Centrum prasowe

Robot edukacyjny Astorino do nauki robotyki przemysłowej - polski produkt firmy ASTOR w światowej dystrybucji koncernu Kawasaki Robotics.

2022-11-28 | Joanna Kowalkowska

W dn. 23.11.2022 została podpisana oficjalna umowa o dystrybucji robotów edukacyjnych Astorino, produkcji polskiej firmy ASTOR przez japoński koncern Kawasaki Robotics. Zgodnie z nią, obie strony zobowiązują się do budowania marki Astorino oraz do wspólnej dystrybucji robotów. Umowę podpisał Kenji Bando-San, prezes Kawasaki Robotics EMEA oraz Andrzej Garbacki, wiceprezes i dyrektor ds. robotyzacji w ASTOR.

 

Światowa premiera Astorino odbyła się w tym roku na targach Automatica, gdzie robot był pokazywany na wspólnym stoisku Kawasaki Robotics EMEA i ASTOR. Umowa zaczyna oficjalnie obowiązywać od 23.11.2022, ale do tego czasu Astorino pojawiło się już w kilkunastu szkołach i uczelniach technicznych w Polsce, jak również w Niemczech, Japonii, Egipcie i Włoszech.

Podpisanie umowy między Kawasaki Robotics i ASTOR: Kenji Bando-San i Andrzej Garbacki

Przykładowo, 4 roboty Astorino zostały dostarczone do Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu, które jako pierwsze w kraju uruchomiło kształcenie w zawodzie technik robotyk i ustanawia standardy kształcenia dla tego kierunku.Robot Astorino – co to jest?

Robot edukacyjny Astorino, skonstruowany i rozwijany przez Marka Niewiadomskiego, jest produkowany w Polsce w krakowskim ASTOR Robotics Center. Ciekawostką jest fakt, że robot powstaje w 99% w technologii druku 3D.

Istotnym z punktu widzenia szkół realizujących kierunek technik robotyk jest fakt, że jest to robot 6-osiowy, o konstrukcji identycznej z robotem przemysłowym i programowany w języku robotów przemysłowych, z możliwością samodzielnego tworzenia aplikacji.

Złożony robot Astorino oraz pokazane części wydrukowane z druku 3D do samodzielnego montażu

Podpisanie kontraktu pomiędzy Kawasaki Robotics a ASTOR na dystrybucję robotów Astorino było dla mnie niezwykłe. Cieszy mnie niezmiernie fakt, że coś, co zaczęło się ponad 10 lat temu jako hobby, przerodziło się w produkt, który może rozwijać nowe młode talenty na całym świecie – mówi Marek Niewiadomski, wynalazca i konstruktor robota Astorino, absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej i pracownik ASTOR.

Innowacyjny robot do nauki programowania. Nowa jakość edukacji robotyki przemysłowej.

Robot Astorino wyposażony jest w kompletny, wbudowany system sterowania, dedykowany firmware i software, komunikację Modbus TCP i USB/Ethernet, funkcje bezpieczeństwa. Może być doposażany w system wizyjny, chwytak z aplikacją pick&place, tor jezdny, panel operatorski i wiele innych dzięki modułowi I/O 24V. Wraz z robotem Astorino, placówka edukacyjna otrzymuje komplet podręczników do programowania i obsługi robota oraz konspekty lekcji dla nauczycieli.


Zespół wspierający rozwój Astorino w firmie ASTOR wraz z Kenji Bando-Sanem i Philipem Wernerem z Kawasaki Robotics EMEAZawsze było tak, że technologie przyjeżdżały z Japonii do Polski, a teraz jest odwrotnie! To niecodzienne wydarzenie w branży nowoczesnych, wysokich technologii. Dzięki wieloletnim wysiłkom Marka Niewiadomskiego i zespołu Działu Osprzętu Robotyki, wsparciu firmy oraz inwestycjom w rozwój talentów i rozwój procesów R&D, stworzyliśmy pierwszego na świecie komercyjnego robota edukacyjnego o charakterze przemysłowym. Polska myśl inżynierska została doceniona w Japonii, co zaowocowało podpisaniem kontraktu na dostarczanie polskich robotów przez japoński koncern. Kawasaki Robotics oficjalnie włączyło markę Astorino do oferty, a tym samym do sprzedaży na całym świecie – podsumowuje Andrzej Garbacki, wiceprezes zarządu ASTOR, dyrektor ds. robotyzacji i Zajęcia dla studentów z programowania Astorino w ASTOR Robotics Center

Uczniowie i studenci dzięki robotom Astorino dostają możliwość praktycznej i bezpiecznej nauki robotyki w kierunku realnych zastosowań w przemyśle. Technik robotyk czy inżynier mechatronik ma szansę być lepiej niż kiedykolwiek przygotowany do pracy w zawodzie robotyka. Szkoła, uczelnia, inwestując w to rozwiązanie, podnosi jakość nauki robotyki i tym samym swój prestiż.

Podpisanie kontraktu Astorino otworzyło nam kolejne drzwi. Jesteśmy gotowi, by dostarczyć Astorino w każdy zakątek świata – mówi Katarzyna Florek, Lider ds. eksportu osprzętu robotyki w firmie ASTOR.

Istnieje możliwość zapoznania się z robotem Astorino i jego konstruktorem Markiem Niewiadomskim podczas wizyty w ASTOR Robotics Center w Krakowie (po uprzednim umówieniu wizyty).

Odwiedź stronę ARC i zarezerwuj wizytę: www.astor.com.pl/arc

Dowiedz się więcej o robocie Astorino: www.astorino.com.pl

Autor:
Joanna Kowalkowska
Menedżer produktu Astorino
Starszy specjalista ds. marketinguPobierz dokument jako:     WORD ZDJĘCIA

Czytaj więcej

Centrum prasowe 2024-05-17

Inteligentne technologie 4.0 w nowościach od ASTOR na targach ITM Industry Europe 2024

Przemysł ery cyfrowej wymaga nie tylko doskonalenia rozwiązań, narzędzi, produktów. Chodzi także o innowacyjne podejście do technologii z zakresu. automatyzacji, oprogramowania przemysłowego, robotyzacji i intralogistyki.  

czytaj więcej

Centrum prasowe 2024-04-19

Inteligentnie i płynnie. Linia biznesowa intralogistyka w ASTOR z marką własną EtE®flow

Linia biznesowa intralogistyka to strategiczna odpowiedź na potrzebę większej specjalizacji procesów zachodzących w zakładach produkcyjnych i fabrykach w zakresie automatyzacji i robotyzacji transportu magazynowego i wewnątrzzakładowego.  

czytaj więcej

Centrum prasowe 2024-04-16

Kosmiczne przyspieszenie w transformacji produkcji. NASA w ASTOR jako odpowiedź na potrzeby klientów

4.0 na dobre rozgościło się przemysłowym świecie. Żyjemy w czasach, w których Czwarta Rewolucja Przemysłowa wkracza także w obszar sprzedaży. Jak bardzo i co oznacza NASA odpowiada Tomasz Michałek, członek zarządu, szef sprzedaży i marketingu w ASTOR

czytaj więcej


Kontakt

12 428 63 00
PL EN