ASTOR Technology Park


Nastały czasy inwestowania w oszczędności. Oszczędność to nie redukcja funkcjonalności. Oszczędność to uzyskiwanie tej samej funkcjonalności niższym kosztem.

Stefan Życzkowski,
Prezes ASTOR

 

Technologia przyszłości w centrum Krakowa

ATP3D

ASTOR Technology Park to inteligentny budynek, który powstał w siedzibie głównej firmy ASTOR w centrum Krakowa. Inwestycja polegała na modernizacji całego budynku i zaplecza. Trwające nadal działania, w których uczestniczą pracownicy ASTOR oraz wiele specjalistycznych firma zewnętrznych pozwoliły na przeprowadzenie modernizacji architektonicznych oraz wdrożenie systemy zarządzania budynkiem klasy BMS. Na parterze została uruchomiona również pierwsza w Polsce stała interaktywna wystawa robotyki i technologii IT (ASTOR Innovation Room) dostępna dla Klientów przemysłowych, uczelni, szkół oraz przechodniów, którzy mogą uruchomić wystawę SMSem. Wiele produktów oraz rozwiązań z oferty ASTOR, które na co dzień trafiają do tysięcy fabryk w kraju zaimplementowano w ASTOR Technology Park jako systemy odzysku ciepła, sterowania i monitoringu ogrzewania, zarządzania windą osobowo-towarową i innych układów zarządzania budynkiem. Efektem tych prac jest dużo prostsze zarządzanie całym budynkiem, i przede wszystkim oszczędności wynikające z lepszej kontroli na zużyciem energii i ciepła.

 

Systemy ASTOR Technology ParkSystemy ATPASTOR Innovation Room

ASTOR Innovation Room (AIR) to interaktywna wystawa robotyki i technologii IT, znajdująca się w krakowskiej siedzibie firmy ASTOR. Jest to miejsce, w którym działają nowoczesne systemy produkcyjne oparte na robotach Kawasaki i EPSON, nadzorowane przez sterowniki GE Automation & Controls oraz oprogramowanie SCADA i MES firmy Wonderware. W AIR realizowane są prawdziwe procesy produkcyjne: zrobotyzowane spawanie, paletyzacja i pakowanie. AIR został stworzony dla wszystkich zainteresowanych nowoczesnymi metodami produkcji: zakładów produkcyjnych, firm integratorskich, uczelni wyższych i szkół, a nawet przechodniów z ulicy Smoleńsk w Krakowie. Firmy produkcyjne nie tylko mogą zaobserwować zautomatyzowaną produkcję, ale mogą wykonać testy robotyzacji procesów zachodzących w ich zakładach. Pozwala to zweryfikować rozwiązanie oraz przeanalizować jego szczegóły.

ASTOR Innovation Room to inicjatywa będąca kwintesencją działania firmy ASTOR. Wspólnie z Partnerami (ośrodki naukowe, dostawcy osprzętu, specjaliści technolodzy) przygotowano unikalne na skalę europejską miejsce, gdzie zaawansowane rozwiązania techniczne dostępne są dla każdego: profesjonalisty, naukowca czy zainteresowanego przechodnia.

AIR1

AIR2

System sterowania i monitorowania stanu windy

System zintegrowany został z wbudowanym kontrolerem windy osobowo-towarowej. Poprzez interakcję z panelami dotykowymi w kabinie oraz na piętrach pasażer informowany jest o czasie oczekiwania na przyjazd windy oraz o wezwaniach z innych pięter. Panel w kabinie umożliwia oprócz wyboru pięter wskazanie konkretnej firmy, do której chcemy się dostać. Inne funkcjonalności to np. wyświetlanie kilkudniowej prognozy pogody oraz zegara, a także możliwość przejścia windy w tryb załadunku. Osoba, która przełącza windę w tryb do załadunku może w ten sposób realizować przejazdy bez zatrzymywania się na inne wezwania lub blokować otwarte drzwi na określony czas. System zaprogramowany został w taki sposób żeby skrócić czas oczekiwania na przyjazd windy: rano kabina oczekuje na parterze, a popołudniu na 4 piętrze. Dane o ilości wezwań oraz aktualnym stanie windy przekazywane są do centralnego systemu BMS budynku. Zalogowani użytkownicy mają do nich dostęp z dowolnego urządzenia posiadającego łączność z Internetem.

Winda panel

Winda

System centralnego ogrzewania

System centralnego ogrzewania to dynamicznie sterowany układ 17 stref, w których temperatura utrzymywana jest wg zadanego harmonogramu oraz w oparciu o pomiar z czujników. Harmonogram zakłada, że podczas sezony grzewczego w biurach utrzymywane są określone temperatury, a w weekendy, kiedy budynek nie jest użytkowany poziom zużycia ciepła jest redukowany do minimum. System korzysta również z informacji o obecnie panującej w Krakowie temperaturze. Zwiększa to efektywność układu regulacji, ponieważ sterownik kontrolujący elektrozawory może po weekendzie rozpocząć nagrzewanie budynku wcześniej lub później, w zależności od warunków panujących na zewnątrz. Ciepło zużywane na ogrzewanie powierzchni biurowych jest stale monitorowane, a rachunki dla najemców odpowiadają bezpośrednio ilości energii jaką zużyli. Działanie takie motywuje użytkowników do oszczędności gdyż ekonomiczne korzystanie z mediów generuje niższe rachunki.

Monitoring zużycia ciepła już w pierwszym roku eksploatacji pozwolił wykryć różnego rodzaju defekty budynku, który był w trakcie remontu. Raporty centralnego ogrzewania wskazały obszary elewacji budynku, gdzie znajdowały się „wycieki” ciepła.

co ster

co room

System rezerwacji sal

System rezerwacji sal w ASTOR Technology Park bazuje na zintegrowaniu wielu systemów sprzętowo-informatycznych. W jego skład wchodzi Microsoft Exchange, system Profesal Business, Platforma Internetowa Wonderware, wewnętrzna sieć internetowa ASTOR oraz dotykowe panele operatorskie służące jako informatory przy salach konferencyjnych i szkoleniowych. Pracownicy firmy ASTOR oraz Profesal organizując różnego rodzaju spotkania i wydarzenia w ogólnodostępnych salach zobowiązują się do rezerwacji sal w swoim kalendarzu Outlook lub w systemie Profesal Business. Zintegrowane systemy synchronizują informacje o rezerwacjach, dzięki czemu każdy pracownik może sprawdzić harmonogram sal bezpośrednio ze swojego komputera lub panelu przy danej sali. Dzięki powyższemu podejściu niemożliwe jest doprowadzenie do kolizji spotkań, a do rezerwacji Sali wystarczy oznaczyć w swoim kalendarzu termin uwzględniający jedną z sal. Osoby korzystające z urządzeń mobilnych, takich jak tablety lub smartfony posiadają dodatkową możliwość synchronizacji oraz organizacji spotkań i wydarzeń poza komputerem.

Sala

Sala2

Centrala telefoniczna

Centrala telefoniczna dzięki otwartości na integrację z systemami zewnętrznymi została scalona z systemem Profesal Business, który jest stosowanym w firmie ASTOR oprogramowaniem CRM/ERP. Każdy pracownik ASTOR posiada dostęp do tych samych zasobów w oprogramowaniu Profesal Business i może wykonywać połączenia wybierając numery firm lub osób zapisanych w bazie danych. Rozmowy przychodzące są identyfikowane na podstawie ich numeru i w przypadku udanego porównania z bazą na komputerze wyświetla się profil dzwoniącego.

Centrala telefoniczna zintegrowana jest również z systemem dostępowym. Umożliwia to pracownikom sekretariatu otwieranie rampy parkingowej lub drzwi z zamkami magnetycznymi.

Telefon

Telefon2

System rekuperacji ciepła z serwerowni

Na parterze inteligentnego budynku funkcjonuje serwerownia firmy ASTOR, gdzie oprócz serwerów firmowych zainstalowane są systemy informatyczne BMS. Całodobowa praca serwerów wpływa na ciągły wzrost temperatury pomieszczenia. W trakcie wdrażania systemu BMS parter budynku został wyposażony w system rekuperacji ciepła z serwerowni, który monitoruje temperaturę pomieszczeń i przekazuje nadmiar ciepła z serwerowni na klatkę schodową i do ASTOR Innovation Room. W przypadku, w którym w ogrzewanych pomieszczeniach panuje już wystarczająco wysoka temperatura ciepło z serwerowni odprowadzane jest na zewnątrz przez dodatkowy klimatyzator. Każde z urządzeń transmisji ciepła sterowane jest bezpośrednio przez system BMS.

Rozwiązanie to generuje ogromne oszczędności ponieważ, redukuje aktywność klimatyzatora oraz zapotrzebowanie na energię cieplną zakupywaną do ogrzania parteru. Dodatkową zaletą jest możliwość rozpoczęcia sezonu grzewczego wcześniej oraz zakończenie później niż planuje miejski dostawca ciepła.

rekup

rekup2

Zdalny dostęp

System BMS zainstalowany w ASTOR Technology Park bazuje na rozwiązaniach informatycznych opartych na Platformie Systemowej Wonderware. To światowej klasy oprogramowanie oprócz implementacji algorytmów sterujących oraz integracji z prawie każdym przemysłowym systemem sterowania umożliwia przede wszystkim tworzenie wizualizacji dowolnego procesu. Wizualizacja taka stanowi interfejs operatorski między człowiekiem a maszyną. W bardzo szerokim zakresie funkcjonalności Platformy Systemowej wykorzystano do budowy systemu ASTOR Technology Park. Podłączenie się do wizualizacji realizowane jest przez oprogramowanie narzędziowe lub przy wykorzystaniu klientów zdalnego pulpitu. Każdy użytkownik z odpowiednimi uprawnieniami i z dostępem do Internetu ma wgląd do systemu windy, centralnego ogrzewania, rekuperacji ciepła, centrali alarmowej lub systemu kamer.

zdalny dostep1

zdalny dostep2

System alarmowy

System alarmowy powstał w wyniku integracji centrali alarmowej z systemem BMS. Centrala po wykryciu naruszenia zazbrojonej strefy reaguje sygnałem dźwiękowym, komunikatem SMS oraz komunikatem telefonicznym. Włączenie tych funkcjonalności w skład systemów inteligentnego budynku umożliwiło wysyłanie także innych komunikatów zadanych przez BMS.

Zintegrowany system alarmowy wyposażony został w serię reguł, które uzależniają stany zazbrojeń monitorowanych stref, daje to np. możliwość automatycznego rozbrajania stref z pomieszczeniami socjalnymi, kiedy następuje ręczne rozbrojenie strefy biur. Natomiast w przypadku gdy pracownik rozbraja tylko strefę pomieszczeń socjalnych biura pozostają nadal monitorowane przez system alarmowy.

Stan alarmów oraz wykrycia ruchu w pomieszczeniach są wizualizowane w systemie BMS, a upoważnieni pracownicy firmy ASTOR posiadają do nich dostęp zdalny.

alarm1

alarm2

System przeciwpożarowy

System przeciwpożarowy funkcjonujący w ASTOR Technology Park obejmuje swoim zasięgiem wszystkie pomieszczenia budynku. Jest to system składający się z czujników dymu, przycisków ROP (ręczne ostrzeganie pożaru), drzwi przeciwpożarowych oraz systemu oddymiania klatki schodowej. BMS rozszerzył możliwości systemu o sterowanie windą i wysyłanie wiadomości z centralki alarmowej. W przypadku zdarzenia wykrytego przez system przeciwpożarowy, winda ustawiana jest na parterze, jej drzwi otwarte, a centrala alarmowa przesyła komunikaty SMS oraz dźwiękowe do upoważnionych osób.

ppoz1

ppoz2

Parking

Parking ASTOR Technology Park obejmuje dziedziniec oraz znajdujący się na nim dwupoziomowy parking zamykany. Parking na dziedzińcu przeznaczony jest dla klientów, natomiast w obszarze zamykanym parkowane są pojazdy pracowników ASTOR oraz najemców biur.

Obecnie rozbudowywana infrastruktura inteligentnego budynku ma umożliwić zdalne udostępnianie klientom miejsc parkingowych na dziedzińcu. Proces taki realizowany byłby w systemie Profesal Business. Pracownik rezerwujący dla klienta miejsce, w sposób podobny do obecnego rezerwowania sal oznaczałby miejsce parkingowe oraz osobę, dla której następuje rezerwacja. Automatycznie po dokonaniu rezerwacji klient otrzymywałby SMS z jednorazowym kodem do rampy wjazdowej oraz numerem parkingowym.

Obecnie rampa wjazdowa i system Profesal Business zintegrowane są już z centralą telefoniczną. Chociaż funkcjonalność rezerwacji i wysyłki SMS jest na etapie opracowywania to pracownicy mogą umożliwiać wjazd klientom wjazd telefonicznie otwierając rampę.

parking1

parking2

System dostępowe

Systemy dostępowe ASTOR Technology Park dzielą budynek na strefy. Wstęp umożliwiany jest przez podanie odpowiedniego kodu na klawiaturze przy drzwiach lub użycie karty magnetycznej. W zależności od uprawnień osoby posiada ona dostęp do odpowiedniego obszaru. W przypadku kart magnetycznych system został dodatkowo rozbudowany o integrację z centralą alarmową. Osoba używająca karty do wstępu w strefę biurową automatycznie rozbraja alarm w tym obszarze.

dost1

dost2

System centralnej klimatyzacji i wentylacji

System centralnej klimatyzacji i wentylacji umożliwia niezależne zadawanie parametrów w każdym pomieszczeniu ASTOR Technology Park. W systemie zastosowano monitoring energii elektrycznej pobieranej przez urządzenia klimatyzacyjne. Działanie takie motywuje użytkowników biur do ekonomicznego korzystania z klimatyzacji, gdyż intensywność jej pracy przekłada się bezpośrednio na koszty energii.

klim1

klim2

Monitoring

Monitoring budynku ASTOR Technology Park obejmuje obszar wokół budynku oraz wewnętrzną przestrzeń ogólnodostępną. Obraz z kamer jest stale rejestrowany w centrali monitoringowej oraz wyświetlany w portierni.

Oprócz funkcji bezpieczeństwa system kamer wykorzystywany jest przez pracowników działu zamówień firmy ASTOR. Używają oni podglądu z kamer do współpracy z kurierami firm przewozowych. Pracownik działu zamówień po przyjeździe kuriera ma możliwość przełączenia windy w tryb do załadunku i w oparciu o obraz z kamer śledzi i reaguje na proces załadunku. Ma to duże znaczenie w przypadku gdy przesyłka składa się z większej ilości paczek i wymaga wielokrotnego przejazdu windy.

Pracownicy biurowi ASTOR w podobny sposób mogą obserwować przyjazd klientów bez konieczności każdorazowego kontaktu w portierem.

monit1

monit2

Cytaty z windy ASTOR

ATP3D

System windy wyposażony jest w interaktywne panele na każdym z pięter. Standardowymi ich funkcjonalnościami są informowanie użytkownika o aktualnym położeniu windy, zamówionych piętrach oraz czasie pozostałym do przyjazdu. W każdym z paneli mamy dostępny również generator cytatów.

Użytkownik oczekujący na przyjazd kabiny może wylosować sentencję dla siebie. W bazie znajduje się prawie sto historycznych cytatów, których autorzy w kluczowy sposób wpłynęli na dzieje naszego świata (m.in. Henry Ford, Napoleon Bonaparte, Albert Einstein, Konfucjusz).

 

ATP3D

Cytaty z windy ASTOR od momentu ich uruchomienia cieszyły się tak dużą popularnością, że postanowiliśmy wybrać kilkanaście z nich i umieścić w najnowszym biurkowym kalendarzu ASTOR na 2015 r. Chcieliśmy, żeby słowa, które towarzyszą nam oraz naszym gościom w Krakowie, mogły inspirować nas wszystkich na co dzień.

 

 

 

 

 

 

Program korzyści

Korzyści ze współpracy z ASTOR to nie tylko zakupione produkty. U nas każdy klient wybiera, jaką wartość dodaną otrzymuje po zakupie. Pamiętaj, że Zyskujesz z ASTOR zawsze, bez odwołania.

Wybierz korzyść dla siebie

Program partnerski

Do Programu zapraszamy firmy integratorskie oraz producentów maszyn.
Współpracuj z nami regularnie i umacniaj wspólną pozycję w branżach przemysłu oraz infrastruktury.

Co zyskam zostając
certyfikowanym partnerem ASTOR?
Sprawdź korzyści »
Zostań partnerem

Kontakt

ASTOR Centrala
ul. Smoleńsk 29
31-112 Kraków

12 428 63 00
12 428 63 00
info@astor.com.pl

Język PL EN
© Copyright 2022 ASTOR. Wszystkie prawa zastrzeżone