych jak automatyka, robotyka, mechatronika. Pobierz dokument jako:     WORD ZDJĘCIA

Czytaj więcej

Centrum prasowe 2024-01-29

ASTOR wspiera MŚP w transformacji technologicznej w ramach EDIH hub4industry

Mapa drogowa automatyzacji czy analiza zwrotu z inwestycji w technologię AI to tylko dwie z sześciu usług dla firm z sektora MŚP, jakie oferuje ASTOR w ramach EDIH.  

czytaj więcej

Centrum prasowe 2023-12-11

ASTOR i jego myśl inżynierska oraz menedżerska docenione w Japonii

28 listopada 2023 r. w Japonii, w Tokio odbyło się globalne spotkanie partnerów Kawasaki Robotics. ASTOR otrzymał nagrodę za jakość współpracy.  

czytaj więcej

Centrum prasowe 2023-11-27

Stefan Życzkowski uhonorowany Krakowskim Dukatem

24 listopada 2023 r. podczas święta 173. rocznicy powstania Izby Przemysłowo-Handlowej, prestiżowym Krakowskim Dukatem uhonorowany został Stefan Życzkowski, założyciel i wieloletni prezes ASTOR.  

czytaj więcej


Kontakt

12 428 63 00
PL EN