Centrum prasowe

Monitoring zużycia energii elektrycznej EnVidis

2015-12-18 | Joanna Kowalkowska

 

Envidis monitoring zuzycia energii elektrycznej ASTOR 1

W każdej branży koniecznym do produkcji medium jest energia elektryczna. Mimo, że często płacimy wysokie rachunki za użycie energii elektrycznej, rzadko posiadamy informacje o jej parametrach. A czasami koszt energii elektrycznej to nawet 30% kosztów produkcji detalu.

 

Energia elektryczna w przedsiębiorstwie

Każda maszyna, linia produkcyjna, pobiera część mocy i używa część energii elektrycznej, której sumę widzimy na fakturze z zakładu elektrycznego. Dopóki jednak nie znamy rozkładu tych wartości w czasie, nie możemy minimalizować kosztów.

 

Nowoczesne przedsiębiorstwo

Przedsiębiorstwa odpowiadają teraz na wyzwanie czasu i poznają sposoby rozsądnego korzystania z zasobów, mediów. Stają się dzięki temu w coraz większym stopniu proekologiczne i nowoczesne. Osiągają też niemałe zyski. Zyski wynikają z analizy parametrów energii elektrycznej oraz możliwości oszczędności przedsiębiorstwa. Jeśli miesięczny koszt energii elektrycznej wynosi 200 000 zł, można liczyć na wypracowanie oszczędności wynoszących nawet 15 000 zł.

Jednym z narzędzi pozwalających na wypracowanie takich oszczędności jest dostęp do Systemu EnVidis z dowolnego miejsca i urządzenia. Dzięki temu możliwa jest błyskawiczna reakcja na zaistniałe sytuacje alarmowe, które mogą wygenerować dodatkowe koszty związane z opłatami za energię elektryczną, lub nawet wynikające z awarii parku maszynowego.

koszt energii ASTOR

 

Monitorowanie energii elektrycznej

Aby poznać dokładny rozkład parametrów takich jak moc czynna, energia czynna, energia bierna, należy użyć odpowiedniego narzędzia. Narzędziem takim jest licznik lub analizator. Monitorowanie energii elektrycznej za pomocą analizatora pozwala na znalezienie linii produkcyjnej, na której energia elektryczna jest marnowana. Przykładem może być wyłączanie zasilania maszyny podczas jej nieużywania.

Monitorowanie energii elektrycznej pozwala też na też skuteczną ocenę trafności doboru taryfy. Nie zawsze opłaca się taryfa, w której płacimy zawsze tyle samo za zużytą energię o każdej godzinie. Być może moglibyśmy zaplanować produkcję tak, aby opłacalna była taryfa godziny szczytu i godziny poza szczytem albo zmienić godzinę włączenia laserów, obrabiarek CNC. Czasami wystarczy tylko drobna modyfikacja w planie produkcyjnym, aby zmniejszyć niepotrzebne wydatki na energię elektryczną.

 

taryfa oszczednosc

Monitorowanie energii elektrycznej pozwala także na znalezienie sposobu zmniejszenia kar. Przykładem tego jest zwiększenie limitu mocy zamawianej - w przypadku, gdy często przekraczamy taki limit. Możemy też zmniejszyć limit, gdy okaże się, że wykorzystujemy zaledwie 50 % aktualnego limitu.

 

Narzędzie dla Ciebie

ASTOR Sp. z. o. o. stworzył rozwiązanie umożliwiające szybką analizę danych odczytanych przez analizator energii elektrycznej. Narzędziem, które zostało stworzone specjalnie do tego celu, jest szablon aplikacji systemu monitoringu energii elektrycznej EnVidis. Pozwala ono na sprawdzanie danych bieżących, wykresów historycznych, a także umożliwia alarmowanie i obliczanie kosztów.

 

koszt energii ASTOR

 

 

Dowiedz się więcej

 • Oferta ASTOR: EnVidis - system monitoringu zużycia energii elektrycznej
 •  

   

  Mateusz Zajchowski

  Kontakt

  Mateusz Zajchowski

  Młodszy specjalista ds. monitoringu energii elektrycznej
  ASTOR

  tel: 12 428 63 56
  e-mail: mateusz.zajchowski@astor.com.pl
   

   

   

   

     Pobierz dokument jako:     WORD ZDJĘCIA

  Czytaj więcej

  Centrum prasowe 2024-01-29

  ASTOR wspiera MŚP w transformacji technologicznej w ramach EDIH hub4industry

  Mapa drogowa automatyzacji czy analiza zwrotu z inwestycji w technologię AI to tylko dwie z sześciu usług dla firm z sektora MŚP, jakie oferuje ASTOR w ramach EDIH.  

  czytaj więcej

  Centrum prasowe 2023-12-11

  ASTOR i jego myśl inżynierska oraz menedżerska docenione w Japonii

  28 listopada 2023 r. w Japonii, w Tokio odbyło się globalne spotkanie partnerów Kawasaki Robotics. ASTOR otrzymał nagrodę za jakość współpracy.  

  czytaj więcej

  Centrum prasowe 2023-11-27

  Stefan Życzkowski uhonorowany Krakowskim Dukatem

  24 listopada 2023 r. podczas święta 173. rocznicy powstania Izby Przemysłowo-Handlowej, prestiżowym Krakowskim Dukatem uhonorowany został Stefan Życzkowski, założyciel i wieloletni prezes ASTOR.  

  czytaj więcej


  Kontakt

  12 428 63 00
  PL EN