ASTOR kibicował Łazikowi Marsjańskiemu „Legendary II” « Wróć do O Nas

Dziewiętnastu studentów z Politechniki Rzeszowskiej zaprojektowało i zbudowało pojazd przystosowany do poruszania się po Marsie. Ale zanim będzie miał szansę polecieć na Czerwoną Planetę, musiał poradzić sobie na Ziemi, podczas konkursu University Rover Challenge 2014, który odbył się na pustyni Utah w USA w dniach 29-31 maja. Firma ASTOR, której spodobał się ambitny projekt i pełne determinacji zaangażowanie studentów, chętnie wsparła marsjańską inicjatywę. Trzecie miejsce na 23 drużyny z całego świata cieszy nas wszystkich.

Studenci zaczęli budowę pojazdu 7 miesięcy temu i poświęcali temu projektowi każdą wolną od zajęć chwilę. W projekt zaangażowało się 19 osób - każdy zajął się tym, na czym ze względu na kierunek studiów zna się najlepiej: jedni przygotowali mechanikę, inni elektronikę, a jeszcze inni - komunikację bezprzewodową z Łazikiem.

Lazik marsjanski Legendary IIŁazik marsjański Legendary II


W tym ostatnim zadaniu konstruktorów wsparła firma ASTOR, która wyposażyła łazika w nowoczesne radiomodemy Satelline-EASy firmy Satel, działające w paśmie 400 MHz. Ten model radiomodemów świetnie nadaje się zdalnego sterowania łazikiem, ze względu na wysoką czułość oraz szeroki zakres zmiany częstotliwości.

„Po pierwszych testach na pustyni w Utah, łazik bez problemu radzi sobie z dystansami sporo powyżej kilometra od bazy. Dalej już nie testowaliśmy - większa odległość nie jest przewidziana w regulaminie zawodów. Jesteśmy bardzo zadowoleni z radiomodemu Satel dostarczonego przez firmę ASTOR" - opowiada jeden z twórców Łazika, Radosław Gancarz, student 3. roku Automatyki i Robotyki, odpowiedzialny za zdalną transmisję sterowania i wizji.

testy lazika Legendary II
Testy łazika Legendary II


Poprzednia wersja łazika to Legendary I, z którym rzeszowscy studenci wystartowali w zawodach w USA w ubiegłym roku. Remigiusz Laszczak, lider zespołu, wyjaśnia, że konstruktorzy kontynuowali myśl techniczną tamtego robota i jego założenia, ale je udoskonalili. Dodaje, że start w ubiegłorocznych zawodach pozwolił im na zapoznanie się z konkurencjami, z terenem i dzięki temu w tym roku są lepiej przygotowani do konkursu.

Legendary II może jechać z prędkością do 15 kilometrów na godzinę i pracować przez 3 godziny. Wyposażony jest w specjalne ramię i 3 kamery. Musiał wykonać kilka zadań – między innymi poradzić sobie w nieznanym terenie i dowieźć w wyznaczone miejsca narzędzia dla astronautów. Ale nie tylko - jednym z trudniejszych było zadanie pobrania próbki gleby z głębokości 5 cm i przebadać pod względem istnienia form życiowych.

W czasie zawodów studenci byli zamknięci w przyczepie samochodu ciężarowego i nie mieli kontaktu wzrokowego z łazikiem. Widzieli go jedynie na monitorze i odpowiednio sterowali nim na podstawie obrazu i sygnałów odebranych z zainstalowanych na radiomodemie anten, kamer, czujników temperatury i położenia.

W tym roku poziom trudności był naprawdę wysoki. We wszystkich konkurencjach tylko dwie drużyny zdobyły komplet 100 punktów - ekipie łazika Legendary II udało się zdobyć je podczas poboru próbki gleby.

Ekipa lazika Legendary II
Ekipa łazika Legendary II


„Od początku działalności firma ASTOR wspiera polskie szkolnictwo techniczne, w tym także koła naukowe, sponsorując komponenty automatyki przemysłowej, czy - jak w tym przypadku - transmisji bezprzewodowej. Nasza firma podejmuje szereg działań, które mają zachęcić młodzież do poznawania tajników automatyki, robotyki oraz oprogramowania przemysłowego, dlatego bardzo cieszy nas fakt, że młodzież z tak dużym zaangażowaniem, zazwyczaj w wolnym czasie po zajęciach na uczelni, pracuje nad takimi projektami jak łazik Legendary II...i wygrywa"" – podsumowuje Łukasz Mąka, koordynator ds. edukacji w firmie ASTOR.

University Rover Challenge to konkurs robotów organizowany przez stowarzyszenie The Mars Society. Zawody odbywają się w USA, na pustyni w stanie Utah, w okolicach Mars Desert Research Station (MDRS) - symulowanej bazy marsjańskiej. Celem konkursu jest zachęcenie młodzieży akademickiej do podjęcia wysiłku samodzielnej budowy robotów eksploracyjnych i rozwijania technologii badania innych planet Układu Słonecznego.

Więcej o konkursie na stronie: http://urc.marssociety.org/

Więcej o projektach ASTOR dla edukacji na stronie: www.astor.com.pl/edukacja

Program korzyści

Korzyści ze współpracy z ASTOR to nie tylko zakupione produkty. U nas każdy klient wybiera, jaką wartość dodaną otrzymuje po zakupie. Pamiętaj, że Zyskujesz z ASTOR zawsze, bez odwołania.

Wybierz korzyść dla siebie

Program partnerski

Do Programu zapraszamy firmy integratorskie oraz producentów maszyn.
Współpracuj z nami regularnie i umacniaj wspólną pozycję w branżach przemysłu oraz infrastruktury.

Co zyskam zostając
certyfikowanym partnerem ASTOR?
Sprawdź korzyści »
Zostań partnerem

Kontakt

ASTOR Centrala
ul. Smoleńsk 29
31-112 Kraków

12 428 63 00
12 428 63 00
info@astor.com.pl

Język PL EN
© Copyright 2017 ASTOR. Wszystkie prawa zastrzeżone