SATELLAR XT 5RC – bezprzewodowa sieć Ethernet

Linia radiomodemów SATELLAR została opracowana z myślą o nowoczesnych obiektach przemysłowych, w których sieć szeregowa zastępowana jest przez standard Ethernet. Podstawową cechą różniącą radiomodemy SATELLAR od innych rozwiązań bezprzewodowych dostępnych na rynku jest możliwość pracy na niezależnej (własnej) częstotliwości z wykorzystaniem łącza Ethernet.

Po okresie 2 lat od premiery radiomodemu SATELLAR, fińska firma SATEL opracowała nową, stabilniejszą i bardziej funkcjonalną wersję o oznaczeniu SATELLAR XT 5RC. Nowy radiomodem SATELLAR-XT-5RC przeznaczony jest do pracy w paśmie licencjonowanym 400-445 MHz. Nowa wersja, podobnie jak poprzednia, pozwala na swobodną konfigurację większości parametrów, np. zmiana częstotliwości pracy jest możliwa w całym zakresie 45 MHz. Również czułość urządzenia pozostała na bardzo wysokim poziomie wynoszącym maksymalnie -119 dB. Znaczącej poprawie uległa moc nadawania, która w wersji XT wynosi teraz od 0.1 W do 5 W i jest również swobodnie konfigurowalna przez użytkownika. Usprawnienia widoczne są również w zakresie maksymalnej prędkości przesyłu danych w powietrzu, która wynosi obecnie 19.2 / 38.4 / 230 kbps odpowiednio dla szerokości kanału 12,5 / 25 / 150 kHz.

Transmisja danych w standardzie TCP/UDP lub RS232/422/485

SATELLAR może pracować jako bezprzewodowy router Ethernet, pozwalający na komunikację w protokołach TCP i UDP lub jako urządzenie „przeźroczyste" dla protokołu, zastępujące połączenie kablowe w standardzie RS232, RS422, RS485.

Zasięg komunikacji do kilkudziesięciu kilometrów

Maksymalny zasięg transmisji dla nowej jednostki SATELLAR-XT-5RC może dochodzić do 20 kilometrów, przy sprzyjających warunkach terenowo - środowiskowych. Może on zostać zwiększony poprzez zastosowanie anten o większym zysku lub funkcji retransmisji. Dzięki pełnej kompatybilności modeli SATELLAR-XT-5RC i SATELLAR-20DS możliwe jest optymalizowanie kosztów projektowanego systemu poprzez dobór tańszego modelu o niższej mocy w bliżej położonych obiektach, a modelu o podwyższonej mocy 10 W, w odległych punktach sieci.

Intuicyjna i szybka konfiguracja

Konfiguracja radiomodemów SATELLAR może odbywać się z poziomu dowolnej przeglądarki internetowej lub za pomocą dedykowanego oprogramowania NETCO. Oprogramowanie poza zmianą podstawowych parametrów urządzenia pozwala na graficzne projektowanie całego systemu bezprzewodowego. Jest to szczególnie przydatne w bardziej rozbudowanych układach sieciowych, składających się z kilkunastu lub kilkuset radiomodemów oraz w systemach zawierających stacje retransmisyjne.

Bezpieczeństwo przesyłanych danych

Podczas projektowania radiomodemu SATELLAR, szczególny nacisk położono na zabezpieczenie danych użytkownika. Szyfrowanie danych przesyłanych drogą radiową z użyciem 128-bitowego klucza – algorytm AES (Advanced Encryption Standard) stanowi pewne zabezpieczenie dla transmitowanych danych. Urządzenie wyposażone jest również w mechanizm firewall, który zapewnia ochronę przed dostępem z zewnętrznej sieci Internet.

Redundancja VRRP (RFC 5798)

SATELLAR oferuje możliwość pracy w układzie redundancji VRRP z monitorowaniem dostępności połączenia. Mechanizm w przypadku awarii podstawowej trasy komunikacyjnej przełączy transmisję danych na trasę rezerwową. Alternatywna droga może być zbudowana w oparciu o zdublowane połączenie bezprzewodowe wykorzystujące radiomodemy SATELLAR lub w oparciu o dowolne inne urządzenia kompatybilne ze standardem VRRP (RCF 5798), np. switch lub router przewodowy. Funkcję nadrzędną monitorującą dostępność trasy w takim systemie może pełnić radiomodem lub router przewodowy.

System Zarządzania Siecią (NMS) i opcje diagnostyczne

Radiomodemy serii SATELLAR dedykowane są do aplikacji, w których stabilność i niezawodność połączenia bezprzewodowego są kluczowymi parametrami. Aby sprostać tym wymaganiom oferują możliwość zdalnego zarządzania całą siecią bezprzewodową w oparciu o system NMS (Network Management System). Ponadto wyposażone są w szereg funkcji testowo-diagnostycznych, które są szczególnie przydatne podczas badania jakości przesyłanego sygnału i ustawiania pozycji anten.

Radiomodem dostępny jest w wersji podstawowej lub z wbudowanym wyświetlaczem ciekłokrystalicznym i 7-przyciskową miniklawiaturą. Ta opcja umożliwia zmianę kluczowych parametrów urządzenia, bez konieczności podłączania komputera. Dodatkowo na ekranie wyświetlana jest aktualna wartość poziomu sygnału odbieranego (RSSI), dostarczająca informacji o jakości połączenia radiowego. Funkcjonalność ta jest szczególnie przydatna podczas testów komunikacji przeprowadzanych w celu optymalnego doboru anten, miejsca montażu stacji, wysokości masztu, itd.

Zastąpienie modelu SATELLAR-2DS

Nowa jednostka SATELLAR-XT-5RC zastąpi model SATELLAR-2DS i SATELLAR-2DSd. Choć funkcjonalność urządzenia została znacząco zwiększona, to dzięki usprawnieniu procesu produkcyjnego udało się obniżyć jego cenę o prawie 10%. Szczegółowe informacje cenowe można uzyskać w firmie ASTOR. Ÿ

Dowiedz się więcej

 

pawel podsiadlo

Kontakt

Paweł Podsiadło

Specjalista ds. systemów sterowania i sieci przemysłowych

tel: 12 424 00 65
e-mail: pawel.podsiadlo@astor.com.pl
 

Program korzyści

Korzyści ze współpracy z ASTOR to nie tylko zakupione produkty. U nas każdy klient wybiera, jaką wartość dodaną otrzymuje po zakupie. Pamiętaj, że Zyskujesz z ASTOR zawsze, bez odwołania.

Wybierz korzyść dla siebie

Program partnerski

Do Programu zapraszamy firmy integratorskie oraz producentów maszyn.
Współpracuj z nami regularnie i umacniaj wspólną pozycję w branżach przemysłu oraz infrastruktury.

Co zyskam zostając
certyfikowanym partnerem ASTOR?
Sprawdź korzyści »
Zostań partnerem

Kontakt

ASTOR Centrala
ul. Smoleńsk 29
31-112 Kraków

12 428 63 00
12 428 63 00
info@astor.com.pl

Język PL EN
© Copyright 2017 ASTOR. Wszystkie prawa zastrzeżone