Centrum prasowe

Robot Astorino wspiera rozwój młodych inżynierów i metodykę edukacji robotyki przemysłowej

2022-11-07 | Joanna Kowalkowska

Nauczyciele i uczniowie klas o profilu technik robotyk i technik mechatronik oraz grupy studentów na kierunkach związanych z robotyką poznają nową jakość nauczania i uczenia się robotyki. Możliwość montażu i demontażu robota, dodruku części na drukarce 3D oraz zaprogramowania (samodzielnie) złożonego robota to argumenty, które przekonały już 13 szkół i uczelni technicznych oraz placówek kształcenia zawodowego w Polsce.

 

Robot 6-osiowy Astorino oparty o druk 3D – to unikatowa polska konstrukcja autorstwa Marka Niewiadomskiego, absolwenta Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie, aktualnie pracownika ASTOR.

Astorino pozwala na naukę robotyki na uczelniach na niemożliwym do tej pory poziomie. Zmieniamy relację dostępności z 15 studentów per 1 robot, na 2-3 studentów per 1 robot. Nauka teoretyczna transformuje w naukę praktyczną. Dodatkowo, roboty Astorino są programowane tak, jak roboty przemysłowe, co daje absolwentom zdecydowanie szybszy start na rynku pracy – mówi Marek Niewiadomski. 


Marek Niewiadomski z robotem Astorino, w tle robot Kawasaki RoboticsW niektórych grupach to pierwszy robot kiedykolwiek na zajęciach, w innych - pierwszy raz w jednej grupie są 3-4 roboty na 20 uczniów.

Możliwość nauki na innowacyjnym rozwiązaniu, którego można dotknąć i zajrzeć do środka, a potem zmontować i zaprogramować to coś, co budzi wielką ciekawość przyszłych inżynierów i inspiruje do rozwoju zgodnie z pasją.


Złożony robot Astorino oraz pokazane części wydrukowane z druku 3D do samodzielnego montażu


Robot Astorino wzbudza ogromne zainteresowanie uczniów. Obecnie jest wykorzystywany w zakresie programowania. W niedalekiej przyszłości planuję również wykorzystać go w lekcjach demontażu i montażu urządzeń mechatronicznych – opowiada dr inż. Rafał Karaś, nauczyciel z Zespołu Szkół nr 1 im. Św. Rafała Kalinowskiego w Krakowie.


Sześcioosiowe roboty Astorino są skonstruowane i programowane tak, jak roboty przemysłowe. Jeśli uczeń lub student nauczy się programować roboty Astorino, będzie w przyszłości umiał programować realne aplikacje przemysłowe dla robotów Kawasaki Robotics. Dzięki temu, jego start na rynku pracy będzie szybszy i bardziej efektywny. Potwierdza to zainteresowanie szkół i uczelni oraz wielu instytucji naukowych tym rozwiązaniem.


Pokaz Astorino na Jubileuszu Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. Na zdjęciu Przemysław Trzop i Przemysław Szkutnik, ASTOR Kraków.
źródło: facebook.com/PolskaAkademiaUmiejetnosci/Zespół Szkół nr 1 w Krakowie to jedna z tych 13 placówek, które zdecydowały się na wdrożenie innowacyjnej metody nauczania robotyki, mechatroniki i mechaniki robotów.


Aktualnie trwają zajęcia (lub przygotowania do zajęć) z wykorzystaniem robota Astorino w następujących placówkach:

- Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu
- Politechnika Śląska (3 roboty!)
- Uniwersytet Morski w Gdyni
- Uniwersytet Rolniczy
- Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wlkp
- Zespół Szkół nr 1 im. Św. Rafała Kalinowskiego w Krakowie
- Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu (4 roboty!)
- Centrum Kształcenia Zawodowego w Toruniu
- Zespół Szkół Mechanicznych nr 2 w Bydgoszczy
- Zespół Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących w Bielsku-Białej
- Zespół Szkół Korpusu Kadetów w Suchedniowie
- Zespół Szkół nr 3 w JaśleInna z placówek, Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu zakupiła aż 4 roboty Astorino, w tym 3 do samodzielnego montażu przez uczniów oraz jednego złożonego. Zajęcia w klasach ‘technik robotyk’ z tymi robotami trwają tu od października.


To świetna oferta dla szkół kształcących w zawodzie technik robotyk. Rozwiązanie ekonomiczne kosztowo, bezpieczne, przyjazne i łatwe w obsłudze, uczy rozwiązań wykorzystywanych w przemyśle. Dzięki zastosowaniu tego samego języka programowania, jest kompatybilny z Kawasaki Robotics. W lipcu tego roku mieliśmy przyjemność gościć w ASTOR Robotics Center i ocenić przydatność edukacyjną tych robotów. We wrześniu 4 roboty Astorino zostały zakupione przez CKPiDN w Mielcu, które jako pierwsze w kraju zainicjowało kształcenie w zawodzie technik robotyk – opowiada Zdzisław Nowakowski, Dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu, honorowy profesor oświaty.Zajęcia dla studentów z programowania Astorino w ASTOR Robotics CenterObecnie ponad 400 laboratoriów w blisko 200 szkołach i uczelniach technicznych posiada rozwiązania ASTOR z zakresu automatyki i robotyki.


Chcemy, by polskie placówki edukacyjne miały dostęp do najnowszych technologii. Stworzyliśmy kompleksową ofertę, której elementy sprzętowe, warsztatowe, marketingowe i rozwojowe można ze sobą dowolnie łączyć. Wspieramy tym samym nauczycieli, uczniów, studentów i placówki edukacyjne w dynamicznym rozwoju – mówi Małgorzata Hadwiczak, Lider ds. Edukacji 4.0 w ASTOR.W pakiecie Astorino oprócz samego robota każda placówka otrzymuje dedykowane materiały dla uczniów/studentów: oprogramowanie ASTORINO RobotController wraz z podręcznikiem programowania w języku AS Language, instrukcje montażu, konspekty lekcji dla nauczycieli, pliki STL dostarczane wraz z robotem w celu samodzielnej naprawy/druku uszkodzonych części. Robota można także wyposażyć robota w dodatkowe opcje, takie jak: płyta montażowa, chwytak, tor jezdny, podajnik kostek, system wizyjny, moduł I/O 24V.


Istnieje możliwość zapoznania się z robotem Astorino i jego konstruktorem Markiem Niewiadomskim podczas wizyty w ASTOR Robotics Center w Krakowie (po uprzednim umówieniu wizyty).


Autor:
Joanna Kowalkowska
Menedżer produktu Astorino
Starszy specjalista ds. marketingu

Odwiedź stronę ARC i zarezerwuj wizytę!

Dowiedz się więcej o robocie ASTORINO:Pobierz dokument jako:     WORD ZDJĘCIA

Czytaj więcej

Centrum prasowe 2024-06-10

Program Partnerski ASTOR 2024 z lotu ptaka

W dniach 23-25 maja br. w Gródku n. Dunajcem w Heron Live Hotel odbyło się doroczne spotkanie biznesowe certyfikowanych Partnerów ASTOR. Tytuły Diamentowych i Złotych Partnerów ASTOR w zakresie integracji technologii oraz budowy rozwiązań i maszyn otrzymały 22 firmy partnerskie.  

czytaj więcej

Centrum prasowe 2024-06-03

VELOWELD. Nowa marka dla zrobotyzowanego spawania od ASTOR

ASTOR z dumą przedstawia nową markę VELOWELD dedykowaną zrobotyzowanemu spawaniu.  

czytaj więcej

Centrum prasowe 2024-05-17

Inteligentne technologie 4.0 w nowościach od ASTOR na targach ITM Industry Europe 2024

Przemysł ery cyfrowej wymaga nie tylko doskonalenia rozwiązań, narzędzi, produktów. Chodzi także o innowacyjne podejście do technologii z zakresu. automatyzacji, oprogramowania przemysłowego, robotyzacji i intralogistyki.  

czytaj więcej


Kontakt

12 428 63 00
PL EN