Centrum prasowe

Polska myśl inżynierska wspiera polską myśl matematyczną

2016-11-29 | Renata Poreda

14 października 2016 roku, na krakowskich Plantach, w bliskim sąsiedztwie wzgórza wawelskiego, odsłonięta została ławka z figurami dwóch wybitnych polskich matematyków Stefana Banacha i Ottona Nikodyma. Upamiętnia ona 100. rocznicę dyskusji matematycznej, jaką odbyli naukowcy. Krakowska spółka technologiczna ASTOR objęła swoim mecenatem to wydarzenie, zostając fundatorem pomnika.

To niezwykłe wydarzenie, które nie tylko upamiętnia setną rocznicę najsłynniejszej matematycznej dyskusji. To o wiele więcej. Na początku XX wieku udało się zbudować szacunek do polskiej szkoły matematyki na świecie, teraz staramy się budować szacunek do polskiej myśli inżynierskiej. Wierzę, że 100 lat po erze polskich matematyków nadchodzi era polskich inżynierów, stąd ufundowanie ławki to zaszczyt. Bycie mecenasem jest możliwe wtedy, gdy firma osiągnie sukces. Tym sukcesem dzielimy się i pokazujemy, że biznes i nauka przeplatają się ze sobą i wspierają. – uzasadnia Stefan Życzkowski, współzałożyciel i prezes ASTOR.

Ławka Banacha i Steinhausa w Krakowie

 

Wzory ze wspólnej pracy Banacha i Steinhausa, zawierającej rozwiązanie problemu,
o którym Steinhaus powiedział Banachowi w czasie spotkania na Plantach

Dla mnie ta ławeczka symbolizuje po pierwsze obecność nauki w naszym życiu. Matematyka, która jest językiem wszystkich nauk, uczy nas jak należy myśleć, jak należy rozumować. Może skłoni do tego, aby przysiąść się do uczonych, na chwilę oderwać się od smartfonów i porozmawiać o sprawach naukowych. Po drugie, to co warto podkreślić, pojawiają się u nas mecenasi, którzy rozumieją, że warto jest doceniać naukę czy sztukę. Mogą pięknie współdziałać. - mówił prof. Stanisław Kistryn, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, podczas uroczystości.

 

 

Nad całością działań czuwał Komitet, powołany przez Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak zaznaczył dr Krzysztof Ciesielski z Instytutu Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodniczący komitetu, ławeczkę ustawiono w okolicy miejsca, gdzie prawdopodobnie miało miejsce spotkanie matematyków. Figury Banacha i Nikodyma wykonał wybitny krakowski rzeźbiarz, prof. Stefan Dousa. "Teraz każdy będzie mógł dosiąść się do słynnych matematyków. Może odwiedzenie ławki przed maturą z matematyki przyniesie szczęście?" - zastanawiał się naukowiec z UJ.Pobierz dokument jako:     WORD ZDJĘCIA

Czytaj więcej

Centrum prasowe 2024-06-10

Program Partnerski ASTOR 2024 z lotu ptaka

W dniach 23-25 maja br. w Gródku n. Dunajcem w Heron Live Hotel odbyło się doroczne spotkanie biznesowe certyfikowanych Partnerów ASTOR. Tytuły Diamentowych i Złotych Partnerów ASTOR w zakresie integracji technologii oraz budowy rozwiązań i maszyn otrzymały 22 firmy partnerskie.  

czytaj więcej

Centrum prasowe 2024-06-03

VELOWELD. Nowa marka dla zrobotyzowanego spawania od ASTOR

ASTOR z dumą przedstawia nową markę VELOWELD dedykowaną zrobotyzowanemu spawaniu.  

czytaj więcej

Centrum prasowe 2024-05-17

Inteligentne technologie 4.0 w nowościach od ASTOR na targach ITM Industry Europe 2024

Przemysł ery cyfrowej wymaga nie tylko doskonalenia rozwiązań, narzędzi, produktów. Chodzi także o innowacyjne podejście do technologii z zakresu. automatyzacji, oprogramowania przemysłowego, robotyzacji i intralogistyki.  

czytaj więcej


Kontakt

12 428 63 00
PL EN