• Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn
  • Konferencja
  • Dołącz
  • Ikona
  • Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn
  • Konferencja
  • Dołącz
X

Treści > Doskonałość systemów MES wg AVEVA

Treści

Doskonałość systemów MES wg AVEVA

System MES
Renata Poreda 2021-09-16

Doskonałość systemów MES wg AVEVA

Jaki powinien być idealny system MES? Elastyczny, kompleksowy i łatwy w zarządzaniu? A może innowacyjny, efektywny i wyspecjalizowany? AVEVA, zdaniem Gartnera lider rynku MES w 2021 roku, proponuje własne rozwiązanie. System, który poza klasycznymi zadaniami MESów pełni rolę fundamentu i wsparcia cyfrowej transformacji w fabryce. Z niniejszego artykułu dowiesz się, na czym polega jego zastosowanie w fabryce przyszłości.

Cyfrowa transformacja produkcji

To truizm, ale cyfrowa transformacja produkcji jest nieunikniona w każdej fabryce, która pragnie pozostać konkurencyjną. Co więcej, jak wspominaliśmy w artykule o roli wartości w całym procesie, pandemia koronawirusa i rosnąca konkurencja dodatkowo przyspieszyła zapotrzebowanie na zdigitializowane rozwiązania.

Systemy MES świetnie sprawdzają się w roli „katalizatora” transformacji. Nie tylko wspierają w przekształcaniu procesów produkcyjnych z analogowych w cyfrowe, ale także pozwalają na stałą optymalizację działań. MESy usprawniają śledzenie działań produkcyjnych, wskazują potencjalne problemy i ryzyka. Pomagają również w integracji danych oraz innych systemów, jak choćby SCADA czy ERP, a także – dzięki intuicyjnej i łatwej obsłudze – przyzwyczajają pracowników do korzystania ze zdigitalizowanych rozwiązań.

Jaka jest korzyść końcowa? Zwiększenie zdolności produkcyjnych firmy oraz znacząca redukcja marnotrawstwa. Czyli benefity, które leżą u podstaw każdej transformacji cyfrowej.

 

MES od AVEVA – 4 obszary zdigitalizowanego zarządzania

Poza ww. korzyściami, AVEVA postanowiła uwzględnić w swoich MESach jeszcze jeden niezwykle istotny aspekt – zarządczy. Oprogramowanie AVEVA stanowi bezcenne wsparcie w zarządzaniu produkcją, zapasami czy efektywnością firmy, która przechodzi lub właśnie sfinalizowała proces transformacji cyfrowej. Jest zatem wsparciem zarówno dla aktualnych fabryk przyszłości, jak i tych, które… dopiero aspirują do tego miana.

Obszary kompetencji, które możemy powierzyć lub realizować wspólnie z systemami AVEVA MES, dzielimy na 4 kategorie:

 

1. Zarządzanie produkcją i zapasami

Podstawowym zadaniem MESów AVEVA jest wsparcie inżynierów w zarządzaniu procesami produkcyjnymi.

Rozbudowane oprogramowanie pomaga pracownikom fabryki na bieżąco śledzić poszczególne działania i status ich realizacji. Końcową korzyścią jest odblokowanie pełni potencjału przedsiębiorstwa – kadra inżynierów zyskuje bowiem aktualne informacje o rzeczywistej wydajności produkcji i wykorzystaniu maszyn.

Systemy MES ułatwiają zarządzanie produkcją i monitorowanie realizacji procesów
 

2. Zarządzanie efektywnością (OEE)

Systemy MES od AVEVA automatycznie wyliczają wskaźnik OEE na podstawie gromadzonych danych (m.in. o przestojach). Pozwalają także eliminować pomyłki wynikające z ręcznych pomiarów.

Dzięki temu MES umożliwia wykrywanie potencjalnych problemów na produkcji i bieżącą optymalizację procesów. Oprogramowanie zapewnia ponadto niezwykle szeroki dostęp do pozyskiwanych informacji – system dokonuje skrupulatnego pomiaru na każdym z etapów ścieżki produkcyjnej. Inżynierowie nie muszą zatem zbierać danych samodzielnie. AVEVA wyręcza ich w trudnej, manualnej pracy i uzupełnia ją o automatycznie generowane rekomendacje w obszarze podnoszenia efektywności.

 

3. Zarządzanie jakością

AVEVA MES zbiera dane nie tylko w celu optymalizacji procesów oraz wskaźnika OEE. Celem zastosowania systemu jest także podniesienie jakości całej produkcji. To możliwe dzięki połączeniu gromadzenia danych z monitorowaniem każdego elementu łańcucha dostaw. AVEVA wspiera w ten sposób w redukowaniu marnotrawstwa i stabilizuje najważniejsze wskaźniki produkcyjne, zapobiegając dużym odchyleniom. Oprogramowanie pozwala także na wizualizację danych SPC.

 

4. Zarządzanie integracjami

Choć systemy MES i ERP łączy wiele cech, jeden software nie jest w stanie zastąpić drugiego. Właśnie dlatego AVEVA zadbała także o łatwą integrację MESa z oprogramowaniem klasy ERP.

Firma produkcyjna zyskuje dzięki temu szereg korzyści:

  • możliwość przełożenia celów z ERP na produkcję,
  • możliwość bezpośredniego podłączenia ERP do maszyn,
  • lepsze przełożenie założeń biznesowych na działania operacyjne,
  • poprawa jakości danych z produkcji w systemie ERP,
  • optymalizacja całego łańcucha dostaw – od zamówienia, przez produkcję, aż po dostawę.
 

AVEVA MES w akcji!

Systemy AVEVA MES znalazły zastosowanie w wielu obszarach – od najbardziej popularnego sektora FMCG, przez branżę meblarską, aż po produkcję materiałów budowlanych. Jednym z ciekawszych przykładów jest wdrożenie, a w zasadzie przygotowanie dedykowanego rozwiązania MESowego dla Danone, światowego lidera w obszarze produkcji dóbr spożywczych.

Firma, która dotychczas korzystała z dość analogowych sposobów zarządzania fabryką (raporty z produkcji i poszczególne procesy były rozpisywane na kartkach papieru), stanęła przed wyzwaniem zupełnej transformacji cyfrowej swoich zakładów. Wdrożenie AVEVA MES pozwoliło nie tylko na digitalizację produkcji, ale także integrację z dotychczasowymi systemami ERP. To możliwe dzięki rozwiązaniu AVEVA Model Driven – zapewniającemu pełną elastyczność implementowanego oprogramowania.

Warto spojrzeć także na przykłady z „polskiego podwórka”. Wdrożenie systemów AVEVA, w tym AVEVA Historian w firmie Tweetop, trudniącej się produkcją rur, pozwoliło przedsiębiorstwu w świadomy i nastawiony na realizację celów sposób zarządzać procesami w fabryce. Dzięki MESowi Tweetop mógł nie tylko podnieść wydajność całego parku produkcyjnego, ale także na bieżąco kontrolować poszczególne aktywności i szybciej reagować na awarie. Cały system współpracował bowiem z inżynierami w czasie rzeczywistym.

Więcej o wdrożeniach software’u i transformacji cyfrowej fabryk, a także o możliwościach software’u AVEVA przeczytasz w naszej MESowej zakładce!

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Avatar photo

Renata Poreda

Filolog, PRowiec, pasjonatka wszelkich form komunikacji, m.in. za którą odpowiada w ASTOR. Absolwentka podyplomowych studiów w zakresie Public Relations (UJ) oraz Marketingu w sieci (WSE im. ks. J. Tischnera). Ukończyła również prestiżowy program brytyjskiego instytutu „The Chartered Institute of Marketing, prowadzony w Polsce przez Questus –akredytowane centrum egzaminacyjne. Posiada niemal 20 letnie doświadczenie w marketingu, public relations, komunikacji, CSR i relacjach z mediami. Zawodowo interesuje się marką osobistą. Fascynują ją rozmowy z ludźmi, głównie w formie wywiadów. Prowadzi gale i konferencje. Jest też autorką konceptów kreatywnych kampanii komunikacyjnych. Zwolenniczka nurtu komunikacji empatycznej i nastawionej na autentyczne historie. W ASTOR odpowiada za wizerunek marki, kontakty z mediami, działania Public Relations. Komunikacyjnie wspiera także działania z zakresu Employer Brandingu oraz CSR. Redaktor naczelna pisma Biznes i Produkcja. Prowadzi także Biznes i Produkcja Podcast. Członkini Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Public Relations. Prywatnie interesuje się psychologią, motoryzacją, biografiami i kuchennymi eksperymentami. Uwielbia góry i rower. Biega.

Temat jest dla Ciebie interesujący? Napisz wiadomość do autora i zdobądź ciekawy kontakt.
rp@astor.com.pl
Renata Poreda
+48691700019

TAGI:

System MES Trendy

Czytaj więcej

Transformacja cyfrowa

Jakie wyzwania niesie ze sobą harmonogramowanie produkcji?

Artur Masłowski 2025-07-03

Dzięki specjalnym narzędziom, ustalenie kolejności i czasu realizacji zadań produkcyjnych…

Czytaj więcej
System CMMS

Outsourcing utrzymania ruchu

Dominik Lubera 2025-06-26

Kiedy oddanie serwisu w ręce zewnętrznych fachowców jest strategiczną decyzją, a nie tylko sposobem…

Czytaj więcej
Transformacja cyfrowa

#19_BART: Od garażu do cyfrowej fabryki | Biznes…

Renata Poreda 2025-06-18

Bartosz Dziepak, członek zarządu firmy BART, odpowiedzialny za pion inwestycji i bezpieczeństwa, zabiera nas…

Czytaj więcej
  • Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn

Magazyn Biznes i Produkcja. Trendy Przemysłu 4.0, informacje o automatyzacji, cyfryzacji, robotyzacji i intralogistyce. Nowe technologie i strategie, które zapewnią Twojej firmie konkurencyjną przewagę.

Dołącz do społeczności BiP i rozwijaj swoje kompetencje!

    Zapisz się do newslettera Biznes i Produkcja


    © 2025 ASTOR. Wszelkie prawa zastrzeżone.

    Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.