Strona główna ASTOR

Jak zapewnić niezawodny zdalny dostęp do sterownika PLC?

Kontakt w sprawie artykułu: Kamil Zajdel - 2022-04-13

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego warto zapewnić możliwość zdalnego dostępu do sterownika PLC,
  • Dlaczego sterownik Horner jest idealnym rozwiązaniem dla rozproszonych instalacji,
  • Jakie możliwości daje zastosowanie routera Teltonika RUT955.

Po co zdalny dostęp?

Rozproszone systemy sterowania są bardzo często spotykane we współczesnej automatyce. Zwykle kojarzymy tego rodzaju rozwiązania z zastosowaniami w wodociągach, gazociągach czy instalacjach elektrycznych, gdzie poszczególne punkty sterowania bywają od siebie oddalone o kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt kilometrów. Jednak sytuacja, w której przydaje się możliwość zdalnego dostępu do sterownika, może zdarzyć się w każdej branży. Może tak być dlatego, że jest to po prostu wygodne, by łączyć się z nim z dużej odległości, szczególnie wtedy, gdy zachodzi potrzeba częstego modyfikowania aplikacji, serwisowania urządzenia lub choćby tylko diagnostyki jego pracy.

Jak to zrobić?

Jak więc w niezawodny i bezpieczny sposób połączyć się zdalnie ze sterownikiem PLC? Chcemy zaproponować proste, a jednocześnie bardzo funkcjonalne rozwiązanie: zestaw sterownika Horner z routerem Teltonika. W jego skład wchodzą dwa sprawdzone i popularne produkty: sterownik Horner HEXT251C112 oraz router Teltonika RUT955. Razem stanowią one zestaw gotowy do wdrożenia, który nie wymaga czasochłonnej konfiguracji oraz zaawansowanej wiedzy. Opisywane rozwiązanie jak uniwersalne i elastyczne, tak aby każdy użytkownik mógł je łatwo dostosować do własnych potrzeb.

Sterownik Horner Xl4e

Jaki sterownik?

Głównym elementem zestawu jest sterownik Horner, który łączy ekran HMI, logikę sterującą (programowaną w języku drabinkowym), a także układ wejść/wyjść – wszystko w kompaktowej, łatwej do zainstalowania obudowie. Sterownik ten posiada również bardzo rozbudowane możliwości komunikacyjne. Wyposażony jest zarówno w porty szeregowe, jak i port LAN (Ethernet), który jest niezbędny do połączenia sterownika z routerem w sieci przemysłowej.

Urządzenie można programować za pomocą oprogramowania CScape, które można nieodpłatnie ściągnąć z naszej strony internetowej. Zalety tego prostego, a jednocześnie uniwersalnego sterownika doceniło wielu zadowolonych użytkowników w Polsce i na całym świecie.

Sterownik Horner Xl4e

Jaki router sieciowy?

Drugim elementem zestawu jest router Teltonika RUT955. Jest to jeden z bardziej rozbudowanych modeli w ofercie firmy Teltonika. Posiada możliwość zastosowania redundantnych kart SIM, które mogą komunikować się, wykorzystując trzy pasma sieci GSM: 2G, 3G oraz 4G LTE. Dodatkowo router posiada możliwość komunikacji w bezprzewodowej sieci WiFi, pełni też funkcję switcha wyposażonego w 4 porty Ethernet.

Router Teltonika RUT955

Istotną cechą tego urządzenia jest fakt, że posiada on także złącze RS-232. Dzięki temu router RUT955 jest bardzo elastyczny: można do niego podłączyć nie tylko sterownik Horner, ale również różne inne urządzenia, komunikujące się w rozmaitych protokołach – niezależnie od tego, czy są to protokoły sieciowe (ethernetowe), czy też szeregowe. Dzięki swej zaawansowanej funkcjonalności RUT955 może np. służyć jako konwerter pomiędzy protokołami Modbus TCP oraz Modbus RTU.

Router Teltonika RUT955

Dowiedz się więcej

Doskonałym uzupełnieniem opisywanego zestawu są dwa kursy, które udostępniamy na naszej stronie internetowej. Pierwszy z nich pozwala na dokładne poznanie sterownika Horner. Krok po kroku prezentujemy zasady jego obsługi i programowania – od podstaw po najbardziej zaawansowane funkcje. W drugim kursie natomiast pokazujemy, jak połączyć router Teltonika ze sterownikiem PLC. Omawiamy także funkcję szyfrowania takiego połączenia, dzięki której możemy się zabezpieczyć przed niepowołanym dostępem do przesyłanych za jego pośrednictwem informacji.

Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące opisywanego zestawu, a także skonsultujemy jego techniczne wdrożenie. Zapraszamy do kontaktu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Zadaj pytanie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *