Sięgnąć po gwiazdę - Astraada w ofercie ASTOR

 

O gwieździe ASTORa, o tym skąd się wzięła i jak pomaga automatyzować polskie firmy, ze Stefanem Życzkowskim rozmawia Renata Poreda

Renata Poreda: Astraada to dość młoda grupa produktów w ofercie ASTOR. Jak długo funkcjonuje na rynku automatyki?
Stefan Życzkowski: Astraada powstała po roku 2010. Zauważyliśmy wtedy potrzebę, że są firmy na polskim rynku, które chcą się profesjonalizować, ale mają mniejsze środki na inwestycje w automatyzację. Tak właśnie powstała Astraada – cała linia produktów, która pozycjonowana jest jako praktyczna automatyka. Z roku na rok dokładaliśmy nowe grupy produktowe wcho dzące do rodziny Astraady. W roku 2014, poszerzyliśmy zakres oferty marki Astraada o nowe produkty, która obecnie liczy już 9 grup spójnych, współpracujących ze sobą produktów. Rok 2015 rok to kolejne nowości w tym segmencie naszej oferty – powstała Astraada One.RP: Dynamika rozwoju marki wskazuje na to, że Astraada doskonale wpasowała się w swego rodzaju niszę. Spełniła oczekiwania? Zaspokoiła potrzeby?
SŻ: Zanim odpowiem, chciałbym mocno podkreślić fakt, że zawsze oferowaliśmy produkty najwyższej jakości dla wymagających klientów, którzy posiadają większe środki na inwestycje,
którzy chcieli realizować większe projekty w zakresie automatyki przemysłowej. Natomiast cała linia marki pozwoliła nam zaspokoić potrzeby naszych mniej zamożnych klientów, którzy potrzebują odpowiednich funkcjonalności dla mniejszych systemów sterowania. Była też wynikiem, a właściwie odpowiedzią naszego wsłuchiwania się w potrzeby ludzi, z którymi mamy styczność na co dzień. Śmiało mogę stwierdzić, że jest to taka gwiazda ASTORa.

 

astraada automatyka

Produkty marki AstraadaRP: Stąd pomysł na nazwę marki?
SŻ: Tak, Astraada to "Astra ad ASTOR" czyli gwiazda ASTORa, produkt ASTORA dedykowany do polskiego rynku, przystosowany dla potrzeb polskich inżynierów.

RP: A korzenie Astraady One?
SŻ: W ASTOR po raz pierwszy tego typu produkt ma swoje korzenie w Niemczech. Do momentu wprowadzenia Astraady One byliśmy/jesteśmy znani na rynku jako dystrybutor rozwiązań japońskich, amerykańskich czy fińskich. Najbardziej innowacyjne rozwiązanie powstają w sposób najprostszy z możliwych: są wynikiem potrzeby. I choć czasem wydawać się może, że zanim znajdziemy jakieś rozwiązanie, mamy do przebycia długą drogę, to wnikliwe obserwacje oraz wsłuchiwanie się w potrzeby, dają efekt zaskakujący. Co więcej, prowadzą do sukcesu, pomagają sięgać gwiazd. Tak mniej więcej wyglądał proces powstawania marki Astraada.

RP: W "Strategii ASTOR 2013+", Astraada pozycjonowana była właśnie jako odpowiedź na potrzeby małych i średnich przedsiębiorców, czy to udało się zrealizować?
SŻ: Rzeczywiście było to duże wyzwanie postawione przed Astraadą. Dzisiaj, z perspektywy czasu, patrząc na słupki wykresów sprzedażowych, mogę powiedzieć, że Astraada jest najbardziej rosnącym w siłę naszym produktem. Taki wynik cieszy tym bardziej, że start był od zera. Po siedmiu latach efekt jest taki, że jest to marka, która została bardzo dobrze przyjęta na polskim rynku, w szczególności przez tych ludzi, którzy cenią sobie dobre produkty w dobrej cenie, przetestowane i dostarczane przez sprawdzonego, renomowanego dostawcę.

RP: Największy sukces Astraady?
SŻ: Na pewno jest to znaczna już rozpoznawalność marki, zwłaszcza dzięki serii paneli operatorskich Astraada HMI, która jest liderem, jeśli chodzi o sprzedaż na przestrzeni ostatnich pięciu lat, zaraz za nią podąża Astraada Drive, czyli rodzina falowników, szeroko stosowanych w polskim przemyśle.

RP: Taka dynamika rozwoju robi wrażenie. Czy to dlatego w Strategii 2016+  Astraada miała 'postawione' nowe wyzwania?
SŻ: To prawda. Od 2013 roku konsekwentnie budujemy tę markę. Każda kolejna strategia to nowe pomysły na rozwój marki Astraada. Jak już wcześniej wspominałem, w roku 2015 dołożyliśmy do rodziny Astraada nasz nowy produkt Astraada One, który jest najważniejszy w tej grupie. Jest to zintegrowany, łatwo programowalny sterownik. To pierwsze tego typu urządzenie w linii Astraada. Jest on programowalny w środowisku Codesys. Bardzo popularny wśród producentów maszyn, przeznaczony dla małych i średnich rozwiązań, w szczególności dedykowany jest właśnie dla rynku maszynowego i automatyki budynkowej, ale nie tylko. Dzięki szybkiej pracy, wbudowanym wejściom i wyjściom oraz szerokim możliwościom programistycznym, spełnia wiele wymagań stawianych przez użytkowników.

astraada one codesys
Produkty z rodziny Astraada One


RP: Takie "All in One"?
SŻ:Tak właśnie – sterownik "All in One", czyli zintegrowane narzędzie do programowania paneli i systemów sterowania.

RP: Czy trudne jest zaimplementowanie takiego rozwiązania?
SŻ: Myślę, że jest to już coraz bardziej powszechnie stosowany system. Programowanie sterowników oraz tworzenie wizualizacji odbywa się w jednym środowisku programistycznym – CODESYS, co sprawia, że taki system jest łatwo implementowalny.

RP: Astraada stała się flagową marką ASTORa, jeśli chodzi o półkę ekonomiczną, niedawno do rodziny dołączyła Astraada One. Będzie następny krok?
SŻ: Zdecydowanie tak, Astraada wciąż się rozwija. Cechą, która łączy wszystkie produkty Astraady jest wspólny protokół, czyli wszystkie 'Astraadowe' urządzenia współpracują ze sobą. Odbywa się to dzięki protokołowi Modbus lub Modbus TCP i jest to stały element, którego klient może spodziewać się po Astraadzie. Inne protokoły, takie jak Ethercat, także są obsługiwane, ale to Modbus jest takim wspólnym protokołem, który pozwala na połączenie wszystkich komponentów w jeden system. Wielkość systemu i jego funkcjonalność zależy od potrzeb klientów. Kiedy w 2016 roku uzupełniliśmy ofertę o produkty z linii Astraada One (red .sterowniki i panele operatorskie), oferta Astraady już w 2016 była kompletna. I bardzo wpisała się w rynek automatyki. Pokazują to chociażby słupki sprzedażowe. Zwłaszcza jeśli chodzi o sprzedaż w sklepie internetowym ASTOR. Co będzie dalej? Zobaczymy. Na pewno wyzwań nie zabraknie. Przed nami kolejna strategia firmy ASTOR. Strategia 2019+, gdzie naszym celem jest wprowadzać polskie firmy w świat Przemysłu 4.0. Zdaję sobie sprawę, że sporo mniejszych firm jest jeszcze na etapie przed 4.0 – potrzebuje wystartować z automatyzacją – Astraada może więc być pierwszym krokiem w tym kierunku.

RP: Nie pozostaje więc nic innego jak tylko sięgnąć po gwiazdę ASTORa i z Astraadą profesjonalizować nasze polskie przedsiębiorstwa.
SŻ: Tego życzę wszystkim polskim przedsiębiorcom i inżynierom, przed którymi stoi wyzwanie automatyzacji. Zapraszam do współpracy.

Dowiedz się więcej

www.astraada.pl

www.astraada.pl/one

 

Program korzyści

Korzyści ze współpracy z ASTOR to nie tylko zakupione produkty. U nas każdy klient wybiera, jaką wartość dodaną otrzymuje po zakupie. Pamiętaj, że Zyskujesz z ASTOR zawsze, bez odwołania.

Wybierz korzyść dla siebie

Program partnerski

Do Programu zapraszamy firmy integratorskie oraz producentów maszyn.
Współpracuj z nami regularnie i umacniaj wspólną pozycję w branżach przemysłu oraz infrastruktury.

Co zyskam zostając
certyfikowanym partnerem ASTOR?
Sprawdź korzyści »
Zostań partnerem

Kontakt

ASTOR Centrala
ul. Smoleńsk 29
31-112 Kraków

12 428 63 00
12 428 63 00
info@astor.com.pl

Język PL EN
© Copyright 2017 ASTOR. Wszystkie prawa zastrzeżone