ASTOR kibicował Łazikowi Marsjańskiemu „Legendary III”... i jest pierwsze miejsce! « Wróć do O Nas

Kilkunastu studentów z Politechniki Rzeszowskiej zaprojektowało i zbudowało po raz kolejny pojazd przystosowany do poruszania się po Marsie. Ale zanim będzie miał szansę polecieć na Czerwoną Planetę, świetnie poradził sobie na Ziemi, podczas konkursu University Rover Challenge 2015, który odbył się na pustyni Utah w USA w dniach 28-30 maja. Łącznie uzyskał 460 na 500 możliwych do zdobycia punktów! Wsparcia dla projektu udzieliła także firma ASTOR, dostawca nowoczesnych technologii nie tylko dla przemysłu.

Podczas zawodów na pustynie w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych łazik wykonał cztery zadania - między innymi poradził sobie w trudnym terenie i pobrał próbki gleby. W konkursie wzięły udział 23 najlepsze zespoły młodych konstruktorów z całego świata. Studenci zaczęli budowę pojazdu 8 miesięcy temu i poświęcali temu projektowi każdą wolną od zajęć chwilę, godząc to z nauką i egzaminami. Sami wykonali niemal wszystkie jego elementy. Studenci wykorzystali doświadczenie, jakie zdobyli przy budowie łazików w poprzednich latach - nowy pojazd jest nowocześniejszy, większy i lżejszy. Ale, jak wiadomo, przeddzień i dzień konkursu zawsze stanowi wyzwanie...

"Mieliśmy kilka awarii. Dzień przed zawodami zapalił się nam łazik - kable dosłownie się zaświeciły. Siedzieliśmy codziennie do bardzo późna. Robiliśmy co tylko mogliśmy, aby w czasie kiedy mieliśmy wykonywać zadanie łazik był w pełnej gotowości. Walczyliśmy do samego końca! Obecnie jesteśmy bardzo zmęczeni, ale też bardzo szczęśliwi, ponieważ...Legendary III jest najlepszym łazikiem na świecie!!!" - opowiadają członkowie zespołu, który stworzył Legendary III. 

 

ASTOR wspiera Łazika LegendaryIII

Zespół zwycięskiego Łazika marsjańskiego Legendary III

 

W projekt zaangażowało się kilkanaście osób - każdy zajął się tym, na czym ze względu na kierunek studiów zna się najlepiej: jedni przygotowali mechanikę, inni elektronikę, a jeszcze inni - komunikację bezprzewodową z Łazikiem.

W tym ostatnim zadaniu konstruktorów wsparła firma ASTOR, która wyposażyła łazika - jak w poprzednich latach - w nowoczesne radiomodemy Satelline-EASy firmy Satel, działające w paśmie 400 MHz. W tym roku zostały zastosowane dwie pary radiomodemów, co umożliwiło pracę w trybie full-duplex, dzięki czemu jednocześnie można było odbierać i nadawać ramki danych, aby jeszcze bardziej przyśpieszyć transmisję sterowania. Ten model radiomodemów świetnie nadaje się zdalnego sterowania łazikiem, ze względu na wysoką czułość oraz szeroki zakres zmiany częstotliwości.

 

ASTOR sponsorem Łazika Marsjańskiego

Testy łazika Legendary III

 

„Od początku działalności firma ASTOR wspiera polskie szkolnictwo techniczne, w tym także koła naukowe, sponsorując ciekawe projekty dzięki dostarczeniu komponentów automatyki przemysłowej, czy - jak w tym przypadku - transmisji bezprzewodowej. Nasza firma podejmuje szereg działań, które mają zachęcić młodzież do poznawania tajników automatyki, robotyki oraz oprogramowania przemysłowego, dlatego bardzo cieszy nas fakt, że młodzież z tak dużym zaangażowaniem, zazwyczaj w wolnym czasie po zajęciach na uczelni, pracuje nad takimi projektami jak łazik Legendary III...i wygrywa światowy konkurs" – podsumowuje Łukasz Mąka, koordynator ds. edukacji w firmie ASTOR.

University Rover Challenge to konkurs robotów organizowany przez stowarzyszenie The Mars Society. Zawody odbywają się w USA, na pustyni w stanie Utah, w okolicach Mars Desert Research Station (MDRS) - symulowanej bazy marsjańskiej. Celem konkursu jest zachęcenie młodzieży akademickiej do podjęcia wysiłku samodzielnej budowy robotów eksploracyjnych i rozwijania technologii badania innych planet Układu Słonecznego.


Więcej o konkursie na stronie: http://urc.marssociety.org/

Więcej o projektach ASTOR dla edukacji na stronie: www.astor.com.pl/edukacja 

 

 

Program korzyści

Korzyści ze współpracy z ASTOR to nie tylko zakupione produkty. U nas każdy klient wybiera, jaką wartość dodaną otrzymuje po zakupie. Pamiętaj, że Zyskujesz z ASTOR zawsze, bez odwołania.

Wybierz korzyść dla siebie

Program partnerski

Do Programu zapraszamy firmy integratorskie oraz producentów maszyn.
Współpracuj z nami regularnie i umacniaj wspólną pozycję w branżach przemysłu oraz infrastruktury.

Co zyskam zostając
certyfikowanym partnerem ASTOR?
Sprawdź korzyści »
Zostań partnerem

Kontakt

ASTOR Centrala
ul. Smoleńsk 29
31-112 Kraków

12 428 63 00
12 428 63 00
info@astor.com.pl

Język PL EN
© Copyright 2022 ASTOR. Wszystkie prawa zastrzeżone