Innowacje w branży OEM: nowoczesne systemy sterowania dla maszyn

Z roku na rok przybywa producentów OEM, rośnie konkurencja i coraz trudniej wygrać projekt do zrealizowania. Firmy oferują coraz tańsze rozwiązania, a projektowane maszyny, oprócz podstawowej funkcjonalności, posiadają szereg dodatkowych opcji, jak np. mobilny dostęp do wizualizacji i sterowania. Co robić, aby nie utracić wypracowanej przez lata pozycji na rynku i stać się bardziej innowacyjnym niż konkurencja?

ASTRAADA ONE OEM

 

Zdalne sterowanie maszynami przy pomocy interfejsu web.

Obecnie czas produkcji pojedynczej maszyny jest znacznie krótszy niż kilka lat temu, a wymagania klientów sprawiają, że gotowe urządzenia muszą działać coraz szybciej i bardziej precyzyjnie. Takie podejście wymaga ścisłej współpracy pomiędzy klientem, inżynierem sprzedaży, elektrykiem, mechanikiem oraz automatykiem i zostawia bardzo mały margines na ewentualne usterki i opóźnienia.

Oprócz dobrego projektu, wykonania i konkurencyjnej ceny ważna jest elastyczność zleceniobiorcy. Jak w każdym projekcie - zdarzają się problemy i to, jak sobie z nimi poradzimy, finalnie wpływa na to, czy klient będzie w przyszłości z nami współpracował. Ryzyko niepowodzenia można minimalizować, używając sprawdzonych komponentów i odpowiedniego środowiska programistycznego pozwalającego na łatwe wprowadzanie zmian. Przykładowo na etapie wdrożenia może się zdarzyć, że maszyna powinna się komunikować z wewnętrznymi systemami klienta, o których nie było mowy przy zawieraniu umowy. W takich wypadkach dobór sterownika PLC w początkowych etapach budowania maszyny może mieć kluczowe znaczenie dla nakładów finansowych i czasu niezbędnego do rozwiązania problemu.

Jaki zatem sprzęt będzie najlepszy do budowania maszyn w branży OEM?

Dedykowanymi produktami dla branży OEM, które pozwalają ułatwiają budowę maszyn, są dwie grupy produktowe: Astraada One (sterowniki PLC i terminale HMI) oraz Astraada SRV (serwonapędy). Astraada One to nowa rodzina sterowników programowalnych i terminali operatorskich przeznaczonych do sterowania maszynami, aplikacjami automatyki przemysłowej i budynkowej. W oparciu o nie można budować wydajne lokalne systemy sterowania lub łączyć rozproszone układy I/O i systemy napędowe.

Schemat budowy systemu ASTRAADA ONE - Zdalny dostęp

 

Schemat przykładowego systemu sterowania.

W skład rodziny Astraada SRV wchodzą serwo wzmacniacze, silniki, kable oraz akcesoria przydatne przy budowie kompletnego, ekonomicznego układu napędowego. Serwonapędy Astraada SRV o mocy od 0.2 kW do 5.5 kW umożliwiają realizację precyzyjnego pozycjonowania, regulację prędkości (1500…3000 obr/min) oraz momentu obrotowego (0.64…35 Nm). Mogą być wykorzystywane zarówno jako samodzielne jednoosiowe układy napędowe sterowane sygnałem analogowym lub puls/kierunek, jak i jako wieloosiowe, rozproszone układy sterowania.


 Zobacz więcej o sterownikach Astraada One

Jak wygląda programowanie sterowników i serwonapędów?

CODESYS jest wspólnym środowiskiem programistycznym dla wszystkich urządzeń Astraada One i SRV. Jest zgodny z normą IEC 61131-3, umożliwiając programowanie we wszystkich wykorzystywanych w automatyce językach: LD, FBD, ST, IL, SFC i CFC.

Warto podkreślić, że zarówno logika programu, jak i wizualizacja, zaimplementowane są bezpośrednio w sterowniku, co sprawia, że używamy jednej bazy zmiennych. Taka architektura znacząco ułatwia programowanie sterownika, tworzenie wizualizacji oraz jej konwersję na wersję webową.

Schemat budowy systemu ASTRAADA ONE

 

Programowanie urządzeń Astraada ONE i SRV odbywa się w jednym środowisku programistycznym CODESYS.

 

CODESYS integruje w sobie zarówno programowanie sterowników, tworzenie wizualizacji procesowych, jak i sterowanie serwonapędami. Opcjonalny zakup licencji SoftMotion pozwala na synchronizację osi i pracę w sprzężeniu (nadążnym lub elektronicznej krzywki CAM), a także interpolację ruchu - liniową i kołową.

Co dodatkowo zyskuję wybierając system sterowania oparty na produktach Astraada?

Szablony, gotowe biblioteki, baza obiektów graficznych do wizualizacji i wsparcie ze strony dostawcy sprzętu stanowią duże wsparcie dla konstruktorów maszyn. Tworzenie aplikacji sterujących ułatwiają materiały opisujące dodatkowe funkcjonalności:

  • Multilanguage – informator techniczny opisujący krok po kroku, jak przygotować i zaciągać tabelę translacyjną do sterowników Astraada One. Dokument umożliwia przygotowanie aplikacji wizualizacyjnych z opcją wyboru dowolnego języka. Multilanguage dedykowany jest dla producentów OEM eksportujących swoje maszyny poza granice Polski.
  • Wizualizacja RWD – przykładowa aplikacja przygotowana w technologii Responsive Web Design i dedykowana dla sterowników Astraada One. RWD to Innowacyjne podejście do tworzenia ekranów HMI. Funkcjonalność pozwala m.in. na okrojenie głównej aplikacji wizualizacyjnej w celu przygotowania wersji dla urządzeń mobilnych. Łącznie możliwe jest utworzenie do 100 jednoczesnych połączeń do sterownika przez przeglądarkę internetową. RWD używany jest m.in. do tworzenia ekranów zdalnego serwisu maszyn.
  • Gotowa baza obiektów graficznych – oprócz standardowych obiektów graficznych znajdujących się w CODESYS, Astraada One oferuje dostęp do bezpłatnej bazy ikon przygotowanych w stylu flat design. Dzięki nim możliwe jest przygotowanie ergonomicznych aplikacji, atrakcyjnej i nowoczesnej formie. Sprawdź jak może wyglądać taka aplikacja: http://195.205.24.110:502/webvisu.htm
  • Datalogger – logowanie danych do pliku może okazać się przydatne w wielu przypadkach np. logowanie raportów stanu produkcji, osób, które zalogowały się do wizualizacji lub zmieniły parametry regulatorów. Sterownik Astraada One daje nam możliwość zapisywania danych w pamięci wewnętrznej sterownika, na serwerze FTP, a także na urządzeniu zewnętrznym np. USB. Datalogger może pełnić rolę lokalnego historiana archiwizującego bieżące parametry pracy maszyny. Pozyskane dane mogą służyć do optymalizacji produkcji lub do weryfikacji przyczyny przestojów i usterek.
  • Komunikacja ze sprzętem i oprogramowaniem innych producentów – Astraada One w standardzie ma możliwość komunikacji po EtherCAT, Modbus TCP/IP, Modbus RTU oraz CANopen. Opcjonalnie można dokupić licencję BACnet oraz EthernetIP. Przygotowane przykładowe aplikacje oraz informatory techniczne szczegółowo opisują, w jaki sposób nawiązać komunikację m.in. z robotami Kawasaki oraz oprogramowaniem Wonderware (InTouch, Historian, Platforma Systemowa). Możliwa jest również wymiana danych między sterownikami maszyn po protokole UDP.

Decydując się na budowę maszyn w oparciu o Astraada One, Astraada SRV i licencję Softmotion zyskujesz bardzo konkurencyjne cenowo rozwiązanie o ogromnych możliwościach konfiguracyjnych.


 Zobacz więcej o sterownikach Astraada One

Kontakt

Wojciech Trojniar
Menedżer produktu Astraada One

 

tel: 12 424 00 63
e-mail: wojciech.trojniar@astor.com.pl

Program korzyści

Korzyści ze współpracy z ASTOR to nie tylko zakupione produkty. U nas każdy klient wybiera, jaką wartość dodaną otrzymuje po zakupie. Pamiętaj, że Zyskujesz z ASTOR zawsze, bez odwołania.

Wybierz korzyść dla siebie

Program partnerski

Do Programu zapraszamy firmy integratorskie oraz producentów maszyn.
Współpracuj z nami regularnie i umacniaj wspólną pozycję w branżach przemysłu oraz infrastruktury.

Co zyskam zostając
certyfikowanym partnerem ASTOR?
Sprawdź korzyści »
Zostań partnerem

Kontakt

ASTOR Centrala
ul. Smoleńsk 29
31-112 Kraków

12 428 63 00
12 428 63 00
info@astor.com.pl

Język PL EN
© Copyright 2017 ASTOR. Wszystkie prawa zastrzeżone