Centrum prasowe

Jubileusz 35-lecia ASTOR w duchu wolności i odpowiedzialności

2023-04-28 | Renata Poreda

Wolność i odpowiedzialność wyzwala innowacyjność – mówił Stefan Życzkowski – współzałożyciel i wieloletni prezes ASTOR, podczas jubileuszowej gali, która miała miejsce 22 kwietnia 2023 w Operze Krakowskiej. Te dwie wartości, były również myślą przewodnią prezentacji Jarosława Gracela – obecnego prezesa firmy.

Gala Jubileuszu 35-lecia była niesamowitą okazją do spotkania się, przede wszystkim w gronie przyjaciół. 600 osób, które było z nami tego wieczoru: -pracownicy, współpracownicy, ich partnerzy, partnerki, partnerzy biznesowi z całego świata, kilkaset osób z Polski. Dało to możliwość do celebrowania i nacieszenia się tym, co wspólnie przez te trzy dekady osiągnęliśmy. Zobaczyliśmy także, jak dużą społeczność tworzymy, tak w wymiarze ludzkim, jak i biznesowym oraz technologicznym dzielił się swoimi wrażeniami Jarosław Gracel, prezes ASTOR.

Galowy wieczór otworzył pokaz filmu, który przeniósł zgromadzonych gości w świat przemysłu. A przede wszystkim pokazał siłę synergii pomiędzy człowiekiem a technologią. I to, że technologia nie istnieje bez człowieka, co więcej, jest tak inteligentna, jak mądry jest człowiek. W ASTOR technologia materializuje się w czterech liniach biznesowych: automatyzacji, oprogramowaniu przemysłowym, robotyzacji oraz intralogistyce. Firma dba również o nowoczesną edukację i propagowanie idei Przemysłu 4.0. 

ASTOR wczoraj. Dziś. Jutro

W swoim wystąpieniu Stefan Życzkowski, obecnie w roli szefa rady strategicznej ASTOR, pokazał rozwój firmy na przestrzeni 35 lat. Była to swego rodzaju podróż sentymentalna, która przeniosła uczestników gali w czasy maszyny do pisania, faksu i pierwszych w Polsce robotów oraz te bardziej współczesne z pracującymi w fabrykach robotami i systemami. 35 lat w ekspresowym skrócie, którego punktami odniesienia były również poprzednie jubileusze. Mocno wybrzmiały strategicznie fundamentalne dla ASTOR wartości: wolność i odpowiedzialność:

Bazujemy na wolności i odpowiedzialności rozumianej jako wolność do podejmowania decyzji i działań w połączeniu z odpowiedzialnością za to, jakie są rezultaty tego, co robimy – mówił Stefan Życzkowski – takie podejście jest doskonałym katalizatorem innowacyjności w myśl chcę, ale nie muszę. Przymus bowiem kończy wolność i ogranicza kreatywność, a to prosta droga do stagnacji.

Stefan Życzkowski, przewodniczący Rady Strategicznej ASTOR

Dla Jarosława Gracela, prezesa zarządu ASTOR, wolność i odpowiedzialność stanowią źródło motywacji, które dają poczucie wpływu. W swojej prezentacji podkreślał wagę odpowiedzialności za współpracowników i tworzenie miejsca pracy dla różnych pokoleń, za kluczowych dostawców -reprezentowanie i rozwijane ich firm w Polsce i regionie CEE, za rozwój partnerów, szczególnie małych i średnich firm integratorskich. Za działanie technologii, które ASTOR rekomenduje partnerom i fabrykom. ASTOR bierze także odpowiedzialność za rozwój inżynierów w ramach Akademii ASTOR oraz za inspirowanie i motywowanie do transformacji 4.0, dlatego jedną z ostatnich inicjatyw w tym zakresie jest zaangażowanie w konsorcjum EDIH hub4industry.

Cieszę się, że mogliśmy pokazać i nagrodzić także osoby, które pomagają nam w edukowaniu rynku w kontekście Przemysłu 4.0. Na bazie naszych doświadczeń, bardzo szybko policzyliśmy, że zanim będziemy mogli mówić o Czwartej Rewolucji Przemysłowej, najpierw musimy w Polsce osiągnąć poziom 3.0, którego fundamentem są roboty. Aby ta rewolucja się udała, potrzeba około 20 000 inżynierów robotyków, zarówno po stronie integratorów systemów, jak użytkowników tych robotów fabrykach, którzy będą potrafili te roboty uruchamiać, konfigurować w rozwiązaniach etc. Więc to nie jest mała liczba, Stąd chcemy mieć wkład w edukację inżynierów, zarówno tę technologiczną, jak i liderską – podkreśla Jarosław Gracel.

ASTOR = FIDELITAS. ASTOR = ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Zwieńczeniem prezentacji Prezesa ASTOR był projekt specjalny: przygotowana dla Stefana Życzkowskiego niespodzianka – herb ASTOR, wręczony  na zakończenie obu prezentacji. Tak o pomyśle realizacji herbu mówi Jarosław Gracel, jego inicjator:

Ta inspiracja ma kilka swoich źródeł. Po pierwsze, wiek - nasza organizacja ma już te 35 lat. Nie tak dawno, Wojciech Przybylski- były prezes Krakowskiego Parku Technologicznego, człowiek bardzo wszechstronny intelektualnie, uświadomił nam, że 35 lat na rynku technologii i to w Polsce, nie jest tak często spotykane. To oznacza, że jesteśmy dojrzałą organizacją i chyba jedną z najstarszych. Po drugie, jesteśmy organizacją, która wytwarza pewną wiedzę i wartość intelektualną ponad standard. Tak w dziedzinie zarządzania, jak i dziedzinie technologii. I po trzecie, Stefan Życzkowski jest wielkim kibicem piłkarskim. I tych kilka rzeczy, w takim naszym wąskim zespole, który współtworzył tę niespodziankę, zaowocowało pomysłem na stworzenie pewnej heraldyki dla ASTOR, ubranej w herb.

Zastanawialiśmy się też, co powinno być jego motywem przewodnim, z czym ASTOR się kojarzy. Tak, jak w przypadku dużych marek, które znamy. Na przykład marka Volvo kojarzy się od zawsze z bezpieczeństwem, ponieważ jako pierwsi wprowadzili pasy bezpieczeństwa, marka Toyota kojarzy się z niezawodnością. ASTOR to branie odpowiedzialności i to w różnych wymiarach. Odpowiedzialność rozumiana jako troska, rzetelność działania, określona jakość, partnerstwo. I jest  na to wszystko łacińskie słowo: FIDELITAS. Chcemy, żeby nasza marka była kojarzona z odpowiedzialnością. I jeżeli pracownik ASTOR, a także współpracownik jakieś firmy produkcyjnej albo firmy integratorskiej chce brać odpowiedzialność za to, co się dzieje wokół niego, w jego otoczeniu, to ASTOR  chce w braniu tej odpowiedzialności pomagać. Wtedy na pewno filozoficznie i wartościami będziemy do siebie pasować. Stąd pomysł, który utrwaliliśmy w formie herbu. Mam nadzieję, że będzie on z nami przez kolejne lata, a nawet dziesięciolecia. 

Jubileusze i nagrody 35-lecia ASTOR

Po części inspiracyjnej, przyszedł czas na wręczenie gratulacyjnych listów jubileuszowych dla ASTORian, dla których gala była okazją do świętowania ich szczególnego momentu pracy w ASTOR. Poznaliśmy Jubilatów: 5,10,15,20,25,30 latków. Następnie na scenę zaproszeni zostali przedstawiciele najlepszych Partnerów, Klientów, Dostawców oraz szkół średnich i uczelni wyższych, którzy uhonorowani zostali dyplomami i pamiątkowym statuetkami. Nagrody wręczali szefowie linii biznesowych i opiekunowie laureatów.

Linia biznesowa automatyzacja: Emerson – najlepszy Dostawca w ostatnich 5 latach; Zakłady Automatyki Kombud S.A., KOMSTER – Partnerzy biznesowi z największym obrotem w ostatnich 5 latach; ENKO najszybciej rozwijający się partner biznesowy w ostatnich 5 latach. I odpowiednio:

Linia biznesowa oprogramowanie przemysłowe: AVEVA; BASF Polska.

Linia biznesowa robotyzacja: Kawasaki Robotics; Com40; InfoTEC CNC.

Linie biznesowa intralogistyka: Mobile Industrial Robots A/S; WIŚNIOWSKI; Flextronics International Poland.

Dwie odrębne kategorie uhonorowane przez ASTOR to Edukacja – dziedzina, od której zaczyna się myśl inżynierska i transformacja do przemysłu przyszłości w oparciu o wiedzę, nagrody otrzymali: 

  • Politechnika Krakowska – prof. dr hab. inż. Jerzy Sładek – Profesor zwyczajny, Dziekan Wydziału Mechanicznego PK, mgr inż. Ryszard Trela;
  • Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach koło Wrześni – Tomasz Mackiewicz; 
  • Zespół Szkół Technicznych im.Tadeusza Kościuszki w Leżajsku mgr inż. Robert Maruszak;
  • Zespół Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących w Bielsko-Białej Janusz Berek.

Nagroda specjalna w tej kategorii powędrowała do Ryszarda Treli z Politechniki Krakowskiej - wyjątkowego dydaktyka, który wychował wiele pokoleń inżynierów i dba o to, by każda zaangażowana osoba odnalazła swoją ścieżkę zawodową.

Przemysł 4.0, który firma komunikuje polskiemu rynkowi już od niemal 10-ciu lat. Laureaci nagrody 35-lecia w tej kategorii w to:

  • Andrzej Soldaty,
  • firma Autoproces,
  • Krakowski Park Technologiczny.

 

#MisjaLEK

Istotnym punktem uroczystości była akcja charytatywna na rzecz Fundacji PACS2 Research Foundation, która zajmuje się rozwojem leczenia i poprawą jakości życia dzieci z ultra rzadką mutacją w genie PACS2 oraz finansuje i koordynuje badania naukowe prowadzone na całym świecie w tym zakresie. Ma już przygotowaną strategię rozwoju leczenia oraz pierwsze materiały do badań (komórki pochodzące od pacjentów - zarówno fibroblasty jak i iPSC). Większość partnerów jest już zakontraktowana - m.in. Charles River Laboratories i czołowy polski Instytut Biologii Doświadczalnej (Instytut Nenckiego). Obecnie przed Fundacją krytyczny moment zbierania funduszy zalążkowych na pierwsze badania - mogą one stanowić podłoże dla przyszłych grantów. Każdy z Gości mógł dołożyć swoją cegiełkę do kwoty przekazanej przez Drużynę Charytatywną ASTOR.

Galową część oficjalną zwieńczył koncert zespołu DeMono. Wieczór zakończył się bankietem i rozmowami w kuluarach.

 Pobierz dokument jako:     WORD ZDJĘCIA

Czytaj więcej

Centrum prasowe 2023-11-21

Robot Astorino wspiera edukację w krośnieńskim "Elektryku"

Zespół Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Krośnie, znany od lat jako "Elektryk, zyskał narzędzie do nowoczesnej edukacji zawodowej.  

czytaj więcej

Centrum prasowe 2023-10-09

Wszystkie technologie od ASTOR na Warsaw Industry Week 2023

ASTOR, czołowy dostawca inteligentnych technologii dla przemysłu, zaprasza na targi WIW 2023, które odbędą się w dniach 24-26 października w Nadarzynie.  

czytaj więcej

Centrum prasowe 2023-09-28

ASTOR i AGH w Krakowie z umową o współpracy. Biznes dla nauki – nauka dla biznesu

28 września br. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz firma ASTOR podpisały umowę o współpracy. To przykład budowania synergii między biznesem a środowiskiem naukowym.   

czytaj więcej

Program korzyści

Korzyści ze współpracy z ASTOR to nie tylko zakupione produkty. U nas każdy klient wybiera, jaką wartość dodaną otrzymuje po zakupie. Pamiętaj, że Zyskujesz z ASTOR zawsze, bez odwołania.

Wybierz korzyść dla siebie

Program partnerski

Do Programu zapraszamy firmy integratorskie oraz producentów maszyn.
Współpracuj z nami regularnie i umacniaj wspólną pozycję w branżach przemysłu oraz infrastruktury.

Co zyskam zostając
certyfikowanym partnerem ASTOR?
Sprawdź korzyści »
Zostań partnerem

Kontakt

ASTOR Centrala
ul. Smoleńsk 29
31-112 Kraków

12 428 63 00
12 428 63 00
info@astor.com.pl

Język PL EN
© Copyright 2023 ASTOR. Wszystkie prawa zastrzeżone