Centrum prasowe

Anipol - nowoczesna robotyzacja w branży meblarskiej

2017-10-25 | Joanna Kowalkowska

„Dzięki robotyzacji spawania jesteśmy w stanie dostarczyć zamawiane 30.000 sztuk detali w czasie o 60% krótszym niż przed zastosowaniem robota”

Anna Sordyl, Prezes Anipolu

Cele:

  • podnoszenie konkurencyjności
  • wzrost wydajności
  • zapewnienie powtarzalnej wysokiej jakości na partii 30.000 detali co miesiąc przez 5 lat

Korzyści:

  • skrócenie czasu realizacji zamówienia o 60%
  • terminowość dostaw
  • zapewnienie wysokiej jakości detali w projektach pod kontrakty, przy zapewnieniu bezpieczeństwa pracy operatorów stanowiska

O FIRMIE

Anipol to firma rodzinna, która działa na polskim rynku już kilkanaście lat, w tym przez 5 ostatnich lat - w branży meblarskiej. Stałe podnoszenie konkurencyjności jest wpisane w codzienną działalność przedsiębiorstw z tej branży. Sprawna organizacja pracy, odpowiednie gospodarowanie zasobami ludzkimi i inwestycje w nowoczesne technologie pozwalają zdobywać nowe kontrakty i utrzymać pozycję lidera dostaw dla znanych sklepów meblarskich. Anipol dostarcza między innymi spawane metalowe nogi do biurek dla różnych, także światowych producentów mebli. Jeden z kontraktów zakłada dostarczanie 30.000 wysokiej jakości detali co miesiąc przez 5 lat. Jakie rozwiązania technologiczne wspierają terminową realizację tego typu kontraktów?

Cela spawalnicza ASTOR Green Welding z robotem Kawasaki RA006L

Potrzeby

Firmy produkujące detale z metalu, które wykonują usługi spawania i szlifowania, mierzą się z niedoborem wyszkolonych spawaczy lub z wysoką rotacją personelu, szukającego pracy poza granicami kraju. Był to jeden z głównych powodów skłaniających Anipol do rozpoznania istniejących na rynku zautomatyzowanych i zrobotyzowanych rozwiązań spawalniczych. Organizacja produkcji tych półproduktów w oparciu o pracę 6-9 spawaczy i automat spawalniczy przestała wystarczać, by sprostać wyzwaniu konkurencyjności.

Robotyzacja spawania nóg do biurek zapewniłaby realizację zamówień pod kontrakty, a równocześnie pozwoliłaby na uwolnienie etatów - przeniesienie spawaczy do zadań pozakontraktowych.

Uzyskanie stałej, powtarzalnej jakości i dużej wydajności przy zamówieniach rzędu 30.000 sztuk i spawaniu ręcznym jest wręcz nieosiągalne, gdyż każdy pracownik ma indywidualne cechy. Spawanie nawet kilkudziesięciu sztuk detali na miesiąc jest bardzo dużym obciążeniem dla zdrowia człowieka, więc zastosowanie robota to również argument za wzrostem bezpieczeństwa w zakładzie pracy. Wzrost wydajności miał iść w parze z poprawą jakości detali, która odgrywa bardzo dużą rolę dla światowych sieci meblarskich. Powtarzalność jakości zrobotyzowanego spawania pozwoliłaby na sprostanie tym wymaganiom bez obawy o odrzucenie podczas odbioru detali przez przedstawicieli sieci meblarskiej.

W projekcie główną uwagę poświęcono jednemu detalowi – nogom do biurek – posiadającym dwie spoiny obwodowe o długości łącznie 160 mm. Dlaczego ten detal? Najlepszą odpowiedzią będą właśnie liczby – zapotrzebowanie roczne na ten detal wynosi ponad 100 tysięcy sztuk, a przy procesie ręcznego spawania konieczne było wykorzystanie 6 pracowników na zmianę.

REALIZACJA

Firma Anipol, podejmując decyzję o inwestycji w robotyzację brała pod uwagę różne rozwiązania, od maszyn spawalniczych po w pełni zautomatyzowane cele spawalnicze. Wizje stanowiska były różne, jednak modułowość rozwiązań ASTOR Green Welding pozwoliła idealnie dopasować rozwiązanie do wymagań użytkownika.

„Skorzystaliśmy z rozwiązania z najwyższej półki technologicznej. Robot Kawasaki współpracujący z pozycjonerem ASTOR i jednym operatorem na zmianę obsługującym podawanie detali, spełnia te wymagania w takim zakresie, jak planowaliśmy, a nawet bardziej. Spawacze spawali 1 detal na minutę. Robot spawa 3 sztuki w 1 min. 15 sekund”

opowiada Kamil Sordyl, Dyrektor Zakładu Produkcyjnego Anipol.

Najważniejszym elementem stanowiska, który pozwolił na uzyskanie wysokiej wydajności procesu, był multipozycjoner H. Pozycjonery tego typu posiadają dwa stanowiska obrotowe z osiami poziomymi, oddzielone przesłoną. W danej chwili pracuje jednocześnie robot jak i operator, który pobiera pospawane detale i zakłada podzespoły do kolejnego cyklu. „Pozycjonery ASTOR Green Welding umożliwiają pełną integrację z robotami Kawasaki, zwiększając funkcjonalność stanowiska. Modułowość pozycjonerów ASTOR Green Welding umożliwia łatwą zmianę konfiguracji. Pozycjoner H może zostać przekonfigurowany na pozycjoner dwuosiowy lub na dwa pozycjonery jednoosiowe” – mówi Paweł Handzlik, Menedżer ds. robotyzacji w firmie ASTOR.

Do zestawu z pozycjonerem dobrany został robot spawalniczy Kawasaki RA006L, gwarantujący dużą szybkość przejazdów oraz wysoką powtarzalność. Zestaw spawalniczy nie może obejść się bez źródła spawalniczego. W tym projekcie wybrano źródło marki Fronius, współpracujące z robotami spawalniczymi Kawasaki.

„Cela spawalnicza ASTOR Green Welding składa się z robota Kawasaki, źródła spawalniczego, multipozycjonera ASTOR oraz wygrodzenia. Cela realizuje zakładaną, wysoką wydajność i spełnia wszystkie wymagania bezpieczeństwa pracy”

podsumowuje Mateusz Czerwonka, Specjalista ds. systemów zrobotyzowanych, ASTOR.

Obsługa stanowiska zrobotyzowanego jest realizowana dzięki aplikacji dla operatorów, na panelu Astraada One. Pozwala na dostosowanie wszystkich parametrów urządzeń na stanowisku - od robota po pozycjoner, źródło spawalnicze oraz stację czyszczącą i system bezpieczeństwa.

Integralną częścią wdrożonego rozwiązania jest system sterowania Astraada One wraz ze zdalnym dostępem. Dzięki niemu, kierownictwo Anipolu ma możliwość weryfikacji ilości wykonanych detali na zmianę, ilość położonych spoin, a tym samym weryfikuje i optymalizuje ilość zużywanych mediów. Komunikacja wszystkich urządzeń opiera się na protokole Ethernet IP.

Całe stanowisko zostało wygrodzone przez pełne panele w zasięgu robota i panele kratowe w miejscu pracy operatora. Dodatkowo przestrzeń pracy operatora zabezpieczono kurtynami świetlnymi.

Za wdrożenie rozwiązania odpowiedzialny był partner ASTOR - firma integratorska ACaRS z Krakowa.

„Nasza firma specjalizuje się w budowie zrobotyzowanych stanowisk spawalniczych. Dzięki wykwalifikowanemu zespołowi i wykorzystaniu sprawdzonych rozwiązań, wdrożenie stanowiska w firmie Anipol zajęło nam zaledwie 3 tygodnie” – podsumowuje Dawid Żuchowski, Specjalista ds. robotów przemysłowych i systemów sterowania w firmie ACARS.

Aplikacja do obsługi stanowiska ASTOR Green Welding zrealizowana na panel Astraada One

KORZYŚCI

„Robotyzacja spawania tych detali sprawiła, jesteśmy w stanie dostarczyć zamawiane 30.000 sztuk w czasie o 60% krótszym niż przed zastosowaniem robota. Dzięki nowej organizacji produkcji i sprawnemu planowaniu zasobów ludzkich, możemy dostarczać inne detale szybciej niż konkurencyjne firmy. Spełniamy coraz wyższe wymagania zarówno zleceniodawców, jak i klientów”

mówi Anna Sordyl, Prezes Anipolu.

Dobrze przygotowane wdrożenie stanowiska ASTOR Green Welding pozwoliło na szybką adaptację rozwiązania pod plany produkcyjne. Przeszkolenie operatorów stanowiska zarówno przez ASTOR, jak i ACARS, pokazało łatwość obsługi zrobotyzowanych cel spawalniczych ASTOR Green Welding.

Zrobotyzowane spawanie

Nowoczesna robotyzacja pozwala na znaczne zwiększenie wydajności produkcji i nie eliminuje pracy ludzkiej. Spawacze pracujący niegdyś na tym stanowisku pracują w firmie nadal – spawają inne detale.

Firma Anipol w najbliższej przyszłości planuje podnosić kompetencje pracowników w obszarze obsługi robotów i tym samym modernizować kolejne etapy produkcji.

Kontakt

Mateusz Czerwonka
Specjalista ds. automatyki i robotyki
tel: 12 428 63 66
e-mail: mateusz.czerwonka@astor.com.pl

 


Autorka:

Joanna Kowalkowska, ASTOR


Pobierz dokument jako:     WORD ZDJĘCIA

Czytaj więcej

Centrum prasowe 2024-01-29

ASTOR wspiera MŚP w transformacji technologicznej w ramach EDIH hub4industry

Mapa drogowa automatyzacji czy analiza zwrotu z inwestycji w technologię AI to tylko dwie z sześciu usług dla firm z sektora MŚP, jakie oferuje ASTOR w ramach EDIH.  

czytaj więcej

Centrum prasowe 2023-12-11

ASTOR i jego myśl inżynierska oraz menedżerska docenione w Japonii

28 listopada 2023 r. w Japonii, w Tokio odbyło się globalne spotkanie partnerów Kawasaki Robotics. ASTOR otrzymał nagrodę za jakość współpracy.  

czytaj więcej

Centrum prasowe 2023-11-27

Stefan Życzkowski uhonorowany Krakowskim Dukatem

24 listopada 2023 r. podczas święta 173. rocznicy powstania Izby Przemysłowo-Handlowej, prestiżowym Krakowskim Dukatem uhonorowany został Stefan Życzkowski, założyciel i wieloletni prezes ASTOR.  

czytaj więcej


Kontakt

12 428 63 00
PL EN