Wprowadzanie zmian w programie bez zatrzymywania pracy sterownika Horner APG

Z możliwości programowania i modyfikacji programu na ruchu korzysta się nie tylko na instalacjach w których zatrzymanie pracy wiąże się z dużymi kosztami ponownego rozruchu. Funkcjonalność ta przydaje się również w małych sterownikach ponieważ zakres realizowanych przez nie zadań staje się coraz większy, a taka funkcjonalność usprawniania i przyspiesza serwis. Z tego powodów Horner APG wprowadził taką możliwość w swoich najnowszych rozwiązaniach. Jak z tej funkcjonalności korzystać opisuje poniższy artykuł.

Modyfikowanie programu na ruchu możliwe jest w sterownikach wyposażonych w nową platformę sprzętową i wymaga zastosowania najnowszej wersji oprogramowania narzędziowego Cscape 9.8. Funkcjonalność ta dostępna jest we wszystkich urządzeniach Horner APG.

Programowanie na ruchu możliwe jest po wcześniejszym nawiązaniu komunikacji pomiędzy sterownikiem a oprogramowaniem, a programować na ruchu można poprzez port Ethernet, połączenie szeregowe oraz USB. Status połącznia oraz tryb pracy sterownika możemy obserwować pasku statusu oraz pasku narzędziowym oprogramowania Cscape.

Obsługa programowania na ruchu wymaga włączenia trybu On Line Change, który dostępny jest w menu głównym Debug. Można również dodać do menu głównego oprogramowania pasek narzędzi Online Changes dający szybki dostęp do funkcji programowania na ruchu.

Po uruchomieniu, pojawi się komunikat wymagający potwierdzenia, że chcemy przejść do trybu Online Change Mode

Po potwierdzeniu przyciskiem OK zmieni się wygląd menu głównego oprogramowania Cscape a w oknie Project Navigator pojawi się dodatkowy opis Safe Mode. Zmiana trybu pracy sterownika z poziomu oprogramowania będzie niedostępna wskazując cały czas tryb pracy RUN.

Teraz możemy dokonać modyfikacji naszej aplikacji dodając/usuwając elementy i bloki funkcyjne w poszczególnych szczeblach programu. Po wykonaniu zmian należy je przesyłać do kontrolera. Realizujemy to wykonując komendę Download znajdującą się na pasku głównym oprogramowania lub w menu głównym Debug/On Line Change/Download.

Prawidłowe przesłanie zmian do kontrolera zostanie potwierdzone odpowiednim komunikatem. Naciśnięcie klawisza OK spowoduje zmianę wykonywanego w sterowniku programu na nowy, a naciśnięcie klawisza Anuluj spowoduje porzucenie wprowadzonych zmian i dalsze wykonywanie poprzedniej wersji programu.

Jeśli okaże się, że wprowadzone przez nas zmiany powodują nieprawidłowe sterowanie obiektem jednym kliknięciem jesteśmy w stanie przywrócić poprzednią wersję programu sterującego w urządzeniu. Robimy to wybierając przycisk Revert dostępny w menu Debug/On Line Change.


Kontakt

Piotr Adamczyk
Specjalista ds. systemów sterowania, ASTOR
tel: 12 424 00 66
e-mail: piotr.adamczyk@astor.com.pl

 

Program korzyści

Korzyści ze współpracy z ASTOR to nie tylko zakupione produkty. U nas każdy klient wybiera, jaką wartość dodaną otrzymuje po zakupie. Pamiętaj, że Zyskujesz z ASTOR zawsze, bez odwołania.

Wybierz korzyść dla siebie

Program partnerski

Do Programu zapraszamy firmy integratorskie oraz producentów maszyn.
Współpracuj z nami regularnie i umacniaj wspólną pozycję w branżach przemysłu oraz infrastruktury.

Co zyskam zostając
certyfikowanym partnerem ASTOR?
Sprawdź korzyści »
Zostań partnerem

Kontakt

ASTOR Centrala
ul. Smoleńsk 29
31-112 Kraków

12 428 63 00
12 428 63 00
info@astor.com.pl

Język PL EN
© Copyright 2017 ASTOR. Wszystkie prawa zastrzeżone