Nowy sterownik, nowe możliwości – Horner APG serii RCC

Do automatyzacji prostych aplikacji najczęściej poszukujemy prostego i taniego sterownika. Producenci, aby utrzymać atrakcyjną cenę integrują w takich urządzeniach najczęściej tylko sygnały dyskretne i przeważnie jeden port komunikacyjny. Moduły do obsługi sygnałów analogowych występują jako opcja ponieważ wysoka cena przetworników znacząco podniosłaby cenę urządzenia. Podobnie z resztą jak dodatkowe porty komunikacyjne. Oczekiwania klientów są natomiast inne i nawet do najprostszych aplikacji wymagają czegoś więcej niż w standardzie oferują najtańsze sterowniki. Czy oznacza to, że użytkownik poszukujący prostego urządzenia do sterowania musi liczyć się z wyższą ceną ponieważ musi obsługiwać kilka dodatkowych sygnałów analogowych? Niekoniecznie! Najlepszym dowodem na jest Horner PLC serii RCC, którą w cenie 1390 PLN ASTOR wprowadził do swojej oferty.

Marka Horner na dobra zagościła na polskim rynku automatyki udowadniając, że niezawodne produkty o odpowiednej funkcjonalności można kupić w przystępnej cenie. Obok bardzo popularnych paneli operatorskich, urządzeń komunikacyjnych i przetwornic częstotliwości w ofercie dostępne są również sterowniki programowalne przeznaczone dla małych aplikacji przemysłowych. Czym zatem jest nowe rozwiązanie i do kogo jest kierowane?

Dużo analogów w atrakcyjnej cenie

HERCC972 to pierwszy sterownik PLC serii RCC dostępny w ofercie Horner. Adresowany jest do małych i średnich systemów sterowania w których zachodzi konieczność obsługi większej ilości sygnałów analogowych. Bazowa konfiguracja urządzenia oferuje aż 8 zintegrowanych wejść analogowych oraz 4 wyjścia analogowe. Wbudowane kanały posiadają przetworniki 12 bitowe i pracują w trybie prądowym 0-20mA. Standardowym wyposażeniem RCC są również wbudowane sygnały dyskretne: 8 wejść 12/24VDC oraz 4 wyjścia tranzystorowe 24VDC. Podłączanie sygnałów do sterownika jest bardzo łatwe – zastosowane przez producenta odpinane terminale krawędziowe wyposażone są w zaciski sprężynowe pozwalają szybko podłączać i odłączać kable sygnałowe. Gdzie taka konfiguracja może być potrzebna? Docenią ją przede wszystkim integratorzy z branży BMS (inteligentne budynki), wod-kan oraz energetycznej.

Ethernet – standard małych sterowników PLC

Niegdyś domena tylko dużych systemów a obecnie standard pojawiający się nawet w najmniejszych sterownikach – port Ethernet bo o nim mowa, stał się jednym z najpopularniejszych standardów komunikacyjnych i jego widok nawet w najprostszych systemach sterowania już nikogo nie dziwi. Wbudowany w RCC port Ethernet 10/100 mbps służy przede wszystkim do wymiany danych z innymi urządzeniami dzięki obsłudze następujących protokołów: Modbus TCP Client/Server, Ethernet Global Data (EGD), SRTP Slave oraz Ethernet/IP. W trakcie implementacji jest również BACnet – standard bardzo szeroko wykorzystywany w automatyce budynkowej.

Jednak funkcjonalność portu Ethernet w RCC nie ogranicza się tylko do tego. Urządzenie posiada wbudowaną obsługę serwera Web dając dostęp do urządzenia z poziomu przeglądarki internetowej oraz serwera FTP pozwalającego na dostęp do danych zgromadzonych na karcie pamięci zainstalowanej w sterowniku. Nowością jest możliwość obsługi komunikacji e-mail przy pomocy której urządzenie może automatycznie generować wiadomości wysyłane wprost na skrzynki odbiorcze użytkownika – funkcjonalność bardzo przydatna do cyklicznego generowania raportów czy przesyłania powiadomień o alarmach i wyjątkach. Możliwości komunikacyjne w RCC uzupełnia wbudowany port szeregowy pracujący w standardzie RS232. Obsługa najpopularniejszych protokołów komunikacyjnych (Modbus RTU Master/Slave, SNP, ASCII,…) pozwala podłączać do sterownika również proste urządzenia.

Obsługa większej ilości sygnałów? – nie ma problemu

W sytuacji gdy ilość wbudowanych w RCC sygnałów nie wystarczy możemy go w bardzo łatwy sposób rozbudować. Wykorzystujemy w tym celu sieć CsCAN lub sieci Ethernet, a moduły rozszerzeń mogą być podłączane do sterownika w sposób lokalny lub oddalony. Bardzo praktycznym i jednocześnie ekonomicznym sposobem rozbudowy jest tzw. Software Expander a rozbudowa polega na wykorzystaniu kolejnego sterownika RCC jako układu I/O. W przypadku RCC taka rozbudowa jest bardzo łatwa zarówno przy pomocy sieci Ethernet (obsługa komunikacji EGD) jak i przy pomocy sieci CsCAN. Taka forma rozbudowy niesie za sobą szereg korzyści ekonomicznych i funkcjonalnych. Po pierwsze standaryzujemy obiekt wykorzystując jeden typ urządzeń po drugie możemy lokalnie obsługiwać cześć I/O oraz urządzenia komunikujące się po RS232. Rozbudowa sterownika w sposób Software Expander wymaga jedynie konfiguracji sieci oraz adresów referencyjnych pod którymi będziemy obczytywać w sterowniku głównym zebrane sygnały.

Szybki procesor i 5 języków programowania

Pomimo tego, że producent adresuje RCC do zastosowań w małych i średnich systemach gdzie wydajność na najwyższym poziomie nie zawsze jest potrzebna wyposaża urządzenie w bardzo szybki procesor 454MHz, dzięki któremu cykl programu wynosi zaledwie 0.013ms/kb pamięci programu. 128kB pamięci przeznaczonej na program sterujący, możliwość programowania urządzenia na ruchu w języku LD, dodatkowa obsługa języków IL, ST, FBD oraz SFC pozwala użytkownikowi optymalnie pisać program w zależności od przeznaczenia urządzenia.

Podczas programowania bardzo przydatny okazuje się wbudowany w sterownik port MicroSD. Przy jego pomocy aktualizacja programu sterującego oraz firmware w jednostce może być realizowana bez użycia komputera. Port MicroSD szczególnie ceniony przez producentów maszyn (zdalny serwis) przydaje się również w aplikacjach wykorzystywanych na tradycyjnych halach produkcyjnych. Na karcie pamięci zainstalowanej w RCC można oprócz przechowywania kopii programu składować także dane produkcyjne oraz informacje o alarmach na bazie których w łatwy sposób można tworzyć raporty oraz zestawienia.

Niska cena zakupu i niskie koszty utrzymania

1390 PLN za sterownik PLC obsługujący 24 sygnały obiektowe, posiadający wbudowany port Ethernet, RS232, CsCAN oraz MicroSD to bardzo atrakcyjna jak za możliwości które oferuje. Koszty wdrożenia i utrzymania minimalizuje dodatkowo bezpłatne oprogramowanie narzędziowe. Brak licencji, polski interfejs, rozbudowany system pomocy oraz bogate możliwości funkcjonalne pozwalają w łatwy i szybki sposób programować urządzenie co dla wielu integratorów jest bardzo istotne wybierając sterownik dla małych i prostych aplikacji sterujących.

Program korzyści

Korzyści ze współpracy z ASTOR to nie tylko zakupione produkty. U nas każdy klient wybiera, jaką wartość dodaną otrzymuje po zakupie. Pamiętaj, że Zyskujesz z ASTOR zawsze, bez odwołania.

Wybierz korzyść dla siebie

Program partnerski

Do Programu zapraszamy firmy integratorskie oraz producentów maszyn.
Współpracuj z nami regularnie i umacniaj wspólną pozycję w branżach przemysłu oraz infrastruktury.

Co zyskam zostając
certyfikowanym partnerem ASTOR?
Sprawdź korzyści »
Zostań partnerem