Doskonałość systemów MES wg AVEVA

Jaki powinien być idealny system MES? Elastyczny, kompleksowy i łatwy w zarządzaniu? A może innowacyjny, efektywny i wyspecjalizowany? AVEVA, zdaniem Gartnera lider rynku MES w 2021 roku, proponuje własne rozwiązanie. System, który poza klasycznymi zadaniami MESów pełni rolę fundamentu i wsparcia cyfrowej transformacji w fabryce. Z niniejszego artykułu dowiesz się, na czym polega jego zastosowanie w fabryce przyszłości.

Cyfrowa transformacja produkcji

To truizm, ale cyfrowa transformacja produkcji jest nieunikniona w każdej fabryce, która pragnie pozostać konkurencyjną. Co więcej, jak wspominaliśmy w artykule o roli wartości w całym procesie, pandemia koronawirusa i rosnąca konkurencja dodatkowo przyspieszyła zapotrzebowanie na zdigitializowane rozwiązania.

Systemy MES świetnie sprawdzają się w roli „katalizatora” transformacji. Nie tylko wspierają w przekształcaniu procesów produkcyjnych z analogowych w cyfrowe, ale także pozwalają na stałą optymalizację działań. MESy usprawniają śledzenie działań produkcyjnych, wskazują potencjalne problemy i ryzyka. Pomagają również w integracji danych oraz innych systemów, jak choćby SCADA czy ERP, a także – dzięki intuicyjnej i łatwej obsłudze – przyzwyczajają pracowników do korzystania ze zdigitalizowanych rozwiązań.

Jaka jest korzyść końcowa? Zwiększenie zdolności produkcyjnych firmy oraz znacząca redukcja marnotrawstwa. Czyli benefity, które leżą u podstaw każdej transformacji cyfrowej.

MES od AVEVA – 4 obszary zdigitalizowanego zarządzania

Poza ww. korzyściami, AVEVA postanowiła uwzględnić w swoich MESach jeszcze jeden niezwykle istotny aspekt – zarządczy. Oprogramowanie AVEVA stanowi bezcenne wsparcie w zarządzaniu produkcją, zapasami czy efektywnością firmy, która przechodzi lub właśnie sfinalizowała proces transformacji cyfrowej. Jest zatem wsparciem zarówno dla aktualnych fabryk przyszłości, jak i tych, które… dopiero aspirują do tego miana.

Obszary kompetencji, które możemy powierzyć lub realizować wspólnie z systemami AVEVA MES, dzielimy na 4 kategorie:

1. Zarządzanie produkcją i zapasami

Podstawowym zadaniem MESów AVEVA jest wsparcie inżynierów w zarządzaniu procesami produkcyjnymi.

Rozbudowane oprogramowanie pomaga pracownikom fabryki na bieżąco śledzić poszczególne działania i status ich realizacji. Końcową korzyścią jest odblokowanie pełni potencjału przedsiębiorstwa – kadra inżynierów zyskuje bowiem aktualne informacje o rzeczywistej wydajności produkcji i wykorzystaniu maszyn.

Systemy MES ułatwiają zarządzanie produkcją i monitorowanie realizacji procesów

2. Zarządzanie efektywnością (OEE)

Systemy MES od AVEVA automatycznie wyliczają wskaźnik OEE na podstawie gromadzonych danych (m.in. o przestojach). Pozwalają także eliminować pomyłki wynikające z ręcznych pomiarów.

Dzięki temu MES umożliwia wykrywanie potencjalnych problemów na produkcji i bieżącą optymalizację procesów. Oprogramowanie zapewnia ponadto niezwykle szeroki dostęp do pozyskiwanych informacji – system dokonuje skrupulatnego pomiaru na każdym z etapów ścieżki produkcyjnej. Inżynierowie nie muszą zatem zbierać danych samodzielnie. AVEVA wyręcza ich w trudnej, manualnej pracy i uzupełnia ją o automatycznie generowane rekomendacje w obszarze podnoszenia efektywności.

3. Zarządzanie jakością

AVEVA MES zbiera dane nie tylko w celu optymalizacji procesów oraz wskaźnika OEE. Celem zastosowania systemu jest także podniesienie jakości całej produkcji. To możliwe dzięki połączeniu gromadzenia danych z monitorowaniem każdego elementu łańcucha dostaw. AVEVA wspiera w ten sposób w redukowaniu marnotrawstwa i stabilizuje najważniejsze wskaźniki produkcyjne, zapobiegając dużym odchyleniom. Oprogramowanie pozwala także na wizualizację danych SPC.

4. Zarządzanie integracjami

Choć systemy MES i ERP łączy wiele cech, jeden software nie jest w stanie zastąpić drugiego. Właśnie dlatego AVEVA zadbała także o łatwą integrację MESa z oprogramowaniem klasy ERP.

Firma produkcyjna zyskuje dzięki temu szereg korzyści:

  • możliwość przełożenia celów z ERP na produkcję,
  • możliwość bezpośredniego podłączenia ERP do maszyn,
  • lepsze przełożenie założeń biznesowych na działania operacyjne,
  • poprawa jakości danych z produkcji w systemie ERP,
  • optymalizacja całego łańcucha dostaw – od zamówienia, przez produkcję, aż po dostawę.

AVEVA MES w akcji!

Systemy AVEVA MES znalazły zastosowanie w wielu obszarach – od najbardziej popularnego sektora FMCG, przez branżę meblarską, aż po produkcję materiałów budowlanych. Jednym z ciekawszych przykładów jest wdrożenie, a w zasadzie przygotowanie dedykowanego rozwiązania MESowego dla Danone, światowego lidera w obszarze produkcji dóbr spożywczych.

Firma, która dotychczas korzystała z dość analogowych sposobów zarządzania fabryką (raporty z produkcji i poszczególne procesy były rozpisywane na kartkach papieru), stanęła przed wyzwaniem zupełnej transformacji cyfrowej swoich zakładów. Wdrożenie AVEVA MES pozwoliło nie tylko na digitalizację produkcji, ale także integrację z dotychczasowymi systemami ERP. To możliwe dzięki rozwiązaniu AVEVA Model Driven – zapewniającemu pełną elastyczność implementowanego oprogramowania.

Warto spojrzeć także na przykłady z „polskiego podwórka”. Wdrożenie systemów AVEVA, w tym AVEVA Historian w firmie Tweetop, trudniącej się produkcją rur, pozwoliło przedsiębiorstwu w świadomy i nastawiony na realizację celów sposób zarządzać procesami w fabryce. Dzięki MESowi Tweetop mógł nie tylko podnieść wydajność całego parku produkcyjnego, ale także na bieżąco kontrolować poszczególne aktywności i szybciej reagować na awarie. Cały system współpracował bowiem z inżynierami w czasie rzeczywistym.

Więcej o wdrożeniach software’u i transformacji cyfrowej fabryk, a także o możliwościach software’u AVEVA przeczytasz w naszej MESowej zakładce!

<p>Udostępnij</p>Share on Facebook
Facebook
0Share on LinkedIn
Linkedin

Opublikuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *