Horner XLe vs XL4e – bestseller kontra nowość

O tym jak szybko zmieniają się trendy na rynku nie trzeba przekonywać nikogo. Wystarczy spojrzeć na rynek telefonów komórkowych aby zobaczyć jak szybko następuje postęp technologiczny dostarczając użytkownikom coraz nowszych możliwości. Podobnie jest na rynku automatyki przemysłowej – oferowane kilka temu rozwiązania różnią się od tych które dostępne są teraz. Ale o ile na rynku telefonów komórkowych nowe modele bardzo szybko wypierają starsze rozwiązania o tyle na rynku automatyki przemysłowej pojawienie się nowego sterownika nie jest tożsame z likwidacją obecnych linii produktowych. Czy taki model działania producentów jest uzasadniony? Spróbujemy sobie na to pytanie dopowiedzieć w poniższym artykule.

Horner APG wprowadzając sześć lat temu do oferty rodzinę produktów XL chciał dać swoim klientom rozwiązanie, które miało dostarczać w atrakcyjnej cenie możliwości pozwalające na automatyzację małych systemów sterowania na niespotykanym na tamten moment poziomie. Integracja sterownika PLC z panelem operatorskim HMI, wbudowaną obsługą sygnałów oraz dużymi możliwościami komunikacyjnymi miała być rozwiązaniem potrzeb dla wielu klientów. Pierwszym urządzeniem tej serii był sterownik serii XLe który z punktu widzenia ilości sprzedanych tego typu urządzeń stał się bestsellerem na naszym rynku. Od początku sprzedaży do dnia dzisiejszego na polskim ryku wdrożono ponad 2500 urządzeń serii XL z czego ponad 60% stanowią sterowniki XLe. Oferowane możliwości zostały docenione przez użytkowników i XLe otrzymał w 2008 nagrodę Produkt Roku. Z biegiem czasu rodzina XL była sukcesywnie rozbudowywana bazując cały czas na tej samej, sprawdzonej technologii. Pojawił się serownik XLt z dotykowym wyświetlaczem, następnie seria XL6 oraz XL10 wyposażona w kolorowy, dotykowy ekran operatorski (odpowiednio 6” i 10”). Końcem 2012 roku pojawiło się nowe rozwiązanie – XL4e. Specjalnie na jego potrzeby zaprojektowano nową platformę sprzętową która daje klientom nowe, większe możliwości w zakresie sterowania, wizualizacji oraz komunikacji.

Sterownik PLC z procesorem od iPhone

Główna różnica pomiędzy XLe a XL4e to wykorzystany procesor oraz ilość dostępnej pamięci. XLe wyposażony w 256 kb pamięci przeznaczonej na program pozwala na jego realizację z szybkością 1.2 ms/kb pamięci programu. Biorąc pod uwagą przeznaczenie sterownika przeciętny cykl pracy sterownika waha się na poziomie 15-55 ms co z punktu widzenia małych systemów sterowania jest w zupełności wystarczające. XL4e wyposażono w procesor 454MHz oraz 1 MB pamięci programu. Pozwala to na budowanie znacznie bardziej zaawansowanych algorytmów sterowania z czasem realizacji na poziomie 0,013 ms/kb co oznacza 100 krotne przyspieszenie wykonywania programu w stosunku do XLe. Poza tym XL4e wspiera programowanie na ruchu dzięki czemu modyfikacje w programie mogą być wykonywane bez zatrzymywania pracy sterownika. Urządzenia różnią się też między sobą rozmiarem pamięci rejestrowej: XLe pozwala na obsługę 9 999 rejestrów wewnętrznych oraz 4 096 zmiennych bitowych podczas gdy XL4e posiada wbudowaną obsługę 50 000 rejestrów oraz ponad 16 000 zmiennych bitowych. W obu rozwiązaniach program sterujący budowany jest w bezpłatnym środowisku narzędziowym Cscape i może być stworzony w 5 różnych językach: LD, IL, SFC, FBD oraz ST.

Panel operatorski HMI – wygodna obsługa urządzenia

Tym czym rozwiązania różnią się najbardziej to zastosowany panel operatorki. Nie da się ukryć że XLe ze swoim monochromatycznym ekranem operatorskim o rozdzielczości 128 x 64 piksele wypada bardzo słabo w porównaniu z 3.5”, dotykowym ekranem XL4e obsługującym 32 000 kolorów. 130MB pamięci przeznaczonej na grafikę pozwala na budowanie zaawansowanych ekranów o bardzo intuicyjnej obsłudze. Wykorzystanie gotowych elementów graficznych w postaci trendów, wykresów, alarmów pozwala szybko konfigurować ekrany i umieszczać na nich duże ilości informacji. W XLe pamięci na ekrany graficzne przewidziano zaledwie 1MB ale do stworzenia prostych synoptyk oraz zadawania parametrów pracy w zupełności to wystarcza. Obsługa w obu rozwiązaniach czcionek o dowolnym kroju, aplikacji wielojęzycznych oraz możliwość personalizacji frontu wg własnych potrzeb to ukłon producenta w stronę użytkownika końcowego. Zaletą XLe nad XL4e w kwestii ekranu operatorskiego jest wbudowana, w pełni konfigurowalna klawiatura alfanumeryczna, która w wielu aplikacjach okazuje się bardzo użyteczna.

Wbudowane sygnały wejść-wyjść

Zarówno XLe jaki i XL4e dostarczane są w jednej z czterech dostępnych konfiguracji I/O różniących się między sobą ilością i typem obsługiwanych sygnałów. Analogowe kanały pomiarowe mogą być w dowolny sposób parametryzowane obsługując sygnały w standardzie prądowym, napięciowym a także termoparowym i rezystancyjnym. Sygnały dyskretne z kolei występują jako tranzystorowe lub przekaźnikowe a ich odpowiednia konfiguracja pozwala na obsługę sygnałów HSC oraz PWM. Tutaj zdecydowanie lepsze parametry prezentuje XL4e pozwalając na obsługę 4 szybkich liczników zliczających impulsy o częstotliwości 500kHz oraz sterowanie falą o częstotliwości 200kHz. XLe pozwalana na obsługę sygnałów o częstotliwości zaledwie 10kHz. Wydaje się mało ale jeśli wejścia wykorzystujemy do obsługi prostych liczników i przepływomierzy więcej nie potrzeba. Jeżeli ilość wbudowanych w sterownik wejść-wyjść nie wystarcza oba rozwiązania w bardzo prosty sposób można rozbudować o obsługą kolejnych sygnałów wykorzystując moduły lokalne lub oddalone SmartMod, SmartStix oraz SmartRail.

Komunikacja – wymiana danych w różnych standardach

Możliwości komunikacyjne sterowników PLC to bardzo ważna kwestia dla każdego użytkownika. Wymiana danych z różnymi urządzeniami jest niezbędna w praktycznie każdym systemie sterowania dlatego zarówno XLe jaki i XL4e wyposażono o odpowiednie interfejsy komunikacyjne. Dwa porty szeregowe pracujące w standardzie RS232/485 należą do wyposażanie standardowego obu rozwiązań podobnie jak port MicroSD obsługujący wymienne nośniki danych. W XLe w opcji dostępny jest również port CAN który może działać w trybie CsCAN, CANopen, DeviceNet lub J1939. W XL4e port ten jest wyposażeniem standardowym, podobnie jak Ethernet oraz dwa porty USB. Możliwości komunikacyjne obu rozwiązań można oczywiście rozbudować – na liście modułów opcjonalnych znajduje się moduł Profibus DP Slave oraz GSM/GPRS.

Który wybrać?

Dochodzimy do pytania które rozwiązanie wybrać. Większość pewnie zdecydowałaby się na XL4e z uwagi na parametry, ale okupione to będzie wyższą ceną. O ile wyższą? Podstawowy model XLe to koszt na poziomie 1650 PLN natomiast XL4e to wydatek rzędu 2800 PLN. Czy ta różnica w cenie jest uzasadniona? Wszystko zależy od tego do czego urządzenia będziemy chcieli zastosować, co jest dla nas niezbędne a z czego możemy zrezygnować. To jest tak jak z telefonem. Niektórzy korzystają ze wszystkich dostępnych funkcji i z tego powodu są w stanie zapłacić za nie więcej, innym wystarczy tylko dzwonienie…


Kontakt

Piotr Adamczyk
Specjalista ds. systemów sterowania, ASTOR
tel: 12 424 00 66
e-mail: piotr.adamczyk@astor.com.pl

 

Program korzyści

Korzyści ze współpracy z ASTOR to nie tylko zakupione produkty. U nas każdy klient wybiera, jaką wartość dodaną otrzymuje po zakupie. Pamiętaj, że Zyskujesz z ASTOR zawsze, bez odwołania.

Wybierz korzyść dla siebie

Program partnerski

Do Programu zapraszamy firmy integratorskie oraz producentów maszyn.
Współpracuj z nami regularnie i umacniaj wspólną pozycję w branżach przemysłu oraz infrastruktury.

Co zyskam zostając
certyfikowanym partnerem ASTOR?
Sprawdź korzyści »
Zostań partnerem

Kontakt

ASTOR Centrala
ul. Smoleńsk 29
31-112 Kraków

12 428 63 00
12 428 63 00
info@astor.com.pl

Język PL EN
© Copyright 2017 ASTOR. Wszystkie prawa zastrzeżone